Magazinimi onions mitrës

Magazinimi onions prindi duhet të përpiqen për të reduktuar humbjet dhe për të krijuar kushte për jetë e mundur në fillim të arsimit në bazat arrows bulbs. E temperaturës optimale për ruajtjen e shumëfishoj - 2-8 ° C dhe lagështia e ajrit - 70-75%. Storage temperatura më të larta rritjes së të zhdukje e lagështi nga rrënjët dhe rritjet e mbeturinave, dhe rezultatet më të ulëta në frenim i lulëzuar dhe qelbëzim, dmth reduktimin e kulture fara.

Në të mprehta me qepë varieteteve optimale mode e magazinimit në mars dhe prill krijuar bazat arrows që tregojnë se kur ata sy avari. Ky është një kontroll i saktë storage qepë-mitër. I ruajtur në temperaturat e mitrës onions pas zbritjes në fillim të formave arrow lulëzuar së bashku para se të pjekur fara. Optimale trajtim duhet ndjekur gjatë tërë periudhës së magazinimit, largimin e tepërt lagështi nëpërmjet ventilim.

Nën-mitër përkulet më shumë të leverdisshme urë thurimë kuti 20-25 kg. Pas e mitrës bulbs nasypayut në raste të tilla në buzë dhe e vendosur në dhomë trays në shumë prej deri në 2.5 metra qepë-mbajtur vetëm në mitër edhe winterized strehimoret, jo nëpërmjet dimrit ku temperatura nuk bie më poshtë-GS.

Ovoschevodov amatore onions për të mbajtur në llogore. Zgjidhni një vend ku ka më borë në dimër dhe pranverë kjo zatoplyaetsya talymi ujërave. Gërmoj një kanal në një thellësi prej 2-3 bayonet kovë, vendos kuti onions, e mbuluar me thes dhe bie në gjumë terren. Buhorok tokës tolem kleenkoy mbuluar ose jo të pronykala ujë shiu. Vendosur në majë të një shtresë e hollë kulture residues - për burgosjen e dëborës. Hiq pranverë onions me llogore, e thatë, dhe lloj mbjellë.

Në shtëpi, në vendin e onions storage në bodrumet, attics, ballkone, awnings (rajonin e jugut), nëntokësore, bodrum, plevicë, barns, garazha, etj ovoschevodov amatore Disa mendojnë se onions janë më të mirë të ruajtur në një bodrum. Edhe lagështia e lartë në qepë, pezullimin ose vyazankami mbi bottlenecks garzë në qese, pezullimi dhe nuk është spoiled një kohë të gjatë. Në bodrumin e mbushur onions në baskets, kutitë ose çanta dhe dyqan, duke shmangur luhatjet e temperaturës. Bulbus inspektojë periodikisht dhe menjëherë të hiqni prekur.

Kur shuma të vogla të depozituaraonions urbane apartamente në kuti, kuti të vogël planchatyh Madhësia 48,5 x7x48, 5 rrjetë ose çanta dhe garzë. Plehra vënë në një enë në lozhë poshtme. Shitore në një vend të thatë dhe të errët. Onions mirë të ruajtura në tallash, e cila peresypayut çdo shtresë.

Onions ruajtur në polietilenit çanta. Çanta bërë të trasha polietilenit MK 100-150. Ato janë të vendosura vertikalisht, dhe të lënë të hapura. Brenda në paketë ndërton deri në 3% dioksid karboni dhe të reduktuar përmbajtjen e oksigjenit 9-10%. Kjo i lejon të mirë onions dyqan.

Në shtëpi, para se të ngricat qepë dyqane në dyqan, ku ajo të shpërndara në dysheme netolstym shtresa. Në sasi të vogla qepë dyqan në apartament attic e ndërtesave, disa chimneys dhe Borova ku ai qëndron në një shporta të ulët, e mbuluar me rrogoz. Në sasi të mëdha të ruajturaonions nëntokësore izb. Ata duhet të jetë e thatë dhe nepromerzaemymi.

I ruajtur mirë qepë, zapletennyy në braids, e cila pidvishuvaly pranë një dritare në kuzhinë ose në një dhomë ftohtë, por nuk i lagësht të nxehtë. Pjerrje gjithashtu pezulloi horizontale attic plevicë ose të ngrohtë. Si ftohëse tyre mbulon. Ovoschevodov amatore mastered thurje të përkulet ndaj motuzochtsi, e cila i ngjan një gjigandi të lartë. Deng shkon mirë, ju lutem të syve.

Recommended lexuar

 
«Ushqim Storage onions Pickling »