Vlera ushqyese

Fruta kivi fruta në pozhyvnosti dhe përbërjen kimike i çmuar shumë lart varietetet e domate, spec dhe kastravec. Në meksikan frut kivi fruta 6-12,1% thatë përmban çështje, 2,5-5,9 - sheqer, 0,9-2,5 - krudo proteinike, 0,25-0,3% pectinaceous substancave, 15.-30. mh/100 g ascorbic acid, 0.8% të zolnyh elemente, citric acid dhe substancat Tanning.

Ushqyese fizalis lulushtrydhe pak më e lartë se meksikan. frut përmban deri në 16.5% thatë çështje, me 9% të sugars (duke përfshirë sucrose - 80-85% të totalit të sugars), 45 mh/100 g ascorbic si dhe acid organik acids, pektin substancave. Në kushtet e sheqerit që hyn në raspberries dhe në gjysmën strawberries.

Meksikan frut kivi fruta dhe lulushtrydhe përdorur në pazhvilluar ose të thata për të bërë një komposto, kripë, turshi, paste, fruta jellies, jams, reçel, xhelatinë. Kjo është e vetmja fabrikë perime, frutat e pronave të cilat pelte, që është veçanërisht e vlefshme për ëmbëltore industria (pelte candies). Fizalis jep një këto produkte të bukur, ngjyrë e kuqe-e thirrur.

I frutave të freskëta është përdorur edhe në salads, vinaigrette, supah për gatim perime havjar me karotë në salcë domate. Veçanërisht të vlefshme për tharje lulushtrydhe kivi fruta, e cila është përdorur si një stafidhe. Ai shtoi në fruta compotes, e cila u jep atyre një aromë të posaçme. Pėrdoret si erëza në turshi, domate, lakër.

I sipërfaqes së re dhe me fruta të pjekura kivi fruta është e mbuluar me ngjitës, një film i hollë e vaji i thekshëm shije të pakëndshme. Para përgatitjes së frutave, nuk e spastrimit chehlika, e mbushur me ujë i valë dhe vlim 3-5 minuta, pastaj fshi në kullesë. Kjo eliminon erë, dhe e filmit lahen off i frutave lehtë është spastruar nga chehlikov. Pas përpunimit të tilla frut kivi ka një shije dhe aroma të këndshme, dhe veçanërisht të mira (më e mira domatet) për pickling. Erë specifike se ajo i jep fruta në hlyukozid - kivi fruta.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat Farë »