Vlera ushqyese

Onions - një ushqim të vlefshme, e cila është e rëndësishme në jetë. Vlera e saj të ushqimit në radhë të parë është se ajo është e pasur me substanca karbohidratet dhe azotit në to. qepë treguar një përmbajtje të lartë të thatë çështje: nga 7 deri në 21% (mesatarisht 13,4%) në qepë dhe 6.2 deri në 7% në lë. Shumica e varieteteve rritur në Ukrainë steppes e thatë të përmbajë çështjen e mbjella fara në 9-14%, ndërsa farë ulje - 9,5-14,1% dhe sevkom - 13-15,8%. Sipas V. Arasimovicha dhe VM Iskakova, mprehtë lloj thatë çështje 15,13% të papërpunuar masive Gadishull - 12,1%, e ëmbël - 9,75%.

Karbohidratet (4,5-16%) kryesisht në qepë sheqerit, e cila përmban nga 4 në 14%. Për onions sheqer mund të krahasohen vetëm me watermelons. Në mesin e sugars janë sucrose, fructose, maltozë. Akute varietetet e sheqerit total 9,13% lëndëve të para, duke përfshirë sucrose 7,18%, Gadishull - respektivisht 7,7 dhe 4,7%, e ëmbël - 6,04 dhe 1,94%. Sipas Institutit të Kërkimeve Donetsk e perimeve dhe pjepër-rritje UAAS, shuma e të sugars në onions në steppes të Ukrainës shkon nga 9,1 në 11,8%, duke përfshirë sucrose, 6,2-10,1%. Vlesostepi në bulbs monosaharidov përmban 4% disaharidov - 3,6%, pa sheqer, 7, 8%.

Protein - High-i azotit komponimet organike, të cilat janë polymers e amino acids. Kjo substancat e domosdoshme, pa të cilin jeta është e pamundur, rritjen dhe zhvillimin e trupit. Onions pasur amino acids (arginine, valine, histidin, Isoleucine, leytsin, lysine, methionine, fenilalanin), përmbajtjet e të cilave është 500 mg për 100 g lëndë e parë. Proteinë e përmbajtjes së onions varionin nga 2 deri në 4% të lë - 1,3-1,9%.

Energji onions vlerë shumë të ulët, e cila tani është e preferuar dietë. bulbs përmbante ose 43 kcal 180 kJ, dhe e lë - 22kkal ose 92kDzh. I ngrënshëm pjesë në qepë të gjelbra është 70%, dhe bulbs - 84%. Ai gjeti mnohoatomnyy alkoolit mannit.

Mineral çështjeonions është një lehkozasvoyuvaniy ndryshme kripëra minerale dhe organike acids dhe një qepë 0,5-0,7% dhe letër - 1,1-1,2% e lëndë e parë. Përbërja e hirit përfshin elemente të tilla si kalium, fosfor, hekur, kalcium, magnezium, aluminit, zink, bor, squfurit, jod, litium. Bulbus të përmbajnë 175 mg kalium, - dhe e thate qepë 259 - 1120 mh/100 g fosfor respektivisht 58, 26 dhe 350 mg, hekur - 0,7, 0,8 dhe 5,0 mg e kalciumit - 31, 121 dhe 230 mg, magnezium - 14, 18 dhe 90 mh/100 e hekurit në tharë onions e 5 5 herë më shumë se gjelbër.

Onions janë një mjet i mirë Vitamine, rekomandohet sidomos në dimër dhe pranverë, por t'i gëzojnë të gjitha të vitit. Përmbajtja e vitaminës C (ascorbic acid) në qepë e gjelbër është 20-60 mg, dhe bulbs - 5-10 mh/100 g, vitaminë B (thiamin) nën 0,02-0,05 dhe 0,05-0, 1 mg, B2 (riboflavin) - 0,07-0,1 dhe 0,02-0,04 mg, Rr (niatsynu, nikotine acid) - 0,2-0,3 dhe 0,3-0,6 mg, V8 (pantothenic acid) në tharë qepë - 400 g mh/100, B6 (pyridoxine) e gjelbërt në onions - 0,1 mg, B9 (folatsin, folic acid) e gjelbërt në onions - 10 - 12mkh, E (tocopherol) në gjelbër -- 1 - 1,5 mg A (retinol) dhe provitamin A (beta carotene) - 2-3,7 mh/100 City

Onions dobishëm për të gjithë, sidomos e saj e lë të gjelbërta, të cilat shumë vitaminë C dhe provitamin A. Kur konsumuar 100-150 g e gjelbërt mund onions plotësisht i plotësojnë nevojat e përditshme të organizmit në ascorbic acid. Në të njëjtën sasi të gjelbër onions mjaftueshme për të përmbushur nevojat e organizmit në carotene.

Në qelizat bimore, acids organike janë të lirë në shtet dhe në formën e kripërave. Onions ka pH më pak se 7 dhe karakterizohet tharbem reagim. Thartirë e dhe rrënjët e tregon prania e acids. Më e rëndësishme e këtyre janë mollë dhe limon. Found onions dhe në të tjera organike acids. Pa pagesë acids organike në qepë përmban 0,1-0,2 g/100 g lëndë e parë.

E ujit të përmbajturaqepë në numrin e 85-93%, ajo shton një origjinalitet dhe lëngësi, është një tretës shumë i substancave organike. Lartë përmbajtjes së ujit në qepë predetermines vlerën e saj të ulët të energjisë, por është i tretshëm zasvoyuyutsya ushqyesve më mirë trupin e njeriut.

Special vendin në të ushqyerit racional trudnousvoyaemye marrë karbohidratet, strukturore e polysaccharides origjinë bimore - fibers ushqimore. Kjo komponentë e një dietë të ekuilibruar përpara, jo vetëm fibër, pulpë, hemitsellyulozoy por edhe lihninom pektin dhe substancave. onions përmbajnë 0,7-0,9% e ushqimit fibers, celulozë 0,5-0,8%, 0,1-0,6% hemitsellyulozy, pektin 0,5-0,6%.

Onions përmban vlefshme thelbësore të naftës. Unique shije të mprehtë, një erë të mprehtë specifike dhe i jep aromë të përmbajtura në të attar, një grup i ekipit substancat organike. Paqëndrueshme vajra esenciale (substanca allinn dhe allitsin) në qepë përmban nga 50 deri në 174 g mh/100 lëndëvepara. Shumica e tyre janë Phytonzides.

Thelbësore onions naftës ka bactericidal, dezinfektues excites pronë e një njeriu të oreks, shpesh duke shkaktuar acarim të mucous membranë e syve dhe pjesën e sipërme të frymëmarrjes trakt. Në varësi të përmbajtjes së naftës (jo numrin e sheqerit) qepë varieteteve janë të ndarë në të mprehtë, dhe e ëmbël gadishullit. Dhe në të mprehtë qepë sheqer edhe më shumë se e ëmbël.

Aktualisht gjenden lotësjellës agjent onions. Tani e lehtë për të shpjeguar e fshehtë të "vrerosje tsybulnomu" mekanizëm që është fort i keq. Këto substanca të paqëndrueshme - prostantil. Kur ne rezhem qepë, të paqëndrueshme që përmban substanca bimore tissues është i përjashtuar. I tretshëm në ujë - në sytë mjaft lagështi - it annoys lacrimal gjëndër. Ka dy mënyra për të shmangur lot kur onions prerjes. E para - për të ngrirë në frigoriferin bulbs, i dyti - lëre nën ujë.

Phytonzides - paqëndrueshme aromatic substancave të veçanta natyrës, e cila siguron vazhdimisht qepë. Ata kanë një bactericidal unike e veprimit në një numër të microorganisms patogjen dhe saprofitnyh njëqelizor thjeshta dhe organizmave.

Onions janë përdorur gjerësisht në pickling perimeve dhe leavened, ruajtjen e tyre, në industrinë e canning, si dhe mjekësi tradicionale dhe shkencore në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Në një studim të kryer në Shën Petersburg, e karrota rrënjë, që është ruajtur në rërë, shtoi me ekstraktet e qepë peshore. Rrënjët janë mirë të ruajtura. Kur sprucitje mollë para hedhjen fondacion për depozitimin e qepë ekstrakt frytet e dëmtuara ishin shumë më e vogël. Fitontsidnye pronat e onions përdoret gjithashtu për mbrojtjen e bimëve nga sëmundjet dhe dëmtuesit.

qepë përmban yndyrë 0,1-0,12% e masive të thatë çështje. Në po e lë dhe bulbs mukozë. Është e ditur se një numër të produkteve që përmbajnë substanca nxjerrshëm (p.sh., qepë, hudhër, etj), bëhet e qumështit të nënës për të ushqyerit. Prandaj, në këtë periudhë duhet të përjashtohen nga këto produkte të hahet për shkak të efekteve negative në foshnje. Përveç kësaj, në qoftë se një lopë kullosor pozhuvaty të egra onions, është erë e qumështit - ajo pije të pakëndshme. Por kur ne hanë peshk, holodnik, skewers, qepë ofron erëz ushqimi, shije dhe erë.

Onions është një nga më të zakonshme dhe e rëndësishme për të ushqyerit me perime. Pa të pabesueshëm përgatisin pjata të ndryshme. Onions mund të thatë. Ai ka gjithashtu mundësinë të afat-gjatë magazinimit. Kështu që unë e përdorin atë gjatë një raund të pagatuar, i skuqur, i zier, turshi dhe formën e tharë. Megjithatë të gjithë qepë të dobishme në ushqim në përdorimin e papërpunuara (të freskëta) formën, si dhe të tjera të perimeve.

Onions përdorur që prej themelimit të tij dhe kinchayuchy rritje të pjekur bulbs. Në fillim të rritjes në përdorimin e saj të lë ushqim, atëherë le të përdoren dhe të rinjtë onions më vonë - bulbs pjekur, të cilat janë edhe të ruhet dhe të përfaqësojë qëllimi kryesor i prodhimit të onions.

Për të shquar vuanie qepë gadishullin e mprehtë dhe e ëmbël. Onions mprehtë - djegia shije, përmban më shumë sheqer se e ëmbël, një sasi të madhe të naftës thelbësore që ka një squfurit. Për gatim, si një lëndë të parë dhe të dytë të marra varieteteve të mprehtë. Gadishullin e ëmbël dhe varieteteve përdoren si erëza për të vajisur harengë, Barbecue, dhe vinaigrette për salads. Salads me një përkulet shijshme dhe erëmirë. Ushqimi i shëndetshëm, fizikisht aktive qepë përdorur njerëzit pa kufizime. Nevoja për një qepëmadhe, sidomos në fillim të pranverës kur të disa të tjera të perimeve. Gjatë kreshmët e mëdha mbi tavolina juaj, së bashku me lakër, cucumbers, patate, onions duhet të jetë gjithmonë.

Për të marrë të tij të përditshme e ruajtjes dhe konsumit pidvishuvaly në një cool, dhomë të thatë dhe të errët.

Përdorur gjerësisht në chives ushqime të freskëta. Enjoy freskët rininë proroscheni onions gjelbër dhe e lë në bunches. Për të marrë me ushqime të freskëta jeshile qepë lë, para-, larje pastër që mbulon të lë, krasis rrënjët, lavazh përsëri dhe le të ujit të kandidojë.

Recommended lexuar

 
«Transplanting Medicinale pronave »