Medicinale pronat

Në mjekësinë popullore përdoret si diuretik fizalis me gurë në veshka dhe fshikëz, infuzion i thartiçkë përdorur në pyo inflamacion i rrugëve urinare pamflet dhe rheumatic sëmundjes. Decoctions e frutave trajtojnë inflamacion i frymëmarrjes trakt, stomaku dhe zorrët. Për shërimin e plagëve dhe në trajtimin rheumatism aplikoni krem bërë nga grimcuar fruta. Fizalis ka antipiretik, hlistohonnye, laksativ pronat, është krovoostanavlivayuschim mjet. Fizalis dobishme për fëmijët dhe ushqim dietik, me sëmundje në veshka dhe në postoperative periudhe, me colds, lartë të gjakut presion, dhimbje në bark dhe zorrët, përdhes.

Recommended lexuar

 
«Aplikimi në shtëpi Ushqyese »