Teknologjia e prodhimit dhe ruajtjen e qepë-sevka

Teknologji rritje sevka bazuar në aftësinë e bimëve onions nën kufizime ose përfundimin e marrjes së ushqyesve dhe ujë nga terren për të kaluar në formimin e bulbs, dhe pastaj të ndjehen të sigurt pavarësisht nga mosha. Praktikisht këto kushte arrijnë qëllimisht thickened mbjellëse dhe mbledhjen e bimëve vehetuyuchyh më shumë e tyre dozarivaniem. Kjo është rrjedhjen e substancave plastike nga rrjedh lë në bazë të rrejshme, ku një pjesë e vogël qepë - sevok.

Kryesore terren dhe teknologjive të trajtimit të ngjashme presowing për onions nga pasardhësit. Në kulture rotacionit, apo plodosmene, pleh organik nga 30 deri 60 t / ha ose 30-60 kg / 10 m2, e bërë në kuadrin e para bimore, ndërsa kryesore vjeshtë tokës - fosfor-potasë plehrave në një normë prej 35-55 dhe 40 -- 60 kg / ha DR Kur në pranverën e tokës kontribuojnë Polesie azotit plehrave në një normë prej 60-80 kg / ha DR Megjithatë, në pyll kryesore plehrave në doza të plotë bëhet në vjeshtë kryesore tokës. HERBICIDE po bëjnë të njëjtën pranverë.

Kalendari i datave të mbjella fara në pyll të Ukrainës është e dytë të dekadës së parë të prillit, në shkretëtirën - dekadën e tretë të marsit, dhe në Polesie, qendror Nechernozemya rajone - në fund të prillit. Ovoschevodov amatore të rritet onions, sevka prodhojnë hullizë ulët. Ata narizuyut cekët grooves të tilla në një distancë nga njëri-tjetrin, që ndërmjet tyre, mund të përshtatet squanderer në përkujdesjen për bimë. Në këtë rast filloi të uzkoryadnym mënyrë përmes 10/15 cm, fara e një numri të vendoset në një distancë prej 0,5-1 cm namochennye ose fara të mbjella proroscheni - Temperatura e ulët që ata kryejnë. Hapat që figurojnë në gjashtë-shtatë ditë pasi të mbjella.

Në sipërfaqe të përdorni shyrokoryadnyh uzkopolosnyy spacio mënyrë të mbjella e 45 cm dhe 6-8 cm strip, dhe dy-kasetë dhe mënyra mnohoryadnyy skemë vendosje mbjellëse të bimëve 20 50 cm, 5 5 5 5 50 cm, 15 + 15 15 15 15 70 cm Numri i rreshtave në kasetë të përcaktojë kur mechanized mbjellëse width kapjen seeders. Kur mechanized mbjellje përdoret gjerësisht kasetë trehryadnuyu korsi uzkopolosnyy mënyrë mbjellëse skeme 40 40 60 cm dhe 6-7 cm të gjerë strips Mnohoryadnye thickened bimėve vendosje skemave të lejojë përdorimin e plotë të potencialit biologjik të bimëve për të përmirësuar kulture prodhimit dhe standarde sevka. Këto të korra të përdorni vetëm në të mirë-trajtuar, net e tëharr fusha.

Norma e thatë të mbjella qepë fara-1 dhe 2 kategori të ngjashmërisë dhe 75% më e lartë në pjellore, toka ujitet, me rrip mnohoryadnyh do të thotë të mbjella varionin nga 80 deri në 90 kg / ha. Kjo siguron një numër të lartë të farës (20,5 t / ha) japin sevka cilësi të mirë (lukovichek standard output e arrin 87%). Në zonat e thatë, me mungesën e humus në tokë dhe në vende ku nuk ka ujitjes, mbjellëse normë duhet të jetë brenda 50-60 kg / ha. Të korra të onions, JO sevka prorezhivayut mekanikisht dhe nuk funksionon.

Thellesia e hedhjen e fara e 1,0-1,5 cm thatë në pranverë -2,5-3 shih Ai varet gjithashtu nga kushtet e tokës. Në të nuk trajtohet edhe pasardhësit e tokës më të thellë të mbjella. Në shtrat me feta thellë grooves Zsm dhe qepë fara purline në 1.5 cm sipërfaqe të mbjella hullizë pas pak prikatyvayut lehtë rollers, dhe pastaj mulchiruyut madhësi apo torfë humus shtresa 1,5 cm, kështu që nuk thahet.

Në fermat e specializuara lukoseyushih pasardhësit e perimeve të mbjella seeders SB-4, 2 dhe skonu-4, 2. Në rrugën e mnohoryadnyy kasetë mbjellëse makinë mbjellëse skonu-4, 2 konvertohet, duke vënë një shtesë 22 vysivaly makinë, duke e rritur në kutitë pasardhësit 0,4-0,5 m në kuadrin e saj, dhe vyhotovlyayuchy naveshivaya trare mbjellë gjashtë seksione përsëris se lehtësim (rollers para dhe lojë e mbrapa). Në hryadilyah seksione eshelonirovanie vendosur pesë spirancë hapës të tipit: të tubet diametër nga 1 inç më poshtë e përparme pryvaryuyetsya segment arched jashtë në mënyrë që të mos hapës Rezultati në terren hedhjen e fara në një thellësi prej 5 cm thellësi Manage hedhjen hapës me ushtrimin individualisht prikatyvanie në zonën kaseta në të mbjella shpejtësia e 6 km / h.

Mëtejshme për kujdesin e të lashtat përfshijnë mulching, dovshodovoe dhe poslevshodovoe blinduar, ujitje, kultivim mizhryad, duhan, mbrojtjen nga sëmundjet dhe dëmtuesit.

Për qepë-rritje sezonin sevka shpenzojë 3-4 mizhryadnyy një trajtim më të vogël (4 - 5 cm) i thellë, për të shmangur dëme të konsiderueshme për sistemet rrënjë, për të krijuar një shtresë e butë mulchiruyuscheho mbron nga zhdukje e lagështi për të parandaluar vyvorachivaniya rritje e fara dhe stuhitë ri ' Yaniv. Thyerja mizhryad me rrip të gjerë dhe shyrokoryadnyh posevah bimë fillojnë kur formë e parë e vërtetë fletë. Së pari ryhlennya dhe zvogëlimin janë rroba zije kultivator CGB-4, 2 Traktor UMZ-6 ose MTZ-80 në shpejtësi të ulëta (deri në 4 km / h), pas faktin se nuk ishin të bimëve okucheny qepë pluhur dhe terren. Në kultivator vendosur vetëm palë ploskorezhuschih prehër të njëanshëm. Processing ogival këmbët lehtėson farë rritje e rroba zije nga shtresa të tjera. Megjithatë, pavarësisht nga të prishjes së, ndërsa një kundërshtim tokës. Në vijim janë shpërbërë, pasi onions ujitjes.

Kur rritet onions, sevka kryesore të tërheqë vëmendjen jo vetëm për të mbrojtur nga të lashtat rroba zije, por edhe për të siguruar sasinë e duhur të ujit bimët në gjysmën e parë të jetë e kotë periudhe, duke shmangur atë më poshtë reduktimin 75% NV në tokën 0-40 cm shtrese nga mungesa e ajo formoi një shumë të vogël bulbs, kështu që në të pyjeve dhe stepë Ukrainë bimë dy ose tri herë në ujë: të parë - në këtë fazë të lë dy norma 300 m3/ha ose 300 l/10m2, të dytë dhe të ardhshëm - pas 8-10 ditë normën prej 400 m3 / ha. Për 3-4 javë para korrjes (me fillimin e arsimimit rrënjët) me ujra të ndalet.

Sign-pjekje qepë sevka është fillimi i yellowing, usyhannya dhe vylyahannya (50-60%) e lë, kur bulbs bërë në madhësi standarde në 80% e bimëve dhe më shumë. Plant onions, pidkopaty dhe vysmyknuty e tokës në fazën e vërtetë lë 3-4 (mosha 50-60 ditë), të ketë aftësinë për të formuar bulbs për tre javë, gjatë të thatë motit me diell. Kjo mundesi per te postuar dozarivaniyu qepë pronës është i vlefshëm. Më i plotë është e dukshme në të mprehta qepë varieteteve.

Në familjet me të vogël e vëllimit të prodhimit sevka korrjes bëjnë minave skoboy VNU-lukopod'emnikom LNSH ose AP-1, vetë-2na shasi. Pastaj dorën vysmykuyut tokës dhe dozarivayut. Kur-madh vëllimit të prodhimit të qepë sevok hiqni qymyrxhi LKH-1, 4ili LKP-1, 8. Ata janë podkapyvanie ndërsa valkovaniem qepë-sevka në këtë fushë. Kopach konvertohet për këtë qëllim: të zvogëlojë hendekun që ndan trosty midis ekraneve dhe baret elevator për të 6-10 mm, i vendosur midis aprons bashkim llafazan, dhe i gjatësisë komkodavitelyami elevators, vplitaty montim hekurave në kanavacë roll elevator. Për podkapyvaniya të gjithë gjerësinë e vëna para ekranit ndajnë të njëjtën gjatësi.

Pas dozarivaniya dhe tharje në qepë-sevok japë madhësi samoskydnymy automjeteve dhe ajrore automjeteve në çanta ose tyl, atëherë dosushivaet nën kulm duke përdorur vozduhopodohrevateley VPT-400, VPT-600, elektrokaloriferov dhe bimë të tjera termike sevok kur thatë ventilim ajër të ngrohtë. Bulbs duhet të kenë veshur hollë qafës dhe të mbulohet me thatë peshore të shkëlqyer.

Pas dosushki qepë bulbs-sevka qartë e tokës dhe bimëve additives, dhe e lë në pikë pas trajtimit, i cili përbëhet nga makina të tilla, të prodhuara industrisë: marrjen bunkeri PB-2 lëviz me poshte; hrohotnoho tsybulnomu pastër OHL, i cili ndan nga voroh impurities; lukootminochnoy machines FSC-6; sorting onions SLS-7. Të gjitha makinave të lidhë një conveyor midis sistemit STH-30. Në paragrafin qepë-sevok pastruar dhe sortuyetsya grupe. 1 m3 e pagatuar qepë-sevka pas heqjen e lë të marrë neto 0,7 m3. Pesha e 1 m3 qepëthatë-sevka - 580-600 kg.

Nga qepë-sevok malohnezdnyh varietetet e ndarë në tri grupe (në më të madhe të tërthor diametër sipas OST 46-38-75): e para - 10/15 mm, të dytë - 15,1-22 mm, e treta (sample) - 22, 1 -- 40 mm, të mesëm dhe varieteteve mnohozachatkovyh - katër grupe: e para - me përmasat 15,1-22 mm (për varietetet e bulbs kubastoy forma - 15,0-25 mm), të dytë - 22,1 & mdash; 30 mm (për kubastoy format - 25,1-30 mm), e treta - 10,0-15 mm, katërt (sample) - 30,1-40 mm. Të gjitha bulbs, që nuk i kalon diametër 10 mm, të përshtatshme për mbjellje në dimër. Një i madh i ruajtur deri në pranverë.

Para se bazë për hedhjen e ruajtjes së dimrit për të parandaluar sëmundje dhe kalb peronosporozom sheykovoy dhe për të reduktuar strelkovaniya Plant qepë-sevok nxehet javën e parë në një temperaturë prej 20 ... 25 ° C, e dytë - në 30 ° C, të tretë - në 35 ° C, dhe pastaj për 8 - 12 orë - në një temperaturë prej 40 ... 42 ° C.

Mënyra më e mirë për të ruajtur sevka e dytë dhe të tretë (për malohnezdnyh varieteteve) grup është i ngrohtë. E temperaturës në dhomë të nxehtë gjatë dimrit është mbajtur në nivelin e 18 ... 20 ° C dhe lagështia relative - 50-70%. Qepë-sevok shkarko in. storage racks në shtresa të ngushtë 25-30 cm ose hekurudhor kuti kapacitet 8-12 kg, janë vënë rafte me kujdes dhe të thatë në një temperaturë prej 25 ... 35 ° C dhe lagështia 60-70% brenda 15-20 ditëve. Pas sevok prosohne dhe do të "goditje" kur voroshenii, ruajtjen e temperaturës brenda 18 ... 20 ° C dhe lagështia - 60-70% të ulje.

Para se të ftohtë acar i fortë kur-ngrohjes storage metodë mbështetjen e temperaturës + 18 ... 20 ° C, ndërsa jashtë reduktimin e ajrit të -10 ° C ul temperaturën e magazinimit të -1 ...- C dhe 3. Deri në pranverë të ngroh. Me konstante temperaturën e pranverës shkrij në depo për të rritur 30 ... 35 ° C dhe e mbajnë atë për 4-5 ditë derisa otpotevshiy sevok nuk thatë. Pastaj, për të reduktuar temperaturën 18 ... 20 ° C dhe të mbajë atë në një lagështia relative e 60-70% të sevka ulje. ftohtë-storage mënyrë të ngrohtë kërkon përputhje me temperaturën e mësipërme regjimit të gjithë periudhën e magazinimit.

Sevok i vogël (7-12 mm në diametër) të mbetet vetëm në mënyrë të ftohtë neopalyuvanyh lokalet rëndësishëm në luhatjet në temperatura (nga 0 ° të 5 ... 8 ° C) dhe lagështia relative 80-85%. Nëse ju ruani këtë sevok në një tjetër, ai ishte shumë i usyhaet i ulët dhe i jep një japin qepë-ripky. Me sevok mbajë ekonominë e frigorifer në një temperaturë konstante - 1 ...- 3 ° C dhe lagështia e 90-95%: Humbja në magazinimit të tilla do të jenë minimale.

Para se të sevok ulje nxehet për dy ose tre ditë në një temperaturë prej 28 ... 30 ° C ose për 8 orë në 40 ... 42 ° C. nxehtit trajtim ndihmon reduktuar strelkovaniya bimëve, dhe sëmundjet e bulbs. Pastaj sevok perebyrayut, duke hequr mbetjet e lë të thatë, të sëmurë dhe e thate onions.

Recommended lexuar

 
«Korrje dhe pas përpunimit të korra Tipare të teknologjisë së onions me sevka »