I kripur

Solyat domate shkallë të ndryshme të pjekurisë: jeshile, kafe, qumështit dhe të kuqe të dendura me fruta, por jo perezrelye. Buryats frutat dhe shijen e qumështit dhe ushqyesve. Mirë për pickling - melkoplodnye frutave me firmë të lëkurës. Për cilësinë e mirë frutat jeshile zasolom para pas dore për një minutë në ujë të valë. Merrni të njëjtën madhësi dhe fruta homogjene shkallën e pjekurisë që ishte më uniforme fermentimi.

Pas larë frutat dendur mbushur përgatitur në enë (bankat, tanket, fuçi), Translating erëza e tyre. Përbërja e mëposhtme erëza (10 kg domate): kopër freskët - 150 g, dragua - 40 g fruta piper akute - 5 g, cron (root) - 50 g e lë të freskëta apo cron - 100 gram stafidhe lë e zi - 100 m. Nga të gjithë erëza kërkohet prania e kopër.

E mbushur me fuçi ukuporivayut dhe përmes vrima mbushet fletë stivoj kripos forcën 7-8% - gjelbër ose ngjyrë kafe, dhe 8-10% - e kuqe (0,8-1 kg kripë të 10l ujë). Në një enë qelqi të mbushur kripos bllokim lids. Pas fermentimi (një ose dy ditë) mbushur fuçi hapërdaj rezultat, në të cilën podkladyvayut copë leckë të pastër. Bankat dhe cylinders fillimisht mbuluar me lids, dhe pastaj fermentues mbylljen e tyre. Shitore turshi në një vend të freskët. Kur të ruajtura në bodrumet dhe bodrume, ata janë të gatshëm për t'u përdorur në ushqimin për shkak 20-25 ditë. Rrumbullosur domatet janë një erë të këndshme dhe erëza të njelmët-thartirë. Shëllirë duhet të jetë transparente ose pak argëtim.

Recommended lexuar

 
«Pickling Lëng domate »