Përgatitja e farë për mbjellje

Rëndësia e marrjes farë mirë dhe të plotë mbi supe bezrassadnom metodën e një rritje të cilësisë së lartë fara. Domate fara që janë përdorur për të mbjella e lartë duhet të ketë ngjashmëri shëndet, të mos më poshtë chistosortnymi kategorinë e parë dhe të mbjella nga grade cilësitë pa pathogens sëmundjeve. "Nga të keqen të mirë pasardhësit e një race nuk presin - kështu që urtësia popullore e karakterizon rëndësi në marrjen e lartë e të mirë pasardhësit e korrjes cilësisë. Për përdorim më të mirë të mbjella 2-3-vjeçar fara. Fresh (Annuals) fare per 1 -2 muaj para transplanting hapur ose të mbjella në tokë të përgatisë dhe për të trajtuar.

Përgatitja dhe përpunimi i të përfshijnë fara bluarje, sizing, termike dhe kimike kundër ndotjes, për pasurimin e elementeve, rregullatorët e rritjes, oksigjen, rritje, drazhirovanie, inkrustirovanie mënyra të tjera. Shumica e prodhuesve perime, profesionistët dhe përdorimi i një amateurs përgatitjen dhe përpunimin e fara, e cila ndihmon në përshpejtimin e rritjes dhe zhvillimit të bimëve, shton kulture.

Bluarje e fara

Bluarje me farë, heqjen e sipërfaqes janë opushennosti shkrifje mirë për të siguruar, e cila siguron një mënyrë më uniforme të shpërndarjes së tokës. E tij mbi sjelljen e daulle, në brendësi të të cilit obkleyity vrazhdë nazhdachnoy letër. Kjo pajisje të lehtë mund të prodhojnë në çdo ekonomi. Kohëzgjatja e kërcëllimë varet nga lagështia e fara, e cila duhet të jetë 10-12%, akute nazhdachnoy Gazeta edges dhe sipërfaqe të përballen me daulle fara. Për të shmangur dëmin seedcoat bluarje ndalur kur arrijnë 80-90% opushennosti hequr. Pas bluarje fara e lirë nga dheu, vorsynok, impurities tjera nga vidsiyuvannya.

kalibrim fara

Nëse mbjellë si fara e domates nuk përmbushin kategorinë e parë, dmth dominuar schuplye, ndërmarrjet e vogla dhe të lehta, ata zjarri. Fillimisht sitah vrima të ndara me një diametër prej 2,5 dhe 1.5 mm. Madhësia e fractions pasardhësit e dy - më shumë se 2.5 mm dhe 1.5 mm - përdoret për mbjellëse. Një tjetër pjesë e pasardhësit otbrakovyvayut. Për të marrë një të mbjella më të mirë të madhe, fara e plotë, e cila më shumë të sigurojë një pozitë të fortë dhe të qëndrueshëm. Fara e mëdha, si kandidat i shkencave bujqësore VM Andreiev, miqësore stairs, perimesh rrit bimë të jepnin nga 20 - 35% krahasuar me fara të vogla.

Përveç kalibrimit sitah, fara të mëdha të marrin pjesë të vogël zhytje në ujë të pastër ose në 3-5% dhe kripë zgjidhje (30-50 g per 1 liter e ujit) dhe deri 3 - 5 min. Shumë keq vsplyvshie dhe së bashku me pasardhësit e kullimin e ujit dhe zgjidhet lahen 2-3 herë për të thatë dhe shkrifje degazoj. Ju mund të mbajë në një farë dobët (2%) zgjidhja e amoniumi kripë për 5-7 minuta 2h ose në një zgjidhje të sode (1 lugë çaji sode në 1 litër ujë). Vysypayut Farërat e prapambetur në pjesë të vogla dhe përgatit disa herë. Pastaj baltës lundrues schuplymi fara të vogla dhe me kujdes të madh dhe kullimin lahen nën një jet e ujit, të shpërndara pastaj një shtresë e hollë e fletë të thatë dhe shkrifje.

Ovoschevodov Amatori VI Puchnin e Kaluga beson se fara në vënien e kripë zgjidhje nuk është gjithmonë e përshtatshme. Nëse fara peresushyty, shumë që полновесные (të madhe) duket fara.

lart

Deri degazoj mbjellë fara përmirësohet cilësia lehtëson shfaqjen e shpejtë dhe miqësore stairs, rritjet japin. I jap gjallëri полновесные thatë fara e domates variablave Temperatura: 2 ditë në 30 ° C, pastaj 3 ditë në 50 ° C dhe 4 ditë në 70 ... 80 ° C. Prandaj, duke filluar me 18 ... 20 ° C Temperatura rritet gradualisht mbi 1-2 orë. Kjo metodë në një masë posuhostiykist rrit bimë.

Termike përpunimit të farës për të shkatërruar mozaikun e dëmshme dhe sëmundjeve të tjera, stërvitje dhe rrugën e shpejtë. Në termostat, ose një tharje përvëlim, tharëse, sobë zjarri ose në vendin kundër një shtresë e hollë (1-2 cm) fara podsteliv nën letër e tyre, e të ngrohtë për 3 orë deri në një temperaturë prej 60 ° C. Farërat e disa përzierjen, pasuar nga temperatura. Ju mund harroj fara në ujë të ngrohtë (60 ° C) për 20 min.

Në shtëpi, merrni me pult llambë cilindrik hijen, të vendosura më lartë metalike një rrjet të gazetës dhe qese me farën, mbuluar letër cap, verifikoni se temperatura është mbahen brenda 60 ° C, farë qëndrim 3 orë. Deri kur mundëson temperaturës (20 ... 25 ° C), mund të mbajë të ngrohjes bateri, vënia e saj garzë çanta e fara. Kohëzgjatja e deri 1,5-2 muaj. Dritë dielli fara përbëjnë në pranverë të mbjella para jashtë shtëpisë brenda 5-10 ditë, me përzierjen e tyre konstante.

Kundër ndotjeve fara

Pastrimi i fara janë për të parandaluar sëmundjet e bimëve. Shumë bakteriale, Fungal viral dhe sëmundjeve të bimëve nëpërmjet frutave pasardhësit. Ato mund të jenë të sëmundjes, e cila, pas rritje të farës rivendosur dhe vitalitetin e mahnitshme bimë. Kundër ndotjeve nga protravlivaniya mund të shkatërrojnë pathogens në sipërfaqe dhe në brendësi të pasardhësit. Në disa raste protravlivanie stimulon proceset fiziologjik gjatë farë rritje dhe rritjen e bimëve të rinj. Dezinfektim Për zbatimin përpunimit termik dhe disa barnave janë të parrezikshëm për njerëzit në disa doza.

Pas trajtimit të dezinfektim të farës në 1% m zgjidhje e kalium permanganat. Për ta bërë këtë, 1 g e drogës shkrihet në 100 g ujë të ngrohtë dhe të hyjë në gotë me zgjidhjen garzë qese me domate fara për 20-30 minuta. Makes sigurt se zgjidhja ishte qullur purpurtë. Pastaj fara lahen në ujë të rrjedhshëm të pastër deri sa prej tyre zmyye drogës dhe e thate. Kjo farë të shpërndara në një shtresë hollë fletët dhe periodikisht pomeshivayut. Protravlivanie domate fara kalium permanganat jo vetëm që rrit rezistencën e bimëve të sëmundjes strikom, i shtruar me mozaik dhe të tjerët, por gjithashtu i plotëson nevojat e bimëve në elementet gjurmë - mangan. Me këtë trajtim të vrarë vetëm ata që janë të viruseve në sipërfaqe të farës, dhe në brendësi të viruseve qelinë ujth mbetur praktike. Pas trajnimit të tilla pasardhësit burovato-bojatisur në të zi.

Kundër bakteriale, infeksion viral këpurdhë dhe fara e domates trajtuar 20%-m zgjidhje e hydrochloric acid (250 ml acide të përqendruara në 1 litër ujë, pour acid në ujë, dhe jo anasjelltas). Acid rritur në gotë ose polietilenit enë kuzhine. Farërat në çanta ose pambuku të zhytur në acid garzë zgjidhje për 30 minuta, pastaj ata tërësisht i larë në ujë të rrjedhshëm ose ndryshimin e ujit periodikisht kontrolloni lakmus letër, në zhdukjen e plotë të erë e acidit. 1 kg fara shpenzojnë 910 ml 20% acid. Zgjidhje e mbetura të përdorura për përpunimin e mëvonshme. Kur punon me acid hydrochloric pasuan paraprake. Veshin dorashka gome, respirators, syze të sigurisë, apo fustan të lidhurit прорезиненный.

Që nga e njerëzve do të thotë të aplikoni aloe lë (stoletnik). Degazoj fara në nerazbavlennom lëng domate gjatë ditës. Kjo lë të shkurtojë aloe qëndrojnë 5-6 ditë në frigorifer në një temperaturë e 1 ... 2 ° C. Pastaj gërshërë e prerë në copa të vogla dhe në enamelware druri tolkut pistil. Që rezultoi me lëng kashitsu faraulët, të mbushura në fashë qese. Si rezultat, fabrika e përpunimit në zhvillim të shpejtë, nuk i sëmurë, frytet janë më të mëdha dhe të jepnin më shumë.

Ovoschevodov për amatorë disinfecting farapërdorë gjithashtu edhe lëng domate kolanhoe që stimulon rritjen e bimëve dhe root Mar'yino, e cila ka antibacterial aktivitetit. Në përpunimin e fara e fruta të mbajtur Phytonzides bakteriale incidencën e kancerit krejtësisht disappears.

Kimike dezinfektim fara e domates përdorimin e drogës pezullimin benlat (Ben) 50% dhe PS DuPont de Nemours Company SA (Zvicër) në një shkallë nga 1 litër e ujit për 100 g fara. Shkalla e konsumit të drogës 5-6 g për 1 kg. Kjo protravlivanie nga pasardhësit e 15 ditë para se të mbjella për të fuzarioznoho fishkje bimë. Fundazol përdoret gjithashtu, 50% dhe PS, kompania Hinoin (Hungari). Fara e drogës Protravlivayut pezullimin 5-6 g per 1 kg zgjidhje në 1 litër ujë për 15 ditë para se të mbjella kundër të njëjtën sëmundje. Për mirëmbajtje më të mirë të drogës në sipërfaqe e pasardhës të përdorura prilipateli OP OP-7-10, silicate ngjit në numrin e 1% e ujit. Protravlivat fara mund paraprakisht, si gjatë magazinimit zgjeruar efektet e drogës në sëmundje pathogens, por jo deri në 3-4 muaj para mbjellëse.

Degazoj fara domates në zgjidhje e acidit borik (2 g nga 10 litra ujë), bakri sulfate (1-5 g nga 10 litra ujë), natriumi karbonit (50 g nga 10 litra ujë), mangan sulfate (10 g nga 10 litra ujë) individualisht dhe droga të tjera për 15 min pasuar nga të lahet me ujë të pastër në të detyrueshme. Në këtë rast dezinfektim të farës dhe physiologically trajtimin e substancave aktive.

Presowing elemente të përpunimit në rritjen e metabolizmit Sprouting fara, përshpejton proceset e rritjes dhe zhvillimit, rritjet e rezistencës ndaj sëmundjeve dhe kushtet e motit negativ, përmirëson cilësinë e frutave. Thithës vlen fara një ditë në dhomë në temperaturën e dobët e zgjidhjeve microfertilizer. Përveç të micronutrients më lart, duke përdorur edhe methylene blu (3 nga 10 g l), succinic acid (0,2 g nga 10 litra ujë) janë prodhuar tableta që industrisë kimike. Një tabletë përmban 20 mg

acid borik, 20 mg sirchanokysloho zink, 10 mg sirchanokysloho bakrit, 0,4 mg sirchanokysloho kobalt. Në 100 g e ujit (kursimi) janë duke marrë një gjë e hidhur. Thith efektivisht edhe me farë në një zgjidhje të superfosfat (10 g për 1 litër ujë), dru hiri (2 tablespoons në 1 litër ujë) për 3 orë.

Qullem

Zamochennye fara germinating para se të thatë 4-7 ditë, e cila përshpejton ripening i frutave dhe japin rritje. Zamochuyut fara në ngrohur deri ne 15 ... 20 ° C dëborë ujit, i cili përshpejton tyre rritje në krahasim me thith mirë. Lagështi fara në një enë prej druri apo llak, nasypayut saj shtresë hollë. Në lidhje me masive e thatë fara janë rreth 75% ujë. Fara gjysma e parë e mbushur normën e ujit, atëherë është shpesh deri në lagështi është tërësisht i zhytur, i hedh dhe gjysmën e dytë të ujit. Kohëzgjatja e njomje fara domates në 2 ditë. Pastaj me farë e thate. Zamochennye vetëm fara të mbjella në tokë lagësht.

rritje

Rritje e fara pas përpunimit janë elemente, ose njomje tyre në ujë. Kjo nasypayut fara në çanta në '/ 2 -' / 3 e vëllimit dhe i zhytur në ujë të temperaturës në dhomë (18 ... 20 ° C), të cilat ndryshojnë çdo ditë. Zamochuyut fara e tyre për të kompletuar ënjtje, pastaj një shtresë të shpërndara 6-8 cm, e mbuluar copė thes dhe janë mbajtur në një dhomë të ngrohtë naklevyvaniya 3-5%. Proroschennye ventilated fara, pak shaded vend të thatë dhe të mbjella në tokë lagështi ose të një fillim.

Në një numër i vogël i fara prorosty ata mund të formojnë rrënjët, nuk podsushivaya pastaj butësisht pincë më e ulët në para-gropë.

Prej një

Nga një farë përmes ndikimit të ulëta temperaturat rrit stabilitetin e bimëve të acar, fruiting është 12-15 ditë më parë, rritet në mënyrë të konsiderueshme e korrjes. Metodat e aplikuara, dy a: temperatura konstante të ulët dhe e ndryshueshme (plyusovyy lartë dhe i ulët). Mënyra më e lehtë për të një - Promorozhuvannya shkurtër i ënjtur fara në temperaturat -1 ...- 3 ° C për 2-3 ditë në frigorifer ose në dëborë. Meshochke Farërat në fashë vendosur në kavanoz dhe vihet në frigorifer ose zakopuyut në dëborë. Në rastin e dytë obezzarazhennye, të ngrohtë zamochuyut fara në çanta në ujë në një temperaturë prej 20 ... 22 ° C për 12-24 h në ënjtje (njësi rritje), le të ujit të kandidojë, atëherë këto variablave ndikojnë në temperaturën. Zamochennye fara interchangeably të qëndrojnë 12 orë në temperaturën e lartë (15 ... 20 ° C) dhe i ulët (1 ... 5 ° C) në frigorifer. Ndonjëherë në uljen e temperaturës -2 ° C. Kohëzgjatja e një ditë 10/12. Pas zakalivaniya naklyunutsya fara nuk duhet të jetë i gjatë lakër e kuqe, dhe ato mund të mbjellë. Para se të mbjella me farë për ngjashmëri kontrolloni (nëse nuk proraschivat).

Rritjes së rregullatorëve

Për të përmirësuar vrull pasardhësit e tyre në zamochuyut zgjidhje Ivin, dhe në sasi të mëdha - në zgjidhje Emistymu-S. Këto biostimulants rritjen e prodhimit vendor, ngjashmërisë fara, të përshpejtojë zhvillimin e sistemit rrënjë dhe sipërfaqe fletë, rritjen e rezistencës së bimëve të sëmundjes, zvogëlimin e përmbajtjes së metaleve të rënda dhe e nitrateve, rritjen e përmbajtjes së thatë çështje, shuma e të sugars dhe ascorbic acidit në fruta.

Ivin, aqueous zgjidhje, e cila është prodhuar në vials. Përmbajtja ampullary Ivin shkrihet në 20 ml ujë dhe përdoret për njomje 10 g fara e domates për 12-16 orë.

Emistym-C, aqueous zgjidhje, e cila është prodhuar në vials, fara domates zamochuyut në përgatitjen e përllogaritjes së 5 ml në 10l ujë në 1T fara. Prodhuesit e perimeve të përpunuara si fara: 20 bie në ampoule Emistymu-C, 3-4 pika lloj pelerine 100-200 ml uje dhe kjo zgjidhje zamochuyut fara për 16-24 orë. Stairs paraqiten së bashku, më pak urazhuyutsya rrjedhin zezë, mezi vytyahuyetsya nga mungesa e diellit.

Drazhirovanie

Farërat e domate të vogla, janë dorë e parë, apo thyerje e opushennuyu sip. Kur të mbjella fara të tilla të vështira vėzhgojnė normale të mbjella gjatë bezrassadnom metodën e rritjes së. Kur drazhirovanii rritjen e madhësisë dhe peshës e fara, nivelyuyetsya sipërfaqe, përmirësimin e tyre shkrifje.

Krahasuar me konvencionale, të mbjella të farës drazhirovannyh lejon 1,5-2 herë më e ulët kostoja e fara, ajo njëkohësisht promovon ripening kulture. Kjo metodë srednepozdnie vonë dhe varietetet e domates mund të rriten në mënyrë që jugore bezrassadnym punë fizike redukton kostot dhe liron zonë e mbrojtur e pushtuar nga terreni farë rritje.

Sipas Agricultural University of Dnepropetrovsk, Dnepropetrovsk rajon në familje në përgatitjen e fara për mbjellje mënyrë për të pasuruar përdorimin e elementëve ushqiteshëm - drazhirovanie. Së pari, pasardhësit e madhësisë, dhe pjesë të vogla (nga 4-5 kg) bie në gjumë në drazhirator AD-5A, moisturizing zgjidhje e mirë e rritjes rregullatorëve (Ivin, Emistym-S) me shkrihet dhe makro-microelements. Ammofos dhe nitroamofosky duke përdorur një normë prej 30-50 g, dhe elementët gjurmë - 10/20 në 1 mg per liter. Wetted fara të mbajtura në drazhiratore 7 - 10 minuta, pas së cilës përfshijnë drazhirovochnuyu makinë konstante dhe riorganizim, opudrivayut tyre thatë torfë pluhur. Po pellets deri në madhësinë e një 3-4 mm, pastaj në një tharëse të thata, të nxehta ngrohësi në një temperaturë prej 35 ... 40 ° C. Drazhirovannye farë të mbjella në këtë fushë.

Të renditura sipas Ovoschevodov amatore, dhe vidkalibruvaty protravlennye patharë fara në aqueous zgjidhje korov'yaku (raport prej 1:5, 1:10), nëpërmjet protsezhennom gjobë sitë, 1.5% m pectinaceous zam ose 0,02% m poliakrilamida zgjidhje. Farërat përlotur derisa ato janë të ndara nga njëri-tjetrit. Pastaj, ata vënë në drazhirator (në shtëpi janë cilindrik bankare dhe rradhës të saj aks horizontal), të cilat mbulohen vogël (0.5 mm) organike mix-mineral. Kur rotacionit drazhiratora këtë përzierje qëndrojnë me farë, nënshkrimin dhe merr formën pilula. Lagështi nga pasardhësit e mëtejshme llak dhe shtoni miksturë e thatë melkorazdroblennuyu ushqyese. Përzierje ushqimore mund të jenë: 60 g humus, 3 g e superfosfat, 4 g korov'yaku (10 g e fara). Nga duke shtuar një përzierje të elementeve. Për domate pilula diametër 3-5 mm. Zahotovlyayut drazhirovannye fare per 3-6 muaj para se të mbjella. Në pranverën e thatë, nëse ekziston një mungesë e tokës para se të mbjella lagështi fara drazhirovannye pak lagështi, duke dhënë më parë dhe shkallë të plotë.

Për drazhirovaniya pasardhësit duke përdorur në vend të dalloj elementet kimike zolu, në të cilën më shumë se 30 bimë bateri e nevojshme, duke përfshirë edhe elementet gjurmë shumë. Për ta bërë këtë në 1 litër ujë të ngrohtë tretet 2 tablespoons e hirit dhe duke këmbëngulur ditë, nxitje ndonjehere. Meshochke fara në fashë i zhytur në çaj dhe protsezhennyy qëndrim 3 orë. Përveç elementeve në gjurmë drazhirovanii fara pesticidet.

Barbotirovanie

Efektivisht barbotirovanie domate fara në ujë me oksigjen ose ajrore, për 12-15 orë në një temperaturë prej 20 ... 22 ° C dhe oksigjen presion 0,5-0,8 bar. Farërat vënë në një anije të lartë (shishe, cilindër) me ujë. Oksigjen podayut e oksigjenit qese (tubet opuskayut në fund) ose prymenyayut миниатюрные Akuariumi компрессоры. Соотношение fara dhe ujit në enë 1:5. Pėrfshini compressor, raspredelytel i zhytur në ujë. Okanchyvayut sparging kur naklyunetsya 5-10% të farës, pastaj ata të podsushyvayut сыпучести dhe высевают ose zakalyvayut. Fara Подготовленные kështu janë më të mira që ofron vshozhest e marrjes së më shumë se në fillim të produkteve.

Duke përdorur predposevnoy për trajtimin e madje edhe më të малопроизводительных протравочных makina, të tilla si PSSH-3, PU-ZOA, бывает netselesobrazno, për shkak të partisë në një klasë ekonomike domate fara nuk превышают 100 kg. Поэтому обеззараживание небольших партий семян лучше производить вручную, используя для этих целей брезент, синтетическую пленку, другие материалы и препараты.

Recommended lexuar

 
«E origjinës dhe të shpërndarjes Рассадний спосіб вирощування »