Mbrojtja e bimëve nga sëmundjet dhe dëmtuesit

Një rëndësi trick intensive në teknologjitë e domates është mbrojtja nga sëmundjet dhe dëmtuesit, ndër të cilat më të dëmshme beetle patate, dhe hlopchatnikovaya podhryzayuschaya Sovky, fitoftorozu, makrosporioz (thatë maculation) septorioz (maculation bardhë), bakteriale kancerit (BRT), dhe të tjerët në stolbur mbrojtjes është një kompleks i integruar sistemin që përfshin teknikat teknologjike, organizative dhe masave ekonomike, me përdorimin e kimike, biologjike, dhe njerëzit e mjeteve dhe burimeve.

Me kimike dhe biologjike kundër agjentëve të dëmtuesve dhe sëmundjeve të domate përdorimin e drogës, e cila lejoi agjencive qeveritare.

Amator Ovoschevodov për mbrojtjen nga sëmundjet dhe dëmtuesit janë popullore do të thotë - të kësaj, decoctions dhe pluhurat e bëra nga bimët që kanë insektytsydnymy (helmuese) të pronave të organizmave të dëmshëm se janë më pak të rrezikshme për njerëzit se sa produkte kimike (pesticide). Këto prona kanë shumë më të larta bimë. Disa prej tyre janë duke jetuar për shkak të ndarjes organizmave Phytonzides. Në lidhje me këtë fitontsidnye kohë që janë përdorur në mbrojtjen e bimëve nga dëmtuesit kopsht.

Për të mbrojtur kundër Kapustyanka përdorim i grimcuar kumak lule të thata (tahetis, chernobrivtsy) kundër aphides, bugs, ticks përdorur shtarë zi pijeve, duhanit pluhur vërtetë, çaj shtog barishtor, dereviyu konvencionale Gorchakova bronkial ujë, çaj kamomil Farmacia, bardhë mustardë, mbajtur të ëmbël dhe të hidhur, drogohem konvencionale mjekësore luleradhiqe, patate; kundër lopatë, lakuriq lotëve - Next spec djegës, rodhe, kundër fitoftorozu, aphides dhe ticks - Next medvezhyu qepë, pras, fitimtare dhe napiform, hudhër mbjellje. Garda band kundër beetle Kolorado mund të mbjella kopër dhe majdanoz.

Të gjitha të pranishëm dhe që përdorin ujë në ditën e gatim, përndryshe e shkatërrimit të shpejtë të substancave që janë të insekteve të dëmshme. Perfusion siç kërkohet të kryejë disa herë në intervale të 6-8 ditë. Këto fonde janë të parrezikshëm për njerëzit dhe kafshët, por kur të mbrojë sy, hundë dhe në gojë, pasi shumë prej tyre mund të nxeh mucous membranë. Ovoschevodov bashkangjitni një rëndësie të madhe për përgatitjen zgjidhje Bordo përzjerje. Ajo është e efektshme vetëm nëse përgatitur siç duhet menjëherë para përpunimit bimë. Zgjidhja e 1% Bordo përzierje dhe përgatisin një kristal të bakrit sulfate, e cila është e dhënë, dhe svezhehashenoy limonit në një raport prej 1:1 (100 g secili e drogës në 10l ujë).

Përqëndrimi në varësi të nevojave mund të jetë nga 0.5 në 3%. Në enë kuzhine prej druri ose plastike buckets (jo vetëm të metaleve) shpërndajë 100 g sulfate e bakrit, e vlyvayuchy 1 litër ujë të nxehtë (40 ... 50 ° C). Kur plotësisht sulfate zgjidhje, ujë të ftohtë deri në 5 litra. Në të njëjtën anije (si në rastin e parë) tushat 100 g limonit sips e ujit, pastaj plotësoni atë në 5 litra. Të marra qumësht gëlqereje përmes filtër pëlhurë në të rrallë enameled kovë (Julia), e pastaj ajo thahet ngadalë një jet hollë të bakrit sulfate zgjidhje, nxitje të vazhdueshme një përzierje të shkop druri. Ju nuk mund të pour solvents në të kundërtën, si në këtë rast është formuar si një pezullim të qëndrueshme, e cila bie më shpejt në projekt, për të mirëmbajtur dobët dhe e lë më pak efektive. Sa më shumë intensiv përzierjen zgjidhje, ku formimi i miksturë Bordo, janë më të vogla të particles formuar sirchanokysloho bazë të kripërave të bakrit dhe të stabilitetit zgjidhje.

Zgjidhja duhet të jetë e përzier me të ftohtë. Siç duhet gatuar miksturë Bordo ka një ngjyrë të kaltër. Kur ju merrni një tepricë të bakrit sulfate lëngshme reagim me acidic gjelbër, duke shkaktuar djegie të të lë dhe fruta. Në të ardhmen, këto letra osypayutsya, dhe frytet e formuar grid. Nëse zgjidhja e përgatitur siç duhet dhe ka një neutrale ose slabokislye reagim, atëherë ajo ulet yndykatornaya letër okrasylas blue color. Dore në baltë si zakonisht gozhdë. Nëse ai nuk vkryyetsya krupinkami i kuq pak bakrit (kontakt) - një përzjerje të përgatitur siç duhet, në qoftë se vkryyetsya - të neutralizoj zgjidhja limonit shtoni qumësht.

Nëse moti i nxehtë e krijuar, që të shmangni djegien e frutave dhe e lë Bordo spërkatje janë përzierje ose pas agimit në muzg. Zgjidhja është përdorur menjëherë pas përgatitjes, si ai kur mbahen humbur pronat e tyre.

Të gjitha ovoschevodov problemin më të rëndësishme: si të mbrojtur nga domate më të rrezikshme të insekteve - Colorado beetle. Situata është komplikuar me faktin se nuk ka zhvilluar mjaft mjete efektive e mbrojtjes kundër tij në një fushë të vogël domate.

Që nga kimikatet e specializuar në ferma dhe në kopshtet kundër Kolorado beetle duke përdorur vetëm droga, e cila lejoi agjencive qeveritare (shih tabelën. 17). Në mbrojtjen e tij tejet efektive përdorimin e drogës voloton 500 (e kostos standarde të drogës 0,6-1 litra per 1 ha), detsis (0,15 l / ha), zoyaon (1,5-2 l / ha), Karate (0, 1 l / ha), bikolisht (2-5 kg / ha), bitoksibatsillin (3-5 kg / ha), boverin (2-3 kg / ha), detsimid (5-6 kg / ha), Colorado (4 -- - 5 kg / ha), novodor (2-5 kg / ha), etj Që e njerëzve do të thotë kur Zhukov bimë obpryskuyut zgjidhje druri hirit. Mbledhjen dhe shkatërrimin e dëmtuesit në ujë me vajguri.

Great dëmtimin domate bimë podhryzayuschie Sovky (dimrit, hlopchatnikovaya etj). Podhryzayuschih vemje lopatë jetojnë në shtresa sipërfaqësore e tokës dhe ushqehen në natë, duke dëmtuar në pjesë të nëndheshme e bimëve apo rrjedh në terren. Aktivizimi gjurmė ku pranverë bedding vërejtur në terren pas deri 10 ° C në një thellësi 5-10 cm e zhvillimit caterpillars zgjat 30-45 ditë, me më shumë se gjashtë vjet. Në një tjetër mosha, ata zgjidhet në underside e lë të bimëve dhe vyhryzayut vrima të vogla. Ajo ishte në këtë periudhë më të mira janë të mbrojtura nga biologjike dhe kimike insecticides. Për ta bërë këtë, përdorimin e drogës zolon, 35% ke. (1,5-2 litra per 1 ha), sherpa, 25% ke. (0,24 - 0,32 L / ha) dhe të tjerë (shih tabelën. 17). Shpenzimet e ulëta të rregulloreve kundër caterpillars parë ndonjëherë e dytë, më e lartë - e treta-gjashta. Efektiviteti i trajtimeve rritet, në qoftë se punon zgjidhje, shtoni ure nga 1 deri në 5 kg per hektar 1.

Farë dëmtimi i konsiderueshëm i rritur dhe bimët shkakton popelytsya. Ajo multiplies shumë shpejt në temperatura 23 ... 25 ° C dhe lagështia 80-85%. Gjatë sezonit të rritet në 20 maj breza. Zaselyaye lë, lule, gjiri atë të thatë lëngje nga bimëve, duke shkaktuar gjarpërues e lë, lule usyhannya, nedorozvynennyam fruta. Tools përfshijnë mbrojtjen kundër kimike dhe mjete popullore. Që nga kimikatet për mbrojtje kundër përdorimit aktellik, 50% ke. (0,3-1,5 litra per 1 ha), 58 Bi re, 40% ke. (0,5-1 litra per 1 ha) dhe gjithashtu obpryskuyut e bimëve dhe këtë gjë e neveritshme e bëra nga decoctions, dereviyu dhe të tjera të bimëveegra.

Për përpunimin e bimëve janë kundër sfond 1 kg masive provyalennoy gjë e neveritshme dhe të barabartë në tansy valoj dhe numrat 10/15 për pak minuta në ujë. Pastaj, ujë ftohur, tendosje dhe të shtoni deri 10 litra ujë. Për një zgjidhje të gjatë të vonuar të lë, ai është shtuar në 40 g e sapunit ne familje çdo 10 litra ujë. Tërësisht dhe përzierje zgjidhje protsezhennym obpryskuyut gjethnajë bimë. Lë të thata dhe lulëzim kamomil Farmacia në numrin e 1 kg finely feta, mbushen 10 litra ujë dhe kërkesa për 12 orë atëherë dëmtohem çaj, i dobësuar, dhe tre të ujit për çdo 10 litra zgjidhje e shtoi në 40 g e sapun. Kjo zgjidhje është përdorur kundër sfond dhe gjurmët e ndryshme.

Për të bërë dereviyu e ardhshëm të marrin 800 gram tharë bimėve mirë, ata i degraduar dhe oshparivayut uji i valë. Pastaj deri në 10 litra ujë dhe nastoyuyut 36-48 h para sprucitje çaj filtroj dhe për çdo 10 L shtoi në 20 g e sapun.

Një mjet i mirë kundër një sfond ose infuzion zierje duhanit pluhur. 500 gram droge e mbushur me ujë dhe të insistojnë 10l natën ose vlim 30 min. Pastaj tendosje. Pas ftohjes për çdo litër ujë ose të ardhshme të shtuar 1 litër ujë dhe 40 g e sapun.

Domate shpesh dëmton Kapustyanka (kapustnitsa) - duket si një pak kancer. Më shumë kuotat Kapustyanka bëjnë lëvizje në tokë dhe rrënjët prohryzayut, rrjedh e bimëve. Në ku Kapustyanka bërë strehë e bordeve, kompensatë nga ana e tij vylovlyuyut stalla dhe insektet. Dhe më të mirë të të gjitha edges hullizë e mbyllën alder degë të reja në një distancë prej 1,5-2 m nga njëri-tjetrin. Dhe Kapustyanka shkoni menjëherë nga qyteti. Në mungesë të alder në rrugën e lëvizjes Kapustyanka kanë digged vogël grooves dhe bie në gjumë për të rërës ngjyhet vajguri. Ajo gjithashtu deters Medvedkov.

Për të mbrojtur kundër Kapustyanka duke përdorur insekticid fastak, 10% dhe të koncentrohen emulsionik. Në 1 kg krunde razvarennoho mirë ose kokërr misër, grurë elb shtoi ose 50 g bimë e naftës dhe 20 ml i drogës, të gjitha deri në tërësi, të lënë për 24 orë bërë bait vë në hyrje të bëj strofull në terren dhe në disa kokrra pasazh veten. Shkalla e përdorimit - 20 ml i insekticid (1 kg bait) në 100 m. drogës është përdorur njëherë në pranverë të vitit para ose pas mbjellje farë domate në tokë.

Shpesh kopshte domate dëme zhveshur lotësjellës. Ata vyedayut frutave dhe e lë në vrima të mëdha. Më aktive lacrimal në mbrëmje dhe gjatë natës. Në ditën ata zakonisht i fshehin nën bimët dhe komkami terreneve, rroba zije, kodrës borozen - në një terren i mbuluar me vesë. Për të luftuar snails në fushën e bëjnë gjueti shapkë. Në ku wetted porotë lecke, qilim, ose pjesë të kompensatë. Discover edhe strehë e rodhe le. Këto strehimore të shërbejë lotëve strehë gjatë ditës, është e lehtë për të zgjedhur dhe fshini. Në pagatuar domate opylivayut terren limonit-pushonkoy, përziejnë atë me superfosfat duhanit ose pluhur. Ju mund të hedh pagatuar mustardë zgjidhje në një normë prej 100 gram per 10l ujë ose opylit tokës mes rreshtave të bimëve të pluhur.

Në disa vite, mbjelljen domate tripsy dëme. Për të merren me përdorimin e tyre tre-mujor të infuzion hudhër në proporcion të 100-150 gram per 3 litra ujë dhe 50 g komerciale e sapun. Në telenovelë hudhër emulsionik shtoni 3-10 pika salmiac zakonshëm. Më i madh është arritur efekt kur shpenzojnë spërkatje e mbrëmje.

Pak a shumë vëmendje është paguar për të mbrojtur domate bimėve nga sëmundja: fitoftorozu (brown kalb), makrosporioza (thatë maculation) septorioza (chlorosis bardhë), brown maculation (varresë fletë), bakteriale kanceri, bakteriale maculation zi, mosaics, stolbura, vertitsileznoho venitje , tepe kalb, etj

Për të shmangur ndotjen fitoftorozom domate NUK mbjellë së bashku me patate ose në një vend ku ai u rrit deri në vitin e mëparshëm. Nëse kushtet janë të favorshme për sëmundjen, pastaj mbyllja letër rreshtave janë parë spërkatje fillim varietetet e domates, dhe pastaj llojet më vonë ripening datave efektive sistemik-kontaktoni këpurdhëvrasës: acrobat MC, 69% pp. paragrafin (2 litra per 1 ha), ditamom M-45, me 80%. Z. (1,2-1,6 litra per 1 ha), penkotsebom, 80% pp. Para (1.6 litra per 1 ha), ridomilom, 25% pp. Z. (0,8-1 litër në 1 ha), MC ridomilom, 72% (2.5 litra per 1 ha), Tattu, 55% ke. (2.5 litra per 1 ha). Retreatment landings janë rreth 10-14 ditë, varësisht nga situata. Për përpunimin e domates mbjelljen 1 ha nevojë 500 litra e zgjidhje.

Nëse këto nuk i drogës, ju mund të përdorni të kontaktoni Sanitar Mallra: Bordo miksturë 1% u kuproksat, 34,5% ke. (3-5 litra per 1 ha), hlorokys bakrit, 90% pp. Z. (2,4-3,2 litra per 1 ha), përdorimin e tyre rreth 7-8 ditë. Tek e fundit të përpunimit janë të paktën 20 ditë para se të korrje.

Ndonjëherë me kushtet e mbrojtjes nga fitoftorozu dhe Kolorado beetle ndeshje, në këtë rast, duke përdorur tanke përzjerje. Në të punojnë në një zgjidhje të pranueshme insecticides sasinë e shtoi këpurdhëvrasës. Insecticidet nuk duhet të jetë ngatërruar me Bordo përzjerje.

Mirë mbrojtëse efekt lejon përpunimin e bimëve në fazën e këtij plodoutvorennya hudhër. Degraduar në satër 200 g hudhër, duke këmbëngulur 2-3 ditë në 10l ujë, shtoni 20-30 g e sapunit (për ngjitje indesh), filtri dhe procesit të bimëve spray. Gjatë periudhës rritje janë 4-5 trajtime në intervale të 10/15 ditë. Japin rezultate pozitive 2-3 herë në trajtim të këtij qepë dhe një fitimtare medvezhyu (30-40 g për 1 litër ujë), me moshë rreth 2 javë.

Efektive si dhe çaj lë hithër rrjedh i grimcuar (1,5 kg e 400 g të freskëta apo të thata materiale në 10l ujë). Kjo zgjidhje dezinfektoj tokës rreth shkurret dhe bimët kultivohen veten, duke shtuar se zgjidhja e sapun. Përpunimi i domates bimėve e drogës është i pafajshëm dhe mund të kryhet gjatë tërë periudhës në rritje dhe madje edhe gjatë korrjes. Në mes të një 2-dhe 3-dekadën e dytë korrik domate obpryskuyut zgjidhje halor ekstrakt, që shiten në farmaci si pluhur (1 lugë gjelle në 10l ujë).

Fito Gjithashtu, përdorimi i substancave biologjikisht aktive që të shkatërrojë agjentët infektive. Mbrojtur nga fitoftorozu domates ndihmon hirrë dhe qumësht. Këto produkte qumështi, përveç substancave biologjikisht aktive elementet gjurmë të dobishme, enzymes dhe hormonet, monokislye përmbajnë bakterit, i cili i frikësohet fitoftorozu shoferi. Për të marrë sprucitje 2L qumësht apo hirrë të 10l ujë.

Ndihmon eleminuar shkakësor agjent fitoftorozu dhe Korov'yak që përmban lidhjen e azotit. Për të përgatitur spray infuzion: 1 kg korov'yaku të freskëta 10l ujë.

Bad jep rezultat të përpunimit të drurit bimėve hirit, e cila përmban të gjitha të nevojshme për micronutrients bimėve normale jetike. Dhe alkali të pranishëm në të, edhe të japin efekt në shumë keq bimėve infektimit. Zgjidhje e punës është e përgatitur në mënyrë: 250-300 g hirit rritur në 10 litra ujë, shtoni 30 g procesin e sapunit dhe bimë.

Gjatë verës bimët 3-5 herë obpryskuyut kalium permanganat (3 g per 200 litra ujë) që i mbron ata nga shkatërrimi fitoftorozom dhe sëmundjeve të tjera dhe në të njëjtën kohë është nekornevoy grim. Mirë rezultatet e arritura në përpunimin e të gjitha fushat (kati shrubs) në mbrëmje pas një dite të nxehtë, e mjegull është formuar, e cila bie të barabartë në të gjitha bimët.

Të gjitha mjetet, këmbët, të jetë e sigurtë se do të dezinfektoj e fill në një zgjidhje të ure (0,7 kg për 10l ujë) dhe e thatë në diell.

Për të parandaluar sëmundjet mozaik, stolburom transmitting dezinfektim pasardhësit 1% m zgjidhje e kalium permanganat për 30 min, i pasuar nga të kujdesshëm të lahet me ujë. Në vende të manifestimeve të sëmundjes po rriten domate bezrassadnym rrugë (në rassadnom bimë urazhuyutsya mozaik). Kur vybrakovyvayut farë ulje të sëmurë bimëve me simptome e shtruar me mozaik, dhe nitevidnosti lë strika (shtrihovatost). Izolojë e domates farë patate të pjekura dhe shumë melons bimë, një burim strika. Uji bimėve zgjidhje e kalium permanganat (5 g nga 10 litra ujë) në 0.5 litra për bimore, duke filluar nga farë, 2-3 herë në intervale prej 7 - 8 ditë. Periodikisht procesin bimë 0.05% zgjidhje e qumësht i skremuar metra (zgjedhur). Në rastet e bimëve hiqni anën shoots veçmas dezinfitsiruya pas dore këtë. Në pagatuar domate mulchiruyut tokës, i cili kontribuon për pjesëmarrjen më të ulët insekteve - stolbura transportuesit. Kur nuk do të lejojë bërjen e plehrave tepruar azotit të ushqyerit.

Kur mbrojtja nga tepe kalb shkatërrimin e bimëve residues. Bëni një dozë të arsyeshme azotit plehrave. E rregullta me ujra kërkohet peizazhore japin lagështi në tokë deri frytet e arsimit. Gjatë rritjes obpryskuyut fruta bimë kalciumit nitrat zgjidhje (g 5-10 nga 10 litra ujë) në një normë prej 0.5 litra per 10 m2. Perfusion janë disa herë në intervale të 5-7 ditë.

Perfusion ushtrimin bum sprayers POU, POM-630, MBI-400OVT-1, si edhe aeroplanë dhe helikopterë të specializuara. Norma e punës njollash rrjedhjen 400-500 litra per 1 hektar. Perfusion bimë janë në mëngjes herët apo vonë në mbrëmje orë në dobësimin e ngjitje dhe zbritës rrymave të ajrit. Mos rekomandojë spray bimėve para shi gjatë shiut, në orët solntsepeka. Lëvizja e njësive në përpunimin e bimëve të mbështeten në mënyrë valë pesticid snosyt era nuk jetojnë më. Kur fuqi të kuq e më shumë se 3 m / sek kimike të përpunimit të bimëve nuk. Nëse pas sprucitje lashtat gjatë ditës të bie shi, përpunimin e përsërit.

Recommended lexuar

 
«Bezrassadnyy rrugën e rritjes së Korrje dhe pas përpunimit të korra »