Dozarivanie dhe afat-gjatë magazinimit

Aftësia për të blerë fruta plucked off pjekurinë biologjike, tipike për të klasës, të quajtur dozarivaniem. Ripening përshpejtimin e senescence e vegjetacionit dhe për shkak të efektit të ethylene (e gazit është e ndarë të pjekur domate). Që hyn në thellësi të gjelbërta fruta, ajo përshpejtohet qelbëzim tyre. Kjo bën të mundur të zgjasë periudhën e konsumit të frutavefreskëta.

Nevoja për dozarivanii frutat ndodh në veri dhe të mesme korsi të Federatës Ruse, si dhe Polesye e pyjeve dhe pjesërisht në Ukrainë, ku në pjesën e dytë të gushtit janë shpesh cool netë, ftohtë vesë, mjegull, shi dhe moti i vrenjtur. Kushtet e tilla nuk janë të favorshme për miqësore domate ripening në hardhi. Frutat e gjelbra janë përdorur për të ushqyer kafshët, shpendët dhe silo. Një numër i vogël i zasolyuyut. Ndërkohë, ju mund të aplikoni lehtë dhe i kushtueshëm mënyrë dozarivaniya bien fruta. Për më tepër, kjo është rruga për të rritur produktivitetin pastrim: heqjen e gjelbërt e frutave, në qumështin dhe blanzhevoy pjekuri, përshpejton ripening mbetur. Megjithëse të hiqen nga bushes gjelbër, dhe pastaj dozarennye frutat përmbajnë më pak sheqer, vitamina, thatë dhe çështje më shumë acidic, ata janë të përshtatshme për përdorim në të freskëta dhe të përpunimit.

Kur kushtet e motit negativ dhe mund të dëmtojë bimëve dhe fitoftorozom prymorozkamy gjitha të shëndetshme, undamaged gjelbër, por plotësisht i formuar frutave, qumështit dhe në fazën e pjekurisë blanzhevoy pastrimi paraprakisht precipices bisht. Ju nuk mund të heqin errët gjelbër fruta: ata janë të pjekur, por janë të pa shije. Mirë dozarivat prej mishi e frutave dhe të mesëm në fund të kohës së qelbëzim. Për të dozarivanie domate shkoi me më së paku të mbeturinave, fruta me kujdes të renditura sipas madhësisë të bookmark më të mëdha, të mesme dhe të vogla. Green, qumështit dhe blanzhevoy pjekuri gjithashtu të përcaktuara veçmas nga njëri-tjetrin. Fruta kalb, të dëmtuara, me të çara dhe defekte të tjera të papërshtatshme për dozarivaniya.

Për të parandaluar korrupsionin off frytet e domates në fillim lidhur me pastrim, ata qëndrojnë në një dhomë të thatë në një temperaturë prej 40 ... 50 ° C për 4 h, dhe pastaj degazoj me një ujë të temperaturës prej 55 ... 60 ° C për 1,5-2 min ose 50%-mbajtur stërvitjet zgjidhje, për të ndezur 50 ° C, për 1-2 minuta. Për deri domate duke përdorur ovens, ose stoves rusisht kamera speciale. Zgjatur deri pengon ngacmues Fungal sëmundjeve si në sipërfaqe apo në brendësi të frutave dhe në të njëjtën kohë duke kontribuar dozarivaniyu tyre.

Dozarivanie pemëve janë të ndryshme në të veçanta ose të përshtatura për qëllime të mira për ngrohje dhe provitryuvanyh dhoma, të ftohtë dhe të ngrohtë greenhouses ose greenhouses pajisur planchatymi raftet. Në mungesë të dozarivat sirtar të jetë në raftet e konvencionale planchatyh raste, instalimit të tyre në shumë. Dozarivat në baskets madh Prut nuk duhet, sepse frytet janë formuar vdavliny. Gjatësia e shënuesave domateve është me rëndësi të madhe. Blanzhevye fruta të mbushura jo më shumë se 2-3 seri gjelbra - në 4-5 seri.

Kur vëllime të mëdha të prodhimit të domate shpesh përdoret dozarivanie fruta në këtë fushë kuchah ose sup gjerësi prej 1 m lartësi mbi nivelin e detit dhe një e 60-70 cm Бурты mbulon kashtë ose pa shkëlqim, dhe periodike, çdo 2-3 ditë, perebyrayut frutat (e pjekur të zgjedhë dhe të heqë zhezhit) .

Late varieteteve të frutave pas korrje kombinoni dozarivayut artificialisht nga substancat e ndryshme kimike dhe përgatitjet. Profesor V. RAKITINA të zhvilluara dhe më të përsosur propozoi një mënyrë për të shpejt dhe blanzhevyh dozarivaniya jeshile me domate fruta ethylene gazit. Dozarivanie kryer në dhomat e vulosur në një temperaturë prej 20 ... 25 ° C dhe lagështia relative 60-70%. Ndërsa kamera në 1 m3 load 70-80 kg fruta, pastaj shërbeu në llogaritjen e ethylene 0,5 litra per 1 m3. Çdo ditë ventilated dhoma për 20-25 minuta dhe pastaj plotësoni gazit. Duration dozarivaniya gjelbra dhe fruta të pjekur në një atmosferë të ethylene 5-6 ditë, blanzhevyh -3-5 ditë.

Në shtëpinë e tyre për të mbushur fast dozarivaniya fruta veçmas në raftet mbathje dhe jo më shumë se 2 shtresa dhe janë mbajtur në një temperaturë prej 18 ... 23 ° C dhe lagështia relative e 70-80% në gjendje të mirë provitryuvanomu dhomë. Së bashku me fruta të gjelbërt në çdo kuti është vënë disa pjekur (të kuqe), e cila është e përkushtuar të kontribuojë për të përshpejtuar ethylene parë ripening.

Në të ngrohtë serë në ditët e para të mbështetjes së temperaturës 30 ... 35 ° C, pastaj 20 ... Manage 30 ° C. Temperatura në greenhouses, hapjes dhe mbylljes vrima në tole ngritur ose ulur frame. Mbulim ndjeheshin fort nahrivayuchys e diela kontribuon në akumulimin e shpejtë të ngrohjes brenda serë. Ai mbron nga domatet djegien nga dielli. Në mënyrën dozarivanie fruta zgjat 8-12 ditë dhe të mbeturinave nuk është më shumë se 5-10%.

Për të ngadalshme dozarivaniya pemëve janë të zgjedhur nga bisht, bisht mjeshtërisht i ambalazhuar në kuti me lids dhe thurimë pereslaivayut torfë thatë, sanë, patate të skuqura ose të vogël të drurit (1-1,5 cm shtrese). Në fund të kutisë gjithashtu nasypayut patate të skuqura. Mund fruta përfundoi një letër. Kështu përgatitur fruta në kutitë e lidhura për dozarivanie në greenhouses, greenhouses mbi ballkone apo hapësira të tjera të mbyllura, ku temperatura në mbështetje - 10 ... + 12 ° C dhe lagështia mos më të larta se 80-85%. një temperaturë më të ulët rezultatet kalbur, dhe me më pak lagështia - rrudhem apo vdes. Biodegradable domate dhe në temperatura më lart 30 ° C, bëhen të butë, i holluar me ujë, nuk krasneyut mbeten të verdhë.

Mirë dozarivayutsya domate, nëse ato mbulojnė krye leckë - reduktuar humbjet nga korrupsioni, dhe frutat të bëhet natyrore, e natyrshme ngjyra e ndryshme dhe shijen. Për të parandaluar djegien nga dielli i frutave, qelqi serrë korniza obpryskuyut zgjidhja e shkumës, dhe e mat është i mbuluar me brymë. Ndriçim për dozarivaniya nuk i detyrueshëm, por në shesh ajo kalon shpejt dhe frytet që kanë më të forta ngjyrash. Dritë dielli ozdorovlyuye premisa, pengon zhvillimin e shkatërrim. Dozarivanie zgjat 30-40 ditë, fruta të pjekur gradualisht, duke filluar me më të madhe. Çdo 5-6 ditë për të shqyrtuar dhe zgjidhni pjekur, klasifikim dhe shitur.

Për afat-gjatë magazinimit të blerë fruta leveled - asnjë çarje, plagë, dhe nuk ka prova të sëmundjes. Ato mund të jenë në qumështin pjekuri, blanzhevoy, rozë apo të kuqe. Karakteristikë e tyre është vetëm pasuri e domates ujë (90-95%). Në këtë drejtim, shelfi jetën e shumicës së klasave është i kufizuar. Më mirë të ruhet slivovidnoy frutat ose raundin formë, të paturit e një lëkurë të trasha dhe botime të dobëta.

Aktualisht, varieteteve më të mirë për të afat-gjatë magazinimit është Smilyanskoy, mjeshtore-1 mjeshtore-2, SG-1, SH-2, SG-3 SG-4, i nxjerrë Breeders AP Rudasom në stacionin Cherkassy kërkimore. Në hybrids mjeshtore mjeshtore-1 dhe të 2-të posaçme vënë genes vonesë ripening se procesi i frutave, ato mund të ruhen deri në mars-prill të vitit të ardhshëm në bazë të kushteve të përshtatshme lagështia dhe temperatura. Me të njëjtin lloj tipi Long kalimit - me një genome, lezhkiy, transportueshëm.

Në mesin e varieteteve dhe hybrids të vendit e të huaj edukate të përshtatshme për depozitimin e reja të qëndrueshme Transdniestria Maryushka, Lyana, Volhohradets, New, San Marzahn, Posvyaschenye, Onix, damar, rrahje, S. Lerika, Sekrays, Narita, mbledhjen, Caspar, Orko , Elios, Red gjuetar, Denarius.

Në afat-gjatë në ruajtjen e vitamina domate reduktohet. Më të mirë të tyre kanë ruajtur në lëng domate. Në pure dhe ngjisni është vetëm gjysma e vitaminat.

Një kusht i rëndësishëm për të mirë të sigurisë domate - në kohë dhe me cilësi të lartë të korra. Mbledhjen e fundit për ruajtjen e frutave, transmitting deri në natën e 8 ° C. Temperatura e frutave, i cili kryen një temperaturë më të ulët, të papërshtatshme për depozitimin e gjatë. Ata i ngritën fiziologjik proceset, humbi aftësinë për të qelbëzim duket Njollat spoiled dhe produkteve bimore. Prandaj, për përdorimin e magazinimit vonë varieteteve të shëndetshme me fruta, lloj nga madhësia dhe shkallën e pjekuri.

Sasi të vogla të frutave mund të ruhen në enamelware ose çanta plastike në një shtresë e poshtme në shelfin e frigorifer. Plotësisht pjekur, të kuq e frutave ruajtur në frigorifer për një muaj në një temperaturë të 0 ° C dhe lagështia relative 90-95%, blanzhevye dhe trëndafili në 8 ... 10 ° C - deri në 2 muaj.

Shitore domate në storage: temperatura nga GS të + 14 ° C, lagështia relative e 85-90%. Frut i pjekur duhet të ruhet në një temperaturë e 1 ... 2 ° C, blanzhevye (ngjyrë kafe) - 4 ... 6 ° C, qumësht - 8 ... 10 ° C dhe të gjelbërta - 12 ... 14 ° C. Në kushtet e ngrohjes dhe lagështia e ulët të shpejtë dhe fryt i kalbur domate rrudhem. Kur përdorni optimale storage periodikisht hiqni frut i prishur.

Pjekura domate mund të ruhen në ngrirë nën dëborë, akullnajë, ata në kutitë e mbushur me të trasha peresloykoy torfë ose tallash, dhe të dendura të lartë ukryv letër. Para përdorimit të shkrij në ujë të ngrohtë.

Recommended lexuar

 
«Korrje dhe pas përpunimit të korra Riciklimit »