Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje

Peretz ëmbël barishtor rritur si një fabrikë. Në të mbrojtur tokën dhe vendet tropikale mund të jetë e gjatë.

Piper i kuq: 1 - fruta mprehtë 2 - fruta tupokonechnyy 3 - krekosje, 4 - filxhan; 5 - shkaktojë frutave 6 - Top 7 - placentë, 8 - farë; 9 - Leska 10 - Peel 11 - m ' yakot 12 - zgavër

Root sterzhnevoy bimë të rinj, por me moshë accrete krah bronkial dhe të bëhet mochkovatym. Rigjenerues aftësinë e sistemit rrënjë në piper shprehu dobët, kështu që qëndrojnë jashtë rritur jashtë. Në këtë moshë të keq rrënjët dhe degët ngadalë vidrostaye pas transplatimin, që vonesa të mëtejshme rritjes dhe zhvillimit të bimëve. Side rrënjët janë në tokën shtresë 0-40 cm, por numrin më të madh në një shtresë në një thellësi prej 0-20 cm thellë rrënjët e sterzhnevoho - 50-60 cm dhe një diametër shpërndarjen e lateral rrënjët - deri në 240 cm bezrassadnoy në kulturën sterzhnevoy root penetrates deri në 130 cm Me kujdes duhet bimėve spacio shtendosem root aktive për të nxitur rritjen ekonomike. Shumica e lartë plodoutvorennya rrënjët rritet, atëherë të rritet gradualisht zvogëlohet aktiviteti.

Bisht i zhveshur opushennyy ose bimëve, barishtor, arsyeja drevesneet, të fortë, nuk ka nevojë për rezistencën. Forma e saj në bazë qarkore më lart se katër apo p'yatyhrannymy. Krekosje formon një numër i madh i palës shoots. Në varësi të natyrës dihotomicheskoho bronkial dallohen forma shkurret: shtambovi - odnostebelnye; polushtambovye kur pjesën e poshtme të rrjedhin kryesore është formuar e shkurtër pransings 1-3; kustistye kur kryesore arterial rrjedhin nga krijimi për disa kohë në shoots. Në rozvyltsi stalks formuar lule dhe fruta. Gjatësia shkurret - nga 24 deri në 125 cm dhe diametër - nga 25 deri në 100 cm me ngjyrë të rrjedh dhe shoots dritën e gjelbër, gjelbër, të gjelbër-brown me intensitetin e pigmentim ndryshme, ngjyrë vjollcë të errëta. Ata janë shumë të brishtë, kështu që duhet të pasohet kujdesit kur kujdeseni për bimët dhe korrje.

E lë të vetme ose të mbledhura në formë rosettes me cuttings të gjatë, në formë - që nga lantsetovidnyh vezak të lartë me një, me ngjyra - nga dritë-dark-gjelbra dhe të ullirit-spot-zi, i zhveshur, të dobët ose fortë opushennye cuttings maunë se zakonisht lë. Size fletë platelets nga 4 në total 15 cm Pesha e lë të katërt ka të bëjë me pjesën e numrit të përgjithshëm në masë të bimëve. I ruajtur Semyadolnye lë për më shumë se dy muaj dhe kanë një rol shumë të rëndësishëm në procesin e rritjes. periudhën e rassadnyy piper i dehur rritet ngadalë. Para se rritja në rrënjë bimë është aktivizua në fazën e lulëzuar dhe në fund të periudhës vegjetacionit ajo shkon intensivisht. Kur mungesat bor në tokë lë kanë një ngjyrë të errët se optimale të furnizimit me atë me të gjitha elementet e nevojshme të të ushqyerit. Në tissues letër, më shumë se saj edges duken njollat kafe e mbyllur.

Lule oboepolye, të vetme, të dyfishta ose të mbledhura në një laps të gjatë apo të shkurtër të vendosura në kërcell rozvyltsi shoots. Hi chashevidnaya dhe bokalovidnaya, e gjelbër. Chashelistiki shkurtër shilovidnye. Lule kolesovidnye nga 0.9 në 3.2 cm në diametër. Venchyk spaynolepestnyy me 5-6, 7 petals rrallë, të bardhë, të verdhë, vjollcë apo të bardhë me ngjyrë vjollcë-laragan ngjyrosje. Tube të shkurtër, othib madh, theksoi-vezak. Boçë Anther me të vogla të ndara në bazë, në gri-vjollcë. Gjithsej numri i lule në një fabrikë në rritje per sezonin arrin 20-80 ose më shumë. Në varësi të kushteve të ndryshme dhe në rritje piper fillon të goditje nëpërmjet 40-80 ditë pas fillimin e stairs. Remontantno lule duket, se është duke jetuar vazhdimisht ndërsa bimore. Rozkrivayutsya ata janë në diell motit në mëngjes nga 6 deri 10, dhe zi - të lehta gjatë ditës. Kur formimin e frutave slows daljen e ri lule. Pas tërheqjes së frutave blossoms përsëri në rritje e sipër. Prandaj është e rëndësishme që të sistematikisht të mbledhë frytet që kanë arritur pjekurinë e konsumatorit.

Embrion piper top formë ai mund të jetë i afërt me raund, që është karakteristike për varietetet që kanë të gjerë konik ose frutash, ose boçë (prizmovidnoy) - në klasë, drejtkëndësh fruta.

Fruta peppers - rrejshme të futura me dy kokrra të kuqe chetyrehhnezdnaya mnohosemyannaya nga razrosshimsya prej mishi, por nesochnym okoloplodnikom (produkt pjesë) dhe brenda semenonostsem (shtrat i fëmijës), i cili formoi fara. Trashësia e murit fruta (perikarpiya) shkon nga 1 deri në 10 mm. Në varësi të madhësisë të klasës dhe peshës të frutave ndryshon në masë të madhe: gjatësia - 4-25 cm diametër - 1 me 15 cm, pesha - 5 g në 200 ose më shumë. Për një shumëllojshmëri frutash formë: konik, pyramidal, rrumbullakuar, raund-banesë, cilindrik, kubovidnye, kolokolovidnye, etj hobotovidnye sipërfaqen e tyre është e qetë, të butë, të ulët dhe silnorebristaya. Rregulloret bushes frutave, në varësi të ndryshme ponykly, torchaschye deri përziera (regji të palëve të ndryshme). Tinction teknike në maturim dritën jeshile, jeshile të errët, të bardhë, të verdhë, ngjyrë kremi në biologjike - ndritshme të kuqe, të kuqe të errët, bojëportokall-kuqe, të verdhë dhe ngjyra të errëta, pothuajse të zeza. Numri i frutave të bimëve të mëdha në klasat e 5-20, në melkoplodnyh - nga 15 në 45 dhe më shumë. Tul shijet - e ëmbël, slaboostraya të mprehtë, të konsistencës - butë, i përafërt dhe të thotë.

Peppers pasardhësit e qetë, e sheshtë, ploskookruhlye, sleha yzohnut, i zbehtë e verdhë, e cila gjendet në afërsi të bazave të frutave gjatesi 3-4 mm, gjerësi 2-3 mm, 0,5-1 mm trashë. Një frut i pjekurisë biologjike është i formuar nga 100 deri në 150 fara, pesha e rreth 1 g masive e 1000 fara shkon nga 3 deri në 8 kg. Ata mbajnë një ngjashmëri të lartë 3-4 vjet, dhe negative nën kushtet e jetës - vetëm 1-2 vjet.

Piper i ëmbël samoopylyayuschimsya është një bimë. Së bashku me samoopyleniem në gjendje të ndër-pjalmim se bletvë bërë dhe të tjera të insekteve (tripsy, bugs, ants, etj.) Mund opylyatsya si lule e tij, dhe dikush tjetër e shihnin. Perceptuar turp pjalm lulesh për 1-2 ditë të tjera për të zbuluar dhe polen lulesh maturohet tamam në kohë mosmarrëveshjet venchyka petals. Me lagështi të lartë në greenhouses përjetuar humbjen pyltsevyh fasulet.

Ne nuk mund të lejojë të përziera mbjelljen e ëmbël piper dhe të mprehta, të mbajtur pereopylenie ndryshe. Rezultati nuk është fituar e hidhur dhe e ëmbël fruta. Në këtë rast, ju duhet t'i përmbahet izolimi hapësinor e së paku 100 m.

Me kushte të favorshme në një vit piper kalon të gjitha hapat e 12 dhe i jep orhanoheneza farapjekura. I dytë më i rëndësishëm, e pestë dhe të tetë faza. Në fazën e dytë të uzinës prodhohen 2-3 e kësaj letre, dhe të rritet boçë - 10/12 embrionale lë. Kohëzgjatja e fazė 20-25 ditë. Në këtë fazë të bimëve janë rritur me ndjeshmëri të mbulimit: më e mirë dritë mbi 12/15 orë, temperatura 22 ... 25 ° C. Në fazën e pestë e uzinës ka 7-8 lë vërtetë, në këtë periudhë dhe hodhi lule organet janë formuar. Kohëzgjatja e fazë 20 ditëve. Në fazën e tetë i bimëve duket lë 12/14 kalon burbuqe, zhvillimin renale gjirin e lë 2-3 sipërme. Kohëzgjatja e fazė 20-22 ditë.

Kur këto bimë janë shumë hapa të rëndësishëm për të mbajtur në kushte optimale të ngushtë e të ushqyerit, lagështia, temperatura, sepse në këtë kohë hodhi themelin për të ardhmen kulture. Shkelje të kushteve optimale të çon në një rritje në kohëzgjatjen e fazat orhanoheneza për 15-35 ditë.

Piper - një nga më të kërkuar bimë të ndjeshëm temperaturat teplotrebovatelnee domate. Prandaj, në Polesie dhe zonat perëndimore janë të kultivohet kryesisht në tokën e mbrojtur. Piper bimët për të kërkuar të temperaturës në fazat burbuqe masive dhe i lulëzuar, i cili zgjat rreth 30 ditë. Këto faza janë të njohura si kritike. E temperaturës optimale në këtë periudhë 28 ... 30 ° C, dhe pas lulëzuar masive - 20 ... 25 ° C, me minimum natën nuk më poshtë 16 ° C, shuma e temperaturës efektive (mbi 15 ° C) - jo më pak se 150-180 ° C. Kjo tokë temperatura duhet të jetë në 19 ... 20 ° C. është veçanërisht të ndjeshme për të peppers luhatjet e temperaturës në rassadnyy periudhe.

Stairs peppers shfaqen në 6-7. Ditë në temperaturën 26 ... 28 ° C, 8-10. Ditë - me 20 ... 25 ° C, 20-22-days - me 14 ... 16 ° C, dhe në 13 ° C vetëm fara mbin dhe të fillojnë të fazës annulus mund të jetë më shumë se 30 ditë. Në temperaturat nën 13 ° C rritjes dhe zhvillimit të bimëve është ndalur, ndërsa 32 ... 35 ° C dhe mbi ata pryhnichuyetsya dhe pothuajse nuk rriten. Temperatura -0,3 ...- 0,5 ° C shkakton humbjen e të bimëve, por forcim i fara ata mund të duroj ngrirjes -1 ...- 2 ° C. Sasia e aktiv temperaturat piper në rritje për sezonin 1100-2100 sillet ° C.

Peretz - svetotrebovatelnoe bimėve krijim hijesh nuk e bën. Për zhvillim normal të nevojshme peppers shkurtër 10-12 orë në ditë dhe të hapur fusha të ndezur. Me ndezjen e pamjaftueshme, ai nuk është transferuar në lulëzim dhe formimin e brishtë dhe e brishtë rrjedhin shoots. Peretz si vyhodets nga jugore latitudes, kërkon me intensitet të lartë të lehta me një superioritet të shkurtër blu-vjollcë rrezatimi. Ndriçim i mendjes optimale për bimë 30-40 mijë luks, por rassadnyy periudha - më pak se 5 mijë luks. Nga intensitetin e lehta të ndjeshme me piper tab prodhues organeve. Gjatë kësaj periudhe korrespondon me fazën e bimëz lë 3-4.

Peretz - vlahotrebovatelnoe bimore. Ajo paraqet kërkesat e larta për lagështi tokën dhe ajrin. Ky sistem është i kufizuar root. Në dritën e terreneve tokës lagështi optimale për piper duhet të jetë 70% NV, të rëndë - 80% NV. Overwetting një ulje e oksigjenit në tokë dhe veprimtaria e sistemit rritjes root. Utrudnyayetsya absorbimit të ujit nga toka gjatë ujitjes me temperatura nën 15 ° C. Mungesa e osypannya lagështi të çon në reduktimin e numrit të lule dhe organet riprodhuese. Kritik periudhë e konsumit të ujit është një fazë e masive dhe i lulëzuar burbuqe. Tokës në këtë vend duhet të jetë mjaft i lagësht, në mënyrë të ujit të uzinës shpesh, por me luks.

Optimale për lagështia relative piper 65-70%. bimët e saj më të ulët të vonuar në rritje, ra lule dhe të rinjtë vezore, ndërsa teprica - ata janë të sëmurë. Oksigjenit është e domosdoshme që nga fillimi e piper farë rritje. Prorostkov dhe pastaj me rrënjë në mungesë të oksigjenit të pezulluara në rritje, ata të përkeqësohet thithjen e mineraleve të ushqyerit.

Peretz kërkojnë strukturore dhe pjellore, i pasur me humus tokës lartë përmbajtjen e ushqyesve. Preferon zi terreneve - lbhkie tokë pjellore ose supischani thellë lërueshëm shtresa e lartë lagështi. Varfër nuk të kripur dhe të rënda argjilore terreneve. A nuk merrni harvests mirë, sidomos në fillim piper, gjithashtu në të ftohtë dhe acidic terreneve. I ndjeshëm në rritjen e tharti, pH optimale është 6-6,6.

Bimët e ëmbël piper të prirur për të bërë të plehrave organike dhe minerale. Me plehrave organik, për të bërë të përshtatshme perehnoy. Ju nuk mund të bëjë të freskëta dhe të plehut organik plehrave përmbajnë klorin. Peretz bën tokës azotit, fosfor, kalium në numrin e: N - 50-67 g, R2O5 - 13-17 gram K2O - 70-85 g per 1 kg kulture. Ju lutem vini re se të bimëve të kërkojë në faza të ndryshme të rritjes dhe zhvillimit të ndryshme me bateri. Po, e lartë duhet të rrisë plodoutvorennya dozë të kalium dhe fosfor për të përshpejtuar rritjen dhe krijimin e një sistemi të fortë root. Më e madhe është kërkesa për fillimin e azotit të burbuqe fazë. Piper bimë të kërkojnë një numër të mjaftueshëm të tjerë elementë. Që nga pleh është përdorur edhe nga bimët dhe sirchanokysloho amoniumi superfosfat dhe elementët gjurmë.

Në kushte normale për të sezonit shkon piper në rritje të gjithë ciklin - nga pasardhësit e frutave dhe të ripening fara. Bimët rriten ngadalë në shkallë të parë, e ngritur pjesën e dendur root sistemit. E para letër duket reale rreth 5-15 ditë pas stairs. Pas 50-80 ditësh formohet burbuqe, dhe një tjetër 15-20 ditë, ata shpalosen. Rozvyltsi lule të duken më rrjedhin kryesore, e cila, duke i dhënë fund rritjen e tyre në forma të axil e sipërme lë dy shkurtër lateral shoots e parë të rendit. Totali i centralit të shpallet 30-80 lule, por tsvetut 7-10. 34-44% Zav'yazuyetsya hapur lule. Side shoots fije, të cilat duket të dy burbuqe dhe lateral pransings dytë qëllim, dhe me qëllim 4-5. Një muaj pas fekondim embrion arrijnë pjekurinë teknike (praktik), dhe një tjetër është 25-30 ditë pjekurinë biologjike. Në të njëjtën kohë të pjekur dhe fara.

Nga shkallët më të larta në lulëzim të plotë e varieteteve të ndryshme peppers shkon 60-100 ditë para fillimit të teknike pjekuri - 80-160 ditë dhe fillimin e biologjike pjekuri - 95-180 ditë. Për zgjatjen e vegjetacionit në fillim të periudhës së sezonit të varieteteve dallohen (nga shkallët e ripening fara 95-115 ditë), në mes (116-140 ditë) dhe në fund (141-180 ditë).

Peretz ëmbël - mjaft produktiv bimore. Një bimėve rritet 4 deri 35 japin fruta e 30-50 kg është 10 m2.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat Varieteteve dhe hybrids »