Medicinale pronat

Moderne ilaç është provuar: të përmbajtjes së lartë dhe vitamina C R promovon heqjen e cholesterol nga trupi, pengon zhvillimin e sklerozë, ul presionin e gjakut. Në vlerën e veçantë që përfaqëson piper Rutin, e cila redukton dobësia e gjakut capillaries, rrit fleksibilitetin dhe fuqinë e mureve të anijeve, dmth redukton rrezikun e brendshëm hemorrhages në cardio-i enëve të gjakut dhe sëmundjet e stresit, jep një efekt i dobishëm fiziologjik në trupin e njeriut. Hekuri kripëra të luajë një rol të rëndësishëm në formimin e hemoglobinë e gjakut. Disponueshmëria kapsaitsina ofron një katalitikë ndikim në alokimin e lëng i stomakut, rrit oreksin. Zhozue de Castro në librin e tij "Gjeografia e urisë" shkruan: "kronike nedoedayuschie njerëzit mezi njoftim mungesa e ushqimit. Bulimia tyre e dobët dhe nganjëherë disappears krejtësisht. Për të thyer e shurdhër oreks kronike bosh stomachs kombeve të ndryshme shpesh kanë stimuluar ngacmues e saj do të thotë të tilla si peppers, dhe erëza të tjera të mprehta, për shembull, ka një vend në Meksikë. Për nxitjen dhe përmirësimin e oreks tretje janë gjithashtu të alcoholate me piper 10/20 pika para ngrënies. Ajo shkakton rrjedhjen e gjakut në stomak. Pjatave me spec këshilluar për të hyrë në menynë me anemi, vitaminë mangësi, dobësi. Lëng dhe e ëmbël piper ngjyroj përdoret si mjet protivotsinhotnoe. Peppers janë pjesë e krem që është aplikuar kur morth.

Ekstraktet janë të mprehta, piper bactericidal veprim, dhe inkurajon shfrytëzimin e çrregullimeve gastrointestinal akute. Megjithatë, mbidozë me piper i drogës mund të shkaktojë çrregullime të mprehta gastrointestinal.

Personat që vuajnë nga formimi i gazit në zorrët e dhimbje barku, hov në zorrët, merrni madh çlirim nga pijshëm 500 gram lëng piper dhe të njëjtën sasi e përzierje të karrota lëng të përditshme dhe shpinatnoho. Lëng pini natschesertse në intervale të 2-3 orë. Ekstraktet përdorur piper akute dhe jashtë - me ishias dhe nevralgji. Çfarë është e përmbajtura në piper magnez pjesë në normalizimin e proceseve nervore në trup.

Recommended lexuar

 
«Ushqyese Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje »