Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje

Onions (AShit Sir L.) - dy, tre, odnodolnoe, perekrestnoopylyayuscheesya, barishtor bimėve qepë familjes (AShaseae L.), të cilat formojnë me farë për një vit të dytë apo të tretë të jetës dhe, në radhë të parë ose të dytë të vitit të ri e formimit të bulbs. Në vitin e parë të madhe formon një prizë të lë farë, onions, dhe vitin e dytë zhvillon flower (arrows) me një tufë lulesh që tsvetut dhe pasardhësit e japin. Megjithatë, në qoftë se kohëzgjatja e vegjetacionit në zonë dhe jo mungesa e ujitjes për zhvillimin e bulbs në një vit në shkallën e teknike ose biologjike (mitrës) pjekurinë, e onions rritur nëpërmjet sevok tre vjet. Në lidhje me këto veti të zhvilluara dhe të teknologjisë mastered e onions nga pasardhësit në një vit, në rritje onions dhe sevka-rritje onions nga sevka në dy kultura. Përveç këtyre tre teknologjive është fara e të teknologjisë.

Morphological shenja onions janë të ndryshme nga bimë të tjera bimore. Tipar i veçantë i saj është formimi plenchatoy simpodialnoy bulbs, e cila ka Donets - ndryshoj, thickened, shkurtuan vegjetativ stebel.Lukovitsa - bazë formën e bimë. Ai përbëhet nga Donets (kashtë), të jashtëm dhe të brendshëm me lëng peshore e thatë, e hapur dhe të mbyllur - modifikuar në masë të madhe thickened lë, montim-bazat e veshkave. Kimik napivhostryh peshore në klasat 1-2, në të mprehtë - 2-4. Sa më shumë të thatë peshore dhe prandaj denser ngjitur me të bulbs, aq më pak i kalbur usyhaet dhe onions në storage. Color jashtme është e thatë peshore qepë të bardhë, të verdhë, ngjyrë kafe, të kuqe, manushaqe-kuqe me hije të ndryshme.

Organ ushqim onions: 1 - qepë, 2 - Donets, bazë, 3 - mbrapa, root, 4 - 5 fletë - pin 6 - jashtme e lëkurës thatë, 7 - leskër brendshëm me lëng, 8 & mdash; boçë rritje, veshkat Verhivkova dhe pazushnaya 9 - skin potreskavshayasya 10 - rrënjët e embryologic

Open peshore me lëng vendosen koncentrik shtresa. Në krye të qafën ata formojnë bulbs, dhe mbulojnë pjesën e poshtme të brendshme të mbyllura ose të mbyllura peshore, e cila, nga ana tjetër, montim-bazat e veshkave. Locked peshore razrosshimisya janë fletë mill. Trashësia e hapur me lëng peshore që variojnë nga 2.5 në 6.5 mm.

Veshkat-bazë në krye të shkurtër dhe me forcë razrosshehosya me zblyzhenyh mizhvuzlya rrjedhin lule - Donets, pjesën e poshtme të jashtme e cila është e pesta. Donets është e thjeshtë, e cila përmban një një qepë, dhe vetvyascheesya me shumë bulbs. Në lartësi të mëdha bulbs Donets është 1,5 cm, gjerësi 4 cm formë bulbs ndryshon nga një banesë për të zgjatur me sbezhistostyu të shyytsi ose Dontsov. Tipar është më e mirë e ndryshuar në masë të bulbs. Ajo shkon nga 20 g në bulbs të vogla deri në 250 g apo më shumë në të madh dhe shumë të mëdha (800 g).

bulbs formuar nga 1 deri 5 dhe mbi mjedisin, i cili i jep secilit prej gjethesh dhe flower bisht (arrow). Bisht lule në fyl onions, tender, me bregore në lartësi të ndryshme nga themeli. Gjatësia e flower fron i mitrës është i lidhur me madhësinë bulbs. Ajo shkon nga 50 deri në 175 cm

Hnezdnost zachatkovost dhe onions: a - odnohnezdnyy b - dvuhnezdnyy në - mnohohnezdnyy d - odnozachatkovyy e - dvuzachatkovyy e - trehzachatkovyy Sotsvetie qepë - rruzullt ombrellë të thjeshtë. Një tufë lulesh lule është 250-900. Në lule tychinok 6 dhe 1 pistil me një curril vogla. Cross-pjalmim nga era dhe bletvë. Cvite në korrik - gusht. Embrion sipërm - tre ose shestihnezdnaya. Fruta - pyramidal kimik dhe trehhnezdnaya kapsulë me dy ose tre fara në fole, maturohet në gusht - shtator. Farërat e vogla (1 g 250-350 PC.) 2,5-3,1 mm e gjatë, 1,8-2, 1 mm gjerësia dhe me trashësi 1,8 mm, trehhrannye, këndore, i zi ose ngjyrë të verdhë-kafe me një të ngurta morschinistoy, rohovidnoy shell (të lëkurës), që përbëhet nga qelizat tovstostinnyh në mes - e bardhë, miell. Pesha 1000 nasinyn - 2,6-5 pm

Root sistemin e onions mjaft mochkovataya, të pazhvilluar. Numri i rrënjëve të arritur në 4,5 mijë, kohëzgjatja e përgjithshme e 239 m. Rrënjët janë në Donets bulbs qarqet, respektivisht lokacioni lë, të cilat nuk kanë asnjë anë branchings dhe që hyn në thellësi të një thellësi prej 40 - 50 cm i lëngët lë, të errët gjelbër kontakt me trashë i lëmuar , dritën jeshile kontakt me një qiri të dobët ose të ndritshme gjelbër, me shkëlqim me qiri fluturojnë tub (thjesht) në raundin ndër-seksion, ose ploskoovalnye oval 0,5-1,5 cm diametër 40-50 cm e gjatë dhe e lë mënjanë rrjedh nga gabimi në një kënd prej 30 - 50, 50-70 ose 70-90 °. Ata nuk janë vetëm organet e asimilimit, por gjithashtu një vend depozitat e ushqyesve në baza e saj - me lëng lëkurës.

Rritja dhe zhvillimi i bimëve onions fillon me farë rritje. Ata janë shumë të ngadalshëm të bymehet, e cila është një lloj rregullimi në një klimë droughty. Nëse të mbjella në pranverë të vitit tokës lagështi dhe pasardhësit e ngrohtë moti japin shkallët vetëm 10 - 16 ditë. Në temperatura të ulta dhe mungesa e lagështi në tokë stairs onions duket shumë vonë - pas 20 dhe 30 ditë ndonjëherë. Qepë-sevok shkallë më jep të 7-9. Ditë.

Stairs onions unazore si janë formuar nga cotyledon pjesë të vetme podsemyadolnoho gjunjë, e ulët është i zhytur në pjesë të tokës. Cotyledon rritjes ndalesa më parë se podsemyadolnoe gju dhe kjo krijon tension kontribuon për të dalë jashtë krye të cotyledon së bashku me pasardhësit e mbuluar. Si rezultat vypryamlyaye stairs.

Vypryamlenie stairs 10/15 vjen në ditë. Pothuajse njëkohësisht me vypryamleniem unazore me bazë podsemyadolnoho fis formuar në veshka, e cila i jep të parë vërtetë fletë. Ky është fillimisht rritet brenda podsemyadolnoho gjunjë, pastaj kalon nëpër një vrimë e posaçëm në cotyledon. Menjëherë pas paraqitjes së parë të vërtetë cotyledon letër të verdhë dhe larg. Çdo email reja brenda germinating mëparshme.

Rritja dhe zhvillimi i onions off herë të parë është mjaft i ngadaltë. Një muaj pas fillimin e shkallët e qepë bimë gjatesi prej 11-15 cm, pesha e bimëve 1,4 - 1,5 gram dhe peshën e lë 0,1-0,2 m.

I parë i vërtetë për letër krijuar 7-15. Ditë pasi fillimin e shkallët e mëposhtme - çdo 5-6 ditë. Totali numrin e mesazheve që dalin në një fabrikë onions, shumë të ndryshme, ajo mund të arrijë 25 dhe gjithashtu varet nga shumëllojshmëri, kohëzgjatjen e periudhës në rritje dhe rritjes së kushteve. Gjatësia e lë paraqiten vazhdimisht rritet deri utolschenyya basal pjesëve të bimëve dhe të fillojnë formimin e bulbs. Para se me formimin e bulbs dhe shtrirjen e saj të formimit gjatėsia gradualisht zvogëlohet deri në zvogëlimin e totalit somknutyh peshore me lëng. Bulbus formuar kur bimët arrijnë 60-65-ditor të moshës. Që nga sevka qepë formuar shumë më herët se sa nga fara.

Si e rritjes dhe formimin e qepë lë të vdesë, duke filluar me kohë më parë ndodhi, dhe me ata vdesin dhe vaginë. Gradualisht zasyhaya, ata formojnë një hollë qafës të dendura të mbyllura, e përbërë nga të jashtme peshore. I mëparshëm podsyhaet qafën, e më të shpejtë dhe më e mirë llambë maturohet. Rritja e papërpunuar masive është e lë të rrjedhjen e ushqyesve në bulbs, dhe pastaj fillon të bjerë. Bulbs rritet në madhësi dhe peshë për zgjat 45-55 ditë. Për 2-3 javë përpara korrje rritje masive të bimëve është mjaft i ngadaltë.

Metoda e ndryshimit në rritje ndikon onions shenja që këtë ndeshje të ndryshme. Ndërsa shumica e bulbs rassadnoy rërë thithëse kulturës, të mëdha, gjatë formuar, me zachatkovostyu të vogla, të ulëta lezhkostyu në podzimnem formoi një farë bulbs shkurtër, banesë formë, me shije të lartë me erëza. Më i madh i shumëfishtë lezhkostyu vërejtur rritje të marra nga onions nga sevka, pak më pak lezhkie - kolektor me podzimnih korrave.

Duke filluar nga bulbs të pjekur të gjithë dimrit me lëng peshore gradualisht vdesin dhe podsyhayut. Ushqyesve të transferohen në bimët dhe bulbs janë shpenzuar në rritjen e të rinjve-veshka bazat që janë Donets bulbs. Si shpenzimeve ushqyesve sipërme peshore me lëng tretës dhe të bëhet më së fundi për të konvertohet thatë peshore. Llambë, e pjekur është një fabrikë të jetesës që është në pushim. Kjo aftësi për të hyni në një gjendje të qetë negativ kur e kushteve të jashtme janë një funksion të vlefshëm natyror onions.

VI Edel'shtein në analizën e rritjes dhe zhvillimit të onions sevka allocates 4 periudhë në jetën e bimëve. Periudha e parë (e para dekadë) është një periudhë të rritjes në kurriz të nënës rezervat peshore bulbs. Periudha e dytë (dekadës dytë) - periudha adaptim të pavarur për ushqim. Periudhën e tretë (të tretë dhe të katërt dekadë) - periudha e rritjes së rrënjëve të zgjeruara dhe të ndërtimit assimilyatsionnyh organeve. Në këtë kohë ka një mobilizim i plotë i pasur rezervë substancave proteina qepë lë. Periudha e katërt karakterizohet nga formimi i ri bulbs. Kjo depozitë ruan të ndodh në periudhë të zgjeruar bazat fletë mill Arsimit dhe rrethinat. Kjo zgjatë për dy muaj (4-10 dhjetë ditë). rrënjë të rritur sevka, Donets të mëdha dhe të zgjeruar, në një "kon" ose "pesë", nga pasardhësit dhe onions - Dontsa banesë.

Në vitin e dytë apo të tretë të jetës me bimë sprouting bulbs vidrostaye lë të parë, pastaj ka filluar formimin flower stalks. Kohëzgjatja e lulëzuar onions varionin nga 3 deri në 4 javë ose më shumë. Nga momenti i fekondim të ripening fara mbajtur 35-55 ditë. Zakonisht qumësht pjekuri fillon në 20 ditë, dylli - në 30 ditë, të mbledhjes së - deri 50 dhe të plotë - në 55 ditë pas mbjellje. Që prej fillimit të ripening fara e masive kryhet 3-7 ditë.

Rritjen e cilësisë së mirë pasardhësit e kushteve për pllenim. Për këto qëllime një komplot të eksportit bletvë. Sipas D. Hirnika masive nga periudha e lulëzuar duhet punuar 200 bletvë mbi 100 m2 opylyaemyh nasinnykiv (3-5 rrugë në 1 kg). Pjesë më të largëta të fushës duhet të jetë brenda 500 metra nga koshere. Në këtë fushë gjatësi më të madhe të aplikoni counter pllenim. Në SHBA, për shembull, 1 ha e lashtave qepë vendosur pchelosemey 10/15.

Plant onions, si çdo organizëm të jetesës, të karakterizuar nga prania e metabolizmit me jashtë mjedisit. Kryesore, faktorët e jashtëm janë të ngrohjes, dritë, lagështi dhe ushqim. Këta faktorë janë të barabartë dhe i domosdoshëm jetës.

Onions - holodostoykoe bimore. Pasardhësit e fillon në një rritje të temperaturës prej 2 ... 5 ° C, por në shkallët më të larta të dalë përpara. Temperatura optimale për rritje të farës është 18 ... 20 ° C. onions Hapat janë të ndjeshme ndaj acar. Cotyledon vranë në -2 ° C. Në fazën e vërtetë 1-2 qepë lë duroj ngrirjes -2 ...- 3 ° C. Temperatura optimale për rritjen e onions nuk duhet të kalojë 25 ° C. Me rritjen e temperaturës për 32 ... 35 ° C vonohet e rritjes së bimëve dhe përshpejtimin e tranzicionit në formimin e bulbs. Bulbus reja dhe të pjekur në një temperaturë prej 20 ... 28 ° C. Kur temperatura e 30 ° C slows rritjen e tyre. Për zhvillim normal të gjelbër masive (jeshile) dhe rrënjët e kërkuara temperaturën 12 deri 22 ° C. Duhet të theksohet se optimale për temperaturën e tokës rrënjët në rritjen 2-3 ° C më e ulët se për zhvillimin e lë. Më i mirë dhe formimi qelbëzim bulbs ndodh kur një masë e shkallët për të mbledhur shumën e temperaturave efektive (mbi 10 ° C) nuk është më pak se 510-540 ° C.

Onions depozitimin në një temperaturë prej 2 ... 18 ° C shkakton strelkovanie bimëvemëtejshme, të tilla si temperatura kur janë diferencimin dhe formimin e veshkës bulbs rrethinën organet riprodhuese. Për të qepë sevok-NUK strelkovalsya për vitin e dytë të jetës, mbani atë në një temperaturë prej 16 ... 18 ° C ose 0 ...- GS. Pas ulje sevka bimë të vazhdojë të rritet dhe formën e madhe bulbs. Butë diferencim ndodh në veshka vogël (diametër 0,5 cm) sevke. Onions, mitër, e cila është e vendosur për të marrë në pranverë të vitit pasardhës, në një dyqan temperaturën e 1 ... 6 ° C. Në këto kushte të gjitha bazat e veshkave bulbs diferencimin e plotë organet riprodhuese dhe në vitin pasues arrows formuar dhe fara.

Onions - svetotrebovatelnoe bimore. Ajo kërkon me intensitet të lartë dhe mbrojtje nga drita e ndriçimit dhe shkon keq. Onions kërkojnë më pak sesa dritë domate, trangull, bizele, por duke kërkuar më shumë se korneplodnye bimë me lakër Bardhë.

Onions (lloj veriore origjinës) - bimėve një ditë të gjatë. Ajo është në rritje dhe në rritje në 15 deri në 18 orë në ditë. Minimumi i kohëzgjatjes së ditës e nevojshme për formimin e jugut varietetet e qepë bulbs, që varion nga 10 deri në 14 orë

Arsimi bulbs (Serednoruskoyi varieteteve), në një ditë të gjatë është historikisht prisposobitelnym transferimin e pronës për të bimëve kushtet negative. Në datat e më vonë të mbjella e shfaqjes dhe në fund të gjitha shkallët e rritjes në proceset bimë onions zhvendosur në periudhën kur të bëhet ditën e shkurtër, duke rezultuar në kohë vehetuyut bimëve, bulbs ardhur me nevyzrevshimi trasha qafave, dhe nganjëherë nuk ndodhin. E njëjta gjë ndodh kur një mbrojtje nga drita e fortë bimëve qepë rroba zije. Kjo do të krijojë një-ditor të shkurtër kushte.

Onions referohet një vend vlahotrebovatelnym bimëve, pavarësisht nga fakti se janë tepër të saj lë kserofitnostyu. Kjo është për shkak të mëdha të bimëve ovodnennostyu cytoplasm, madhësia e vogël dhe e ulët të energjisë sosuschey rrënjë sistemit. Më i madh duhet të bimë nën volozi (80% NV) vërejtur gjatë rritje të farës, dhe e lë të rritet me formimin e bulbs. Derisa mungesa e lagështi në fazën e rritjes së rritjes fletë ndalesa dhe fillon të formojë qepë (sevok). Ky proces neobratim. Në të tretën e fundit të periudhës së vegjetacionit tepërt lagështi, sigurimin e një rritje të fortë dhe e vonimin e tyre vylyahannya, slows formimin dhe përkeqësimi vyzrevaemost bulbs. Prandaj, në këtë periudhë, lagështi tokës duhet të jetë në 70% NV. Ajo kërkon një e ulët (60-70%) lagështia.

Onions është duke kërkuar për të rritur tokën pjellshmërisë. Që të prodhimit të energjisë nga terreni ai zë mes pozitë në mesin e bimëve perimeve, si korneplodnym, lakër, cucumbers. Akute onions varieteteve bëjë më shumë se bateritë e ëmbël: azotit, përkatësisht 53 dhe 30 kg fosfor - 16 dhe 11, kalium - 40 dhe 29 kg në 10 ton e kulture.

Onions e bën të madh të kërkesave në rritje të tokës pjellshmërisë kur atë nga pasardhësit. Së pari, ju duhet të japë azotit. Në gjysmën e dytë të vegjetacionit periudhe, duke filluar me arsimin bulbs, të tepërta të azotit mund të dëmshme për akumulimin e kulture, pasi vonesat e tyre qelbëzim. Prandaj, azotit pleh bërë në forma lehkozasvoyuvaniy para të mbjella. Lartë rezulton e onions janë dritë mbi supischanyh pjellore dhe i shkrifët terreneve që kanë slabokislye ose neutral reagimit (pH 6-7).

Mirë jep mund të merret në të ulët torfë terreneve. Megjithatë, në këto tepërt azotit terreneve vonuar ripening bulbs, duke rezultuar në keq ata janë ruajtur në dimër. Në acidic terreneve keq krijon bulbs qepë dhe vonesat ripening. Prandaj, në këtë rast, në më të mirën e vet në vendin e dytë e vitit të tretë pas futjen e limonit të drejtpërdrejta si një kalcifikim qepë nuk e bën.

Onions kërkojnë më të lartë të përqendrimit në kripëra minerale e tokës. Making doza të mëdha të plehrave të çon në rritjen e fortë dhe e lë të vonojë qelbëzim bulbs. Më e lartë e sjell onions e mesme janë bërë me doza e plehrave në kombinim me myk. Në torfë-dynd terreneve përgjigjet edhe për ta bërë atë elementet gjurmë, veçanërisht të bakrit (15-30 h/10 m2 bakrit sulfate), së bashku me plehrave mineral. Varfër përgjigjej grim. Më mirë se të gjitha të plehrave zyablevuyu nën tokë e lëruar.

E disponueshmërisë së onions mustardë vajra, të cilat përfshijnë squfurit, dëshmitë e tij të lartë kanë nevojë për këtë element.

Sëmundjet e bimëve nga mungesa e disa elementeve minerale gjithashtu. Kur bimët azotit mungesa e dobësuar, me të shkurtër dhe i hollë e lë dritën jeshile ngjyra. Ndonjëherë krasneyut, duke filluar nga lart. Shenjat e mungesës së fosfor duket vonë. Bimët me pryhnichuyetsya në rritje, i klasës së parë e vjetër thahet dhe e lë të vdesë dhe cherneyut. Në mungesën e qepë kalium në të mirë të të lë të verdhë-gri ose ngjyrë të verdhë-verdhë. usyhayut mëtejshme. Kur mungesa e bakrit bimë janë zhvilluar shumë ngadalë. Peshorja istonchayutsya bulbs, reduktohet densiteti. Bor mangësi shkakton shtypje dhe shtrembërim të bimëve. Lë pryobretayut raznoobraznuyu ngjyra (nga e errët të errët seroy zelenoy), duke u bërë желтыми dhe të prishjes. Në të rinj ose të lë të gjelbërta razvyvaetsya zheltaya pyatnystost. Kur doni mahnyya rreth verhushek lystev obrazuyutsya беловатые ndot nepravylnoy formular. Kur ata yschezayut, lë надламываются dhe hybnut.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat Varieteteve dhe hybrids »