Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje

Meksikan fizalis më të përhapur në Ukrainë për shkak të saj krahasuese holodostoykosti. Vjen nga Meksika. Sil'novetvyascheesya erëza, kryesisht perekrestnoopylyayuscheesya. Forma pryamostoyachyy shkurret, polushtambovaya ose polustelyuschaya me neopushennym, zhveshur rrjedhin, lartësi 60-80. Root sistemi është zhvilluar mirë. Lë të qetë, neopushennye, elongated-vezak, pothuajse tselnokraynye ose slabovyemchatozubchatye, suprotivnye rregullt apo të shkurta cuttings. Tinction lë të gjelbër të errët, e gjelbër, verdhosh dhe purpurtë. Lule të mëdha, i vetmuar, pazushnye me të verdhë, ngjyrë jeshile ose spaynolepestkovym, kolosovidnym venchyk, e vendosur në bronkial (pirun shoots). Në formën lule ngjajnë pyatikonechnuyu ylli. Brenda në lule të dukshme 5 drejtkëndësh chertochek kafe, alokuar në mesin e pistil, rrethuar me ngjyrë vjollcë tychinkami. Pjesë e sipërme e lule mbuluar pyatikonechnym cap, të qetë, pa opusheniya. Tipar i veçantë i flower - shumë rozrostayutsya qelizë, e cila më pas e vënë tërësisht fruta në një ngjyrë e ndritshme chehlika. Ai me lehtësi shelushitsya. Gjatë periudhës së fruiting bimë në një 400 lule, por jo të gjitha prej tyre formojnë fruta.

Fruta - madh rrethor dhe banesë-qarkore plotësisht ngjitur me kokrra të kuqe puzyrevidnoy chashechtsi. Pikturë tas, mbuluar fruta fizalis meksikan, është dritë e gjelbër, gjelbër, verdhë, fruta - gjelbra, dritën jeshile, të verdhë, portokalli dhe madje i purpurtë. Kur arritjen e pjekurisë teknike filxhan shpesh coptuar në krye të frutave. Thanks puzyrevidnoy chashechtsi lloji i fabrikës ka marrë emrin e saj (fizalis - Greqisht "flluskë"). Pesha e frutave Madhësia 1-100 g, një mesatare prej 30-40 g në diametër 4,5 cm të Produktiviteti i bimëve nga 3 deri 5 kg.

Ripened fruta bojatisur në të verdhë të ndritshme, në aspektin e errët gjelbër. Fruta sipërfaqe të mbuluar me ngjitës, kështu që me sa duket, dhe bëri thirrje të këtij lloji është një frut kivi ngjitet fruta. Viscidity jep vajisur dukjen dhe shije të hidhur i frutave. Për të hequr berries përpara se të hahet obdayut uji i valë. Farërat në fruta të shumë (deri në 700 PC.) Ata janë të sheshtë, të verdhë, të vegjël (1000 nasinyn peshë 1,5 g), të ruajnë ngjasim 3-5 vjet. Kur pasardhësit e prodhimit është e nevojshme izolimi hapësinor. Opylyaetsya fizalis meksikan insektet.

Lulushtrydhe frut kivi vijnë nga Amerika Qendrore, ku ai kultivohet një fabrikë kokrra të kuqe. Shfaqet në të egra si në bregun e detit të Zi e Kaukazit, në jug të Ukrainës dhe Kazakistan. Polustoyachim bimëve, pothuajse sexhde hustoopushennym gjelbër rrjedhin 30-70 cm e lartë, të ndryshme nga ato të meksikane, të gjitha dendur pubescent bimore, kështu që është quajtur gjithashtu dimrit qershia opushennym. Bush oblistven fort. E lë të thjeshtë, ose serdtsevidnye oval, i dhëmbëzuar në teh, pak corrugated, Madhësia e mesme, të errët jeshile me të verdhë. Lule e vogël (1,5 cm), të ketë një zile formë, pink zbehtë, të gjata me ngjyrë kafe krapinkami-në raundin baza e saj samoopylyayuschiesya, insektet zorr vizituara. Pjesë e sipërme e flower - një celulë e vogël, raund-konik, p'yatyhrannymy, i çelët ngjyrë jeshile. Fruta - kokrra të kuqe të verdhë apo ngjyrë e ndritshme, e vogël (5-15 g), raundi, shumë i ëmbël me një aromë të këndshme lulushtrydhe ripening kur bie, si mund të shkaktoj vetëmbjelles. Chehlik rritje më të shpejtë sesa fruta. Kur qelbëzim nëpërmjet mishit të dukshme fara. Farërat janë të vogla, banesë, oval, dritë të verdhë apo ngjyrë portokalli. Pesha 1000 nasinyn - 0,8 m. punën e bimëve 1,5-3 kg fruta.

Kivi fruta - teplotrebovatelnoe bimore, por meksikan specie është karakterizuar nga holodostoykostyu relative. Farërat germinating fizalis meksikan në 5 ... 10 ° C, dhe lulushtrydhe - nuk më poshtë 15 ° C. Temperatura optimale për rritjen dhe zhvillimin e 18 ... 25 ° C. fizalis meksikan mund të lëvizin për të dobët e ngrirjes -2 ° C.

Short-ditore bimore, jo thjesht për mbulimin, thonë në rritje e papërpunuara të rinj në kopsht ose të përziera nënshkrimi korrave. Posuhostiykyh bimore, për shkak të pranisë së një sistemi të fortë rrënjë, sidomos kur bezrassadnym rritje mënyrë. Megjithatë, fabrika trebovatelnoe të tokës lagështi.

Rritet edhe më pjellore, e zbutur, të ngrohtë të tokës deri në marrjen e plehrave organike dhe minerale. dimër qershia zgjedhë tokave pjellore e neutrale reagimit të mesme. Mos i mbani silnokislyh, i kripur dhe tepër i freskët e tokës, ku ai ka zhvilluar dhe keq i sëmurë. Fizalis nuk mund të rritet në zonat e ulëta, apo mushama në verë, ai vdes i fitoftorozu. Mos bimėve ajo, dhe e tokës, në masë të madhe hnoyem fillings. Fresh navozu rritet në masë të madhe i dehur, dhe formimin e frutave dhe e vonuar ripening. Të varfër ranor tokave, të lashtat marrë shumë më e ulët edhe pse më parë fruta të pjekur dhe të përmbajë më shumë sheqer.

Recommended lexuar

 
«Terezi Aplikime në shtëpi »