Mërzitja

Ju nuk mund të parandaluar në kohë e hendekut mes të tokës dhe ulje patate. Kjo duhet të dalin në mend se më e mirë pranverë terma të kontribuojë në maksimumin e fletë sipërfaqësore dhe më të shpejtë rritjes bubbles. Në këtë rast, ju mund të merrni një e japin tubers 20-40 kg 10m2. I cilësisë së mirë është gjithmonë e më e lartë në se bimėve grade vetëm patate, rritje deri në 20%.

Përcaktimi i miri kohën e pushtimit është thelbësore për marrjen e produkteve të dëshiruar në këtë periudhë dhe madhësia e kulture. Vonesa nga koha ulje redukton bimėve produktivitetit. Shkencëtari i njohur kartofelevod BA Pisarev argumentuar se çdo ditë ka kaluar afati optimal pranverë ulje nga termi në mënyrë të pashmangshme nedoboru korrjes një mesatare prej Zkh me një qindta pjesë në ditët e ardhshme 10/15 - 5-6 kg. Fillimi ulje duhet, pa pritur për optimale për rritje temperaturës tubers dhe shkalla e arritjes së pjekurisë tokës. Megjithatë, në të gjitha rastet duhet të përputhen me rregullat themelore: nuk ka për të rinjtë nën shkallët e ngrirjes. Në dritën ranor terreneve dhe supischanyh, kodrat dhe shpatet jugore të tubers mbjellë më parë se të rënda dhe i shkrifët balta terreneve. Para së gjithash duke u patate ushqimore fillim sezonit varieteteve, e tubers janë proraschivalis 60-75 ditë. Pastaj fillojnë ulje klasat e mesme dhe të mesëm, në rritje 30-35 ditë e dendur çift. Pasi u neproroschennye srednepozdnih zhardhok varieteteve, dhe pasardhësit e patate. Pas mbjelljen patate për farë ulje komplote fillojnë vonë varieteteve të përdorin për ushqim.

Parakusht sprouting tubers intensive dhe për të marrë një shkallë të plotë ngrohjes, lagështi dhe kushtet e tokës e butë. Së pari herë patate mbjelljen e vendosur lart nivelin terren. Tubers në shumicën e varieteteve të fillojë të buis kur thellësia prej 10-12 cm dhe 6-8 cm dritë mbi të rënda terreneve vënë temperaturën 7 ... 8 ° C. Temperaturat e ulta Me daljen e vonuar stairs, dhe të sëmundjeve të bimëve të ndryshme sëmundjeve (hileqar), i cili çon në shkallët izrezhivaniyu i lidhur me humbjen e lakër e kuqe, dhe në disa raste të korrupsionit dhe tubers. Për fillim të mbjelljen e tokës, kur temperatura 4 ... 5 ° C lejohet vetëm proroschennymi bubbles. Shumë moti vëzhgimi tregon se gjasat e dëme të rënda për të patates prymorozkamy shkallë ulje në kohën e tij më të mirë në të vogla.

Shpesh termi përputhet me mbjelljen e patate zeleneniem mështekën kur ajo të fillojë të shpërndajë veshka. Nga kjo kohë e tokës është edhe prohriyetsya. Një kombëtare kalendarik thotë: Nga Never veshneho (22 maj) Xhennete patate (në mes korsi). Astrologers besojnë se nevoja për të mbjellë patate të zvogëluar dhe mun edhe në atë në gjetjen e duhur shenja zodiakut (mun në Bricjapit). Përvoja tregon se ovoschevodov amatore që nga mesi i prillit, ai duhet të jetë gati për ulje. Ndonjëherë në fund të prillit fillojnë mbjelljen patate, dhe zakonisht janë në fillim të majit.

Kur shirat që ranë rrëke shtyjë mbjelljen podsyhaniya patatetokës. Pranvera terminologji të kontribuojë në maksimumin e lë fushë aeroplanësh dhe më të shpejtë akumulimin e kulture. Kur ulje në terren shikuar overwetting zalypannyam bubbles, që ndalesa e ajrit të tyre. Si rezultat i daljen e stairs vonohet për 3-7 ditë, e korrupsionit dhe ndrydh mitrës bubbles, shkallët izrezhivayutsya.

Në Polesye dhe pyjeve dhe transplanting zhardhok proroschennyh herët për prodhimin e patate janë zakonisht në dekadën e tretë të prillit, disa herë me plastike strehime të përkohshme, por kryesore ulje - e parë dhe në fillim të dekadës së dytë maj (koha optimale 5 - 15 maj), në mënyrë në shkallë nuk është goditur nga ngricat e pranverës. Sëmbon patate më vonë se 20 maj, të padëshirueshëm, ajo mund të mos bëhem. Në zonat e jugore dhe në dritën terreneve me rërë, ku pranverë është humbja e të shpejtë lagështi, patate e të tokës janë të vendosur në temperaturën 5 ... 6 ° C, dmth në mes të fund të prillit.

Në jug gjithashtu mund të verës mbjelljen e patate në fillim të qershorit, të cilat sigurojnë marrjen pasardhësit e përmirësuar. Kryesore e bubbles rritje masive në shtator në temperaturat e ulta të tokës. Kjo i ndihmon të zvogëlojë bastardim patate (e nitevidnosti). Gjithashtu në këtë periudhë do të ndalen masiv sfondi viteve të fundit, dhe sëmundjet e infeksionit viral është zvogëluar. Summer vend ulje përsëri pas një fillim të Bardhë lakër, kastravec, onions në perime, bizele të njoma, të gjelbërta. Më i mirë për të mbjellë patate të pjekura, të marra nga bimë në verën e vitit të kaluar. Yarovyzatsiyi fillojë për 40-50 ditë para ulje. Së pari 5-7 ditë tubers mbajtur në një temperaturë prej 22 ... 30 ° C, dhe në pjesën tjetër të kohës - në 8 ... + 10 ° C në dritë, të mirë-ventilated dhomë. Kjo siguron një mundësi për të marrë të shkurtër por të fuqishme të errët lakër jeshile. Për të ngritur nivelin më të ulët vichok rritje të madhe të shkurtojë tubers përgjatë ditë ulje. Pastaj, brenda 2-5 min zamochuyut tubers në një zgjidhje të miratuar pesticideve, amoniumi nitrat - 0,4 kg për 10l ujë superfosfat - 0,4 kg dhe tiomocheviny - 0,2 kg për 10 litra ujë.

Timeline ulje për jugore stepë e Ukrainës 5-10 qershor. Në qoftë se toka është e thatë, për 2-3 ditë para saj ulje norme pour 300 litra ujë nga 10 m2. Para se të transplanting këtë fushë për të kultivuar një thellësi prej 8-10 cm tubers mbjellë shyrokoryadnyh mënyrë skeme të ndihmës 70x20 cm thellësi prej 6-8 cm Para Advent shkallë zonën e ujit nuk është e mundur për shkak të choking fiziologjik bubbles (lloji i patate të ziera) në temperatura të larta në tokë . Pas stairs (30 ditë) në rritje gjatë periudhës lejojë 3-4 ujitjes normë 300-400 litra ujë nga 10 m2, ruajtjen e tokës lagështia 75-80% NV. Pas çdo lotim të buta mizhryad dy herë okuchivayut patate (në lartësinë 12-15 cm dhe në fazën e burbuqe), 2 herë janë prochystky nga impurities tjera varieteteve të bimëve dhe të sëmurë (ladders në masë dhe në fazën e lulëzuar). Me këtë bimë në vybrakovannyh gërmoj tubers. Së bashku me këtë janë spërkatje kundër sëmundjes dhe Kolorado beetle. Hiq tubers në fillim të tetorit.

Patate të zakonshëm pranverë termi rritjes mbjellë shyrokoryadnyh rrugën e spacio 60 cm dhe 70 cm në aspektin e tepërt lagështi duke përdorur spacio ulje prej 90 cm në Madhësia mesatare e tubers (50-60 g) pjellori mesatare dhe komplotin zbarkoi transmitting skemat për vendosjen bimë 60x25 cm , 60x30 cm, 70x20 cm, 70x25 cm tubers madhe (70-80 g) mbjellë sipas 60x35 cm, 70x30 cm, 70x35 cm, pra më pak se mesatarja. Në vysokoplodorodnyh tokës mbjelljen patate mund të jetë më i dendur (zvogëlimin e distancës në mes të bimëve me rradhë). Early varieteteve mbjellë trashë se një fund, si fillim shkurret patate për pastrimin e verës të mos përdorni një zonë më të madhe të të ushqyerit.

Kur në rritje e madhe e klubit mesatare target ulje 3,0-3,8 kg për 10 m2, i mesëm - 2,5-2,9, thyesor - 1,6-1,8 dhe vershinkami - 0,6-0, 7 kg 10 m2. Konsumi i tubers pasardhësit e gjatë ulje pjesë reduktohet në 2 kg për 10m2 ose 1,5-2 herë krahasuar me përdorimin e konvencionale në masë për tërë tubers.

Dendësia e patates bimët e saj për të përmbushur veçoritë biologjike, për të krijuar parakushtet manifestim potencial për rritjen e korrjes duke krijuar një fletë forta zhvillimin e sipërfaqe dhe rrënjët e sistemit. Varet nga dendësia e tokës pjellorisë, madhësia e bubbles dhe karakteristikat grade. Optimale bimėve dendësia në kohën e mbledhjes varionin nga 40 deri në 100 shrubs të 10m2. Izrezhennye ulje një vatër e rroba zije - transportuesit e sëmundjeve, sidomos viral. Ajo duhet gjithashtu të dalin në mend se në hapërdarë mbjelljen patate degjeneruar më shpejt se thickened. Është e rëndësishme për të kujtuar kur ulje në pasardhësit qëllime.

Në edhe një familjar, dendësia bimë pjellore tokën me më pak se pjellore pa mjaftueshme plehrave. Optimale bimėve dendësia në zona të ndryshme rreth e mëposhtme: në veri dhe veri perëndim - 50-55 shrubs të 10m2 në fusha dhe pyje pidzolystyh-stepë zonë - 40-50 bushes (40-45 shrubs mbi rërë terreneve dhe supischanyh 46-50 dhe shrubs të shkrifët ) në të gjitha fushat e sidomos humidifying e brishtë dhe e thatë - 40 bushes, me ujitjes - 45-55 shrubs per 10 m2. Kur rritet farë patate bimėve densitet të rritet 60-70 shrubs per 10 m2. Për bubbles dendësia e madhe 40-50 shrubs per 10 m2, e vogël - 60-70 shrubs.

Sezonit varietetet e hershme, të cilat formojnë të ngritur më pak të zhvilluara në masë të bimëve dhe të sistemeve të mbjellë rrënjë trashë, në fund, dhe shkurtuar (pjesë e zhardhok, pjesë e lartë) dhe të vogla tubers - më pak të shpeshta. Për fillim të sezonin e varieteteve të bimëve dendësia duhet të jetë 60-65 shrubs per 10 m2, dhe në fund - 45-55 shrubs. Mbjelljen e hershme varieteteve në pasardhësit qëllime duhet të kenë të paktën 70-80 bimë në 10m2. Mbjellë tubers zgjidhje të tillë, të ketë ulje steblestoy brenda 250-260 per 10 m2.

Ndikim të madh mbi vlerën e korrjes jep thellësinë e pushtimit. Është e kushteve klimatike dhe të tokës, kohën ulje, zhardhok madhësia dhe natyra e mëtejshme e kujdesit për bimë. Ne nuk duhet të kërkojë për të mbjellë tubers pohlubzhe, por vetëm në thellësi të tilla në vendin e tyre në shumë e butë dhe i lagur tokën shtrat - përafërsisht 6-8 cm mbi një sipërfaqe të rrafshtë dhe 10-12 cm Grebneva. Rritja e thellë e hedhjen e tubers me 12 cm mbi një sipërfaqe të rrafshtë dhe redukton vonesat stairs korrjes në periudhat e hershme nga 20-30%.

Në zonat me te moderuar climates për sprouting deri më të mirë dhe tubers patate në një banesë finely sipërfaqe të mbjellë një thellësi prej 3-4 cm një shkallë krejtësisht të bie në gjumë tokës. Ky operacion është kryer brenda një jave pas stairs. Si rezultat i kësaj, një pjesë të mbushur rrjedhin formuar vodhi shtesë që rrit kulture patate. Për më tepër, duke përdorur këtë metodë mbushur shkallët rroba zije. Në këtë rast, në fakt i përbërë nga fabrikat në kohë më parë të jetë e mundur.

Kur në ulje të thellë ridges hedhjen e tyre në dritën e terreneve supischanyh 8-10 cm, përmbytjet dhe tokat torfë ligatinë - 6-8 cm, i shkrifët terreneve - 5-6 cm, duke e konsideruar distancën nga krye të gungëtokë. Në zonat me klimë të thatë dhe e nxehtë vonesë ulje kërkon hedhjen bubbles thellë (në thellësi 3-6 cm), duke i vendosur ato në një shtresë e tokës që ruhet mjaft lagështi. Në fushat e mjaftueshme lagështi, dhe veriore pyll, tubers purline një banesë në sipërfaqe të një thellësi prej 6-8 cm, Grebneva - 10/12 cm në në zonat e jugut - 10/14 cm, dhe në të ujitjes - 10/12 cm. , Pra, e lagësht, të ftohtë dhe klima e vështirë e tokës, duhet të jenë më të vogla thellësinë e mbjelljen patate, dhe anasjelltas, se zharche klimës dhe tokës dhe tokës më lehtë, aq më e thellë dhe ulje.

Nëse patatet janë të thella, që ju të merrni më shumë të vogla bubbles, dhe anasjelltas, në terren rozpushenni të merrni më të mëdha tubers. I tregoi se eksperimentet më të madhe të kluben jep 6-7 vogla, por të vogël, 2 cm në diametër, prodhon tre tubers madh. Shumica e bimëve tubers madhësisë mesatare.

Në kohën e mëposhtme janë patate mbjellje. Nëse ngastra është zoraty ose perekopan vjeshte, menjëherë pas pranverës sipërfaqe nivelim grabujë (ose larg) e bëjnë të domosdoshme layout fushë, e cila është foreshadowed kufijve të saj, benches, rrugë, etj dhe do të bëjë një plan paraprak për ulje. Në prag të ulje e përgatitur për t'i bërë ato të plehut në shirit ose në vrimat e ardhshme rreshtave patate. Në zgjedhjen e llojit të plehrave, doza, dhe marrëdhëniet e tyre, ka shumë rekomandime që në rrethana të caktuara, të japë një rritje të prodhimit të korra.

Quite interesante një përvojë në prodhimin e të Kiev-amatore ovoschevodov VA Hilinskoho. Esenca e tij ulje teknologji është si më poshtë. Para se të ulje udobritelnuyu përzierje është përgatitur nga hiri (pjesë kryesore), thatë bird feçe dhe ure. Zolu nga djegia drurit në një test i rëndë, rösti, fabrika stalks mbledh copëra dhe të tjera gjatë vitit. Një kovë (Julia) hiri merr 5-7 gota të tharë zog feçe dhe 200-300 g e ure. E gjithë kjo është tërësisht rrëmujë. Përzierje të shpërndara shirit në sipërfaqe të tokës së bashku me rradhë (në kordë) në normën e 0,8-1 litra per 1 meter lineare. Pastaj strip buta kultivator anë të një thellësi prej 10-15 cm udobritelnaya miksturë Kjo është edhe të përziera me tokën.

Në nivelin e sipërfaqes së bashku me rradhë (në kordë) përfundon, nuk zahlublyaya jashtë, ulje tubers nëpërmjet 25-35 cm ajo bën kujdes të mos dëmtojë lakër dhe rrënjët tubers. I mbyllur në një numër të tubers mbulon lirshme terren në një lartësi prej rreth 8 cm përfundimisht shkon kurriz të ulët. Kapaciteti (tray) me ulje klub mbulon një leckë të patharë root tubers proroschennyh nuk etur.

Shumica ovoschevodov amatore seksion pas shtrirjes shënuar e tij para planifikuar seri, e cila do të bimėve patate, një shënues të veçanta që i ngjan një pastroj me krehër me dhëmbë prej druri, që gjendet në një distancë prej 60-70 cm nga njëri-tjetri. Së pari kalojnë shenjë për të bërë opozitë në buzë ropes fushë, duke e dërguar atë në një dhëmb ekstreme shënues. Ju mund të ndalem dhe nën kordonin, por ai është më pak i favorshëm dhe kërkon më tepër kohë.

Në përputhje me distanca në mes të bubbles me rradhë (20-35 cm në varësi të ndryshme dhe tokës pjellshmërisë) duke përdorur para vymerennye shkopinj. Kur mbjelljen patate në një banesë sipërfaqe janë shënuar lines bel vrima 6-8 cm të thellë, ose lug, e cila vë proroschennye pasardhësit e tubers tërhiqet një shumë sukses në tokë. Pastaj sjellë në vrimë ose rruvijë shënuar dy handfuls polupereprevsheho plehrave apo përzierje plehrash torfonavoznoho (0,5-1 kg) dhe Horst (1 filxhan) e hirit nga stalks misër, luledielli apo kashte drithi dhe 1 çaj lozhtsi amoniumi nitrat dhe superfosfat. Pastaj, vrima ose bie në gjumë furrows tokës dhe komplot aligns grabujë. Për sistemin e root bubbles, proroschennyh patharë mjedisit nuk është e prekur nga rrezet e diellit të ndritur, janë ulje në mbrëmje ose në ditë të errët.

Me qëllim për të prishur e patate në fillim vetëm ottayavshuyu pjekur, por ende nuk e tokës furrows feta edhe në vjeshtë dhe pranverë tubers porotë e tyre dhe të bëjnë të plehut. Nëse mazhe tokës, tubers lartë 2-3 cm shtrese pluhur e përgatitur që më parë të tokës, dhe pas pjekurisë në fund të bie në gjumë në terren palë lug. Best tokësore mbuluar të vjetër, ish të dorës së dytë të filmit.

Në supischanyh me rërë dhe tokave në zonat e ulta dhe lagështi veçanërisht në jug të vendit mbi të gjitha llojet e tokës, ku të gjitha metodat që duhet të kishte për qëllim ruajtjen e lagështi në tokë, në rritje patate sipërfaqe në një banesë. Me këtë mbjelljen e tokës vyparovuye lagështi më pak se e krijoi, e cila është me rëndësi të madhe në kushtet e thatë të pranverës dhe verës.

Në zonat e veriut e suficitit dhe lagështi të mjaftueshme, e vazhkosuhlynysti, torfyanistyh tokës në zonat e ftohta luginën terreneve dhe ujra nëntokësore qëndron i afërt për të përmirësuar të tokës predposadochnoy para feta ridges dhe ridges. Profili i tokës në sipërfaqe bajat shpejt (p.sh. në mes të mësipërme krifë temperaturën në 1,5-3 ° C), e cila ndihmon në përmirësimin e ajrit dhe temperatura e ujit, duke siguruar një miqësore dhe më të plotë të dendësisë hapa. Ridxh dhe ridges formua në pranverë dhe në vjeshtë.

Pranvera hullizë okuchnikom ose me feta formë motyhoy për 3-5 ditë para se të lëvizjes nëpërmjet mbjelljen e tokës nga spacio gjerësi 60-70 cm e varg, shumica e saj lartësi 22-25 cm të marrë patate më herët në kohë, një formë ovoschevodov jele fund të vjeshtës . Nën ndikimin e ngricat e dimrit në terren e përgatitur që më parë të bëhet shumë i butë jele. Pranvera para mbjelljen patate në krifë janë thellë vrima 8 - 10 cm në një distancë prej 20-35 cm sërë, porotë dhe aty më zë gjumi proroschennye tubers tokës.

Në rast të tepruar të tokës overwetting nasypayut dhe rritje më e lartë ridges gjeras mizhryad. Për shembull, gjeras mizhryad 80 cm të lartë, duke formuar ridges 25 - 30 cm dhe 90 cm në gjerësi - 35-40 cm, megjithatë, ul densitetin e bimëve në ulje. Prandaj, jo për të zvogëluar e korrjes patate, mbjellë atë në krehër në një distancë prej 15-20 cm midis tubers.

Organike plehrave mineral dhe të kontribuojnë në formimin e plotë ridges, e kur arrijnë një lartësi 12-15 cm, përmes plan urbanistik të përgatitur në sipërfaqe, e ndjekur nga hedhjen uniforme. Kjo lejon më shumë ekonomikisht dhe me efektivitet perdorur pleh, por pak përgatitje. Orhanycheskye dhe минеральные plehrave mund të futet si ravnomerno për të gjithë sipërfaqen e arsimit seksion i kreh. Pas kësaj ajo перекапывают në thellësi prej 8-10 cm dhe formyruyut shëtitje me varkë.

Shëtitje me varkë sohranyayutsya gjatë tërë periudhës vehetatsyonnoho patate. Terreneve dlytelnoe janë të mbetet në kohë të mirë аэрируемом, prohretom kusht, është e lehtë «сбрасывает» ливневых ujit gjatë shirave.

Në vitet nuk mjafton me uvlazhnenyem terreneve në dritën e Veriut zonë jep rezultatet më të mira slabohrebnystaya mbjelljen patate dhe shlazhyvanyem pasuese në shëtitje me varkë boronovanyy. Kjo lejon të zvogëlojë sasinë ysparenyya vlahy dhe për të siguruar zhvillimin normal të bimëve.

Sipërfaqe të tjera për të formuar переувлажненных stacion mund të гряды. При этом устраняется возможность затопления участка, особенно в условиях холодной и сырой весны и лета. На таком участке делают также водоотводные канавы. Это позволяет раньше обработать почву перед высадкой картофеля.

Гряду также формируют мотыгой или лопатой за 5—6 суток до высадки высотой 15—20 см и шириной 120—140 см, включая дороги между грядами. Стенки гряд должны быть пологими, а не отвесными. Вынутую из канав почву распределяют граблями по всей гряде. На поверхности гряды размещают два ряда картофеля с междурядьями 70 или 90 см. Ряды располагают на расстоянии 25 см от края гряды.

Механизированная технология высадки картофеля в фермерских и других хозяйствах предусматривает использование картофелесажалок. Применение сажалки САЯ-4 дает возможность уменьшить затраты труда в 8—10 раз в сравнении с раскладкой пророщенных клубней вручную в борозды. Прогретые клубни высаживают сажалкой СН-4Б. С помощью транспортера-погрузчика ТЗК-30 клубни грузят в автомобили-самосвалы, вывозят в поле и механизированно загружают ими сажалки КСМ-4, КСМ-6 с большими бункерами.

Recommended lexuar

 
« Догляд за рослинами Підготовка картоплі до висадки »