Akomodimi në kulture rotacionit

Për të japë herët domate ndriçuar nga dielli zonë e mbrojtur nga erërat e ftohta, nxehet mirë, e cila gjendet në anën e djathtë e godinave dhe plantacione, me reliev të barabarta ose të dobëta shpatet në jug dhe të afërt me burimet e ujit për ujitje. Ju nuk mund të zgjidhni për atë zonë apo rëndë shaded veri erërat goditje. Zhubër lagësht, vendet e ulët, e cila është vonuar e ajrit të ftohtë. Në shtratin e përmbytjes duke përdorur vetëm zonat më të larta me dritën terreneve. Në zonat overwetting domate rritur në shtrat hullizë ose të vendosura nga lindja në perëndim, nga shpatin jugor. Në jug dhe jug-lindore thatë fusha, nga ana tjetër, e të duken më shumë domate vlagët zona ose ujitur tokën.

Në rajonet e veriut të Rusisë mori një domate dhe e zonave më pak të ngrohtë, duke përdorur për të përmirësuar termike krahët e bimëve vysokorosli - dimër thekër, luledielli, kanareechnika, ovsyanitsy trostnikovovidnoy etj

Me zhvillimin e teknologjisë intensive kultivimin e domates rëndësi është leveled fushave, sidomos në të mbjella transplanting ose në postat. "Në nechernozemnoy strip Federatën Ruse, nga mungesa e jetës faktorë bazë (temperatura) teplotrebovatelnoe domate bimėve është rritur më të mirë në fusha të përmirësuar me mikroklimë (strehë e përkohshme dhe filma të tjerë).

Domate mund të rritet në çdo tokës. Por më e mira është në një dritë të shkrifët supischanyh apo zbutur slabokislye (pH 6-6,7) pjellore, të mirë-ngrohur tokën. Kështu që po rritet në një shumë të lehta dhe të rënda të tokës me tharti lartë. Acid Neutralizes tokave në vjeshtë dolomitovoy miell, gëlqerorë terren apo shkumës në doza 4-6 kg për 10 m2. Ju mund të shpëtoj tharti drurit dhe përdorimin e hirit. Mirë për transplanting domates është një komplot, e cila vitin e kaluar e bëri perehnoy ose nën pleh organik dhe paraardhësit të proceduar menjëherë në vjeshtë dhe pranverë.

Kur zgjedhjen e shesheve për domate gjithashtu konsiderojnë se centrali urazhuyetsya njëjtën sëmundje të dëmtuara dhe dëmtuesit e njëjtë me patate, piper, patëllxhan, kivi fruta dhe duhanit. Nga sëmundja e mbetur në tokë për disa vjet. Prandaj domate të vendosura në zonat ku kultivohen bimë paslenovye familjes, e jo më parë se 3-4 vjet. Jo ajo e ardhshëm për të mbjellë patate të, për të shmangur ndotjen fitoftorozom, viral sëmundjeve dhe dëmtimi i Kolorados beetle, podhryzayuschimi noctuid, etj provolochnikom

Domate është shumë e kërkuar paraardhësit. Për të lartë rus harvests studiues Instituti për perime nechernozemnoy rekomanduar si zonë më e mirë paraardhësi - Bardh lakër e hershme e ngjyra, kastravec (me marrjen e këtyre plehrave organik bimët), bishtajore (bizele, tërfil) lejohen - onions, lakër Bardhë, më vonë korneplodnye (flokëkuq, beets tabelën). Në Beauharnais tokat e paraardhësit e mirë për këtë fushë domate kulture rotacionit janë oats, elb, hikërror, tërshërë miksturë përdoren për sanë, silazh të ujkut.

Ovoschevodov Amatori IL Lisitsin e Nizhny Novgorod rajon domate më të mirë për paraardhësit e konsideron onions dhe hudhër. Një pjesë e domates bimëve pas Bardhë lakër dorëzon fillim, por pasi qepë korrjes mbi 10%.

Sipas mjekut të Vitanova OD shkencat bujqësore në domate vërejtur një rënie në produktivitet gjatë kultivimit të përsëritur në një vend. Pra ky lloj bimore pas paraardhësit të tjera që i përkasin familjeve botanik, siguron një rritje prej 32% të korrjes.

Më e mirë për precursors domate Polesye në Ukrainë, sipas Institutit të perimeve dhe pjepër-rritje UAAS janë kastravec, onions, dimër grurë, lakër Bardhë herët, misër për silazh, një gjelbër. Dimër e grurit, e cila është përparim i vazhdueshëm i barit, është një e mirë për të paraardhësit të domate të turfy-pidzolystyh kënetor terreneve.

Në Ukrainë paraardhësit të pyjeve është më e mira kastravec, dimër grurë, onions, lakër e Bardhë në fillim, misër për silazh, herbs, herbs gjithëvjetor. Në të majtë-banka më e madhe e pyjeve shënoi rritje të japin kur pas vendosjes domate gjithëvjetor grasses (alfalfa) dhe dimrit grurit. Mbushje e perime kulture rotacionit 2-3 domate fusha të çon në një rënie në të jepnin kulture rotacionin e tij në fund të 30-40% rritje në landings e zasmichenosti një kohë të gjatë dhe rroba zije. Luzern në kulture rotations kohë zvogëlon edhe Clogging rroba zije.

Perime kulture rotacionit në steppes të Ukrainës është më e mira paraardhësit kastravec, dimër grurë, onions, lakër, gjatë bari, sojë, misër për silazh. Në fushën e industrisë canning, ku domate - kryesore bimore, give it a 2 fusha në kulture rotacionit, vendi më i mirë - për të rezervuarit ose rezervuarit të qarkullimit shumëvjeçar grasses, dhe e dyta këtë fushë - pasi kastravec, shalqi, bizele, lakër dhe onions. Domates është një e mirë paraardhësi për bimët më të perimeve.

Më e zakonshme për Moldavi paraardhësit domate, sipas Transnistrian Instituti i Bujqësisë, janë alfalfa, perime bizelesh, kastravec, onions, melons, flokëkuq, Kolosova dimrit, dhe misër për silazh. Në Hungari më e mirë për precursors domate konsiderojnë Kolosova drithëra (grurë, thekër, elb), alfalfa, tërfil dhe foragjere bizele. Domate rritje në monoculture jopraktike.

Domate rritur në perimesh, perime, tagji dhe kulture rotacionit këtë fushë, si dhe prodhimin dhe priparnikovyh zonave të nxehta terren. Përhershëm në kultivimin e domates domates, siç tregohet i gjatë (për 32), shoku i tij i hulumtimit Kiev Eksperimentale Station KPM UAAS NA Huschi edhe brenda 2-3 vjet, duke e zvogëluar prodhimin e saj nga 30-40%.

Revolucioni ka filluar të organizojë, të zhvilluara të cilat sistemi i plehrave, tokës, mbrojtja nga sëmundjet dhe dëmtuesit, rroba zije, etj Ajo kontribuon në shpërndarjen e fondeve të planifikuara, duke krijuar qëndrueshme rezulton negativ nën kushtet e motit.

Komunitetit për shumë vjet në procesin e specializimit dhe perimeve fermat, futur ndryshime të rëndësishme në strukturën e mbjellë fusha, të ndihmuara nga tranzicioni i parë ekzistuese dhe perime zarzavate të përziera sevooborotovov-të ushqyerit. Objektivi kryesor i tyre - maksimumin e prodhimit me cilësi të lartë perime dhe ushqime nga një fushë me kosto të ulët, u rrit tokës pjellorisë, pastrimi dhe mëkëmbjen e saj rroba zije, dëmtuesit dhe sëmundjet pathogens. Herbs gjithëvjetor, jo vetëm grumbulluar organike çështje, të përmirësojë ahrofizychni pronave të tokës, por edhe hap fushën e rroba zije. Sipas Institutit të perimeve dhe pjepër-rritje UAAS, tërfil një përdorim (shpatin 2) redukton Clogging pas 5 fushat e perimeve bimë, në radhë të parë dhe të dytë rotacionit kulture rotacionit mesatarisht deri në 27%. Domosdoshëm rolin e bimëve sanitare kundër pathogens rrënja e kalb, nematodes, dëmtuesit dhe të tjera sëmundje infektive herët.

Në Polesye domate rritur në të varfër turfy-pidzolystyh dhe gri opidzoleni terreneve dhe të thellë torfë ligatinë. Kjo është e rekomanduar për fermat kolektive janë kulture rotacionit skema:

1. 1,2 fushë - tërfil, 3 - kastravec, 4 - domate, 5 - Bardh e hershme lakër, 6 - korneplodnye, 7 - Annuals barit, pas mbledhjes së pastër tërfil pasardhës (perime mbulojnë 43% të zonës).

2. 1 fushë - tërfil, 2 - kastravec, palcë, 3 - Bardh lakër herët, 4 - domate, 5 - tërshëre përzierje përdoret për silazh, 6 - një të gjelbra, 7 - yari drithėra, tërfil (perime 57%).

Kur rritet në domate fermerët dhe efektive Farmer nivelet e perimeve-kulture foragjere rotations në Polesie janë: oats, domate-mjegull e domates, përdoret një përzierje të tërshëre bari në elb-domate-domate; ujkut për silazh-domate-domate meli.

Për pyll pas rekomanduar kulture rotacionit skemave.

1. 1 fushë - tërfil, 2 - dimër grurë, 3 - domate, 4 - një jeshile, 5 - domate, 6 - lakër, 7 - domate, 8 - Pranvera drithėra + tërfil (perime - 62, 5%, duke përfshirë domate - 37,5%).

2. 1,2 Field - grasses gjithëvjetor, 3 - kastravec, 4 - një jeshile, 5 - domate, 6 - lakër, 7 - domate, 8 - Pranvera drithėra + gjithëvjetor herbs (perime - 62,5%, duke përfshirë domate - 25%).

Për fermat rekomanduar rotacionit kulture specifike:

1. 1,2 Field - alfalfa, 3 - lakër, 4,5 - domate, 6 - elb dosë për të alfalfa (perime - 50%, duke përfshirë rrobaqepës - 16,7%, domate - 33,3%).

2. 1, 2 field - alfalfa, 3 - kastravec, 4 - domate, 5 - kastravec, 6 - elb dosë për të alfalfa (perime - 50%, duke përfshirë kastravec - 33,3%, domate - 16.7%) .

Pas chereduvannya bimëve në kulturë rotacionit, i specializuar në menaxhimin e zonave të marrë domate japin 40-45 kg 10 m2 ose 40-45 ton nga 1 ha.

Për të specializuar në prodhimin e domates ferma stepë rekomanduar kulture rotacionin e mëposhtme:

1. 1,2 Field - alfalfa, 3 - domate, 4 - misrit për silazh, kastravec 5, 6 - domate, 7 - lakër, 8 - drithë-Bean përzjerje të gjelbër foragjere + verës alfalfa farë (perime & mdash; 50% në duke përfshirë domate - 25%).

2. 1,2 Field - alfalfa, 3 - rassadnyy domate, 4 - bizele bizele jeshile perime, 5 - dimër grurit pas korrje - një verë e kulture alfalfa (40% e perimeve, duke përfshirë domate dhe bizele & mdash, 20% ).

Për shkretëtirën e fermave mund të përdoret korotkorotatsionnyy perime kulture rotacionit me bimë të tilla alternative: mjegull e dimrit grurit-domate. Skemat e propozuara kulture rotacionit racional alternative fabrikat në stepë ujitur tokat në zonë për të lejuar të qëndrueshëm të japin 50-60 kg domate fruta nga 10 m2.

Për parcela rekomandojmë këtë skemë chereduvannya bimėve kulture në qarkullim në dritën e të bërit të plehrave organik (veprim të drejtpërdrejtë dhe pasojë): 1 site - Bean, 2 - domate, peppers, patëllxhan (nga transplanting kur ata bën perehnoy), 3 - korneplodnye, onions (vjeshtë nën perekapyvanie ose të bëjë lërim plehëroj nën bimët e mëposhtme), 4 - të gjitha llojeve dhe varieteteve të lakër, kastravec, 5 - rassadnyy domate dhe bezrassadnyy.

Intensive teknologjia e prodhimit të domates bezrassadnoho në ferma të specializuara siguron leveled ujitur fushat e drejtkëndor formë hona paku me gjatesi 300 m nga toka, homogjen nga përbërja mekanike dhe pjellshmërisë. Shumica e të përshtatshme për këtë qëllim të zakonshëm zi dhe karbonat, të rënda, të mesme ose lehkosuhlynkovi. Ju nuk mund të notosh, ose të përdorin toka të kripura dhe fushat, dhe i bllokuar kornevischnymi korneotpryskovymi rroba zije.

Domate bezrassadnyy vendin e duhur pas ranoubiraemyh paraardhësit, të tilla si bizele, cucumbers, onions, Kolosova drithërat dhe bimët foragjere ndërmjetme të lashtat. Kërkesat, si moldave Zelenichkin shkencëtarët VG, VG Abakumov dhe të tjerëve, për të zgjedhur e parardhësit të bezrassadnyy metodën e rritjes së domate - të paktën 30-40 ditë frostless periudhë themelore për punën e tokës.

Në të specializuara perime kulture rotacionit optimale pjesa e domates dhe lloje të tjera bimore paslenovyh duhet të jetë 33-50% të totalit të strukturës së mbjellë fushat.

Në një terren pas mbrojtur trangull domate rritur duke përdorur vetëm mineral sistemin e fekondim dhe podkormok. Tokës është më e mirë një përzjerje turfy terren me humus dhe torfë.

Recommended lexuar

 
«Varieteteve dhe hybrids Fillor lëvrim »