Biologjike features

Gjatë ontogenesis bimėve vegjetativ rritjen dhe zhvillimin riprodhues është i vendosur të ndryshme nga karakteristika morphological dhe kushtet e mjedisit janë në ndërveprim të vazhdueshëm dhe i qëndrueshëm. Prandaj, ndarja e këtyre proceseve të afërm. Nga Brezhnev DD, domatebimët e tyre janë ontogenesis fazat e mëposhtme: daljen e stairs, letrën e parë të vërtetë, dhe zgjerimi i dehur masive e rrënjëve, arsimi burbuqe, lule dhe fruta ripening formimit.

Me kushte të favorshme e temperaturës dhe lagështi disponueshmėrinė domate fara germinating për 3 - 4 ditë pasi të mbjella, e me mungesën e të nxehtit, sidomos kur hung hapur në terren - 2-3 javë. Farërat pas ënjtje parë duket cung, dhe pastaj fillon të rritet podsemyadolnoe gju, i cili izhibaetsya si unazore, prishet terren si dhe cotyledon e sjell në sipërfaqe. Vypryamlyaye Kur shkallët dhe zbulojnë semyadolnye lë, gjatë shyy bimëve është në rritje për shkak rrjedh pikë e rritjes.

Në domate bimë nën kushte të favorshme, në radhë të parë 2-3 javë pas dominon shkallë e rritjes së sistemit rrënjë, lë semyadolnye rritur ngadalë. Kur bezrassadnom prodhimit, dhe në temperatura më të ulëta në ndërtesa rassadnyh këtë periudhë më të gjatë. Së pari formohet rreth reale fletë 6-10 ditë. Rritja e temperaturës në këtë fazë përshpejtohet daljen e vërtetë dhe e lë promovon zgjatim (izrastaniyu) podsemyadolnoho gjunjë, e cila është e padëshirueshme.

Letra e mëposhtme janë formuar rreth 5-6 ditë, dhe më shpejt - çdo 3-5 ditë. Gjatë daljen e 1 dhe 2 të këtij lë një mbrojtur dorëzojë të tokës, që promovon një sistem të fortë root dhe me cilësi më të mirë farë. Pas transplatimin, kur bimët fillojnë të rriten dhe intensivisht prizhivutsya ri lë fruiting dhe organeve të përcaktuara (baza horbky). Burbuqe hodhi pas 3-4 lë vërtetë. Në moshën mujore e bimëve kanë domate 4-5 lë. Së bashku me rritjen e lë të rritet rrjedh dhe rrënjët. Kur fidan do të formojnë një sistem mjaft të zhvilluar rrënjë, fillon rritja intensive ajrore masive. Rritja më e shpejtë e farë të ndodhë përpara transplanting i tij në terren. Transplanting Pas farë hapur në terren brenda 7-10 ditëve, ndërsa cilësia e dobët e farë - deri në 20 ditë në peshë bimėve rritjes (shpesh të reduktuar), rivendosja e sistemit rrënje dhe shkelje perestraivaya fiziologjik Trendi i metabolizmit në lidhje me hapur terren. I cilësisë së lartë dhe farë rrënjë është më e mirë e sistemit të ruhet kur transplanting, në këtë periudhë të shkurtër. У подальшому темпи зростання томатного рослини в більшій мірі залежать від сорту і технології вирощування.

Mbi 7-9-m reale letër në fillim klasat dhe të 12-14-m shkrim në fund, rreth 30-40 ditë pas fillimin e ladders përcaktuara me lule të fshirë. Që nga atëherë, në formimin e buds vegjetativ dhe rritjes janë paralele, dhe pothuajse në të gjithë periudhën e vegjetacionit fruiting, burbuqe fazë zgjat rreth 15-20 ditë. Kohëzgjatja e periudhës daljen e stairs në fillim të lulëzuar ndryshon në kufijtë e madhe: në fillim të sezonit përmes 40-50 ditë, e mesme - 51-70, 71-90 ditë vonë. Ritmi i zhvillimit të varet nga temperatura. Kjo ndodh kur rritje domate në terren të hapur.

Domate takon samoopylyaemym bimë në një lule është mashkull dhe femër organeve. Kjo është paracaktuar nga struktura e saj flower-dimensional. Tychinki, srosshiesya anë muret anther (mashkull e organeve), shtrënguar përreth pistil (organi femëror) e vezore me semyapochkoy dhe KOLONAT nga i rrënuar. Kur e pjalm tychinki qelbëzim shpalosen brenda dhe polen mbi turp vysypayetsya pistil të të njëjtit flower. Kjo është samoopylenie, i cili zakonisht përkon me zbulimin e buds. Më shumë pjalm penetrates përmes kolonën në vezore dhe vezë e paformuar, ku ndodh fekondim. Vezë e paformuar pastaj zhvillohet në një farë, dhe vezore - në fruta. Në zonat me jugore thatë motit të nxehtë në 2% përjeton bimët natyrore ndër-fekondim (pashë lule të tjera). Pjalm transferimin në këtë rast, bletvë, bumblebees, tripsy, ants. Kjo ndodh kur tychinki e anther dhe zhvillimin e një kolonë e shkurtër e turp është mbi ta. Në lidhje me këtë, e në pasardhësit e izoluar jugore të lashtat në fushën e hapur në 300 m dhe e sigurtë - në 100 m lloj ndryshme. Në Polesye dhe pyjore, ky izolim mund të reduktohet në 100 dhe 40 m.

Domate promovon Samoopyleniyu në faktin se adoptively teptis brenda anther boçë, është i dënueshëm me varje e flower pozicion. Domate pjalm diametër 21 24mkm. Shkrirja e spermës me vezë ndodh nëpërmjet 35-50 h pas pllenim.

Flower nga e para dhe një furçë bottom-up. Furçë e dytë në këtë moment është në fazë burbuqe dhe Blossomed vetëm 6-15 ditë. Furçë lulëzim i tretë rreth një javë pasi e dytë, të katërt - një javë pasi e tretë, etj Në secilin furçë parë shpalosen më të ulët 2 lule, ata ulen në çifte të ditur më lart. Që prej fillimit të meshës lulëzim brush (75% lule hapur) zhvillohet nga 2 deri 6 ditë.

Flower turp bëhet pjalm perceptues të ishte e pjekur anther (i klasës të parë ndodh zakonisht në të fundit 24-48 orë më vonë) dhe të aftë për të marrë pjalm 9-12 ditë pas fazës okrashennoho burbuqe.

Edhe pse samoopylyaetsya domate, nuk i jep çdo flower vezore, e cila më pas formoi një fetus. Ai varet nga kushtet në të cilat i nënshtrohen një faze të lulëzuar dhe plodoutvorennya. Në kushtet negative - në të thatë, një rënie të mprehtë e temperaturës - shpesh ndodh opadenie masiv dhe lule buds. Përveç kësaj, rastet e opadeniya masive lule mund të vërehet në greenhouses në vjeshtë dhe dimër qarkullim, pra në aspektin e shkurtër ditë.

Të gjitha llojet e domates (kulturore, polukulturnyy dhe të egra) dhe varieteteve interbreed me njëri-tjetrin shumë të lehtë. Për më mirë pjalmim kushtet e nevojshme në dhomë të thatë të ajrit.

Që nga fekondim fillon rritje fetus, dhe në arritjen e tipik klase size - qelbëzim. Që nga fillimi i lulëzuar e parë për të ripening frutat e mbajtur në fillim të varieteteve 35-45 ditë. Për domate, e mesme (46-65 ditë) dhe në fund e varieteteve të njëjtën periudhë të rritet në 66-85 ditë. Earliness e domates nuk është vetëm fillimi i ripening frytet, por edhe për të ndarë e korrjes me dekadën e parë dhe në qoftë se një realizim fruta të pjekura e të gjitha të lashtat, e shprehur si përqindje.

Gjatë fruta ripening duket belesovatyy hijen e lëkurës, mishin dritën jeshile bëhet me një nuancë rozovatym zbehtë, seedcoat hardens (qumësht pjekuri). Pastaj përhapet skuqje të lëkurës dhe mishit, duke shkaktuar një ndryshim në ngjyrë kafe të jashtëm pikturë (ngjyrë kafe ose blanzhevaya, pjekuri), dhe pastaj në rozë dhe të kuq (i kuq dhe të plotë, apo biologjike, pjekuri e kuqe). Farërat kamera fetus ndërsa qelizë të mbushura me lëng, në të cilën kredhje e fara, fruta të bëhet e butë dhe plot lëng.

Kohëzgjatja e periudhës vegjetacionit domate varieteteve të konsiderueshme mund të ndryshojë në varësi të kushteve të motit, tokës dhe zonave klimatike, metodat dhe teknologjia e rritjes ekonomike. Ky dallim mund të jetë 20-30 ditë. Bimësi periudhë (nga dalja në ripening fruta stairs) në varieteteve të ndryshme dhe është ndryshuar në masë të madhe: në ultraskorostyhlyh klasat 85-90 ditë herët - 91-105, mes - 106-110, mes - 111-115, srednepozdnih - 116 - 120 , vonë - më tepër se 120 ditë. Kur në rritje të njëjtën ndryshme në jug dhe në veri të sezonit rritje në rastin e parë, të shkurtër e më të mirë të ngrohjes.

Recommended lexuar

 
«Shenjat Morphological Kushtet e mjedisit në rritje »