Vlera ushqyese

Në mes të popullit të fatkeqësive, luftërave dhe kulture dështimet patate gjithnjë e shpëtuam njerëzit nga të pangrënë. Ajo u gjet që të hahet patate në shumë të vogla additives siguron produkte të tjera të të drejtave të realizueshmërisë dhe performancën. Megjithatë, si buka, patatet priedaetsya kurrë. Të gjitha këto rrethana të japin arsyet për të thirrur patate dytë pas gruri bukë dhe e bëjnë të pavarur në një fabrikë produkt.

Shkencëtarët besojnë se e dytë kokërr ushqyer kombet e tokës dhe ndihmoi në rritjen e popullsisë. Amerika hapur, Columbus zbuloi kontinentin e ri nga Bota e Vjetër dhe ushqime të reja. Në njerëzit të thonë: "Të patate - janë bukë, patate - bukë prisoshka. Ka edhe popullor në mesin e popullit rreth mysteries patate: "nëntokësore svila zog fole, vezë, e paguar" "midis maleve është Yegor yndyrë, ur-pustodom svila fole në gjykatë, që transportonte vezë - vë në tokë. patate tubers përmbajnë karbohidratet, fats, proteina, substanca pektin, organike acids, amilovyy alkoolit, fibër, vitamina dhe kripëra minerale. Në rolin e tij se ai është një produkt ushqimor me niseshte, e nevojshme për të plotësuar bishtajor frytet e bimëve dhe perimeve të tjera. Në lëvore dhe patate mm shtresë nën ai përmban elementet gjurmë të rëndësishme, vitaminat, dhe më e rëndësishmja, që ndihmojnë enzymes permbledhje koll. Përdorimin e tij të përditshme, pa frikën e ndonjë pasoja të pakëndshme. Megjithatë, patatet, si orizi, nevojat erëza, është mirë të hani një sasi të vogël gjalpë i shkrirë, me qumësht ose pahtoy.

Përmbajtja e thatë në çështje patate dukshëm ndryshon në varësi të rajonit në rritje dhe shkon nga 20 deri në 30%. Rritja e përmbajtjes thatë 35-40% çështje e rrit vlera ushqyese dhe prodhimit për njësi zonë. Vlera e Energjisë patate është mjaft i lartë - 348 kJ, e cila është pothuajse dy deri në tre herë më e lartë sesa në të tjera të perimeve. Si burim i energjisë ajo jep vetëm për të misrit.

Fillor energjisë materiale patate - karbohidratet (20-25%), të përfaqësuar kryesisht koll (15-23%). Sheqeri ajo përmban 0.5%, kryesisht fructose, glukozë dhe sucrose. Gjendet në koll (100 g lëndë e parë) 50-111 mg e fosfor, një numër i vogël lipotropnoyi substancave (methionine të choline dhe 10 mg - 28 mg), por ndryshe nga flokëkuq lakër dhe ajo nuk përmban lecithin.

Përmbajtja e kollpatate ndryshon ndjeshëm nga rritja rajon. Në zonat e veriut është më pak se akumulimit të ushqyesve qendrore. Në jug të respektohen më të larta të përmbajtjes në tubers koll. Reduktimi i prodhimit të saj në zonat e veriut të shkurtër në rritje për shkak të sezonit të bimëve, gjë që rezulton në ngritur shpesh pesha e tyre vdesin nga ngricat e hershme dhe e tubers nuk janë në gjendje për të përfunduar procesin e akumulimit koll. Temperaturat e ulëta gjithashtu ngadalësojë procesin e biosynthesis e kolltubers. Prania e koll tubers në të shoqëruara me reshje që bie në rritje sezonit, dhe energjisë diellore zhytur patate.

Në fillim të sezonit varieteteve tubers koll përmban më pak se sa vonë. Megjithatë ata janë të mirë për shkak se në fillim, kur ende një pjesë e vogël e assortment perimeve. Tubers janë me përmbajtje të lartë koll ndryshme kuaj.

White patate biologjike vlera proteinike nuk japin ushqim dhe përbërjen e saj është shumë e ngjashme me proteinat e kafsheve origjinës. Saj në tubers relativisht pak - 1,5-2%, por ai përmban të gjitha amino acids e trupin e njeriut që janë të lehta zasvoyuyutsya. Vlera e patate është gjithashtu se ndryshe nga produktet e tjera - furnizuesit proteine (p.sh. mish) - ajo siguron podschelachivayuschee efekt në trupin e njeriut. Index povnotsinnosti proteinike, në vartësi të ndryshme, ndryshon nga 60 në 95, e cila i jep përparësi tjera në krahasim me patate të prodhimeve bujqësore.

Polysaccharides paraqitur, së bashku me koll, celulozë, fibër, pektin substancave. Celulozë (1%), patate të tenderit, nuk nevrikosshëm e mucous membranë e stomakut dhe zorrët. Prandaj razvarennye zhardhok mundësojë për të marrë në të përkeqësimit të disa sëmundjeve të stomakut, zorrët. Fibër bruto ushqimore (1%) në patate është më pak se në vendet e tjera klubnevyh dhe bimët korneplodnyh dhe substancat pectinaceous - më shumë (0.7%). Për shumicën e pjatave nuk është e rëndë dhe funksioni i stomakut motor relativisht shpejt evakuuar prej tij të brendshme. Pas pranimit të perimeve proteinike nga një fushë e patates sjell vetëm soybeans. Pjesë më e mirë është në 0,3-0,6%. patatet janë të lira të acidit organik (0.1%): mollë, limon, schavleva, linolevaya, linolenovaya dhe të tjerët.

Gjatë korrje patate pasur vitaminë C, e cila është 10-54 mg për 100 g lëndë e parë. Në svezheubrannom dhe të rinjtë i patates përmbajtjen e kësaj vitaminë në dy ose tri herë më tepër se në të pas tubers zgjatur storage. Si storage zhardhok përmbajtjen e vitaminës C zvogëlon. Kjo është veçanërisht e ndjeu në shkelje të kërkohen kushtet e magazinimit. Por në dimër, pavarësisht prej kësaj, burimet kryesore të vitamina nga produktet bimore janë Bardhë tharbem lakër dhe patate.

Përmbajtja e vitaminës C në tubers të ndikojë negativisht podmorazhivanie, plagosje, rritje dhe depozitimin e patate të ngrohtë në mënyrë të barabartë dhe të lehta. Kur rritet patatet pa bërë pleh organik i vitaminë C në atë gjithashtu reduktohet deri në 25 - 35%. Vitamina Sht. humbur gjatë gatimit. Për të ruajtur atë prej shkatërrimit, tubers më të ulët në ujë i valë dhe i zier në një tenxhere, kapak të mbyllur. 300 g patate të ziera të sigurojë kërkesat e përditshme të njeriut vitaminë C.

Shtimin e vitaminës C në patate është një vitaminë - 0,11-0,12 mg, B2-0 ,05-0, 06, B6 - 0,19-0,22, Rr - 0,6-0,9, B9 K -0008 - 0,2, U - 0,17, carotene - 0,2-0,38 mg për 100 g lëndë e parë. Patates zë një vend të posaçëm në mesin e perime si një burim të kripërave minerale (1%). Ai e zbriti më shumë se 20 elementeve minerale. Mineral çështjetubers janë lehkozasvoyuvaniy formën dhe më shumë se mishi dhe bukë e bardhë. Ata paraqitën themelore kripëra, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e gjakut alkaline reagim. Disa, si kalium, fosfor, magnez, hekur, kalcium, aktivisht të përfshira në metabolizmin e trupit të njeriut, ndihmë për të përmirësuar gjendjen e tij të përgjithshëm. Substancë kryesore në patate që janë kalium (400-568 mg për 100 g). Një sasi e tillë nuk kalium bukë, pa mish, peshk no. Ajo kërkon që personi për të mbajtur një zemër normale. Duke përdorur të përditshme 400 g patate, njeriu i plotëson nevojat e përditshme të organizmit në fron. Patate - dehidraticheskoe mjet për shkak të përmbajtjes së kalium mbizotëron në atë mënyrë të konsiderueshme në lidhje me përmbajtjen e natriumi. Pra, ajo është mirë të lëkurës ose lëng barishtesh piqem me uniformë. " Në më pak humbi një gatim dhe substancave të tjera të dobishme, të cilat janë në tubers.

Fosfori përmbajtjes në patate është 45-58 mg (100 g lëndë e parë): kalcium - 10/15, hekur - 0,9-1, natriumi - 28, mangan - 0,03, magnezium - 23, bakrit - 0,1 , kobalt - 4.3, zink - 0,4 mg për 100 m. Përveç kësaj, një klor, jod dhe elemente të tjera. Për shembull, kobalt akumuluar në më shumë se në patate flokëkuq, domate, cucumbers, lëpjetë, sallatë, por më pak se e Bardhë lakër, onions, beets dhe radishes tryezë.

Mbani në mend se i patates zhardhok, dhe Peel, buds, shoots rinj, përmbajnë substanca toksike - hlikoalkaloid solanin kurs në numër nga 2 deri në 10 mg për 100 g lëndë e parë. Në të rinj tubers e saj më shumë se pjekur. Në këto doza se është i pafajshëm të njerëzve dhe kafshëve. У шкірочки пророслих або позеленевшіх бульб кількість соланіна різко збільшується. Përdorimi i patate në sasi të mëdha mund të shkaktojnë helmim të rënda.

Shkelja e të teknologjisë (mungesa ryhlennya tokës, mbjelljen tubers vogla, të varfra deri bimë) promovon pozeleneniyu patate dhe rritje numrin solanina. Këto tubers më të mira të përdorura në fara, pasi ata janë ruajtur në ulje, nuk urazhuyutsya sëmundje dhe nuk rodents dëmtuar. Në afat-gjatë magazinimit, rritje të lartë dhe tubers tyre pozelenenii korrupsionit solanina përmbajtjen gjithashtu rrit. Prandaj është e rëndësishme për të ruajtur një patate në vend të errët, dhe në qoftë se ai pozeleneet dritë, në asnjë mënyrë nuk marrin pjesë në këto ushqime.

Helmues substancave në tubers nën kushte të caktuara mund të grumbulluar dhe e nitrateve chakonin. Patates bimët kanë aftësinë për të absorbuar fekondim të rëndë, por edhe nga faktorë të tjerë, disa herë më shumë se azotit komponimet e tyre për nevojën e rritjes dhe zhvillimit. Si rezultat i kësaj, vetëm një pjesë të nitrat synthesized është në fabrikë, ne kemi nevojë për proteina, dhe të tjera që vijnë në formë të pastër në gungë.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat Teknologjia e rritjes së farë patate »