Karakteristika e teknologjisë e në rritje dhe korrje

Farë domate varieteteve fillim duhet të jetë vetëm rassadnym mënyrë herët në kohën e mbjella dhe transplanting farë hapur në terren në të varieteteve ndryshe humbin hershmëri. Pinjoll bezrassadnoho domate rassadnym në krahasim me pothuajse të njëjtin përgjithshme rezulton ndryshme zvogëluar intensitetin realizim në fillim të periudhave të mëdha dhe më pak fruta.

Farërat e domates rritur në terasovyh tokave japin më të larta dhe në fillim të japin fruta total në krahasim me të njëjtën fara e varieteteve të rritur në floodplain. Eksperimentale të dhënave të vëna në rritje që fara të lartë në një sfond të plehrave (N120P180K120) në vit reproduksion rezulton në një reduktim të ushqyeshme fara në krahasim me prapavijë normale (N90P90K90), por në stërnipër bimëve mund të cropped në 17-25% më të larta se nga pasardhësit e bimëve mori një sfond normal.

Presowing përpunimit domate pasardhësit 0025% m stërvitjet zgjidhje redukton opadenie burbuqe, lule dhe vezore, veçanërisht në fillim furçë, duke e bërë të parë korrjes taksat u rrit me 60-65%, dhe përgjithshëm - në 21-32%. Jep rezultate të ngjashme opudrivanie brown fara (0.1% e drogës nga masive e fara) dhe droga të tjera (25 agat, emistimS etj.)

I cilësisë së mirë vonë pasardhësit e varieteteve rritur me thickened lashtave. Kur bezrassadnom rrugën e rritjes së me densitet 143 mijë bimë per 1 ha mekanikisht korrje dhe jep fruta pasardhësit sipas Crimean VIR kërkimore stacion, ishte 219 kg ha 1, ndërsa 41 mijë - 104 kg. Kjo mbjella një farë dhe jep përgjithësisht janë më të larta se rassadnom proces.

Për të marrë një farë lartë korrjes domate rëndësi të veçantë është e cilësisë së pllenim. Farërat mund të formohet vetëm në qoftë se turp pjalm pistil të jetë e njëjtë. dhe një lule pjalmim dhe fekondim. Lule oboepolye domate, dmth që mbante një femër (pistil, e përbërë nga vezore, KOLONAT dhe turp) dhe meshkuj (tychinki, e përbërë nga anther mbushur me saws dhe tychinochnoy thread) lindës organet apo organet e riprodhimit.

Domate - samoopylyayuscheesya fabrikë, edhe pse të jetë e mundur dhe ndër-pllenim. Në zonat veriore dhe qendrore Tchernozemnaya Federata Ruse ftohtë dhe i lagësht në vitet në domate samoopylenie mbizotëron në jug, në temperaturat e larta gjatë lule dhe shpejt shkon fekondim vërejtur shpesh ndër pllenim. Për më tepër, varieteteve të gjatë me një femër (lonhistiliya) në 5-10% të bimëve mund të ndër-pllenim. Merrni grade pastërtisë në samoopylyayuschihsya bimëve shumë më e lehtë si polen nga lule të së njëjtës bimėve mbart karakteristikat e trashëguar të tilla si vezë.

Lule në domate në brush (lulëzim) ndodh në vazhdimësi. Fillimisht shpalosen lule, më të ngushtë në bazë, më pas - në krye të lulëzim. Në periudhën prej nechernozemnoy zonë lulëzim të ripening fruta në funt, në varësi të skorostyhlosti varieteteve, duke filluar nga 55 në 65 ditë në jug - shkurtër.

Procesi i domates fara pas fekondim ovul përbëhet nga tri faza - duke formuar, duhet të plotësojë dhe qelbëzim. Për fazën e parë karakterizohet me intensitet të lartë fryma fara. Patharë e tyre në këto kohë të 90-94%, konsistencë - studenisto-lëngshme; ngjashmëri pasardhësit arrin 50%. Kur mbushje është grumbullimi intensiv i thatë çështje. Farë lagështi të rënë 80-85%. Në të pjekur fara u bërë karakteristikë e ndryshme nga format e ngjyra. Ngjashmëri fara arritur 80-95%.

Pasardhësit e zgjedhur tipike dhe më të rëndësishme për këtë lloj të frutave e dytë dhe të tretë të fshirë rrjedhin kryesore është të shëndetshëm, të shpejtë dhe të japë të bimëve. Vëmendje të posaçme për të paguajë vendin e parë e frutave bunches. Megjithatë, fara nga fabrikat në të cilat fondacioni i parë furçë të ulët, atëherë është më pak fletë (5-6-m fletë), japin më të hershëm stërnipër. Ovoschevodov amator për këta (color tesemkami) kuschamy sjelljen e mbikqyrjes, prischipyvayut pikë e lartë për të përshpejtuar rritjen ripening i frutave. Në të parë shenja të ndonjë sëmundje bimore si një martesë e familjes. Kjo në masë të madhe të përmirësohet cilësia e fara.

Semenovod i njohur, kandidat i shkencave bujqësore I. Prokhorov tha se determinantnyh fruta varieteteve të të gjitha diplomat e pjekurisë mund të përdoret për qëllime në pasardhësit e ardhshme off dozarivanii fruta. Për të shmangur ndotjen e frutave fitoftorozom dhe podmorazhivaniya nuk mund të presë për pjekuri të plotë të frutave. Jo, ju gjithashtu mund të parandalojnë dhe fruta perezrevaniya (zbutjen e plotë), pasi kjo redukton cilësinë e mbjellë fara, dhe ata mund të prorosty në fruta.

Doktor i Shkencave Bujqësore PF Kononkov vëren se fara e perimeve neodnovremenno bimë të pjekur në të njëjtën bimë, dhe të gjithë pasardhësit e Lotet. Përkufizimi fazën e pjekurisë dhe fara e tyre është e nevojshme për të krijuar lagështi optimale korrje periudhe dhe periudhës dozarivaniya. Ai beson se kohë mund të përcaktohen nga picking fillimin e të ashtuquajturës korrje lagështi (ku shumica kanë përfunduar formimin Biologjike farë).

I frutave fara e domates për të mbledhur 3-4 herë. Ai vuri në dukje se ishte vonë pasardhësit e formimit japin stërnipër me një tendencë të melchaniyu fruta dhe për të zvogëluar skorostyhlosti. Prandaj, për prodhimin e origjinale dhe elita fara parë duhet të përdoren frutat tarifat. Kjo vlen deri në fillim të sezonit varieteteve.

Për të marrë fara e fruta të kualitetit të lartë një shkallë të ndryshme pjekurinë e nevojshme dozarivat. Sidomos kur është e nevojshme të pasardhësit e prodhimit në veriun e nechernozemnoy korsi, ku frutat kanë dozarivat në greenhouses ose opalyuvanyh edhe premisa provitryuvanyh. Blanzhevoy lartë grade fruta pjekuri dozarivayut Temperatura 18 ... 20 ° C për 1-2 javë, qumështit dhe pjekuri formuar gjelbër - 2,5-3 javë. Fruta paketuar në kuti të tjera ose paketimit (ose kashte, bujashke) dhe vendosur në hapësirë. Në vende të mirë me diell për fruta dozarivaniya porotë në një shtresë. Sėmurė në dozarivanii frutat hequr. Në jug të dozarivaniya Kohëzgjatja në rënie ose alokimin ushtrojnë atë pa fara.

Pas dozarivaniya gjelbër (madje edhe të 15-ditore) fara rreth 12% e tyre janë të ngjashme. Me rritjen e moshës së frutave në dozarivanii ngjashme nasinyn rritet në 40 përditshme fruta fara ngjashmëri është i njëjtë me frutapjekura.

Pjesa më e madhe e prodhimit të farës nga një fushë dhe më të mirën e tyre mbjellë si në të gjitha varietetet nga grupet e pjekurisë në një kohë kombaynovy picking fruta në të 25-30. Ditë pas fillimit të tyre qelbëzim.

Kur domate pasardhësit e varieteteve të përshtatshme për mechanized korrje, duke paguar për të metodave vëmendjen, gjë që rrit tharti i frutave. Zakonisht ky lloj varieteteve të tharti relativisht të ulta, të cilat nganjëherë çon në mbin fara e fruta në fushën e tyre dhe për të zvogëluar ngjashmëri. Nëse varieteteve, mbledhur me dorë, shuma titruemyh acids 0,6-0,7%, e "makinës" - 0,4-0,5%. Me sa duket, kjo është kufiri, i cili fillon sprouting fara. Të tharti e domate fruta rritjet në bërjen e azotit pleh, ndërsa futja e fosfor dhe kalium çoi në rënien e saj.

Duke pasur një të tillë biologjike Karakteristikë e domate mbi pasardhësit të lashtat, si mjeku i shkencave bujqësore VA Ludilov nuk duhet të presin kur dozriye 75% fruta.

Në perezrevshih fruta tharti reduktuar ndjeshëm. Plotësisht perederzhivat fruta të padëshirueshëm të pjekur për të mbjellë më shumë se 6-10 ditë për shkak blanzhevye frytet tashmë të përmbajë formuar plotësisht të ngjashme fara.

Mbledhja e domates varieteteve të përshtatshme për mechanized korrje, janë vetë-propelled harvesters SKT-2-2A apo SKT; konvencionale varieteteve - mekanizimit të pjesshme do të thotë (makina, conveyors dhe platformat shyrokozahvatni) dhe manuale. Transportimin e frutave farë pikë zgjedhjen e transportit karroca FR-3, 5 në kontejnerë, traktor trailers ose kontenierë të mbushur me '/ 3 ujë. Unloaded fruta nga konteinerët njësi PVSV-0, 5, të pajisur konteynerooprokidyvatelem Kono-0, 5 pritja bunkerë vija e ndarjes, për larje dhe tharje fara LST-10 LST-16.

Hapni rrugën manualisht pasi ato janë të pjekur në një para-përgatitur për çdo klasë, me kujdes rafinohet paketimit. Fryt i përmban një numër në një kuti dhe të vendosur për 2-3 javë në dhomë të thatë dhe të ngrohtë. Nëse kjo kohë nuk është fryt i sëmurë, po marrin fara.

Për zgjedhjen e fara të dyja janë të mëdha dhe të mesëm të pjekur fruta. Ky rast është i rëndësishëm jo madhësia e frutave, dhe kushtet e tyre të formimit. Kjo finale vybrakovuvannyam janë të vogla, i keq dhe sëmundjet e prekur fruta. Farërat e frutave bie përmes në dy pjesë lugë çaji zgjidhni fara së bashku me botime të dobëta, zhvillohet në enë qelqi ose smalt, mbylljen e ngushtë garzë, shtoni qelinë (domate) lëng dhe vihet në një dritare me diell apo në një vend të ndritshme për zbrodzhuvannya (fermentimi) Ruajtja e temperaturës në 20 ... 22 ° C. Kjo kontribuon në shkatërrimin e microflora në sipërfaqe të farës. Fermentim duhet të jetë i lehtë, rezultatet e të shpejtë në rritje të farës.

Pas fermentimi fara të lahen. Pas 2-3 ditëve, kur posvetleet lëng pulpë dhe do të rritet deri, kujdes therkë sedimenteve, enët e shtoni ostuzhennoy zier me ujë të pastër përmbajtjes, përzierjen, vsplyvshie schuplye fara kullon së bashku me ujin. Farërat e mbeturinave e larë disa herë me ujë, të butë që ndante residues nga tul nëpërmjet një sitë me vrima 1,5 mm në diametër, shtrydhje dhe pastaj të thata.

Nëse ju nuk e keni bërë të lahet fara, ata mund të prorosty në anije. Fara e tillë nuk mund të lihen për të mbjella, për shkak të ngjashmërisë tyre është shumë e ulët. Ju nuk mund të në anije nga fara shtoni ujë gjatë zbrodzhuvannya, në këtë rast, gjithashtu germinating fara.

Pėr tė hequr mukozë fara domates mund të përdoret pa zbrodzhuvannya kimike additives. Për këtë qëllim, në pulpë shtoi aqueous zgjidhje prej 3%, dhe NS1, ose 1.5%, dhe NaOH në raport prej 1:1 (tul-ilaç). Vidmyvayutsya fara lehtë pas 30-40 min, ndërsa zbrodzhuvannya nevojshme për dy ditë dhe më shumë. Rritje e fara ndërsa në rritje nga 3-4%, e plotë të dezinfektim të infeksionit të jashtme, përmirësimi dukjen e tyre. Otmytye fara menjëherë të dërgohet në tharje. Fara domates mund të jetë në ujë pa humbjen e kualitetit të mbjella 5-6 orë

Farërat porotë një shtresë e hollë e ekranit, qelqi, kompensatë apo letër vendosen në rrjet, dhe të thatë në ajër të hapur në një temperaturë jo më pak se 8 ° C, dhe në kohë me shi e motit - ventilated edhe në një dhomë të nxehtë. Në qoftë se fara e tharë përmbahet shuk, peretirayut duart e tyre më të mirë për shkrifje. Pas 2-3 ditëve të marrë një farë plotë. Para se bazë për hedhjen e magazinimit të farës i tharë në një tharëse në një temperaturë prej 40 ° C konstant me përzierjen. Fara e tharë duhet të ketë 11% lagështi. Well tharë fara bie në gjumë në çanta pëlhurë e lehtë dhe e vendosi në të konservimin e thatë, cool vendin.

Në zgjedhjen e lirë të specializuara pasardhësit e fermave janë mechanized linjave për LST-10 performance quarterdeck fruta në 1h. Për domate fara canning duke përdorur pajisje për industrinë e përpunimit të frutave tomatopulpu.

Varieteteve të përshtatshme për mechanized korrje, kanë mjaft në lëng frutash. Kjo e komplikon zgjedhja e fara nga tul. Për të zvogëluar humbjen e fara, duke përdorur një shkelje të dyfishtë tul para në fruta semyavydelitel. Për më tepër, duke përdorur më të fuqishëm polic.

Më racionale pastrimin e domates fara në ajër column 1ili OPS-OMS-2, semyaochistitelno-sortirovalnyh makina të tilla si "Super-Petkus K-212, K-218, K-531, K-541, etj Pas pastrimin e fara ssypayut në neto çanta dhe pasardhësit e elitës - i ri i dyfishtë çanta.

Siç e cek në mënyrë të bimëve dhe frutave në lulëzim të reduktuar numrin e madh dhe rritjen e numrit të vogël fara, por numri i përgjithshëm i tyre në rritje fruta. domate fruta, sipas Dr bujqësi VA Ludilova, e formuar nga 50 deri në 120 fara, ose 170-320 mg, i cili është nga 0,2 në 0,5% të frutave. Më pak se fara dhe fruta në dardhë slivovidnoy formën më shumë - në rrumbullakuar. Pesha 1000 nasinyn 2,1-2,7 g. Në përgjithësi 1 g përmban 250-300 fara e domates.

Farë si fara e domates, e cila është vendosur atributet që e karakterizojnë përshtatshmërinë e farë për mbjellje në determinantnyh varieteteve të varur nga të ishte periudha e mbledhjes, vendndodhjen e pasardhësit e frutave, pesha e tyre, kështu që mund të marrë të gjitha fara e fruta. Në fillim të pasardhësit e varieteteve të theksohet se në terreneve rritur fara e terraces japin më të larta dhe në fillim të japin fruta total në krahasim me të njëjtën farë varieteteve, e vendosur në floodplain tokave. Me rritjen e numrit vorohe blanzhevyh frutat reduktuar vrull farë, dhe kjo nuk kishte zgjatur, pasi rritja e magazinimit të tyre.

Izolimi hapësinor

Në pasardhës distancë, e cila përjashton përthithjen e polen nga lule të Class II ose llojin e bimëve, të quajtur izolimi hapësinor. Për shkak të natyrës së ndryshme blossoms varietetet e domates mund të rritet në afërsi distancë nga njëri-tjetrin. Për të parandaluar pereopyleniya pasardhësit e Lotet e varieteteve të ndryshme nga një gjuhë tjetër në jug të zonës tokësore të hapur nuk më pranë 100-300 m në veri-perëndim - 20-50 m në zonat e mbrojtura sipas 50-100 dhe 10 m. Në qendrore dhe veriore të Kosovës -- Black Earth zonë në disa raste mbjelljen domate ndajnë vetëm strips vysokorosli bimë (e ëmbël misri, luledielli, etj.) Nëse bimėve pak një farë, e përdorur insulators.

Nëse ju nuk përputhen me izolimi hapësinor, duke çuar në ndarjen ndryshme forma reja të bimëve. Ata pereopylyayutsya kryesore larmi të uzinës për të formuar fara, dhe do të vazhdojmë të shumëfishohen kryesore së bashku me shumëllojshmëri. Breeders (krijuesit ndryshme) është lehtë të njohin forma të reja dhe për të hequr ato në të gjitha fazat e procesin e përzgjedhjes dhe riprodhimin e ndryshme.

Sortovye prochystky

Mirëmbajtja e shenjave dhe një larmi të pronave në rritje është arritur nga bimë të ndryshme për teknologji të miratuara për optimale sfondi bujqësore, me izolimi hapësinor, të renditura sipas prochystky rregullt. Në të tilla prochystky jokarakteristik për heqjen e të gjitha të ndryshme, të dobët dhe të sëmurë bimë. Rezultatet e çdo grade prochystky janë të pranuara nga akti formular. Kjo e vënë theksin primar në typovist shkurre, ngjyra dhe formë letër, lloji i të fshirë një pikturë embrion, etj Sortovye prochystky sjelljes në të gjitha fazat e jetës së bimëve, të paktën 3 herë: së pari - në periudhën kur rassadnom bimëve mund të ndahet në shtambovi dhe neshtambovye, tipi i letrave, të dytë - kur lulëzim lulëzim të parë, të tretë - në fazën e qelbëzim masive. Në bezrassadnom domate varietal prochystky transmitting në buketirovke të lashtave dhe dendësia e ndërtimit të bimëve, me propoltsi në fazën e hershme të ripening fruta.

Në periudhën rassadnyy në fazën e lë 1-2 lehtë dallimin shtambovi nuk lloj standardi, sylnorosle e determinantnyh. Jokarakteristik për një sërë bimëve hiqen gjatë transplatimin jashtë. Përveç kësaj, farë ulje e hapur në terren hequr të gjitha doganore, të sëmurë dhe të pazhvilluar bimë. Prochystky kryer nën drejtimin e agronom-semenovoda.

Për të instaluar grade cilësisë farë domate të lashtat në rritje për të kontrolluar kushtet e menaxhimit dhe teknika e nevojshme për të ruajtur dhe përmirësuar cilësinë pasardhësit e varieteteve të japë vlerësimin dhe ekzaminimin e kryer para se të blossoms. Kjo heq impurities, dramatikisht morphological karakteristika të ndryshme në letër, pastrim, brush-lloj lule, etj Në fillim të qelbëzim kini sjell më tipike bimë të këtij shumëllojshmëri dhe frytet janë rregullisht grumbullimin e pjekur. Ju mund të pastër dhe blanzhevye fruta e mëposhtme dozarivaniem. Në të parë të pjekur fruta varietal shfaqur shenjat më të mira.

Aprobatsyya të korrat (bimë)

Objektivi i testimit është një provë grade korrat (bimë) për të përcaktuar në klasën e tyre të pastërtisë or grade typovist bimët zasmichenosti grade lashtave, sëmundja e keqe e shkatërrimit dhe dëmit. Para se të filloni testimin fushë kur pjekurinë biologjike e domates (75% e bimëve do të pjekur frutat), kur janë argumente të qarta që mund të krijojë varietal pastërti e varieteteve të rozmnozhuyemo materiale. Vlerësim dhe vëzhgim faqet ofrojnë pasardhësit agronom, i cili përfundoi të veçanta kurse në testimin (por jo më vonë se 5 vjet më parë), shkencëtarët dhe institucionet kërkimore - specialistëve të këtij tipi të uzinës në prani të ekonomisë dhe të "Sortsemovosch. Kur testimi provues vendosur korrjes fruta dhe fara.

Rezultatet e testimit design veprojnë. Посевы, në të cilën nuk ka dokumentacion sortovaya nuk aprobyruyut dhe ysklyuchayut numri i сортовых.

Recommended lexuar

 
«Kryesore e aplikimit të plehrave organik