Përkujdesjen për bimë

Foster kujdesit për patate e bimëve dhe të tyre multiplicities të varet nga faza e zhvillimit, tokës dhe kushtet e motit. Detyra e tij përfshin krijimin e kushteve më të favorshme për rritjen dhe zhvillimin e bimëve dhe formimin e tubers. Gjatë periudhës së patates në rritje ulje të butë, okuchivayut, pour, pidhodovuye mbrojtur nga rroba zije, dëmtuesve dhe sëmundjeve, dhe në përgatitjen e zonës për të korrje. Care janë në një shkallë të patatet dhe rroba zije.

Në varësi të ndryshme, përgatitjen e materialeve mbjellje dhe kushtet e motit në shkallët duket 14-25 ditë, e rreshtave dhe e patate zmykayutsya rreth 40-60 ditë. Aktualisht janë kartofelevody kryesore të punojë për të kujdesit për bimë. Ata kërkojnë një ulje mjaft të korra të pastër nga rroba zije dhe i shkrifët kusht. Ladders shumë rroba zije shfaqen shumë më herët se sa stairs patate. Rroba zije rritet shpejt konsumojnë shumë lagështi ushqyesve dhe, ata të marrin të patates, e cila redukton japin. Prandaj weedless ngrohur më të shpejtë të tokës, kjo shtoi edhe më tepër aktivitetin e microorganisms është e shpejtë të akumulimin e ushqyesve. Si rezultat i kësaj fabrikë në rritje dhe zhvillim normal. Përmbajtja zonë të pastër e rroba zije në shtet ndoshta më pak mekanike trajtimet - detyra kryesore e kujdesit për patate.

Një tjetër, po aq të rëndësishëm në këtë periudhë detyrë - ryhlennya tokës ryhlosti optimale për të krijuar dhe për të përmirësuar të ujit dhe të ajrit dhe regjimet ushqiteshëm. Mbjelljen e tokës para se të trajtohet do nënshkrimin nën ndikimin e vet në peshë, pas shiut rrëke dregëz tokës është formuar. Sprouting tubers strenuously breathe. Ata duhet qasje e oksigjenit. Mbiujëse shkel normale gazit dhe shkëmbimin slows rritje e tubers. Për të qenë shkallët e hershme, miqësore, ndonjehere shat. Në capë vjen më shumë ajrit, i cili është i nevojshëm për rritjen stolonov dhe formimin e të rinjve tubers.

Që nga fillimi rroba zije janë ato për të luftuar para prorostut. Early ryhlennya tokës jo vetëm redukton zhdukje e lagështi, por edhe të rinj prorostkov shkatërron rroba zije ende nuk dolën në terren dhe në fazën e "White nitochek" kur janë më të pambrojtur. Deri parë dovshodovoe vogël ryhlennya tokës janë hekur grabujë nëpërmjet 5-8 ditë pas zbritjes tubers. Në rëndë blinduar i bllokuar zona janë 2 herë në intervale prej 5 - 7 ditë, por shumë të kujdesshëm për të mos dëmtojë stairs patate. Bor Ridxh përgjatë perimetrit të gjithë, duke filluar nga lart, pastaj me një grabujë tokës në mënyrë që të lëvizi nga baza në krye të kreh. Nuk ka rrezik të veçantë 1-2 herë bor dhe shkallët, lartësi 4-6 cm, e cila i ndihmon të pastër të tokës nga rroba zije ajrore dhe për të përmirësuar fuqinë rrënjët. Në kohën e shfaqjes së shkallë ulje nuk e pengojnë, pasi që ato lehtë oblamyvayutsya.

Experienced ovoschevodov për dovshodovyh poslevshodovyh pikëllues dhe të mbjella boronki përdorin dritën për të nxjerrë motuztsi duke përdorur kuaj ose janë mërzitur shumë gjatë. Ky pranim të mëtejshme zvogëlon numrin e propolok manual. Në pikëllues zbatohen grabujë me dhëmbë të gjatë të metaleve. Ato janë bërë në të njëjtën familje, të përshtatshme nabyvayuchy copë të trashë druri thonjve.

Ryhlov terren pas shiut rrëke dhe të ujitjes në sipërfaqe ajo formoi një sipërfaqe e fortë, i cili shkel normale e shkëmbimit të gazit dhe të vonuar stairs. Kore e tillë e rëndë e të tokës prishet shpeshta grevat hrabel nuk zhvendoset nga toka particles, patate ose oblamyvayutsya lakër dhe tubers gjetur në sipërfaqe.

Rroba zije veçanërisht e rrezikshme të perimeve bimë në mënyrë që konkurrentët të marrin pjesë në këto ushqyesve dhe lagështi. Arsimi thatë çështje 1 kg patate, për shembull, përdor 400-450 litra ujë, dhe mjellmë - 800, barëra të këqia - 1200 litra. Megjithatë, në qoftë se në fazën e masiv i lulëzuar rroba zije patate më pak se 2 kg për 10 m2, dëmi nga ata është praktikisht nuk ekziston. Nëse rroba zije mangësitë më të mëdha të korra tubers progresivisht në rritje. Mesatarisht gjatë patharë e rroba zije pesha 10 kg për 10m2 jep mungesën e 10 kg patate, ndërsa 20 kg bimë rënë biomasës në dy herë.

Gjatë periudhës rritje janë rregullisht (5-6 herë) ryhlennya tokës pas shiut dhe ujitjes, sornoy heqjen e vegjetacionit. I parë i thellë ryhlennya mizhryad të bëjë presion të plotë shkallë patate dhe përfundimin pikëllues. Thyerja terren transmitting motyhoy (tyapkoy), por nëse mechanized mbjellje, duke punuar me një kultivues KRN-4, 2, ose KOH-2, 8 rreshtave patate në caktimin e tyre deri në mbylljen e papërpunuara. Së pari, kur rrënjët e sistemit patate të dobët, Ryhlov në thellësi të madhe (sidomos kur tepërt lagështi) - në një banesë në sipërfaqe 10/12 cm rreth uzinës, dhe Grebneva - për të shkuar në këmbë nën krehëse, shkeljen e saj nuk configuration. Grebneva më të lehta të përpunimit të ulje mizhryad Copco dhe patate. Derisa mungesa e lagështi tretmanet dhe kufizimin e të thellë 3-4 cm, ato janë vetëm për shkatërrimin e tokës dhe për të luftuar dregëz rroba zije.

Kur patate paguajë përkujdesjen për vëmendje të posaçme me qëllim të keq shkatërrimin e rroba zije - mbjell-carangth dhe barëra të këqia. Elytrigia shkaktuar lëndime tubers, shpesh prodyryavlivaya ata krejtësisht. Për më tepër, ajo është një vatër provolochnika dhe issushaet tokës. Key masat për të luftuar këto rroba zije - shkatërrimin e sistemeve të tyre root sistematikisht nga organet vehetuyuchyh krasitje në propolok të shpeshta lotim. Në kopshte e rroba zije mekanik luftimeve do të thotë, të mos përdorni HERBICIDE. Megjithatë, prodhuesit e perimeve me përvojë për të lejuar përdorimin e shitjes publike herbicidë raundap. Ata plotësisht pryhnichuyetsya gjithëvjetor-dosë carangth rroba zije, vyunok këtë fushë dhe të bëjmë atë në vjeshtë në një normë të 100ml të 10l e ujit për 100 m2 zonën e ardhshëm pranverë mbjelljen patate, patate ose në shkallët.

Pranvera kur stairs patate në maj, shpesh e mbikqyr kthimin e motit të ftohtë dhe në natën e temperaturës shpesh bie në negative etiketat. Kur i afrohet fundi i ngricat e kanë marrë masa për të mbrojtur të stairs. Në të shkurtër (3-4 ditë) është efektiv ngrirjen e bimëve dhe të fle 4-5 cm shtrese tokës Kjo shkallë nuk vdesin edhe kur ngrirjes -3 ...- 5 ° C. Pas ngrirjes bushes NUK razokuchivayut.

Nga acar shkallë relativisht i vogël roje gjithashtu dozhdevaniem, veprimi është mbrojtëse për shkak të faktit se ftohjes dhe ngrirjes uji në 0 ° C lëshuar shumë e ngrohjes, mbrojtjen e bimëve nga acari. Kështu, po të mos outwash (uji) bimëve, të dëmtuara dhe cherneyut lartë lë dhe vezore. Klinikisht ajo konsiderohet dëme (morth) të shkallës së parë. Dëmtimi në shkallën e dytë dhe të tretë bimët vuajnë kur lë (shkallë të dytë) dhe rrjedh (shkallë të tretë), trajtohet me kohë otlivaniem kopsht endolysin prohrite ujit në Sun Fo 2-3 javë në lindje dhe në perëndim dhe në vrërët moti.

Në fusha të vogël për të mbrojtur nga shkallët patate pranverë ngricat dhe marrjen e produkteve në datat më parë mbjelljen mbuluar me plastike përfundojë. Për të bimëve e mos e prekni se, gazeta e parë përhapjen e vjetër, dhe mbi ta - filmi. Konsolidimi tokes se saj prej druri apo bordet binarët. Kur rritet temperatura e mësipërme 0 ° C, filmi hiqet. Disa prodhues të perimeve acar mbulon stairs grimcuar kashtë, tallash, torfë thatë ose përzierje plehrash.

Patate otzyvchiv të ujitjes. Ata sigurojnë lartë i jep tubers, pavarësisht nga kushtet e motit të përbëhet. Nevoja patate nën lagështia e lartë. Për 100 kg bimë zhardhok shpenzojnë 10 deri në 18 m3 ujë. Në kushtet e pabarabartë me ujra të pamjaftueshme dhe lagështi, pyjeve dhe të Ukrainës stepë të luajë një rol kyç në sigurimin e lartë jep patate. Në disa zona pa ujitje krejt e pamundur për të marrë një korrjes. Timely ujitjes mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme e korrjes së hershme patate.

Patate në fazat e ndryshme të rritjes dhe zhvillimit duke kërkuar në mënyrë të barabartë e tokës lagështi dhe reagon në mënyrë të ndryshme për të ujitjes. Në fillim të rritje, veshka dhe germs arsimit duhet volozi pothuajse tërësisht i mbuluar nga prindi gungë. Në shkallët dhe në fazën fillestare të rritjes dhe zhvillimit të bimëve, kur evaporating sipërfaqen e lë të vogla, kërkesa për ujë rritet. Megjithatë, duhet të moderuar ujë. Në këtë fazë të moderuar lagështia në pjesën e sipërme të shtresa e tokës që shpie në të gjera, depërtim në thellësi të tokës rrënjët e sistemit, ndërsa overwetting rrënjët janë më të ngushtë në sipërfaqe. Kjo ndikon nedoboru korrjes kur ndryshimi i motit, si rrënjët nuk do të jetë në gjendje të përdorin lagështi nizhelezhaschih tokës shtresa.

Në rastet e rënda thatësira dhe mungesa e ujitjes në periudhë fillestare prej rritjen dhe zhvillimin e patate e mungesës së ujit të shpejtë të çon në konsumin e saj prind tubers ndalimin dhe gjarpërues lë, ngadalësimin e fotosintezë plastike dhe rrjedhjen e substancave në rritje të bimëve. Nevoja për të përcaktuar nëse lotim podvyadshih më e ulët e lë pas tharje mëngjes vesë. Para se të burbuqe patate pour mezhpolivnym periudhë prej 10 ditësh normë 200-250 litra per 10 m2.

Periudhë kritike në fazën e ujit është gonxhe dhe çel, kur një klubneobrazovanie intensive dhe kanë nevojë për rritje të volozi patate. Lotim të parregullta gjatë këtyre fazave janë izrastanie bubbles dhe plasaritje. Mungesa e lagështi gjithashtu është në rënie turhora dhe lë uvyadanie, i cili zvogëlon punën e fotosintezë dhe koll akumulimit. Kur patate janë formuar izrastanii fëmijët e ndryshme gradë urodstvo duket lakër, vylezayuschie në sipërfaqe. Si rezultat i kësaj, tubers janë të pakëndshëm, dhe nëse ata largohen për farë kulture nuk merr lartë.

Çarje të figurojnë në tubers me një ndryshim të mprehtë e motit. Me fillimin e shirave pas një kohë të gjatë para kohe thatësira ndërprerë rritjen e bubbles, ata tapë formuar shtresa qeliza nuk është në gjendje të ndajnë dhe përhapjen e tyre. Tjetër e shiut të bjerë pëlhurë mbiujëse shtresa roztriskuyetsya. Për të shmangur të shkëlqyer në të thatë motit, ujit dhe bimët i bëjnë ato më të mirë për kushtet e rritjes ekonomike.

Ujitja e patate në fazën e gonxhe dhe çel në fund të korrjes rritet nga 30-40%. Një e mirë në lotim nxehtë motit përshpejton zhvillimin e bimëve dhe gjithmonë paguan për veten. Gjatë rritjes së intensive ajrore masive optimal të tokës dhe lagështia klubneobrazovaniya mbështetjen NV në 80%, duke mbajtur një herë në javë me ujra normë paku 250-400 litra ujë nga 10m2. Në punën e ujitjes ndikon në atë kohë është mbajtur. Kjo sinjale të njëjtën bimore. Derisa mungesa e lagështi në bimë të ndodhin ndryshime të dukshme fiziologjik të shoqëruara me rritjen e përqendrimet e qelinë ujth dhe për të zvogëluar ovodnennosti lë. Prandaj, kur shenjat e para të sipërme bimėve ti do të duhet të lë politike.

Pas lulëzim patate pour moderuar (si vezë), si në qoftë se uji është shpesh i madh dhe normave, është choking bimët. Në tubers duket chechevichki bardhë, dhe nëse do të vazhdojë overwetting këto chechevichki dhe tubers zahniyut. Për 3-4 javë para korrjes lotim të ndalet. Lagështi e ulët e tokës që nga fillimi i ajrore vrug zhardhok masive qelbëzim përshpejtohet dhe nxit formimin e një lëkurë të ngurta. Late vaditës për 20 ditë para se të korrje ul rezistencën mekanike të tubers të dëmit, vonesa ripening, redukton koll përmbajtjes, ata janë përlotur dhe i ruajtur dobët.

Patate pour me ujë të nxehtë në diell, temperatura e saj duhet të jetë nën 18 ° C dhe jo më i lartë se 23 ° C. Në dritën supischanyh terreneve dhe në zonat me dreniruyuschey shtresa e rërës dhe zhavorrit se nuk janë të mbajtjes së ujit, kanë nevojë bimët më të shpeshta me ujra se pjellore të shkrifët dhe balta terreneve. Më pak ujë për qytetet me një këmbë të lartë ujra nëntokësore. Në veri të ujit patate 2-3 herë në pyll - 3-4 herë dhe në shkretëtirën - 5-6 herë.

Cilësia e ujitjes varet kryesisht nga mënyra e ujitjes. Në veri të pyjeve dhe patate pour dozhdevaniem, në shkretëtirë për më shumë furrows. Artificial shi mbi patate e bëjnë për një komplot markuç, edhe-sprayed nė dalje jet. Intensiteti i ujitjes nuk duhet të tejkalojë normën e ujit përthithjen e tokës. Më e mirë "shi" si të tilla, që bien në tokë diametër me pika 1 - 1,5 mm.

Në bujqësi, në fusha të mëdha në përdorimin e patates spërkatës DM-120: "Dnipro," Kuban "," fregatë "dhe DDA-100 milion.

Kur të ujit të ujitjes në furrows miss në ndarje, duke vënë në lidhje me disa distancë jumpers, veçanërisht në qoftë se ka komplot shpatin: lagështi kaq shpejt stechet. Kjo përshtatshme rregullojnė ujitjes. Për shembull, ndërsa katër të ujitjes borozen spacio me 70 cm seksion të ndarë në mënyrë që gjatësinë e ujitjes borozen ishte rreth 2 m. Kjo humbjen e ujit në rrjedhjen e do të jenë minimale, do të jenë më të shpejtë në absorbimin e lagështirë. Puna do të jetë më produktive nëse një pour 2-3 lug, mbi shpenzimet mesatare për secilin nga 160-200 litra ujë.

Ku pak shi bie në dimër, shpenzojnë të vjeshtës vlahozaryadkovyy lotim norma e 600 litra ujë nga 10 m2. Përdorimin e saj në jug-lindore dhe jugore fusha, lagështi përmbajtje për të rritur në tokë për mbjellje patate. Përdoret gjithashtu në fushat për verë të lashtat. Nëse vera pa shi (gatishmërinë e terren kontrolloni theksoi shkopinj, e cila duhet të lehtë të hyjnë në tokën në një thellësi prej 50 cm) për 8-10 ditë për të lejuar ulje e verës lotim normë prej 300 litra per 10 m2, pastaj pas zbritjes - posleposadochnyy ujitjes (200 litra per 10 m2). Kur e bimëve të arrijnë një lartësi 15-20 cm, kanë filluar të kryejnë vegjetacionit (kryesore) ujitjes normë 250-400 litra ujë per 10 m2. Osvezhitelnye lotim normë 75-90 litra per reduktimin e 10m2 tokë temperatura dhe lagështia e ajrit dhe rritja e bimëve gjatë temperaturat e larta të verës, dhe në rërë terreneve dhe supischanyh me vodouderzhivayuschey rezolutë e tyre të ulëta. Lavatrice ujitjes në tokën kripësi janë normë në 1500 l 10 m2 ose më shumë, në varësi të shkallës zasolenosti fizike dhe pronat e tokës.

Pas ujitjes (pas 1-2 ditë), ndërsa toka të buta podokuchivaniem bushes. Në të rënda ryhlennya terreneve të dobishme për të ujitjes dhe sjelljen e ujit është më i mirë i zhytur. Disa ovoschevodov lotim dhe pas prishjes mulchiruyut terren torfë, humus, tallash, përzierje plehrash 4-6 cm shtrese Kjo do të mbrojë tokën nga avullim.

Grim patate e nevojshme. Megjithatë, ata janë duke marrë të tjera dhe nuk mund ta zëvendësojë për primar apo nën tokë e lëruar perekopku lunochnoho dhe duke e bërë të plehut. Kur të pamjaftueshme për të bërë ulje e plehrave dhe në ulje janë në përbërjen e tyre. Fuqi më e madhe e hershme të ushqyerit në aspektin e të bërit të azotit pleh (ure). Përdorimin e tij të bimëve në kulmin e 10-12 cm dhe purline në një thellësi prej 8-12 cm futjen e azotit në një datë të mëvonshme nedozrevaniyu shpie në bubbles dhe zvogëlimin e cilësinë e tyre. Grim potasë plehrave janë në periudhë të mëvonshme. Fosforik pleh si vepron ngadalë në pidhodivlya më pak efektive. Si lehkozasvoyuvanyh format e bërë pleh organik perehnoy, bird fekale, me baltë zhizhu, Korov'yak, etj zolu

Përbërjen e parë në një fazë të hershme para burbuqe bluarje, dhe deri më parë të varfërit dhe të pakët tokës plehrave organike ose minerale. Mineral plehrave të shpërndara në spacio në një distancë prej 5-6 cm nga krekosje, pastaj purline tyre. Çdo vend që zien nga njerëzit shpenzojnë g superfosfat 3-6, 3-4 g kalium sirchanokysloho, 2 - 3 g e amoniumi nitrat apo ure. Kur aplikoni nitrofosku grim ajo të marrë një numër i vlerësuar 10/12 g per shkurre, rreth 2 teaspoons. Në rastin e parë të lëngshme pidhodivli ndarje midis grooves janë të cekët dhe ata të bëjnë zgjidhje: për të marrë 10 litra ujë në 2 tablespoons e azotit dhe kalium plehrave, 4 tablespoons fosfat; shpenzojnë mbi 1,5-2 litra per shkurret. Në vend të marrjes me pleh ujitjes 2 tablespoons ure, i divorcuar në 10l e ujit per 1 m2.

Në qoftë se nuk ka të aksioneve të plehut mineral, patate pidhodovuye zgjidhje zog fekale - 500-800 gram per 10 m2. Për ta bërë zgjidhje placentë është vendosur në fuçi (0.5 kapacitet), e mbushur me ujë dhe mbahen 4-6 ditë para përfundimit të fermentimi zgjidhje. Merrni lëngët i holluar me ujë me një normë 1:10. Kjo zgjidhje pour tokës rreth bimëve, konsumon 1 - 1,5 litra per shkurret. A Po të njëjtën bimë dhe në podkormke navoznoy zhyzhey, por ajo razbavlyayut e përllogaritjes zhyzhy 1 pjesë në 5 pjesë të ujit dhe rashoduyut zgjidhje 1,5-2 litra per Couston. Përdor korovyaka 5 l kashytseobraznoy массы razmeshyvayut edhe 100 litra ujë dhe llogaritjen e polyvayut zgjidhje 30-40 litra per 10 m2.

Nga vendet e plehrave organike në podkormku edhe japin perehnoy - 2 Horst mbi çdo Couston. Drevesnuyu zolu vnosyat e përllogaritjes së Horst 1-2 në përzierje me të njëjtën sasi e thatë të tokës ose glasë ptycheho 10/15 g nën Cousteau, dhe nëse torfyanoy золы - 20-30 g nën Couston. Pas podkormky Cousteau okuchyvayut.

Podkormku dytë në zhvillimin e dobët të nadzemnoy массы shpenzojnë në fillim të fazës tsvetenyya preymuschestvenno калийными plehrave (30 g sernokysloho Cullen 10 litra ujë nga 10 m2). В этой фазе развития растениям необходим калий, который благотворно влияет на клубнеобразования и улучшает их качество. При недостатке в почве калия у сырых и вареных клубней мякоть темнеет. После подкормки растения второй раз окучивают.

В фермерских хозяйствах при опрыскивании машинами ОН-400-1, ПОМ-630, ОПШ-15-01, ОПШ-3200 расходуют 100—200 л рабочего раствора на 1 га, а при авиаопрыскивании — 25—50 л.

Опытные овощеводы сразу же после второго окучивания растения опудривают золой, создавая таким образом дискомфорт для жука колорадского, который в это время начинает повреждать картофель. Для растений это дополнительная подкормка.

Чтобы ускорить отток питательных веществ из листьев в клубни и тем самым увеличить урожай, в фазах бутонизации и цветения, а также за три недели до уборки применяют некорневые подкормки. С их помощью растения усваивают питательные вещества через зеленую поверхность листьев, из которых они поступают в другие органы. Как вспомогательный прием некорневая подкормка дополняет корневое питание растений . Даже одноразовое опрыскивание растений на заключительном периоде роста увеличивает урожай клубней на 7—11%, а крахмалистость — на 0,8—1%.

Технология внесения некорневой подкормки следующая. В 10 л воды в течение 1—2 суток настаивают 200 г суперфосфата, периодически хорошо его перемешивая. Затем через воронку с сеткой, чтобы не попал сор и нерастворенные удобрения, раствор заливают в опрыскиватель. Растения опрыскивают утром и вечером, в период отсутствия дождя. При этом удобрение лучше усваивается и эффективность его повышается. На обработку 10 м2 картофельной плантации необходимо 1 л раствора.

При недостатке в почве азота в период бутонизация—цветение проводят некорневую подкормку картофеля карбамидом (200 г на 10л воды). Бор, медь, цинк и другие микроэлементы восполняют опрыскиванием растений все в тот же период 0,05%-м раствором борной кислоты, медного купороса, сернокислого цинка и других соединений (5 г на 10 л воды). И даже такие малые дозы химических веществ увеличивают урожай картофеля на 8—10%.

Овощевод-любитель В. Семич из Сумской области проводит некорневые подкормки не суперфосфатом или аммиачной селитрой и карбамидом, а углеаммонийными солями АКСО (безнитратное азотное удобрение). Первую подкормку он дает, когда растения достигают высоты 15—20 см. Рабочий раствор: 80—100 г (2—3 столовые ложки) углеаммонийной соли на 10 л воды. Этого количества раствора достаточно для обработки 200 м2 посадки. Вторую подкормку он осуществляет в фазах бутонизации и начала цветения. Рабочий раствор (на 200 м2): 80—100 г углеаммонийной соли и 2 ампулы потейтина (3 мг д. в.). При необходимости овощевод добавляет средство от жука колорадского (регент 80; 5 г на 200 м2). Третью обработку он проводит через 2 недели после второй смесью углеаммонийной соли и фунгицидов. Такое опрыскивание повышает устойчивость растений к фитофторозу. В. Семич сделал вывод, что применение углеаммонийных солей дает не только приростурожая, но и оказывает положительное влияние на растения, а также микрофлору почвы.

После подкормок обязательно окучивают растения или рыхлят почву. Окучивания проводят также после полива и дождя. Поэтому при хорошей обеспеченности растений картофеля влагой, кроме рыхления почвы, необходимы окучивания. С окучиваниями нельзя опаздывать, иначе прлучают запоздалый урожай. При окучивании на стеблях образуются дополнительные корни, так как почва подсыпается до листьев. Следует иметь в виду, что при сухой и жаркой погоде глубокое рыхление легких почв и окучивание недопустимы, так как они вызывают потерю влаги, перегрев почвы, что ухудшает условия клубнеобразования и способствует появлению болезней. Поэтому на богарных землях при засушливой погоде окучивание малоэффективно. Вместо окучивания в таких условиях при рыхлении к каждому растению подгребают немного почвы с междурядий. Окучивание растений особенно важно при переувлажнении почвы.

Картофель окучивают, когда растения достигнут высоты 15—20 см. Поскольку корневая система распространяется по всему гребню, а если посадка была не гребневая, то широко в стороны, окучивают осторожно, чтобы не повредить ее. Для этого вначале проходят по междурядьям ручным окучником, а затем подокучивают почву мотыгой, чтобы присыпать ею нижнюю часть стеблей, свободную от листьев. В случае недостатка влаги окучивание откладывают и проводят его после выпадения осадков. Кроме того, окучивают так, чтобы гребень был широким в нижней части и плоским — в верхней, так как почва в узких гребнях быстрее пересыхает.

Опытные овощеводы почву при окучивании сгребают, но не переворачивают, и осуществляют это не мотыгой, а только рыхлителем, состоящим из 3—4 зубьев. Мотыга почву переворачивает, а рыхлитель сгребает. Вокруг каждого куста картофеля образуют холмик, который в центре имеет молодые стебли. Для раннего картофеля достаточно одного окучивания. После окучивания растения оправляют, освобождая листья от почвы.

При интенсивном росте растений и переувлажнении почвы окучивают второй раз через 12—15 суток после первого в фазе бутонизации, присыпая влажную почву к кустам картофеля на высоту 8— 10 см. Это позволяет обеспечить корневую систему и образующие клубни кислородом, спасает их от удушья. Не допускают при этом травмирования растений , так как обломанные стебли наиболее уязвимы болезнями. Их удаляют с участка. На сырых почвах в условиях чрезмерного увлажнения проводят третье окучивание. Между окучиваниями продолжают рыхление почвы.

Для улучшения условий роста и развития, уменьшения вырождаемости клубней применяют ряд приемов, направленных на снижение температуры почвы в посадках картофеля . Этого можно добиться посредством сева кулис из кукурузы (через 2—3 ряда картофеля на 1,5—2 м друг от друга). Эффективно также мелование растений в самую жаркую погоду, то есть опрыскивание надземной массы перед бутонизацией меловой суспензией (побелка растений ).

При уходе за растениями особое внимание перед созреванием картофеля обращают на подготовку участка к уборке урожая. За неделю до уборки проводят увлажнительный полив нормой 100 л воды на 10м2, а затем рыхление междурядий. В случае раннего осеннего ненастья и сильного переувлажнения почвы уборку урожая картофеля проводят при зеленой надземной массе растений , с невызревшими, легко повреждающимися клубнями, которые плохо хранятся. Приемы ускорения созревания клубней способствуют более быстрому просушиванию посадок. Искусственное воздействие на надземную массу повышает урожай, содержание крахмала в клубнях и их лежкость. Такими приемами являются скашивание надземной массы растений , чеканка, десикация, синекация и др.

Скашивание надземной массы перед уборкой урожая способствует повышению устойчивости клубней к повреждению кожуры и предотвращению распространения болезней (особенно фитофтороза). Однако раннее скашивание массы , например за 14—21 сутки, приводит к снижению урожая на 20—25% и содержания сухого вещества в клубнях на 9—12%. При этом удаляется масса с большим содержанием пластических веществ, которые могли бы быть использованы для увеличения массы клубней. Если же надземную массу скашивают за 7—10 суток до уборки, то потери урожая и сухого вещества будут минимальными, причем в этом случае происходит утолщение кожуры клубня в 1,5—2 раза. Некоторый недобор урожая компенсируется лучшим хранением клубней. Скашивают надземную массу вручную косами или с измельчением массы машинами КИР-1,5, КИР-1,5Б, БМ-6Б, МБ-6, агрегатируемыми с тракторами ЮМЗ-6, МТЗ-80/82.

На ранних посадках картофеля за 8—12 суток до уборки урожая надземную массу срезают серпом, оставляя над почвой стебли высотой 10—15 см, выносят за пределы огорода, где впоследствии ( после высыхания) сжигают. С надземной массой уносятся возбудители болезней. Клубни же после среза массы быстрее созревают. Во время сильных дождей в период полегания стеблей (раскладывания кустов) проводят чеканку-подрезку и удаление с участка нижних листьев картофеля , лежащих на почве и в первую очередь поражающихся фитофторозом.

Вместо скашивания надземной массы растений целесообразнее использовать прием предуборочного подсушивания ее химическими растворами (десикация). В качестве десикантов используют медный купорос (5%-й раствор), хлорат магния (25—30 г на 10 м2), реглон 20%-й (2—4 г на 10 м2), хлорат-хлорид кальция 42%-й (40—50 г на 10м2). Норма рабочего раствора 0,4л на 10м2. Действие десикантов приводит к ослаблению водоудерживающей способности растительных тканей и быстрому их обезвоживанию. После обработки посадок картофеля за 7—10 суток до уборки с помощью опрыскивателя или пульверизатора 5%-м раствором медного купороса на листьях появляются пятна, затем они желтеют, скручиваются по краям и высыхают. Влажность листьев после обработки снижается в 1,5—2 раза и более. При засохшей надземной массе клубни легко отделяются от стеблей, что облегчает уборку. Подсыхание вегетативных органов ускоряет естественные процессы созревания, усиливает отток пластических веществ в клубни. Вследствие этого повышается урожай и качество картофеля .

Обработка посадок хлоратом магния эффективна при повышенной влажности воздуха и почвы и пониженной температуре. Опрыскивание растений препаратом (25 г на 10 м2) за 7 суток до уборки урожая приводит к интенсивному подсыханию надземной массы . Уже через час после обработки скорость испарения влаги листьями увеличивается почти в 2 раза. При отсутствии дождей листья подсыхают за 3—5 суток.

Эффективным приемом повышения урожая и качества раннего картофеля является сеникация (перевод питательных веществ надземной массы растений в клубни). Он основан на применении, растворов минеральных удобрений (суперфосфат, жидкое комплексное удобрение марки ЖК.У 10-34-0) на посадках перед уборкой урожая. Они оказывают действие, аналогичное действию десикантов. В качестве сениката используют настой суперфосфата. Он плохо растворяется в воде. Для обработки приготавливают 20%-й настой. Для этого берут две емкости, например ведра. В одно ведро засыпают суперфосфат из расчета 2 кг на 10 л, заливают его водой и тщательно перемешивают в течение 1—2 ч для извлечения из гранул водорастворимого вещества. После перемешивания смеси дают отстояться, а отстой сливают в другое ведро. Если приготовленного раствора не хватает для опрыскивания всей площади посадок, то готовят маточный раствор. Для этого добавляют в ведро еще 2 кг суперфосфата, который затем разбавляют в два раза. Расход рабочего раствора 0,5—1 л на 10 м2.

Сеникацию осуществляют также с помощью нового удобрения марки ЖКУ 10-34-0, содержащего 10% азота, 34% фосфора и не содержащего калия. Для обработки берут 30%-й раствор удобрения. В случае отсутствия четко выраженного эффекта пожелтения и отмирания надземной массы через 8—9 суток после первого опрыскивания, но не позже, чем за 10 суток до начала уборки, проводят повторную сеникацию тем же препаратом.

Опрыскивание надземной массы картофеля сеникатами проводят в фазе цветения или после нее (за 20 суток до оптимальных сроков уборки) в ясную, лучше безветренную погоду (во избежание сноса удобрения). Не проводят обработку перед дождем, после него и при росе. Лучшее время для опрыскивания — около полудня, когда с растений сходит роса и они начинают испытывать дефицит влаги. Можно опрыскивать растения вечером. Это усилит отток пластических веществ в ночное время.

Recommended lexuar

 
« Захист рослин від шкідників і хвороб Висадка »