Rassadnyy rrugën e rritjes së

Rritje farë

Në mesin e korsisë Federata Ruse domate rritur kryesisht rassadnym mënyrë brenda 50-60 ditëve. Në të korra të Ukrainës rassadnyy japë rrugën për në kultivimin e domates Polesie në 100%, pyll - 95%, steppes - 45-50% të totalit fushën e domates. Kjo periudhë e mbledhjes për shkak të tendosur si mënyra të ndryshme e në rritje, të ndryshme lidhur me ulje dhe mbjellëse, dhe përdorimin e varieteteve të ndryshme skorostyhlosti dhe hybrids.

Pochvosmesi për farë

Tokës për përzierje serë, serrë tokave, si dhe për të mbushur kutinë zahotovlyayut mbjellë në vjeshtë. Ai përbëhet nga turfy, fletët, serrë banal tokës, torfë, lerë. Ndonjëherë duke përdorur një lumë i madh rërë, pleh organik, tallash, etj biohumus komponentët e përzjerjen është e ndryshme dhe varet nga mundësitë e atyre, që zotëron vegjetal prodhuesit. Bazë për kërkesat e tokës përzierje është se ai ishte i butë, lagështi, e mjaftueshme ushqyesve përmbajtjen dhe elementet nekisloy.

Prodhuesit e perimeve të tillë duke përdorur tokën miksturë (përqindje): turfy tokës 50-70, 30-50 perehnoy, japin një rimorkioj tokës 34 torfë 33, perehnoy 33 turfy shkrifët tokën 60, perehnoy 30, rërë 10; serrë tokës 50-70, 30 perehnoy & mdash; 50, 40 turfy tokës, torfë 40, plehëroj 10, tallash 10 perehnoy 45-50, 45 fletë tokë, rërë, 5-10, 20 turfy tokë, torfë 50, perehnoy 30; vermikompost 25, tokës dhe më 75 tokës miksturë të përbashkët të përbërë nga 1-2 pjesë torfë, 5 pjesë humus dhe 3-4 pjesë turfy banal tokës.

Përgatitur me vlera ushqyese miksturë zgjidhje e ujit ose korov'yaku lagështi dhe përzierjen tërësisht. Uji shtoi për të formuar një masë homogjene testoobraznoy. Me anë të saj të posaçëm të bërë pajisje torfoperehnoynye pots. Për ovoschevodov amator-torfë kompani prodhon fyl pots të madhësive të ndryshme.

Në vend të prodhuar lule torfoperehnoynye cubes. Për ta bërë këtë duke përdorur molds bërë të ekonomisë. Përzierje për përgatitjen e cubes kështu: merrni 1 pallaskë kopsht tokës, 1 pallaskë brumos, në të njëjtën torfë, dy gjysma liter-bankat druri hirit. Të gjitha të mirë dhe e mbushur me ujë (10 litra), e cila shkrihet 60 g ure, 5 g e kalium permanganat dhe 2 g e acidit borik rozmishuyut. Në të janë përzierje cubes madhësisë 6x6, 8x8 dhe 10x10 cm

Gota të bërë polietilenit film. Kjo feta shirita të shirit width. Për gota madhësisë 8x8 cm gjerësi e kasetë do të jetë 24 cm dhe kaseta të dyfishta janë ngjitur në edges elektropayalnikom ose hekur, por të përdoret për të ish qep kasetë makinë, e pastaj e ndërpreu nëpërmjet 8-10 cm zare-kuti duhet të ketë një diametër 1-2 në krye mm më pak se në fund. Pastaj, në një gotë plastike nasypayut perehnoyno miksturë-tokë, të mbjella fara në atë të dorëzojë ose off. Film terren pika e themeluar mbi një lokacion hiqen nëpërmjet krye. Përdor këto syzet për disa vjet.

Sales janë të vegjël që vendosen në torfobloki pan ku filtroj ujë. Pastaj ata bymehet. Sapo torfobloki vpytayut sasinë e nevojshme të ujit, janë të mbjella fara apo shpërngulje jashtë.

të mbjella fara

Ka dy mënyra e rritjes së farë: horschechne dhe bezhorshechnyy. Metoda e parë e përdorur pots, blloqe, gota, ose ana e tij mbi të e tyre në të dytë - të mbjella fara e mbjellë në kuti, pots, tokës dhe greenhouses serë. Farë rritur pots ose në enë të tjera që ka një sistem të zhvilluar mirë rrënja, pryzhyvayetsya shpejt pas transplanting i frutave dhe fillon në 10/15 ditë para bezhorshechnoy. Metoda kryesore e rritjes së farë, domate nadrannih është e горшечный transplatimin e filmit të ndezur greenhouses.

Data e mbjella fara varet nga koha e transplanting në një lokacion të përhershëm. Prandaj, të dish optimale moshën farë dhe të favorshme lidhur me ulje e saj, që pritet të nevojshme kohë të mbjella me farë. Në zonat e veriut nga të mbjella me farë për 70-80 ditë para transplanting në jug - për 50-60 ditë. Kështu, në qoftë se mbjellë 1 dhe 2 maj në dekada, pasardhës të mbjella në mes të shkurtit ose fillim të marsit.

Përgatitur domate të mbjella në tokë fara mbjelljen kutitë e ndonjë Madhësia, e mbushur me një përzierje ose ushqiteshëm terren greenhouses dhe serë. Zgjerimin e tij para-pak, nëse nuk bie rrënjët, dhe duke shënuar planchatym pambushur shënues ose tabletë. Pėrfshini metodat e mbjella: uzkoryadnyy, kaseta dvuryadnyy dhe katrore. Në një kuti me standarde Madhësia (50x35x8 cm) vendosen 12 seri me spacio 3 cm dhe në një distancë 1-2 cm, p.sh. duke përdorur uzkoryadnyy mënyrë të mbjella. Në këtë rast, nga ana e tij të gjatë në torfoperehnoynye cubes ose pots. Nëse rritur pa shpërngulje jashtë, duke përdorur të gjitha metodat e tre të mbjella. Distanca mes rreshtave në këtë rast mund të jetë nga 4 deri në 10 cm, dhe në një numër - 2-6 cm band dvuryadnom Kur të mbjella metodë vendosje skeme (6 12) h4sm. Nëse në mënyrë të drejtpërdrejtë në të mbjella POT, pastaj të vendosen në një farë 2-3, dhe pastaj ik.


Norma e mbjella fara për mbjellje 1 kuti nga transplatimin është 3-5 g, pa transplatimin - 1,5-2 pm Dil jashtë nga 1 kuti 350-400 PC. Në greenhouses me transplatimin razvodochnoy mbjella off 8 - 10 g fara per 1 m2. Për bezhorshechnoy kohën e pasardhësit transplanting farë masive të mbjella holluar - 1,5-2 g 1M2 greenhouses. Sipas serrë frame 1 (1,5 m2) është standardi të mbjella fara 10/12 gram shpërngulje jashtë, dhe për të mbjella e tyre bezhorshechnoy farë hapërdarë - 2 g per 1 frame. Dil nga farë serrë frame determinantnyh 200 varietetet e domates copa, indeterminantnyh (vysokorosli) - 150 - 170 PC. 1 m2 greenhouses rritje eksplorimit 2200 PC. Out në moshën 18-20 ditë.

Fara domate të mbjella në një thellësi prej 1 - 1,5 cm Nëse vyseyat më të thellë, bimë janë të dobët, nëse më të vogla - shkallët janë thyer.

Të mbjella ofron teknologjia e mëposhtme operacioneve. Një javë para se të mbjella ushqyese farë përzierje të hyjë në dhomë të ngrohtë. Mbushura kutitë obpryskuyut përzierje dhe 1% m zgjidhje e kalium permanganat (pink) ose 0,25% m zgjidhje previkura N (4 l per 1 m2) me socket çikla nozzles. I ngjeshur pas tokës me ujra të pasardhësit të mbjella në shënues, ose drejtpërdrejt në sipërfaqe të lehta dhe pastaj pluhur përzierje ushqimore apo shtresa e rërës 1 - 1,5 cm Kur të mbjella fara derdh abundantly, dhe pastaj në shkallët çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje me të ngrohtë (25 ° C) thawed ujë dëborë ose edhe me ujë vidstoyatysya socket një kafeterie me filtër të vogël. Wo e vyseyannymi fara e mbuluar me kompensatë, ose gotë plastike dhe copë çarafësh vënë atë në një vend të ngrohtë të errët (në bateritë e ngrohjes në bodrum) dhe janë mbajtur në një temperaturë prej 23 ... 25 ° C në shkallë të parë të vetme - petelek. Lehta në këtë periudhë nuk është e nevojshme.

Pas rritje të farës (pas 3-5 ditë) i heq menjëherë filmit dhe vendosen në kuti dritare pervaz orientimi jug. Late heqjen e filmit nuk duhet të jetë, përndryshe bimėve shpejt vytyahuyetsya. Ndërsa rritja e bimëve farë e dobët hequr.

Kujdes nga

Kur pasardhësit e mbjella në një dhomë me i paregjistruar shkallë të shfaqen 3-5. Ditë, ose në greenhouses serë - pas 5-6 ditësh, dhe në terren të hapur në bezrassadnom prodhimit - nga 12/18 ditë. Domate shkallët janë si "vilochki, i cili përbëhet nga dy lengthened lantsetovidnyh semyadolnyh lë drejtuar lart. Pas 2-3 ditë që ata të marrin një pozicion horizontal. Së shpejti, një fletë e parë e vërtetë, dhe sterzhnevoy cung shumë rrënjë horbky mbuluar, i cili formoi parë lateral rrënjët. Shkallët që nuk janë pasardhës ra shell hequr.

Në ditët e para të mësymje 12/15 shkallët e off e domates rritur temperaturat e tokës në 18 ditë ... 20 ° C, natën e 14 ... 16 ° C. Pastaj me farë e një ditë për të mbajtur në temperatura e tokës ... 18 20 ° C natën - 12 ... 14 ° C. Temperatura 4-7 ditë pas fillimin e stairs mbështetje në 13 ditë ... 15 ° C natën - 7 ... 9 ° C. Pas zakalivaniya për një farë e temperaturës në një ditë me diell të rritet në 21 ... 23 ° C, në ditë zymtë - 17 ... 19 ° C natën - 10 ... 12 ° C. qetësohuni në një temperatura nuk i kalon më shumë se e jashtme HS (por jo më pak se 8 ditë ... 12 ° C, 2 ... 3 natën ° C). Lagështia relative e ajrit mbështetje në 60-65%. Ventylyuye zyra forcuar.

Gelled në fazën e prorezhivayut 1-2 vërtetë lë në një distancë prej 5-6 cm derdh 1 rregullisht një herë në ditë në mëngjes pak ujë të nxehtë, mundësisht dëborë ose shi. Në vrërët motit lotim zvogëluar dramatikisht. Overwetting kryer dhimbshme, le të verdhë.

shpërngulje jashtë

Avantazhi i shpërngulje jashtë është se ajo ndihmon formimin e një sistemi të fortë rrënjë e farë. Një negative është që të qëndrojë në zhvillimin e bimëve për 7-10 ditë. Domate nadrannih në Ukrainë Polesye të kthehem 10/15 mars, të pyjeve - 5-10 mars, dhe në shkretëtirën - 1-5 mars, më herët, përkatësisht - 20-25, 15-20 dhe 10-15 mars; masive Terms & mdash; 25 mars-prill 5, 20-30 mars dhe 15-25 mars. Në nechernozemnoy strip off për të kthyer mbi 15 deri në 20 prill vtorshochki ose torfyanistyy tokës, dhe nga 25 prill - në kuadrin e ftohtë, 1 maj - filmi strehë e përkohshme.

Kur bezhorshechnoy farë rritje nga ana e tij të gjatë në mënyrë të drejtpërdrejtë në serrë tokës (300 - 400 PC. Sipas frame) në një distancë prej 6x6 cm ose 7x7 cm Kur rritet në një farë ngrohtë serrë transplatimin prodhojnë fazën cotyledon, në diell (e ftohtë) greenhouses me prihovuvannyam film ose në çerdhe - në fazën e dytë të kësaj letre. transplatimin e filmit greenhouses kryer faza e lë 1-2 vërtetë, kur të rritet në temperatura atje 12 ... 14 ° C, një 8x8, 10x5, 10x10 cm

Prag mbrëmje transplatimin teshhoy abundantly derdh ujë të panevojshme për të shmangur dëmet në rrënjët e sistemeve, në mëngjes dhe nga ata ishin krejtësisht nasychuyutsya ujë. Përpara kësaj, në vrimë e bërë 0,5 g (1-2 granules) superfosfat. Off të dorëzojë (pikiruyut, rozsadzhuye) në tokë përzierje të të njëjtën përbërje si për mbjellje definuar konteinerë (pots, cubes diametër 8-12 cm, gjatësi 10-12 cm) ose në greenhouses, hothouses. Shtruar në sheshin kuti, duke e detyruar apo serë, që rritet jashtë. Transplatimin eliminon tërheqë fabrikat në të korra të dendura. Vonë e transplatimin mund të mos jenë të lirë, si ajo të çon në kulturë më e ulët.

Kujdesi për farë

Timely lotim orë në mëngjes, rregullimi i temperaturës, ventilim ajri, kozmetikë, aplikimi i rritjes rregullatorët, mbrojtjen e bimëve nga dëmtuesit dhe sëmundjet, ryhlennya tokës kondicionuar dhe vepra të tjera të shëndetshme dhe të ketë kujdes me cilësi të lartë farë. I saktë raporti i ushqyesve, dritë normale dhe kushte optimale temperaturën e lejuar për të fuqishme, të mirë ekonomike të zhvilluar.

Vendos jashtë fillimisht (1-2 ditë) të mbajtura në të hijen. Pas root farë për të vendosur në një vend për shumë e qartë me një dritare përkulem në 20-25 ° në gotë për tokë nën kutinë podkladyvayut bar me trashësi 5-6 cm, për të përmirësuar mbulimin e pala dhoma janë pasqyruar mburojës skermë, metali i galvanizuar ose letër pasqyron (përpara anë e dritares). Daily Leviz kutitë e tjera të partisë në ekstraktet e bimëve të një anë. Illuminated farë përmirësuar në mënyrë që ajo kuti mund të merren jo vetëm në dritare pervaz, por ajo vihet në tryezë. Gjithashtu, për të nxjerrin lakër, hiqni dy letër më të ulët. Në kohën e rritjes së lartë dhe në përputhje me slows rrit në masë të sistemit root.

Në periudhën kur rannevesenniy gjatėsia ditë nuk i kalon 12-13 h, fikse greenhouses përdorur në këto mode dosvechivaniya: stairs (2-3 ditë) - 24 h; off të transplatimin (10/12 ditë) - 16 h; lakër të vendosje ( 12/15 ditë) -16 h; lakër pas vendosje (20 - 25 ditë) -14 am

Me fillimin e ngrohtë me diell ditë kur temperatura e ajrit nuk është mbajtur nën 14 ° C, nxjerr në tarracë, ballkon, e para në 30 minuta, pastaj të rrisë kohë. Pas saj vënë në çerdhe apo serë. E lë të bëhet ngjyrë jeshile të errët, bisht rritet gradualisht në diametër.

Pidhodovuye nga 2-3 herë në lidhje me të ujitjes, gjë që rrit cilësinë e tij. E para pidhodivlyu dorëzoj 10/12 ditë pas shpërngulje jashtë dhe i hedh lëng farë, e dytë - pas 2 javësh pas e parë, të tretë - për 5-7 ditë para ulje. Në fillim pidhodivlya shkrihet në ujë 10l (g 1M2): amoniumi nitrat - 7-10, superfosfat - 30, sirchanokysloho kalium - 15-20. Në përbërjen e dytë, nëse bimët normale green color, nuk përdorin nitrat amoniumi, superfosfat dozë të rritur në 40 g dhe kalium sirchanokysloho - deri në 25 g. Në përbërjen e tretë të kontribuojë në 40-45 g per 1 m2 - sirchanokysloho superfosfat dhe kalium. Në mungesë të plehrave dhe të varfër rritet, ngjyra e zbehtë e lë të përdoren për podkormok zog fekale, Korov'yak dhe zolu. Në fillim të ushqyerit me 10 litra ujë të jep 0,5 kg pulë dërguar korov'yaku ose 0,5 kg ose 70 g të hiri: e dytë - në 0.5 kg pulë korov'yaku ose placentë, ose 100 g e hirit, ndërsa i treti - për 1 kg pulë korov'yaku ose placentë, ose 100 g e hirit. Për të bërë bittern një glasë kovë e mbushur dy buckets e ujit dhe të përballojë ditë. Lëngun e rrjedhjes së mitrës 0,5 litra per 1 kovë ujë. Pas grim derdh ujë të pastër lahesh pleh nga niset.

Në periudhën nga fara të mbjella në një shkallë të ulët nga uji në tokë lagështi në 75% NV, me daljen e shkallët në shpërngulje jashtë - deri në 65% pas NV transplatimin - 60% NV. Kur farë rritje në terren perehnoyno-pots bërë makinë IHT-10 pas transplatimin derdh jashtë 1-2 herë normën 20 l per 1 m2. Në filmin çanta, të cilat janë të izoluara nga njëri-tjetrin dhe të tokës pasur miksturë e thatë shpejt, kështu që numri i të ujitjes provon 3-4 normë prej 20 litra per 1 m2.

Kur rritet pa farë transplatimin prorezhivayut off pamja e saj në fazën e lë dy reale.

Për të pezullojë rritjen e domates farë, lodhje të parandaluar, nganjëherë duke aplikuar prischipyvanie (shkurtim) lë. Së pari prischipyvanie lë janë më të ulëta në 2-3 javë pas shpërngulje jashtë kur ata fillojnë të përputhen me njeri tjetrin. Kjo përmirëson ndriçim dhe ndalesa e trenit deri, kërcell trash. Tëharrje prischipyvanie dytë apo ushtrim, kur ri lë të fillojë të mbivendosen njëri-tjetrin. Prischipyvanie mund të vazhdojë edhe më tej, por ju nuk mund t'i arrini të mirë të bimëve.

Kur rritet në pots farë dhe gota në ekstraktet e bimëve të përbashkët për mbrojtje nga drita 15 ditë para se të shpenzojë transplanting ndarjen e saj. Për 60-jetesë zonë termocentralet e nevojshme të paktën 120 cm2 (10x12 cm). Me mbjelljen një kuti jashtë rasstavlyayut në dy pjesë, midis të bie në gjumë lule tokës. Në greenhouses dhe greenhouses flak norma e 30-40 pc. 1 m2.

Farë e për një fillim 10/15 ditë para transplanting në terren të hapur. Nëse bimët janë zhvilluar mirë, para se të fillojë forcim. Optimale predposadochnoho kohëzgjatjen e një farë domate 10/12 ditë. Megjithatë, më forcim pezullon rritjen dhe zhvillimin e bimëve të hapur në tokë. Pajtueshmëria optimale modes dhe teknologjitë e sigurimit të cilësisë së lartë output farë.

Në një farë e lotim stop, gradualisht uljen e temperaturës së ajrit dhe në 12 terren ... 15 ° C natën. Kjo zgjeruar ventylyuye greenhouses, dritare e hapur në mëngjes dhe në mbrëmje për sjellë orë ballkon (në verandë, lozhë) dhe mbahen në hijen kur të rritet në temperatura e ajrit'7 ... 10 ° C, e pastaj të fillojë të lënë në Sun Fo 2-3 orë dhe në fund të mbajtur off 2-3 ditë në diell, dhe nëse e ngrohtë natës, mandej ikin gjatë natës. Nëse rritur greenhouses, fillimisht kuadrin filmuar për disa orë, dhe në temperaturën 15 ... 20 ° C - për të gjithë ditës. Në mungesë të natës ngricat greenhouses me farë e la të hapur gjatë natës, duke promovuar zakalivaniya bimë.

Recommended lexuar

 
«Përgatitja e farës për mbjellje Bimëz Kassetnaya domate »