Origjina dhe përhapja

Domate takon familjes paslenovye grupi vjetor bimëve e frutave dhe perimeve. Vjen nga Amerika e Jugut, ku ai u rrit aborigines kohë para hapjen e kontinentit evropian. Vegjetal ishte i njohur në shekullin e V. BC. e.. banorët e Bolivia, Peruja, Kili, Ekuator. Wild polukulturnye dhe format e këtij bimore janë ende gjenden në Peru, e Halapahosskih Ishujt e gjetkë. Në Amerikën e Jugut u rrit bimë në një domate barishtor shkurre dhe pemë lartësi prej 5 m. Në vjetër domate nga atdheun e saj janë në Meksikë, ku, ndoshta, është i urtë.

Në Evropë, solli në uzinën e shekullit XVI dhe spanjisht në portugalisht navigators Peru. Në Amerikën e Veriut domate erdhën nga Evropa. Nga Amerika e Veriut, përsëri ai u kthye në Jug ndryshuar në mënyrë që banorët lokalë nuk e dinë dhe qëndrimi armiqësor të tij, si për të gjitha Evropian. SHAPE tillë ishte një apo dy shekuj. Në evolucion natyror do të ishte e nevojshme, të paktën disa milion vjet, dhe edhe më shumë.

Që nga mesi i shekullit të njëjtën domate fillon të përhapet si zbukurues, parë në Portugali, Spanjë, Itali dhe pastaj në Danimarkë dhe në Angli. Më vonë, tashmë në xvii shekullit, e domates ka mori të shekullit XVIII në Francë, në Gjermani dhe në fund të shekullit të XVIII, u duk në Rusi dhe Ukrainë.

Gjuha e njerëzve të cilët i banuar në territorin e Meksikë dhe Peru (Aztecs, Incas, Indians), fabrika e quajtur tomatl - madh kokrra të kuqe, peruan mollë të artë. " Kjo ndodhi në rusisht emrin "domate". Italianët, të cilët i pëlqente të domates është hera e parë në 1554 - 1556 ai. përshkroi atë ndryshe: "pomidoro" - "mollë e artë, të artë me fruta." Pse artë? Me sa duket, ata nuk popalysya fruta të kuqe dhe të verdhë apo ngjyrë e dritë. Në Francë, për disa arsye ajo i dha atij emrin "pomme d'amour" - "mollë e dashurisë, dashurinë e frutave.

Natyralist i famshëm suedez Karl Linnaeus, i cili i dha emrin e shumë bimëve, domate emri botanik shkencor të quajtur "lycopersicon dhomë me diell". Latin caktimin e gjini Lycopersicon vjen nga lashtë grek likos - Volf dhe persicon - bukuroshe ( "ujku ngjyrë"). Po, ndoshta e panjohur për ne që quhet pangrënshëm bimėve lashtë në Egjipt, emri i të cilit më pas u zhvendos në SHBA domate.

The words "domate" dhe jo në gjuhën e lashtë rusisht fjalor, botuar në Peterburg në vitin 1780. Jo, dhe në fjalorin e famshëm nga Vladimir dal, pidnissya shumë më vonë. Kështu ne mund të përfundojmë se në domate parë ishte i njohur vetëm për një rreth të ngushtë të njerëzve. Sot, madje edhe në letërsinë dhe jo-nuk u bëri thirrje domate domate. Në fjalorin e gjuhës ruse SI Ozhehova shkruar: "domate - kopsht bimėve familjen e saj të rrumbullakuar paslenovyh dhe frutave, zakonisht në ngjyrë të kuqe. Këtu janë dy dhe një fabrikëquajtur. Disa hulumtuesit konsiderojnë ata synonyms. Megjithatë, në shtëpinë e quajti domate dhe e quajti atë bimore. Prandaj, në këtë kohë në shkencë njohur Aztec emrin e bimëve - domate, dhe në të folurit e njerëzve ende italisht fjala "domate".

Well-njohur italian mjek dhe botanikë P. Mattioli (emri i të cilit, që ra fjala, e njohur me emrin scented lule) për të parë përshkrimin e bimë. Që nga ajo është tërhequr nga një shkurre me fruta të shijshme dhe të ndritshme, më shumë se katër shekuj, tre prej të cilave kishin domate thadroj tij në rrugën e Vjetër Botërore.

Kemi kohë (në shekullin e XVIII.) Domate kultivohen në kopshte për qëllime dekorative, për përparimin e saj të artë-orange dhe frutat e kuqe të ndritshme, e cila konsiderohet si pangrënshëm, helmuese. Ata e dekoruar flowerbeds, lule, rritet në pots në dritare, ndër të tjera në vazo bimë. Në Francë, domate shrubs love ujdisje bowers. Megjithatë, frëngjisht bahçevan tha se për të ngrënë e frutave e domates, shumë i rrezikshëm: për të ngrënë një frut të kuq pak - vdekjes dhe e pashmangshme. Në 1774 në Danimarkë botuar libri "Complete Librin e kopshtarisë," i cili është shkruar: "domate tejet të dëmshme, sepse i ndërtuar me mendjen e atyre që poedaet. Nga rruga, mendim i keq, i cili mori padrejtësisht domate, favorizuar sepse ata ishin "të përfshira" në të njëjtën histori të pakëndshme. Ajo ishte në 1776 kur ishte lufta për lirinë dhe pavarësinë e Amerikës së Veriut koloni e Anglisë. Shefi i trupave rebele ishte George Washington, më pas presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara. Cook në Uashington shërbeu si një James Bailey, e anglisht Mbreti Xhorxh vernopoddannyy. Ai mori detyrën: Uashington për të vrarë. Tools vdekje kryekuzhinier zgjodhi të nxehtë, i kalitur domate.

Besim në suksesin e tij tradhtar design (besimi se poev domate, njerëzit vdesin në mënyrë të paevitueshme) cook spiun menjëherë shkroi një dërgim komandant i ushtrisë mbretërore britanike, gjenerali W. Hou. Pastaj, duke iu trembur vetëm vozmezdyya, Bailey përfundoi me ta. Por Uashingtoni është përgatitur me oreks ate darkë, fjetur dhe ditën tjetër si asgjë nuk ka ndodhur në rastet e tyre. Pas kësaj përpjekje të pasuksesshme, Uashingtoni ka shpenzuar 23 vjet asnjëherë nuk e dinte se ai kërcënuar me vdekje. Ky rast është shpjeguar, ndoshta, që frytet e parë janë përdorur për qëllime të Lekar mesjetare, në fakt, për të pryrivnyuvalasya magjike.

Në Rusi, një shkencëtar i shquar, agronom Andrew Timofeyevich Marsh (1738-1833), artikullin e tij në lidhje me domatet që doli në 1782, në dashurinë ozahlavil apples. " Ai admired tyre dhe shkroi: "Të frutave që kanë dukjen e madhe, shumë të qetë dhe të bukur yablochek se shumica janë ngjyrë të kuqe dhe i japin vyrostannya semu bukur ...". Pra duke i dhënë të duhur të jashtme bukurinë domate, ai shkruan se mendohet prej tyre nuk është helmuese në vetvete, nuk ka bazë, ata janë shumë të dobishme, siç janë antitsinhotnym veprimit. Thanks A. Bolotov dhe rusisht kopshtar, breeder EA Gracheva domate ishte e njohur si bimë ushqimore bimore dhe mori qarkullim të gjerë në Rusi.

Njeriu nuk e njeh menjëherë shijen e domates dhe ishte duke e përdorur atë në ushqim. Në gjermanisht botanik fjalor, i publikuar në 1811 është shkruar: "Edhe pse domate dhe konsiderohet bimë helmuese, por ne Itali ai hani fruta me piper, hudhër dhe të naftës dhe të Portugalisë dhe në tokat e Çekisë e bëjnë të sauces janë shumë të këndshme thartirë .

Ka një version, i cili në 1780 ishte ambasador i perandoreshë rusisht Catherine II solli nga Parisi në Overseas domate edhe si bimë. Megjithatë, nuk perandoreshë si "mollë e dashurisë". Përfundim i përgjithshëm ishte se: "fruta zelo mrekullueshme dhe shije të mirë dhe të mençur nuk janë të përshtatshme." Dhe ata ishin fillimisht për të marrë vetëm si droga. Me domate bërë edhe pilula, duke besuar se ata shërim për shumë sëmundje. Megjithatë, në jug, në Crimea, pranë Odessa, dhe në astrakan, dhe Gjeorgjia, frytet e këtyre zgjidhet poshtë. Në Moskë, si e katalogut të bimëve, të hartuar nga ana e Rusisë akademiku PS Palassom, domate në 1781 u rrit në Botanic Garden ZM Demidov.

Win kundër okulturivalas këtë fabrikë. Një nga vendet e para që nisi të rritet domate bimëve si ushqim, u Rusia dhe Ukraina. Që në mesin e shekullit XIX u bë një domate favorite këtu, një bimë e zakonshme. Së pari ajo u rrit në Detin e Zi për këmbësorët, dhe pastaj Don, e Volga dhe në zonën qendrore Chernozem. Tani është e vështirë të imagjinohet një qytet që nuk është për të kultivuar këto "mollë të artë." Për shkak të tij të lartë kultivimi i domates shije pothuajse kudo, ai është e preferuar shumë fruta e popujve. E para ishte koha e konsideruar kryesisht në jug domate bimëve, tani është rritur në klimë të butë rajone, madje dhe të Largët Veriut. Në çfarë forme të bëjmë jo vetëm të hani fruta - freskëta dhe çomlek, të kripura dhe marinadë në formën e lëng, pure, paste, etj

Recommended lexuar

 
Përgatitja e farës për mbjellje »