Origjina dhe përhapja

Patate - një nga llojet e perimeve kryesore rritur bimët në fermerët dhe fermave kolektive, si dhe kopshte. Shpesh nga populli i quajtur dytë bukë. Pa ekzagjerim të thuash se patate - një ushqim të preferuar e të gjithë njerëzve. Në botën moderne e prodhimit bujqësor ushqimor i patates është një nga vendet e para. Megjithatë, para se të bëhet i famshëm dhe i dashur të gjitha produktompitaniya, ishte e gjatë dhe të vështirë rrugën.

Ne e dimë gjithashtu se në Meksikë Amerika Qendrore dhe janë më shumë se 30 lloje të egra patate. Megjithatë, bindëse të dhëna për kulturën e patate në këtë rajon të Columbus atje. Wild patate llojeve - të afërmit tonë kultiviruemyh varieteteve - interesuar gjithmonë shkencëtarët-botanists. Akademiku Nikolai Ivanovich Vavilov në vitet e ardhshme 1925-1926 ekspeditë në Meksikë, Guatemala, Kolumbia, Peru, Bolivi dhe Kili, dhe në 1932 ai shkoi vetë atje. Shkencëtarët kanë sjellë një numër i madh i egër patate. Ata ishin vendosur në Shën Petersburg. Ato ndihmojnë për të treguar tonë dytë reziston varietetet e bukës. Për shembull, në Kili, format e egra patate konsiderohen rroba zije. Ata janë përhapur gjerësisht dhe pengore Kulturore ulje. Këto forma nuk janë të sëmurë dhe nuk i frikësohen edhe fitoftorozu pala e tyre bypasses hubyteliv patate - patate beetle.

Tani për tani është e vështirë të themi atë që e bëri evropianëve për të tërhequr vëmendje të posaçme të mrekullueshme fabrikë për ta. Kilian patate kundrejt moderne varieteteve ishte i vogël dhe të hidhura. Për të reflektojnë zemërim dhe e bëjnë të përshtatshme për furnizimin me energji, lokal Indians bëri një mënyrë shumë origjinale. Natën në malet ishte shumë i ftohtë dhe shpesh podmorazhivalo. Ishte vënë re se tubers acar që u janë veprimi i ëmbël në shije. Pas vidtavannya patate rozmynayte, vydavlivaya atë ujë, dhe pastaj të lahen menjëherë ose lëng barishtesh ose smazhyly dhe të ngrëna, apo e tharë në dyqan. Patate të thata pastaj ruhen në qese në ajër të freskët, nganjëherë për disa vjet. Ky produkt ka shërbyer si një burim të ushqimit në sterile vjet.

Botanist i shquar Zhukovsky PM tha: "Është e vlefshme që na dhanë hapjen e Columbus - një patate." Long ishte mënyra se si produkt në Evropë. Jo një herë e kanë paraqitur atë në tryezë. Së pari, ai u rrit vetëm në kopshtet botanik si zbukurime. Shumë nuk e kuptojnë menjëherë qëllimin e saj të vërtetë: në Francë, ai flowerbeds dekoruar, dhe Mbretëreshës Marie-Antoinette dhe gjykata zonjat prykladala patate lule për të pasur flokët e tyre. Pastaj jam i zier me fruta gjelbër (berries) dhe pastaj filloi të hajë e tubers. Por, pavarësisht nga përpjekjet dhe propagandën e botanists dhe urdhëresat e mbretërve në Europë, patate tubers (tokë apple) fillimisht nuk kishte sukses.

Në 1553 spanjisht në qytetin e Sevilje erdhi libri "kronikë e Peru." Autori i saj, duke u kthyer në këtë vend, shkruan: "Papas - është një familje e terren arra. Quarreled si ata të bëhen të buta si rosto gështenjë. Ato nuk janë të mbuluar me lëkurë trashėsia zhardhok këpurdhash lëkurës. Ky ishte i pari shkrim përmend patate në Evropë. nga ajo kohë dhe filloi Mandri patate në tokat e Vjetër Botërore. Në Spanjë ai merr në Itali, pastaj - në Belgjikë dhe më tej - në Austri. Ajo mbeti mënjanë, dhe vende të tilla si France, Gjermani, Angli dhe Poloni. Por në 1800 u patate Evropian ende të rralla në mënyrë që ajo i dha në festat e njëri-tjetrit. Found deri tani pak njerëz të cilët arritën të vlerësojë shijen e ushqiteshëm gungë.

Paris agronom dhe farmaci Antuan Parmante edhe appreciated avantazhet e këtij produkti: "Në mesin e panumërt turma të bimëve, të cilat mbulojnë sipërfaqen e globit, jo, ndoshta askush nuk e cila meriton të mëdha ligjit vëmendjen e qytetarëve të mirë se patatet. Për drekë pa pagesë, të shoqëruar nga histori interesante dhe komentet, King Louis XIV Parmante shprehu mirënjohjen për shërbimin e ofruar atdhe. Gjykohen patate, fermerët janë të gatshëm që të rritet ajo. Frëngjisht kuzhinierėt / et uvichnyv kujtesës modeste farmacistin, vynayshovshy supë quajtur "Parmante.

Nuk ka, ndoshta, i vetmi vend ku ka një monument patate. Në të granit rrasë mbishkrim: "Këtu në 1746 ishte i pari i mërzitur në Gjermani patate. Gjermanët e filloi të rritet një patate e në mesin e parë në Evropë. Prusian monarchs dhe Friedrich Wilhelm II bërë përpjekje të mëdha për zhvillimin e bimëve në fushat e fshatarake. Së pari shpallur një detyrë kombëtare e gjermanëve, dhe e dyta kishte edhe në vendet e tyre të ndihmës Dragun poshtë podavlyayuschym spontanisht lindin në fshatra "patate e trazirave" - të dyja mbreti shpejt realizuar vlera e patate, për të reduktuar importet e drithërave në vend dhe pasurojë dietën.

Rreth të patate në atë kohë dolën shumë paragjykime. Bisedoni se frytet e këtij bimore janë të lindur me kreun dhe sy si një njeri, kështu që është e patate - kjo do të thotë yidaty shpirtin njerëzor. Nuk ishin ata që e quajti patate chertovym mollë, sprovë biblike ancestors e njerëzimit: Adam Yevu tyre dhe fruta. Pra, i cili do të hanë atë, të bëjë mëkat. Shumë jetën e marra gjatë zhvillimit të këtij Gorodnego bimëve: njerëz u dashakeqe helmimi pas konsumit të ushqimeve lule, le, rrjedh, frutat, nuk e ka kuptuar se s'edoben një kluben.

Në Rusi e patates në fund të shekullit xvii, kur Peter I i Holland. Ka shumë versione, që shpjegon se si ishte i patates në Rusi. Njëri prej tyre, Peter I gjatë udhëtimit të tij në Holland vendos disa patate në qese, e cila në 1716 u prit nga Rotterdam Earl B. Sheremetievo fjalë dërguar të gjithë tubers Rusi për të bërë. " Rezultatet e dëshiruara, megjithatë, nuk është dhënë. Kisha nuk ka patate të ndonjë vëmendje. Punės Tserkovnikov ndërtuar për të bindur njerëzit që të braktisin "chertovoy apples" dhe nuk rritet ajo. I fortë për të shpjeguar këtë sjellje të shëndoshë. Në të mbretërimit të Catherine Unë gjithashtu përpjekje të dështuara për të zotëruar të prodhimit në Rusi. Dhe nuk kam mundësi të dal VI, ne gjejmë se patate, çaj, kafe, duhan mallkuar në shtatë gjithanshëm katedrale. Më tej, ai përmend gjuhën e mëposhtme: "Kartoshka mallkuar, mallkuar dvoyu çaj, duhan dhe kafe Troyu, shkurorëzimit dhe shitur patate," por është e gabuar. "

Në çdo rast, por që nga mesi i shekullit XVIII u rrit në më patate krahinat e Rusisë. Në vitin 1765 me nismën e Shtetit Mjekësi Board Senati nxorri një dekret "Të divorc, dhe duke marrë terren mollë, e quajtur diku tjetër" tartufelyami apo patate. "Në të gjitha ata të krahinës pasardhësit e përhapur, në përpjekje për të lehtësuar urisë. Gradualisht, fabrikë e re, me bubbles të cilat ju mund të "piqem bukës dhe kuzhinier qull, prishet në rrugën e tij fshatarake kopshte: të ardhurat nga shitja e patatet ishin dazhe'bolshe se thekri. Aktualisht ajo rritet edhe përtej Rrethit Arktik. Sot, askund nuk është aq i njohur si i patates na. parë Enciklopedia patates "Nastavlyannya mbi zhvillimin e terren apple" u botua në 1765. dhe ende nuk mbaron me interes për të uzinës. jashtë botime të veçanta, të shtypura në publikime të shumta shkencore dhe punon.

Të rusisht emrin "patate" vjen nga fjala italiane "tartuffoli - zhardhok këpurdhash. Vogla tubers e bimëve të reja ishin të ngjashme në formë jetese dhe nëntokësore të njohur mushrooms. Një version të daljen e fjalës "patate" - gjermanisht: "artizanale" - në pushtet dhe toyfel - djallit. Me fjalë të tjera, forcat kluben talentuar. Patates në Francë dhe tani quhet "pomm de Han", dmth mollë terren.

Recommended lexuar

 
Lukuni fillestare pasardhësit »