Medicinale pronat

Onions përhapur jo vetëm lidhur me shije të lartë, ushqim, dhe mjekësore me pronat që janë të njohur nga shumë vende. Romakët e besonin se qepë shtoi fuqinë dhe guximin. Hippocrates qepë propysuvav pacientët me rheumatism, përdhes, trashje. Onions përdoret si zahalnozmitsnyuyuchyy, protyhrypoznyy, protivotsinhotnoe, protivoozhohovoe, ranozazhivlyayuschee, pastrues, protivohlistnoe, do të thotë protivohemorroynoe. Ai përmirëson oreksin, rritjet e shpërndarjes së që ndihmon tretjen e ushqimit lëngje, ul cholesterol ne gjak, e cila është e dobishme për të hipertensionit dhe atherosclerosis, forcon muret e gjakut capillaries, nxit shpërbërjen e gurëve dhe vënien e rërës në urinë dhe renale gur sëmundjes, ul sasinë e sheqerit në gjak. Ajo është efektive për fungal lëkurës sëmundjeve, trajtimin Belle sytë. Phytonzides onions janë të dëmshme për dizenteriynuyu, gungë bacillus, tryhomonady, streptococcus dhe organizmave të tjera. Inhalacion e paqëndrueshme fractions Phytonzides qepë jep rezultate pozitive në trajtimin dhimbje fyti, bronkit, rhinitis, farinhitov, sëmundjet respiratore akute.

Prekur gjëndra e stomak dhe rritjen e zorrëve peristalsis, onions promovon përvetësim më të mirë. Mirë veprimit jep freskët lëng me sëmundje nxitëse zorrë - 1 lugë çaji lëng 3-4 herë përditshme para ngrënies. New drogës me hark allilchep (shpirtin vizatim) miras ndikon në sistemin që ndihmon tretjen e ushqimit, përmirëson funksionimin e zemrës, sidomos dëmtuar: qepë në vajra esenciale rritje alokimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, me një dezinfektues dhe antiseptik pronave.

Qepë lëng ka më pak se kaustik erë hudhër lëng, dhe është një mjet për të përforcuar të mirë shëndetësore. Në mjekësinë popullore dhe shkencore përdorimin e qepë (me lakër dhe thartuar) për shërim.

Onions, si dieteticieneve, jo vetëm pasurojnë dietën e njeriut kalium dhe kalcium, por në përgjithësi, jep efekte të dobishme në trup. Onions të përfshira në rregullimin e shkëmbimit të cholesterol, si lidhet me protivoskleroticheskim do të thotë. Njerëzit që përdorin onions, cholesterol gjak në mënyrë të konsiderueshme nivelin më të ulët se sa ata që nuk hanë. Nëse doni të hani më shumë onions, e përdorin atë jo vetëm si një shtesë e shijshme, por si një gjellë të veçanta, mund të dekoroj tavolina juaj.

Qepë është një mjet i mirë expectorant. Mix integruar me qepë gjysmave të marrin mjaltë dhe 1 çaj lozhtsi 4-5 herë në ditë.

Fresh onions lëng të barabartë në pjesë të merren me mjaltë inflamacion shtresë e sipërme të frymëmarrjes, të ftohtë dhe të sëmundjes së gripit në 1 lugë gjelle lozhtsi 3 herë në ditë. Për të trajtoni sëmundjet e ftohtë, dhe përdorimin bulbs. Tre tablespoons finely copëtuar qepë 50 ml e mbushur me ujë të ngrohtë, të shtoni 0,5 lugë çaji mjaltë ose sheqer, ngutshme për 30 min dhe zakapuyut në hundë e 2-4 pika 5-8 herë në ditë.

Onions kanë efekt kurues dhe të ftohtë. Pritini onions, paraqitet në hundë dhe pastaj një frymë interchangeably, pastaj një tjetër nostrils. Nuk është një tjetër mënyrë. Një apo dy tablespoons integruar qepë terttsi për ta vënë në fund të grira, të mbulojnë atë me një letër të dendura Voronkov dhe vihet në enët me ujë të nxehtë. Ngushtë hoppers fund për ta bërë hundë dhe thith avulli onions parë një nostrils, dhe pastaj - e dytë në 5-10 min. Procedura përsëritet 3-4 herë në ditë. Phytonzides, zhbirues në gropë të hundës, accessory në gjirin e tij dhe të dëgjuarit tubes japin efekt terapeutik.

Recommended lexuar

 
«Ushqyese Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje »