Përgatitja e farë për mbjellje

Great vlerë për përshpejtimin e farë rritje dhe marrjen e produkteve në periudhat e mëparshme ka presowing trajnimin e tyre. Get normale onions shkallë është e vështirë, si fara mufatet keq, ngadalë germinating, humbasin ngjashmëri. Farërat e qepë, të blerë për të mbjella perime prodhuesit janë të ulëta (rreth 35-40%) ngjashmëri fushë. Prandaj, është e nevojshme për të punuar për të përmirësuar cilësinë e tyre. Ata duhet të jenë chistosortnymi ngjashmëri me të mira dhe shëndet. Kjo pastërti reproduktsiynoho klasa pasardhësit e parë dhe të dytë kategori duhet të jetë 95% ngjashmëri - së paku 75% lagështi - jo më shumë se 11%, pesha nasinyn 1000 - 2,8-3,8 m. presowing pasardhësit përfshin përgatitjen e detyrueshme ' të lumtur dhe të dëshirueshme mënyra.

Metodat e kërkuar:

klasifikim dhe sizing

Për të mirë nga të pjekur dhe vyravnennoho kulture fara të renditura sipas madhësisë në të vegjël, të mesëm dhe të madh: Kur të kalibrimit immersing pasardhësit e tyre në një kavanoz për 5 min me 35% m kripë ujit zgjidhje dhomë në temperaturën, përzierjen e fuqishëm dhe 3 - 5 minuta pretendojnë . Keep vsplyvshimi thahet fara, dhe u vendos në pjesën e poshtme të anijes të thatë dhe të përdorni shkrifje mbjellëse ose të vazhdojë të tyre trajnim të mëtejshëm. Kimik nuancë ventilated dhomë ose gjatë, por jo në diell, dhe jo në baterinë ngrohje.

Sort dendësia e bën të mundur përdorimin e rëndë farë kulture, e cila në më shumë uniforme hung thye seeders siguruar produktivitet më të lartë. Madje edhe me mungesën e pasardhësit duhet të jetë lloji. Nga fara легковесных stairs shfaqen 2-3 ditë më vonë se e vështirë.

Kundër ndotjeve apo protravlivanie

Por shpesh është regjistruar pasardhësit e sëmundjeve të ndryshme të bimëve. Nga sëmundja e infekton fidan gjatë rritje, duke rezultuar në të prekur dhe shpejt ajo vdes. Si rezultat i kësaj, fara duhet znezarazyty. Alert bakteriale sëmundjeve të bimëve, ose fungal viral sëmundjeve mund hidrotermichnoyi përpunimit dhe kimike protravlivaniem fara. Protravlivanie vret germs mbi to, dhe nëse hidrotermichnoyi mënyrë - brenda përmbajtjes tani.

Hidrotermichnoyi dezinfektim (dezinfektim) - mënyra më e efektshme për të përgatitur pasardhësit onions. Procesin e tyre të parë të shkurtër në ujë të ngrohtë, pastaj i ftohtë. Farërat vendoset në termos me ujë dhënë temperatura, mbajtur për disa kohë, të përkthejnë për 2-3 minuta në ujë të ftohtë dhe të thatë në temperaturë dhome. Trajtimi një mënyrë për të gradoj dendësia e tyre, pra, pas përzierjen në ujë të ngrohtë vsplyvshie schuplye hequr fara (slyvayut e kapaciteteve), i nënshtrohen përpunimit të mëtejshëm potonuvshie më полновесные.

Insektet tsybulnomu tripsy (0,8-0,9 mm) dimri i thatë qepë peshore, nëse nuk shkatërruar, e vysasyvanie lëng bimore gjatë rritjes do të çojë në shfaqjen e spote të lë, pastaj ata pozhelteyut dhe e thate. Tripsy vranë në qoftë se para bulbs mbjellje me ujë të ngrohtë në një temperaturë prej 45 ° C për 10 min. Rezultati do të jetë e njëjtë nëse patharë llambë në një zgjidhje të nitrat natriumi për 24 orë

Kur infektimin e qepë rrjedhin nematodes (të vogël, e bardhë nitevidnye organizmave gjatėsia 1 - 1,5 mm) Dontsa këputem bulbs mitrës dhe i kalbur, dhe lukovichki sevka zasyhayut. Kur predposadochnom deri bulbs në ujë me temperatura deri në 45 ... 46 ° C për 10-15 min nematode të vdesë, dhe në ujë, prohrite deri në 55 ... 57 ° C, ata vdesin nëpërmjet 3-5 minuta. Kur qepë rrënja e kolonizimit ticks (0,8-1,1 mm) onions shpesh janë të butë dhe i kalbur. Pincë vranë kur bulbs mbjellje të ngrohtë deri në ujë me një temperaturë prej 45 ° C për 10 min.

Më të dëmshme e sëmundjes është i rremë onions sy vesë. Është e transmetuara nga ulje materiale (në llambë të sëmundjes mbetet në formë të miceli). Për dezinfektim sevok qepë-dhe-qepë mitër në vjeshtë apo pranverë 10/14 ditë përpara për ulje të mbështetjes 8 - 10 ditë në pechke Temperatura 25 ... 40 ° C. Deri në fund të temperaturës rritet deri në 45 ° C për 8-12 h (thartim kohë varet nga madhësia e përkulet). Temperatura e tepërt mësipërme 45 ° C papranueshme edhe shkurtër.

Magazinimi onions, sevka ftohtë rrugën e tij të ngrohtë e ajrit të ngrohtë për 4 ditë në 40 ... 45 ° C dhe të ngrohtë mënyrë - 16-20 ditë në 30 ... 35 ° C. Kjo metodë parandalon strelkovanie bimëve dhe zvogëlon mundësinë e humbjen e syve mëkatar vesë.

Protravlivanie mund të shkatërrojnë pathogens mbrojtur dhe shkallët e tyre të rinj. Kjo metodë në disa raste të stimulojë fiziologjik proceseve që ndodhin gjatë farë rritje dhe rritjen e bimëve të rinj. Shembuj të tilla veprime janë protravlivanie farë onions zgjidhje e kalium permanganat (mangan) në përqëndrimi i 1 g per 10l e ujit, të cilat jo vetëm që rrit rezistencën e bimëve të sëmundjes, por ata të kënaqshme në elementet gjurmë - mangan.

Shumica podhodyaschaya anije protravlivaniya - qelqi ose prej druri. Kur patharë protravlivanii më të ulët në pasardhësit e drogës zgjidhje në qese të dyfishta ose të tjera pëlhurë pëlhurë e lehtë, e mbushur me 70% në volumin 15-20 min me pasuese të lahet me ujë. Pas përpunimit të tyre të shpërndara një shtresë hollë, periodikisht dhe riorganizim, thatë. Proceduar menjëherë mbjella fara. Processing nuk janë vetëm kundër dëmtuesit dhe sëmundjet, por zogjtë.

Në lukohranilischah për magazinimin e sasive të mëdha të qepë-sevok okurivayut gri komovoy, djegia se deri në 50 gram per 1 m3 ngushtë hapësirë.

Përveç aplikimit të detyrueshme shtesë (preferuar) metodat e përgatitjes së qepë fara. Për këtë ata zamochuyut dhe proraschivayut, të dridhura, yaroviziruyut (proholazhivayut) pasurojë ushqyese dhe substanca biologjikisht aktive barbotiruyut, inkrustiruyut, drazhiruyut.

Recommended lexuar

 
«Presowing lëvrim Teknologjia e rritjes së onions nga pasardhësit »