Një rritje të mbrojtur tokësor

Piper i ëmbël sigurtë tokës rritur në sasi të kufizuar për shkak të saj relativisht vonë (i frutave korrjes fillon ardhur përmes 3,5-4,5 muaj pas stairs) dhe i ulët në krahasim rezulton me kastravec dhe domate (6-9 kg/m2 në dimër dhe pranverë dhe 3-5 kg/m2 në pranverë dhe prodhim vjetor). Vendin e tij në greenhouses greenhouses (sidomos në pranverën e filmit) dhe një strehë e përkohshme film. Kulturë piper në një bazë të sigurtë rassadnaya. Teknologjia e rritjes së farë është e njëjtë si për terrenhapur, por në periudhat e mëparshme, të ndryshme në të ndryshme të tokës-klimatlcheskih fusha dhe në varësi të strukturave të ndërtesave.

Greenhouses

Peretz razmeshayte Bardhë lakër farë pas hershme, ngjyrës, dhe domate. Tokën shtresë rritet në 25 cm miksturë kompostnyh perehnoynoy tokë (1:1) me shtimin e 100 g e superfosfat-liter dhe dy kanaçe e hirit të drurit 1,6 m2. Mbjellë nga 65-70-ditor të moshës. Në film greenhouses gjerësi 160 cm bimë të vendosura përgjatë parubney në tre rreshtave, me ndarje e 50 cm midis bimëve në një 25 cm Kjo është një alokim më të efektshëm të bimëve për në fund të varieteteve të peppers. Varietetet e hershme mund të rritur në katër rreshtave me 40 cm midis spacio në një bimë 20 cm

Farë mbjellë me lule torfoperehnoynymi, cubes ose tokës miksturë e gjirit. Së bashku me serë natyahayut njëjtën kordë tre ose katër në 50 dhe 40 cm nga njëri-tjetri. Mesatarja e numrit të placements në mes të serë. Pastaj në çdo linjë ose ulje noctuid motyhoy bërë vrima 10/12 cm thellë 25 dhe 20 cm nga njëri-tjetri. Përgatitur vrima pour rreth 0,5 litra, dhe ka formuar "pisllëk" mbjellë jashtë, me fort obzhimayut POT rrënjët apo tokës. Pas ulje rreth bimëve nasypayut thatë shtresa e tokës apo torfë trashėsia e 3-4 cm shtrese Kjo do të shërbejë si mulch, parandalimin e zhdukje lagështi nga toka. Bluarje shqetėsuar përfundon në mes rreshtave. Mbjellë lule mbuluar serrë korniza apo film. Në diell motit në 2-3 ditë pritenyayut bimët më të mirë për të siguruar rrënjë bimë.

Piper bimëz mbjellë në periudhën e parë (12/14 ditë) rritet ngadalë, në mënyrë që uji i saj në mënyrë të moderuar dhe të mbajë temperaturën optimale. Në ditët me diell me temperatura e ajrit nuk duhet të kalojë 26 ... 30 ° C, në ditët e saj të errëta nevojën për të mbajtur në 18 + ... 20 ° C, dhe natën - brenda + 15 ... 16 ° C. Relative lagështia e ajrit 60-75% në mbështetje. Në greenhouses e ngritura nga temperatura e rregullon serë në korniza kilochky ose rrëmbej filma Bobini. Me një ulje të mprehta në temperaturën shkaktuar një ftohje apo ngrirje të fortë, në vend të naftës ngrohësi vatër dhe film tunel greenhouses mbuluar ruberoyidom. Në natën, kur ngricat pritet, në greenhouses dhe bankat vënë një kovë me ujë të ngrohtë, të mbështjellë në disa shtresa të gazetës.

Pas 5-7 ditë pas mbjellje farë pidstylannyam tokës janë të barabartë me pjesët perehnoynoy tokës dhe torfë. Pas themelimit të bimëve të ujit rregullisht (çdo 5-7 ditë) dhe i shkrifët tokën me podokuchivaniem. E para pidhodivlyu dorëzoj 10/12 ditë pas prizhivaniya farë zgjidhje zog feçe (1:15) ose korov'yaku (1:10). Nese perdor mineral kozmetikë, në 10l ujë të shpërndajë 10/12 g ure, 30 g të superfosfat dhe 20 g sirchanokysloho kalium. Nën secilën bimėve 0,5-0,7 litra të bëjnë zgjidhje. Pidhodovuye herë të dytë në fazën e lulëzuar masive. Zgjidhja e përgatitur nga 7-8 g ure, 40 g superfosfat, 30 g kalium sirchanokysloho (10 l). Kur masive fruiting bimë pidhodovuye tretën herë. Në të 10 litra ujë të shpërndajë 15 g ure, 30 - superfosfat dhe 40 g sirchanokysloho kalium. Në të dytë dhe të tretë pidhodivlya për çdo fabrikë për të lejuar 1 -1,5 l zgjidhje. Peretz dhe përgjigjet edhe për të nekornevye grim microfertilizer. Nëse është e nevojshme, të sigurojë pllenim artificial.

Harvest peppers të shumta, 5-7 ditë. Sapo të frutave të arrijë pjekurinë e teknike, ato janë të zgjedhur. Vonesa pastrimi zatormazhivaet bimėve rritjen dhe formimin zav'yazalysya fruta. Për përgatitjen e konservuar fruta të mbledhura në pjekuri biologjike. Për të mos dëmtojë fruta, së bashku me të shkurtojë tyre rrjedhin. Hapni rrugën e pemëve është 4-6 kg për 1 m2.

Greenhouses

Në Ukrainë, e ëmbël piper rritur në pranverë dhe verë dhe vera-vjeshtë të nxehtë greenhouses speed film. Në disa familje të vazhdojë të rritet qarkullimi e saj - prej janarit deri në shtator-nëntor, dhe në këtë rast, duke mbajtur një kohë të gjatë, bimët mund të realizojnë plotësisht potencialin e tyre gjenetik të jepnin.

Kryesisht i cilësisë së mirë të varet nga mosha dhe cilësinë e farë. Për të rritemi në nxehtë greenhouses përshtatshëm 45-50-lakër të përditshme në greenhouses neopalyuvanyh - 65-70-të përditshme. Farë duhet të jetë të shëndetshme, të ketë një fron të trasha (3-4 mm në qafën root), jo më shumë se 20-25 cm, dhe ka formuar 8-9 fletė burbuqe. Term mbjellje farë ne fidane në greenhouses opalyuvanyh - Duke filluar në mars, në neobohrevaemye - në fund të prillit - gjysma e parë maj. Në vendin e dytë pas qarkullimit piper farë për të hapur terren dhe në pranverë-verën e kulturës kastravec.

Peretz rritet më të mirë në shtrat apo krehër. Metoda e ulje-kasetë të dyfishtë dhe trehryadnuyu korsi sipas pozicionin: për në fillim të sezonit - (40 + 40 + 60) h10sm, mes - (50 + 90) h25 cm dhe në fund - (50 + 90) h40-45 cm për fillim të sezonit varieteteve optimale dendësia 15-17 bimėve per 1 m2, mes - dhe fund 5,7-8,3 - 3,6-4,1 per 1 m2.

Përkujdesjen për bimë është e temperaturës, lotim, shkatërrimit të, makijazh. Temperatura optimale terren dhe mbështetje në diell motit dita e 24 ... 26 ° C, në të zezë - 21 ... 23 ° C, dhe natën - 16 ... 20 ° C, lagështia relative e tokës dhe 65-75% lagështi - 80% NV. Ventilated greenhouses hapur kvatyrok, tërthore, dyer. Në mot të nxehtë, kur temperaturat mund të jetë mbi 30 ° C, e xhamllëk obbryzkuvalysya zgjidhje të shkruaj ose pritenyayut dritën grilë druri mburoja. Në filmin greenhouses palët në rritje deri në atë zakruchivaya film Bobini.

Peretz përgjigjet edhe për ujitje. Por shpesh nuk është ujë, por me luks promachivaya tokës në një thellësi prej 50 cm shtrese korenezaselenomu. Në një fabrikë konsumon nga 1 deri në 4 litra ujë, 12/25 ose litra per 1 m2. Greenhouses tubacioni plastik pajisur me hundë deflektornymi (spray). Kjo ujitje njomet barabartë të gjithë zonën greenhouses dhe nuk nënshkrimin e tokës. Pas 1-2 ditë pas lotim, sapo formuar pambushur dregëz tokës, dhe për të hequr Ryhlov spacio sornye bimë. Gjatë periudhës vegjetacionit bimë dy herë okuchivayut që nxit formimin e rrënjëve shtesë. Piper root sistemit edhe pas prishjes me kusht ajrore dhe rrit intensivisht.

Gjatë intensive vegjetativ i rritjes masive të bimëve pidhodovuye azotit plehrave në një normë të 3-4 gram per 1 m2. Aplikimi grim në fazën e dytë të lulëzuar në masë dhe në fillim të fruiting. Në 10 litra ujë të shpërndajë 2 g e amoniumi nitrat, 5 - superfosfat dhe 1.5 g sirchanokysloho kalium dhe jepni 1 m2. Në fruiting bimë pidhodovuye korov'yaku (1:8) ose jashtëqitje zog (1:12) pas mbledhjes së frutave. Më efektive në lidhje me përbërjen e ujit të ujitjes. Ky mineral plehrave shpërndahet që më parë, dhe përmes filtër dispensers për të shërbyer ujitjes hoses ose tubave. Për të shmangur djegiet bimëve, pleh washes ujë të pastër në një normë të 5-6 litra per 1 m2.

Kur të kujdeseni për bimët për të kontrolluar dhe për të hequr të gjitha sëmundjet e prekura. E frutave, të cilat janë shenjat e sëmundjes është hequr në ditët e korrjes. Kur picking i frutave dhe nuk slamyvayut shkurtojë thikë ose gërshërë. Me këtë mbledhjen e të gjitha frutat anën shoots. Fruta të mbledhura në teknike e kur arrijnë pjekurinë e standardit size.

Piper ndalesa fruiting natën kur temperatura 10 ° C, dhe ngricat e natës së parë të plotë duke shkaktuar shkatërrimin e tyre. Bimët që kanë ndalur fruiting, vysmykuyut rrënjët dhe të bëjë jashtë greenhouses, në këtë mënyrë mbron nga substrate e akumulimit të sëmundjeve dhe dëmtuesve. Prolificness piper në plastike greenhouses arrin 7-9 kg 1 m2.

Uteplennaya tokës

Kjo metodë të thjeshtë e kultivimit të përdorura kudo, veçanërisht në Polesie dhe e pyjeve, dhe në shkretëtirën - për në fillim të prodhimit. Teknologjia e rritjes së peppers nën strehimoret e përkohshme kornizë të ngushtë për filmin-teknologjia e prodhimit në greenhouses. Procesi i tokës vjeshtë, apo të bëra nën perekopku lërim zyabu pleh organik dhe mineral per 10 m2: 60-80 kg humus ose përzierje plehrash torfonavoznoho, 80-100 g e amoniumi nitrat, 500 - 150-200 g superfosfat dhe kalium sirchanokysloho. Pranvera tokës shkrifët, me feta lug ulje.

Mbjellë 60-65-ditë pushimi në fund të prillit dhe në fillim Maj rrip në mënyrë skema e vendosjes së një bimë (50 + 90) х15-20 cm, të bollshme me ujë në furrows. Menjëherë pas ulje e vënë arc gjerësi 100 cm rreth 80-90 cm e secilit për këmbësorët, që përbëhet nga dy seri. Gjatësia arcs përqëndruar 60-70 cm mbuluar film, zyrtarë të lartë atë nëpërmjet 1,5-2 m arcs pluhur dhe presion mbi palët dhe përfundon tokës. E para 2-3 ditë pas zbritjes për një më të mirë bimėve rrënjë e filmit nuk hapet. Në ditët në vijim janë ventilacionit nëpërmjet hapjes përfundon. Me heqjen e filmit 1-2 herë tëharr bimë.

E optimale temperaturën në ditën strehim 24 ... 26 ° C natën - 15 ... 17 ° C, lagështia - 65-70%. Kur ditën overheating në film prorizayut vrima (valvolat) me dy strehimoret. Numri i tyre varet nga moti. Hiq e filmit dhe të heqin arcs natën kur temperatura e qëndrueshme (jo nën 15 ° C), mundësisht në mjerë moti në pasdite. 4-5 ditë të tërheqë këtë fabrikë: në film përfundon dhe lënë valvolat hapur gjatë natës.

Mëtejshme për kujdesin e bimëve është e njëjta si në fushën e hapur. Prolificness frutat nën strehë e përkohshme filmit arrin 30-40 kg 10 m2.

Recommended lexuar

 
«E origjinës dhe të shpërndarjes Rritje në dhomë dhe ballkon »