Vlera ushqyese

Në të pjekur dhe të marrin ushqim nga frutat e domates. Ata u bë një favorite produkteve bimore për shijen e cilësisë së lartë. Për ushqitës vlera e domatet tani janë quajtur "të artë" ose "Xhennet" mollë, si ata dikur e quajti dhe të vjetra. Writer Michael Hodenko në punë, "Zazimok" shkruan për të domate: "... hani atë, hani - dhe madje duan. Shijoni dhe aroma të veçantë. Në Ukrainë në këtë kohë, ndoshta nuk ka familje që nuk është duke marrë këtë fruta.

Ushqyese domate është përmbajtja e tyre për shkak të numri të madh të substancave organ shumë i rëndësishëm: sugars, vitaminat, organike acids, amino acids, proteina, enzymes, minerale, fibër, pektin, fats, Phytonzides dhe të tjera të dobishme substancave biologjikisht aktive. Frutat e kanë një shije të lartë cilësitë. Ato ndihmojnë për të përmirësuar oreksin dhe tretje të mirë.

Domate përdoren kripur, turshi, por më së miri të konsumuar të freskëta. Veçanërisht e rëndësishme, ata janë canning industrisë. Në të freskëta dhe të përpunimit të frutave zakonisht përdorin kuqe. Best domate - fruta të freskëta është mbledhur nga bimë e kuqe, rritur në zonën e tyre. Vlera e domates frutat e tyre është e vendosur nga kalori. Ata janë të ulëta-kalori dhe për këtë arsye të dobishme për shëndetin e njeriut, të zvogëlojë tepërt peshë trupi.

I përhapur përdorimi i domate fruta në të ushqyerit të njeriut për shkak të larta ushqimore, shijen dhe dietik pronat, në lidhje me përbërjen kimike. Ajo ndryshon në varësi të ndryshme, shkallën e frutave dhe pjekuri rritje kushte. Në zonat e jugut domate grumbulluar më shumë çështje e thatë, shuma e të sugars dhe vitaminat.

Domate përmbajnë nga 2.5% (qumësht pjekuri) për 8.7% (maturim biologjik) i shpjegueshëm thatë substancave. Si e ripening frutat e thata substancat e tyre në rritje. Në tomatoproduktah përmbajtjen e substancave është i shpjegueshëm: e lëng prej së paku 4,5%; pure - 12, 15, 20% konvencionale feed - 25, 30, 35, 40, i kripur paste (pa kripë) - 26, 32, 37; prevede "Ishullin" - jo më pak se 28, turshi domate - 4%. Përbërja e thatë janë substanca sheqer, acide organike, substancat nitrik, fats, kripëra minerale, etj

Në domate fruta përmban shumën e sugars 1,5-8%. Qelbëzim Si të rritet numri i tyre. Përveç kësaj, illuminated në fushat e sugars fruta shumë më tepër. Shkumëzues mono dhe olihosaharidy domate të përfaqësuara kryesisht në glukozë (1.6%) dhe fructose (1.2%), sucrose (0.7%), dhe rafinozoy verbaskozoy.

Domate janë shumë të dobishme veçanërisht e lartë (nga 0,2 në 0,9 g për 100 g lëndë e parë) përmbajtjen e organike acids, pra ata janë përafërsisht numrin e pjeshkë. Organike acids përfaqësuar kryesisht malic acid, më pak limon, verës dhe qelibar. Në perezrevshih fruta një pjesë e vogël (5 mg për 100 g) numri schavleva acid, jo më shumë se panxhar mensë. Paraprakisht mendohet të acidit organik domate të përfaqësuara kryesisht schavleva acide mund të pengojnë shkëmbimin kripë. Kjo ka shërbyer si bazë për kufizimin e konsumit domate në pleqëri. Moderne hulumtimi i përbërjes kimike të frutave mohoi plotësisht këtë pohim dështim. Vogla në përmbajtjen domate schavleva acid është dukshëm në diets (në sallatë jeshile, për shembull, ajo është 30 mg, panxhar mensë - 40, revenyu - 240, spinaq - 320, dhe lëpjetë - 360 mg). Për shkak të së mollë dhe citric acids domate e ngjall oreksin dhe stimulimin e procesit që ndihmon tretjen e ushqimit, të japë një efekt në patogjen dërrmuese zorrëve microflora.

Pavarësisht nga shkalla e pjekuri i frutave tharti (acid në malic) ndryshon nga një 0,4-0,6% (biologjike), për të 0,7-0,8% e lëndë e parë (qumësht), dhe nga botanik ndryshme hibride ose acid sheqeri Raporti i 4,4-7,2, acid - 5-13, norma e sheqerit - 44, -62. Salt tharti fruta në aspektin e acid laktik mund të jetë (në përqindje): e kuqe dhe trëndafili - klasa e parë - 0,8-1,2, dytë - 0,8-1,5; kafe dhe qumësht - klasa e parë - 0 7-1, i dyti - 0,7-1,3; gjelbër - 0,8-1,5.

Tė mirė ushqyese e domateve është veçanërisht e lartë në vitaminat. Për shkak të tyre të ruajtur mirë në canning dhe lëng, domate zotërojnë prona dietik të vlefshme. Numri më i madh i shënuar në vitaminat e pjekur e kuqe fruta. Skartuan fruta pjekuri në buroyi kanë më pak vitamina dhe qelbëzim e numri i tyre nuk është në rritje. Jo shumë vitamina dhe domate, të marra nga greenhouses.

Lartë (15 deri në 90 mg për 100 g lëndë e parë) përmbajtje është vërejtur kryesisht ascorbic acid (vitaminë C). Sipas numrit të varieteteve individuale e domates nuk e pranojnë portokalli jo vetëm për të, por edhe limon. Varësisht nga shkalla e pjekuri i frutave disponueshmėrinė ascorbic acid varionin nga 25 deri në 50 mg në të kuqe dhe nga 15 deri në 21 mg - në qumësht. Daily norma (75 - 120 mg) ascorbic Acidi për të rritur të sigurojë 200-300 gram domatefreskëta.

Domate, karrota dhe së bashku me diell, është një furnizues i rëndësishëm karotynoyidiv se në formë trupi i vitaminë A. Beta-carotene përmbajtjeve (provitamin A) është drejtpërdrejt e varur nga shkalla e pjekuri i frutave. frutat e kuqe numrin më të madh të beta-carotene (1,6-2 mg për 100 g lëndë e parë), dhe qumësht - 0,7 mg. Për të plotësuar kërkesat e përditshme të beta-carotene (3-5 mg) të mjaftueshme për të marrë të rritur, në varësi të ndryshme dhe shkallën e pjekurisë, nga 200 deri 400 g e domates. Beta-carotene në domates është pothuajse 8 herë më pak se sa karrota. Megjithatë, domate fruta me sukses ka qenë përdorur si një burim i provitamin A. Në dimër dhe pranverë mund të zëvendësohet me lëng domate konservuar, e cila është pjesërisht e ruajtur këtë provitamin. Varieteteve të verdhë me fruta të përmbajë më shumë beta-carotene, dhe i kuq - karotynoid LIKON.

Të tjera vitamina në frutat e domate, pak. Përmbajtja e vitaminës (thiamin) vetëm është 0,04-0,08 mg për 100 g lëndëve të para, B2 (riboflavin) - 0,03-0,06 mg, B6 (pirodoksin) - 0,06 mg. Ekziston gjithashtu në domate pantothenate (vitaminës B3), Folic (vitaminë B9), Kafe dhe nikotine acid, vitaminë P (Rutin), E (tocopherol), K (fillohinon), biotin dhe likopin. Folic acid ifaet një rol të rëndësishëm në të gjakut dhe ndihmon normalizohen holesterinovoho shkëmbimit.

Domate fruta përmbajnë 0,5-1,1% proteina. Në rezervė proteinat janë të domosdoshme dhe заменимые amino acids, sidomos valine, histidin, Isoleucine, leytsin, lysine, methionine, Treonin, tryptophan, fenilalanil. Përmbajtja purinov - produktet e metabolizmit protein - për ushqim të moshuarit duhet të reduktohet. frutat e pjekur ishin shumë të vogla (2,4 mg), në mënyrë të konsiderueshme më pak se, për shembull, lulelakër, sallatë, spinaq, dhe sidomos në bizele perimesh dhe fasulet.

Përfitimet e perimeve këtë duhet të jetë në përmbajtje 0.2% yndyrë fruta. Domate fara janë 17-29% të naftës. Për acid yndyror përbërjen e domate vaj takon e plotë e ushqimit. Në Itali, për shembull, pasardhës ekstrakt poluvysyhayuschee naftës dhe e mbushur me salads tyre. Domate gjalpi gjithashtu është përdorur në prodhimin e margarinë dhe sapun. Kur otzhatii lëng domate fats janë zakonisht në tortës, të cilat lëshojnë banorë qyteti dhe bujqit preferojnë bagëtinë.

Domate të përmbajë 0,5-0,7% hiri, që përbëhet nga e kripëra minerale dhe makro-micronutrients. Me makro-frutat e pasur: kalium (243-290 mg për 100 g lëndë e parë), natriumi (15-40 mg), kalcium (8-14 mg), fosfor (26-35 mg), magnez (15-20 mg), hekurit (0,5-1,7 mg). Elemente në domate janë të pranishme në formën e kripërave: bakrit (0,1-0,3 mg për 100 g), mangan (0,1 mg), kobalt (12 mg për 100 g), zink, jod, fluor, squfurit, titan, kromit, galium, molibden.

Në domate përmban mjaft kalium, i cili ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e funksionit normal të sistemit kardiovaskulare. Për hekur dhe magnez ata janë një nga vendet e parë në mesin e bimëve perimesh. Përveç kësaj, hekur në fruta në 17 herë më shumë se sa qumësht, 3 herë më shumë se peshkut dhe pulave. Në shumë fruta të pjekur lehkozasvoyuvaniy kripëra të hekurt, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në gjak. Prandaj domatet janë shumë të dobishme në anemi.

I pemëve janë fibër e butë, e cila ishte përgjegjëse për një pjesë të totalit të 0,5-0,9%, gjë që rrit pronat e tyre të dobishme. Struktura përfshin gjithashtu substanca pektin domate (0,1-0,3%), hemitsellyuloza (0,1-0,2%), dietik fibër (0,4-0,8%), koll. Nga substancat pectinaceous varet konsistencë produkteve, dhe përfitime të shëndetit të tyre njohuritë. Excellent vuanie lejuar rekomandojmë fruta të pjekura e të gjithë njerëzve.

fruta gjetur organike të paqëndrueshme alcohols dhe aldehydes, dhe e lë - Otto (ajo prejudges domates shije). Këto substanca specifike japin fruta dhe erë të fitontsidnye, antimicrobial, protivohribnye pronave. Ashtu si fruta perime të tjera të familjes paslenovye, domate përmbajnë salanin-glycoside, të cilat ata kanë raportuar aromë të veçantë.

Në këtë letër, i pazhvilluar dhe fruta të pjekur pjesë në përmbante hlikoalkaloidy (substancave aktive biologjike) - tomatin (3-5 mg për 100 g) me antibiotik dhe tomatidin veprimi në disa mushrooms. Aplikimi fitontsidnoy ekstrakteve nga domate e lë në mënyrë të efektshme në luftën kundër Kolorado beetle. Shqetësimet rreth substancave toksike për domate të njeriut ishin të pasuksesshme. Ndryshe nga vëllezërit e tyre në familje botanik, grumbulluar një sasi të madhe alkaloids toksike, domate ato përmbajnë shumë më pak. Megjithatë, tani dhe disa banorë të Sri Lanka, India dhe Filipinet besojnë se konsumi i sasive të mëdha të ushqimit mund të shkaktojnë domate stomak mërzitur.

Domate janë një ushqim nga "minimale kalorive - vlera maksimale biologjike. Mesatarja e shumës së energjisë merr trupin e njeriut përdoret 100 g domate, është 79 kJ. Vlera e ulët të energjisë i frutave mund të përfshihen në dietën e atyre që kanë peshë e tepërt trupit.

Në vend të ushqimit duke përdorur fruta të ndryshme: të freskëta, të ziera, i skuqur, i kriposur, i konservuar, dhe si një marinadë erëza të ndryshme për enët. Midis tyre e bëjnë më të prodhimeve të ndryshme (mbi 125 lloje), një ushqyese, shijen dhe karakteristikat dietik: sallatë perimesh, lëng domate, domate pure, domate paste, paste, havjar, marmelatë, keçap, fryt i mbushur, pluhurat dhe produktet e tjera . domate praktikisht nuk mbeturinave - madje edhe duke përdorur fara dhe lëkurë. Aktualisht nuk ka kuzhinë kombëtare mund të bëjë pa e perimeve.

Recommended lexuar

 
«Predposadochnaya lëvrim Medicinale pronave »