Medicinale pronat

Në mjekësinë popullore përdoren pak domate. Arsyeja është se e përhapjes së tyre, si produkte bimore ishte relativisht kohët e fundit. Scientific mjekësi është e shkëlqyer për të vlerësojmë cilësinë e frutave. Domatet janë gjerësisht të përdorura në të ushqyerit terapeutik si një burim shtesë për plotësim të vitamina dhe kripëra minerale. Ata janë një mjet i mirë parandalimin e beri-beri dhe për të përmirësuar tretje. Vlera e ulët të energjisë (kalorive) celulozë të buta dhe të sigurojë domate në dietën e personave që vuajnë nga trashje.

Soft celulozës dhe substanca pektin domate tul stimuluar tretje, rritja e peristalsis zorrë dhe alokimin e stomakut lëng, dhe duke lidhur nga substancat që janë ushqim apo formuar si rezultat i shkeljeve të tretje. Për shkak të së mollë dhe citric acids domate e ngjall oreks, rrit procesin e tretje, për efekt të dërrmuese në patogjen microflora dhe zorrëve parasites.

Lëng domate nga të dobishme për të gjithë, sidomos me vuajtjen e sëmundjeve të sistemit që ndihmon tretjen e ushqimit. Si pacientët në fazën e rëndim perimet e papërpunuara dhe lëngje shpesh ndalojnë ata mund të pini. Lëng stimulon aktivitetin e gjëndra që ndihmon tretjen e ushqimit dhe zhelcheotdelenie përmirëson ndjeshëm tretje.

Nëpërmjet të tenderit fruta fibër e dobishme për të përdorur në sëmundjet e gastrointestinal trakt, me tharti ulët. Domate eksitoj tajitje e stomakut lëng dhe aktivitetin e zorrë. Lëng e sugjerime në gastrit. Natyrisht 150-200 g pije me lëng për 30-40 minuta para ngrënies. Duke pasur parasysh efektin e anti-lëng domate, përdorimin e saj në ulçerë sëmundja e stomakut dhe duodenum, kolit, inflamacion i vrer fshikëz. Megjithatë, me fruta të pjekura ulçerë sëmundje janë të rekomanduara për të marrë të kufizuara.

Lëng domate është një e mirë shuarje etje, shije të këndshme, vozbuzhdaet pankreas. Veçanërisht është e dobishme në dimër kur dietës është pak zarzavate të freskëta.

Vuajnë nga sëmundje kronike të mëlçisë dhe vreri trakt dobishme pini lëng domate në një të nxehtë dhe gjithmonë duke marrë parasysh tharti lëng i stomakut. Mos cook lëng shumë i qartë. Sa më shumë e lëng frutash që përmban pulpë, veçanërisht në vitaminat dhe substancat e tjera të vlefshme. Domate dobishme gjithashtu në sëmundjet e veshkat dhe joints.

Domate janë të dobishme për të gjithë, dhe në sezonin, kur dostyhayut frutat, kapsllëk kronik nr. Domate të freskëta dhe në sasi të mëdha - burimin e gjakut për biologjike komponimet: folic acid organik dhe hekuri, kështu që përdorimi i tyre në lloje të ndryshme të anemi. E disponueshmërisë së hekurt domate siguron shpejtë restaurimin e hemoglobinë me hemorragji. ushqimin e grave shtatzëna me fëmijë në anemi përfshijnë perimet, që përmbajnë të bakrit, duke përfshirë domate. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit ascorbic, beta carotene dhe kalium kripëra rekomandojmë përdorimin e tyre jo vetëm për anemi, por me dobësi, pafuqi pranverë, total collapse dhe çrregullime të ndryshme.

Si një diete produktit, të pasura me kalium, dhe lëng domate të freskëta të emëruar në sertsevosudynni sëmundje (angina, atherosclerosis, pas myocardial infarction), sidomos çrregullime në ritmin e zemrës. Konsumi i rregullt i 300-400 gram në ditë e domate ose 1 filxhan lëng domate me tul është e nevojshme një sasi kalium e zemrës.

Lëng domate është e dobishme për hipertensionit, si antihypertensive ka hyrë në fuqi, pra, ul presionin e gjakut. Në rheumatism, me përjashtim kur racioni ushqimor i mishit dhe fats, dhe për të reduktuar konsumin e ushqimeve të lartë në koll, domate të freskëta të dobishme. Great content pectinaceous substancave aktive në domate redukton cholesterol nė gjak. Duke përdorur domate gjalpë sidomos ul cholesterol pacientët me atherosclerosis. Prandaj shërimi lëng frutash dhe rekomandohet që të përfshijë njerëz në moshë më të vjetër dhe të mesëm.

Domate të veçanta për të rritur imunitetin pathogens pneumoni - pneumococcus, infeksionet e zorrëve - salmonella, dizenteri. Phytonzides ato tregojnë antifungal aktivitet, duke vonuar zhvillimin e rrezikshme për të drejtat e njeriut mikroskopike fungi.

Fresh domate dhe lëng domate rekomandohet për të ngrënë pacientë me lloje të ndryshme të çrregullimeve metabolic, veçanërisht e nevojshme në dietën e pacientëve me kripë shkëmbimit. Cili është aktualisht ekziston mashtrim, si domate nxisë "kripë depozitat, që mendohet të schavleva acid, e cila është në perimet, kripë ndikon në këmbim. Por studimet hulumtuese kanë hodhi poshtë këtë është mashtruese. Si treguar më parë, në acid schavleva domate gjenden në sasi shumë të vogël.

Domate përmbajnë një numër të lartë dhe me mollë citric acids. Acids Këto janë të dobishme dhe të nevojshme kur i organizmit metabolic proceset. Për këtë arsye, mjekët shpesh emërojë domate të freskëta të ndryshme të pacientëve me çrregullime të metabolizmit. Por ata abuzim veçanërisht në verën e nxehtë ajo nuk është e vlefshme.

Domate janë përdorur gjerësisht në diets me sëmundje në diabet. Në këtë rast më të mirë të jep lëng domate të freskëta. Duke përdorur domate pure domate dhe ngjisni në diets është i kufizuar për shkak të mprehta shije. Në Bullgari ka zhvilluar një metodë të trajtimit duke përdorur domate bezsolove dietën për të përfshirë 300-500 gram fruta të pjekur në ditë.

Recommended lexuar

 
«Ushqyese Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje »