Përgatitja e patate për ulje

High-cilësisë fara - bazë të lartë korrjes patate. Tubers e pacientëve i degjeneruar bimë zakonisht japin japin ulët dhe i sëmurë çështje. Përgatitja e zhardhok pushtimit të tyre rrit realizueshmërisë dhe shëndet. Nëse keni fillim patate në fund të majit dhe fillim të qershorit, mbjelljen e përgatisin materiale në shkurt. Për nadrannih proraschivayut zhardhok prodhimit në dritën e 60-75 ditë. Ky mashtrim është quajtur yarovyzatsiyi patate. Tabaka në vjeshtën e shëndetshme të mëdha tubers fillim varieteteve (Asterix, Bozhedar, Borodyansky trëndafili, oborr, Nezabudka, Zov) peshon 80-100 g (më të madhe, e korrjes më lart) perebyrayut kujdes nëse ata privyali, zamochuyut per 10/12 ore ne ngrohtë ujë në një dhomë të ngrohtë. Pastaj ata e larë, duke hequr nga fytyra e sëmundjes dhe larvae i Kolorados beetle. Lahen patatet nuk shfaq në dhomë të infektuar tubers erë të mrekullueshme. Ai promovon rritje më të mirë të tubers fillim të lartë dhe sigurimin e korrjes.

Produkte nga mesi varieteteve (Adretta, Hatchinskiy, Bereginja, Lugovsky, Vodohray Nevskiy, Dawn Kyiv) të marrë në korrik. Proraschivayut tubers e këtyre varieteteve në mars. Tubers proroscheni gjatë magazinimit, ulje të mos përdorim.

Shumica janë të vlefshme për amatorë ovoschevodov rritje dy mënyra: dritën dhe mjedis i lagët.

Kur dritën rritje pas njomje tubers blera nga uji, e thatë dhe ngec në cekëtinë 1-2 shtresa e kuti, të cilat në të njëri-tjetrit. Nëse nuk mjafton kuti, ju mund të hedhin gungë në dritë, për të ndezur dhomë speciale tavolina, raftet, raft librash, dritare sills ose në raftet 1-2 shtresa. 1 m2 vendosur rreth 50 kg patate. Proraschivayut pasardhësit e tubers në qese të vogla ose svetopronitsaemyh polietilenit qese me vrima përmes 10/12 cm diametër 1,5-2 cm për frymë. Çanta ose paketa me gjerësi prej 28 cm dhe një gjatësi prej 135 cm i mbushur 2 / 3 e klubit (rreth 12 kg), ose të krijojë zaschemlyayut fund të posaçme clamps. Paketa zë në mes. Çanta pezulluar për një shtyllë horizontale pranë dritë (nuk e diela).

Private ovoschevodov për rritje duke përdorur gotë bankat. Në këtë mënyrë nuk ka nevojë pidvishuvaly tubers në qese. Ata trylitrovi vë në bankat me 2 kg. Bankat e hapur për të tubers breathe. Për një rritje të vogël të bubbles mund të beaded mbi një telegram i hollë, ose spango lesku ul receptorin e telefonit dhe në ballkon dyert dhe dritaret, pastaj kthehen rregullisht për të mbuluar të gjitha pjesët mirë. Kur të mjaftueshme të lehta dhe të barabartë ata formuan një lakër e kuqe e fortë.

Në fillim të rritje të temperaturës duhet të jenë në 18 ... 20 ° C, por pas 2 javëve të fundit për të zvogëluar në 12 ... 15 ° C. Temperatura e rregullon hapjen dritare fletë. Boxes mund të niset në verandë apo në greenhouses - ku relativisht të lehta dhe të freskët. Ndricimi mund të natyrore ose artificiale: Ditë apo konvencionale elektrolampochkamy një normë prej 60-75 W per 1 m2. Kur artificiale ndriçimit të përshtatshëm çdo dhomë të errët të ngrohtë. Duke mbuluar zhardhok lakër që nga formimi i 12/14 gram në ditë.

Glass bankat fillimisht janë vendosur në kuti, ku ngrohta, atëherë mbani një dritare në vend të freskët. Lakër e lehta të nevojshme për të qenë më të fortë dhe tubers pozeleneli, ngurosor. Kjo i mbron ata nga sëmundja, mund të rritet pas zbritjes aktivisht ndërsa jo gjithmonë të favorshme kushtet e motit. Për të përshpejtuar zhvillimin e rrënjët në kuti, ju mund t shtoni torfë, perehnoy çdo pochvohrunt, por pastaj nuk e bimėve proroschennye e tubers duhet të jetë shumë shqetësuese pa kujdes rrënjët formuar.

Gjatë rritje nëpërmjet 7-10 ditë tubers inspektuar, duke siguruar nitevidnymi pacientët me lakër. Ata pastaj otbrakovyvayut. Në të shëndetshme tubers formuar 5-7 shkurtër trasha dark-lakër jeshile, i ulur në mënyrë të vendosur mbi to, një gjatësi prej 0.5 cm pas zbritjes të tilla tubers shpejt dhe japin vkorinyuyutsya shkallët për 8 - 10 ditë më parë se tubers neproroslyh. Harvest patate ndërsa rritet në 30-50% dhe më shumë.

Kiev Eksperimentale Station. Tubers e normale (1) dhe nitevidnymi (2) Instituti i perimeve dhe pjepër-rritje UAAS treguan se dritën rritje patate mund të merrni të 12/14 tonë bubbles me 1 hektar është e dekadës së tretë të qershorit. Proroscheni tubers Maj bimėve vetëm i posaçëm kartofelesazhalkoy CH-4B-K ose konvertohet për këtë kartofelesazhalkami rassadoposadochnymi makina manual dhe të ushqyerit e bubbles në qindra.

Kur farë rritje në mjedise me lagështi (tallash, perehnoy, torfë, etj) ndriçimi është i nevojshëm. Tubers vë në kuti baskets ose në disa rreshtave, çdo rresht pereslaivaya patharë materiale. Në fund të çdo vendosur kontenierë patharë vig shtresa deri në 4 cm Baskets kutitë ose të vendosura në një dhomë të nxehtë në 10 ... + 15 ° C. Tubers periodikisht patharë ujë. Pas 10/15 ditë ata ndodhin mochku lakër dhe rrënjët. Proraschivayut tubers brenda 15-20 ditëve.

Për të përshpejtuar ripening e hershme patate, disa herë për të kombinuar rritje pasardhësit tubers: 25-30 ditë më parë në dritë, dhe pastaj, pas lakër jeshile të fortë, 7-10 ditë në mjedise me lagështi. Torfë apo materiale të tjera lagështi, i ushqyeshëm zgjidhje (60 g të superfosfat, 30-40 sirchanokysloho kalium, amoniumi nitrat 40-50 dhe 10-20 gram të bakrit sulfate në 10l ujë). Në bazë të germs në tubers deri në fund të rritje duket mbrapa. Kur të kombinuara japin rritje të marra për disa ditë më parë se në dritë. Me këtë përgatitje të shumtë duken të bardhë rrënjët. Tubers nuk kujdesshëm për të thyer lakër, hiqni dhe me tallash apo materiale të tjera të mbjellë në vrimë. Nëse ju nuk keni dhomë, ju mund të proraschivat patate dhe në fusha të hapura me diell. Kur kalimi i rrezikut të pranverës ngricat dhe lëvizjen e motit të ngrohtë, të tokës përhapjen Stripes kashtë ose torfë shtresa e të paktën 10 lutemi Ztoy pidstyltsi 2-3 javë përpara ulje porotë tubers jo më shumë se dy shtresa. Kur tubers të mëdha janë vendosur në sup një lartësi prej 50 cm dhe një gjerësi prej 2 m. Gjatë ftohtë mbulojnë ato me kashtë ose copë çarafësh plastike.

Nëse për ndonjë arsye nuk janë mbajtur rritje, zhardhok prov'yalyuyut. Për ta bërë këtë, vë ata në një garazh, derdhja, attic, dhe për të ruajtur një shtresë e hollë 12/15 ditë para formimin e bazat germs. Rritja dhe zhvillimi i bimëve tubers nga këto është më intensiv sesa bubbles që nuk kanë këtë trajnim.

Për të përmirësuar korrjes në fillim termat e përdorur për të thith tubers në një zgjidhje të azotit-fosfat plehrave, spërkatje rritje zgjidhjet e tyre gjatë microelements opudrivanie druri hirit. Për njomje tubers plehrave përgatitur zgjidhje në një normë prej 600 g e amoniumi nitrat, 800 g superfosfat nga 10 litra ujë. Menjëherë para baskets mbjelljen ose arka me klub i zhytur në zgjidhje për 1 h, pastaj pak e thate dhe mbjellë patate. I përshtatshëm për ulje vetëm utonuvshie kjo zgjidhje tubers. Kjo do të rritet ndjeshëm e korrjes së hershme patate. Gjatë rritje tubers patharë socket acid borik zgjidhje e cila është përgatitur me një normë 1 g per 10l ujë. Mikroelement stimulimin e zhvillimit të bimëve, të përshpejtojë klubneobrazovanie dhe zvogëlimin e bimėve grevëthyes sëmundjes, etj

Të përballueshme dhe të lehtë në mënyrë të mirëpritur si opudrivanie pasardhësit tubers prosiyaty druri hirit (3 kg në 500 kg) për disa ditë para se të ulje. Në zole përmban fosfor, kalium, kalcium, bor, mangan, kobalt, molibden dhe elementët gjurmë të tjera. Kjo kulturë e patate rritur me 15-20%.

Në mënyrë që të ruani farë rekomanduar skalitje bubbles me jumpers si një mënyrë për t'u përgatitur për ulje. 20-30 ditë para tubers ulje shkurtuar në gjysmën e sipërme të së bashku, por jo në fund, dhe deri në fund të mbetur zhardhok seksion trashėsia nepererezannym I - 2 cm dhe proraschivayut gungë në dritë. Para se të hipja në gjysmën e tyre razlamyvayut dhe mbjellë. Kur kjo çarje nuk është shumë ind usyhaet si gjysmave të lidhura nga jumpers. Në sipërfaqe i formuar nga një pjesë e prerë nga gazeta të ngurta tapë shtresa, e cila mbron nga patate e infiltrimit të sëmundjes. Prolapse bimėve zvogëluar në krahasim me përdorimin e bubbles, shkurtuar uljepërditshme.

A nuk e prerë nxitje mbjelljen materiale për të ruajtur dhe për të rritur e korrjes patate. Kluben nadrezayut anembanë paku diametër, duke lënë vetëm një pjesë të tij nepererezannoy me trashësi prej rreth 1-1,5 cm incisions janë bërë në vjeshtë ose dimër, kur kluben në gjumë. Pas iaDreza kluben dezynfikuyut 5% në një zgjidhje të kalium permanganat. Nadrezannye tubers para ulje NUK razlamyvayut dhe krejtësisht të mbjellë. Brenda tubers probudzhuyetsya sytë jo vetëm në krye, por në pjesën e poshtme. Si rezultat, shumë lakër, i cili më vonë formoi produktive rrjedh, dhe tubers vodhi. Ju nuk mund të kalojnë vetëm stimulues shkurtuar, por në formë disku, kur mes prerë tubers floemnuyu ind (jo më të thellë 10 mm).

Nadrezayut tubers para hlazky tronut në rritje. Përndryshe fund të tubers ata probudzhuyetsya. Kjo do të japë rezultate pozitive vetëm në tokë pjellore. Ndërsa siguruar ushqim dhe të mira bimore lagështi nga patate kulture nadrezannyh rritet. Kur ulje të proroschennym patate trajtohen me kujdes, duke shmangur oblamyvaniya germs. Best proroschennyy kryejnë patate dhe masën në shportën, buckets, kutitë e tjera të paketimit të ngurtë.

Në qoftë se nuk është i mjaftueshëm ulje pasardhësit tubers, ju mund të bimėve gjysmave të tubers peshon 80 g ose më shumë. Tubers prerë së bashku kështu që ju të mos dëmtojë veshkat. Më i mirë për të bërë atë një javë para ulje. Në fillim të shkurtojë seksion duket oprobkovevshiy shtresa, e cila mbron të tubers nga shkatërrim në tokë. Sharp shpenzojnë në diell dhe era dhomë. Lënie ulje vetëm pak para nuk është e vlefshme për shkak të transmetimit të viruseve intensiv, ndikimi negativ i cili është reflektuar në forcë brezit të dytë të bimëve. Patate të depozituara në temperatura të ulëta para prerjes qëndrojë në javën e 20 ... 22 ° C dhe lagështia relative 80-86%. Rëndë të kontaminuara tubers para prerja e larë në ujë të vakët.

Lënie duke përdorur të shëndetshme tubers tashmë proroschennye ose të ngrohtë. Masiv i particles pas prerjes nuk duhet të jetë më pak se 30-50 gram, dhe secila prej tyre largohen nga sytë 2-3. Kur ju jeni të sigurt për të dezinfektoj prerjes thikë në një zgjidhje të pesticideve. Protravlivayut tubers pesticideve të prerjes. Kryesisht protravlivayut më të ndjeshme ndaj sëmundjes së hershme dhe klasë të mesme. Aplikuar për këtë benlat, polikarbatsin dhe droga të tjera. Neproroslyh tubers mund të përpunohen dhe 0.1% m kalium permanganat.

Gjysmave procesin zgjidhje përzierje prej 0.5% të kalium permanganat, 0,05% e bakrit sulfate dhe 0.1%, dhe acid borik. Më mirë të mos e thith copë në zgjidhje, dhe të aplikojë spray. Pas përpunimit tubers mbajtur 3-6 ditë një shtresë hollë në një temperaturë prej 20 ... 22 ° C, lagështia 80-95% dhe ventilim aktiv, dhe pastaj të mbjellë. Mirë efekt jep opudrivanie shkurtime çimento. Ju nuk mund të shkurtojë terren ose pluhur gëlqere. Opudrivat mund të hirit, llak dhe zgjidhja e acidit borik dhe bakrit sulfate (1 g per 10l ujë).

Kur tubers për qëllime të prodhimit ushqimor është e këshillueshme për të hequr një thikë prej tyre ekstra hlazky, duke lënë 2-3. Ky përfitim të madh tubers dhe për 8-10 ditë më parë se zakonisht.

Recommended lexuar

 
«Transplanting Lëvrim dhe futjen e plehrave »