Medicinale pronat

Patate duhet fitontsidnymi dhe pronat medicinale, popullore e përdorur në mjekësi dhe vrachebnoy praktikë. Përdorimi i saj si mjet ranozazhivlyayuschee, si dhe për parandalimin dhe trajtimin e disa sëmundjeve: kardiovaskulare, gastrointestinal, pjesën e sipërme të frymëmarrjes trakt. Ndërsa sëmundjet kardiovaskulare janë duke marrë pjekur patate me lëkurë. Ajo i ndihmon zvogëlimin e muskujve të zemrës rhythmically.

Babai e mjekësisë, një mjek i famshëm Hippocrates tha: "Ne duhet të jetë ushqim mjekësore, dhe shërimi mjetet tona duhet të hahet." Patates përmbushur plotësisht këtë kërkesë, për shkak se me të vërtetë dhe ushqimin, dhe medikamenteve. Të mjekësore pronat e disa patate dini.

Në hipertensionit, 15 g koll (patate e miell) 0,5 gota shkrihet në ujë e zier në dhomë temperaturës. Merrni në mëngjes me stomak bosh, brenda 14 ditëve, duke kontrolluar tensioni i gjakut. Në fazën fillestare të hipertensionit hani patate të pjekur në xhaketa e tyre. Këto janë mjete të reduktuar tubers tensioni i gjakut.

Dobëta çaji me lule patate përdorur si një mjet që i poshtëron tensioni i gjakut. Një lugë çaji i luleve nastoyuyut 1 h në 1 gotë me ujë të zier, tendosje. Merrni sips, vypyvayuchy gjitha brenda 2-3 orëve të trajtimit të ujit patate - një mjet i mirë për uljen e presionit të gjakut. Clean pastroj me 4-5 tubers, larje mbushur 0,5 litra ujë, vlim 15 minuta, merrni 1 gotë në ditë. Fresh lëng patate janë si analgjezik dhe anti-agjent ulçerë në stomak dhe duodenum. Ajo pengon tajitje e stomakut gjëndra spasmolytic ka fuqi dhe promovon ulcers dhëmbëza. Me lagështi të pastër patate, kaloi nëpër një mulli mishit dhe e shtrydhur 3-4 shtresa të garzë. Shitore lëng në frigorifer. Merrni lëng, 2-3 herë në ditë në 0.5 gota për 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit - 2-3 javë. Si rezultat i kësaj, është duke u përmirësuar trajtimin e përgjithshme gjendja e pacientëve, dhimbje vazhdon, vjellje, urth, pështjellë, ulur tharti e stomakut lëng.

Kur gastrit (inflamacion i mucous cipë e stomakut) ndihmon patate lëng. Për të përgatitur për të ruajtur zhardhok eshkë cekët terttsi, shtrydhur përmes një garzë në mëngjes dhe do të marrë 2-3 tablespoons për 1 orë para ngrënies dhe pastaj bie të fle në 30 min. Çdo 10 ditë - një pushim për 2-3 ditë. Istselyayusche vepron në patate solanin glycosides dhe koll, e cila mbron dhe envelops sipërfaqen e stomakut mucous membranes. Ju mund të përdorni të njëjtin qëllim të përbashkët, dhe ushqimi koll.

Me djegiet, ekzemë, dhe variçe trofik ulcers, pyoderma, pezmatim i lëkurës dhe sëmundje të tjera të lëkurës janë edhe lahen me ujë të ngrohtë në një patate e lëkurës do të jetë mbi të dendura terttsi. Të marra svezhenatertuyu kashitsu hollë shtresë aplikuar në inde dhe për të aplikuar për të sëmurin vend, ndryshimi i locion 3-4 herë gjatë ditës.

Nëse chafing lëkurë e fëmijëve, të tepruar potenii këmbët e humbjen pripudrivayut koll e thatë ose e bën lesh compresses mbushur me patate koll.

Kur ju kollë, dhimbje fyti, pezmatim i fytit, bronkit, rrufë e sipërme të frymëmarrjes pamflet është i larë mirë tubers zier në xhaketa e tyre të plotë për të gatishmërisë. Heqja e zjarrit dhe nuk llokum ujit, Skalka razdavlivayut tyre. Ukryv pjata me patate të pjekura dhe kreu i njëkohësishëm, 5-10 min thëthij avulli të nxehtë. Për një efekt më të mirë terapeutik në patate e nxehtë shtoni 4-5 pika terpentinë.

Kur këtyre sëmundjeve me patate të ujit të ngrohtë për të bërë compresses fyt, nadivayut woolen çorape, nasypayut e thatë ose mustardë hudhër, fërkoj këmbët tuaja.

Fëmijët me colds mund të bëjë këtë ujë: 1 kluben patate, 1 qepë onions 1 mollë dhe kuzhinier në 1 litër ujë deri sa të ujit nuk është vykipit gjysma. Drink çaj për fëmijët nën 1 lozhtsi 3 herë në ditë.

Të rriturit me mirë pi ftohtë pure patatesh me një shumë të qumështit.

Patates lëng i trajtojnë faringjit, bronkit dhe laringjit bollshme me pështymë.

Në rheumatism supë me patate të ziera lëkura. Discover priparki të dhimbshme joints.

Recommended lexuar

 
«Morfobiolohicheskie karakteristikat dhe kushtet e mjedisit në rritje Ushqyese »