Farë

Long cloning shallots çon në kulturë më e ulët, duke e zvogëluar madhësinë e rrënjët dhe akumulimit të sëmundjes, veçanërisht mosaics viral. Mënyrë më efektive, ndalon këtë, një periodik (çdo 5-6 vjet) pasardhësit e riprodhimit. Lloj qepe, shpesh të mbjella pasardhës i jep arrow bimët më shumë në krahasim me një kohë të gjatë vegjetativ shumëfishohen. Pasardhësit e shallots është një nga pasardhësit e popullsisë më shumë gjëra të ndryshme. Prandaj që vijnë në shitjen e vegjetativ rozmnozhuyemo ulje bulbs.

Për qëllime si pasardhës i shumëllojshëm përdorni më produktive e mirë hnezdkostyu bimë nuk ndikohen nga sëmundjet dhe dëmtuesit nuk janë të dëmtuara. Zgjedhur të mëdha (dhe peshon 50-70 g në 5-6 cm diametër), se vyravnennye bulbs formën e arrows 4-5. Bulbs e vogla nuk do të lejojë arrow, dhe të formojnë një pjesë e vogël e fole rrënjët dhe lë. Kur magazinimin e madhe bulbs yaroviziruyut mbi 4 muaj në një temperaturë prej 4 ... 12 ° C. Përveç kësaj, mbjelljen bulbs me kujdes para se të zgjidhet duke hequr të sëmurë dhe të dëmtuara. A ndërsa rritje bimë si ato të shfaqen në infeksion viral.

Farërat shallots rritur si dhe fara e onions, pas izolimi hapësinor i nasinnykiv onions dhe hudhër. Bulbs jugore të mbjellë në vjeshtë (në tetor), dhe Polese pyjeve dhe në disa raste, në fillim të pranverës (duke filluar në mes të prillit) . Vetëm vjeshtë parashikon mbjelljen shallots pranverës së bashku dhe të plotë strelkovanie (40-68%) dhe relativisht blossoms miqësore. Në pranverë ulje në terren të hapur, edhe 2-3-vjeçare dhe moshës më të vjetër bulbs ajo jep rreth 20% e bimëve arrows. Kjo strelkovanie janë armiqësor, të gjithë periudhën në rritje.

Farë duhet të jetë zonë pjellore. Metodat ulje skemë vendosje të bimëve, dhe në vjeshtë dendësia mbjellje të ngjashme ushqim ulje. Bulbs vendosur në tokë në një thellësi prej 8-10 cm mbjelljen mbuluar ose pereprevshim hnoyem kashte.

Cipe pranverë pastrimi material sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe shallots duhet të shkojë në rritje të shpejtë dhe të formojnë flower arrows. Ata janë më të ulëta se të onions. Në zonat ku erërat e forta, ata podvyazyvayut.

Në mes të kujdeseni për bimë janë testuar. Kur testimet shallots rëndësishme ndreqim numri i bimëve arrows. Sjelljen e saj në fazën e yellowing lë masive.

Nga mbledhja e fillojnë kur fara lule në dorë kryesore në masë të bimëve pozhelteet dhe umbrellas në krye të duket i lëkundshëm kuti. Këto umbrellas hiqni selektive, prerja e tyre me një shigjetë. Dosushivayut nën tendë për 15-25 ditë. Pastaj ata obmolachivayut, fara proveivayut dhe nëse ata janë mjaft të thatë, në një dyqan ind ose çanta letre. Shallots fara mbajë ngjashmëri brenda 2-3 vjet.

Pas pranimit të përshtatshme fara të rritet jashtë shallots në greenhouses ose në të nxehtë të tokës. Në vitin e parë të reproduksion bulbs formuar më të mëdha se sa fara të mbjella në tokë të hapur. Megjithatë, shpesh rritur në mënyrë bezrassadnym. Mbjella fara herët në pranverë dhe në shkretëtirën - dhe në dimër, por në mënyrë që ata nuk kanë kohë prorosty. Stërvitja uzkoryadnym rrugën për skemën e 15-20x6-10 cm mbjellje farë normën e Jugut 8 të 10m2, hedhjen thellësi - 1 -1,5 cm në vitin e parë të bimëve formuar 2-4 bulbs në një fole e tyre të 53% lirë. Shëndetin e tyre është përdorur si material për mbjellje vegjetativ të tjera. Tjetër cloning shallots bulbs nevojën për hequr arrow.

Recommended lexuar

 
«Ushqyese