Korrja

Arrows hiqni hudhër kur pozhelteyut robdëshambër lë më të ulët dhe fillon roztriskuyetsya tufë lulesh, e mbuluar me qepë të thatë utonchayuschimisya kroyuschimisya peshore se bëhet karakteristike e klasës ngjyrash. Në një shenjë e varieteteve të pjekur nestrelkuyuschihsya masive është më e ulët e lë yellowing dhe rrjedh ndodh është i gabuar në fillim vylyahannya. Lag pastrimi i klasës të parë që mbulon të çon në peshore bulbs, shkatërrimin e tyre në dhëmbë, të cilësisë më të ulët komerciale. Për të siguruar pjekur A hudhër, terren othrebayut prej 2 - 3 bulbs dhe inspektimin e shtetit peshore. Nëse janë të forta peshore - hudhër se është gati për të mbledhur. Në overexposure bulbs në terren dhëmbëve të mbetet në tokë, ata nuk mund të angazhohem në braids dhe kurora. Mbledhjes janë në thatë motit në mëngjes ose në mbrëmje, dhe në kohë të shkurtër (7-10 ditë). Më mirë të nisë grumbullimin më parë për të shmangur humbjet kulture.

Kur korrje bulbs hudhër e pakualifikuar bel, prishen e rreshtave në jug, e mbuluar më e ulët e rreshtave lë për të mbrojtur nga e diela të djegur, dhe të lënë për 3-5 ditë në atë vend, nëse nuk bie shi. Ju nuk mund të lë vetëm kulture: nga assimilyatov rrjedhjen e tyre masive dhe përmirësimin e cilësisë së bulbs. Kimik dhe lë pas arrows krasis tharje. Termi mbledhjen e dimrit hudhër - gjysmën e dytë të korrikut, yaroho - fillim të gushtit. Qelbëzim hudhër othrebaniem përshpejtojë tokën e bulbs, student i zellshëm dhe tharje tyre në diell. Kur vykopke bulbs priren më pak i dëmshëm rrënjët. Tokë me rrënjë të hiqet dorë me kujdes, nuk shkundur, për të mos dëmtojë bulbs, si dhe ushiblennye dëmtuar, ata janë të dobët dhe shpejtë i kalbur i ruajtur.

Kur hudhër sasive të mëdha të prodhimit të makinave korrje komplekse duke përdorur: Kopach Përkuluni-3, lukouborochnye kg kombinon L-1, 4, LKP-1, 8, korneplodouborochnyy kombinon EM-11. Për të përdorur anuar lë makinën stebleuborochnuyu KUF-1, 8. Kiryat 1, 5. Kur mbledhjen EM-11 nuk rrjedh skashivayut. Në 80 vjet, për një vjelës korrje hudhër vuajtje-1, 4. Përputhje sortirovalnaya LDCH-3.

Në seksionet pasardhës arrow hudhër këtë javë për të mbledhur bulbs shkurtojë arrows, angazhohem në duaj, e thatë dhe të mbuluara dozarivayut mbi obmolachivayut aktuale dhe të pastër. Air bulbs e ndarë në katër grupe: deri në 4 mm në diametër, 4-5, 5-6 dhe 6-8 mm. Bulbus gërmoj tokë me një lopatë ose machines.

Pas pastrimit të dosushivayut hudhër bulbs në diell - direkt nga rrezet e diellit vret një pjesë e rëndësishme e ticks, nematodes, bakteret dhe fungi Plesneva rrit rezistencën ndaj sëmundjeve. Nëse hudhër tunics në motit me shi, pastaj atë e tharë në tharëse me aktive ventilacionit për 8-10 ditë, gradualisht në rritje të temperaturës për 25 ... 40 ° C.

Pas plotë nën një kulm tharje ose e diela bulbs pastër të tokës, të rreme rrjedh dhe rrënjët. Tokës hiqet me kujdes në mënyrë që të mos përfundojë kroyuschie peshore. Shkurtojë rrjedhin gabuar, duke i lënë qafën e pasardhësit hudhër 2 cm dhe tregtisë - 1 cm rrënjët krasis shkurtër (2-3 mm). Bulbus të renditura sipas madhësisë dhe cilësisë manual, si dhe për vëllimin e madh prodhimit të hudhër - makina të SLS-7. Disa ovoschevodov pas korrje hudhër bulbs lavazh tyre të parë në një kovë, heqjen e vjetër peshore, dhe pastaj opolaskivayut ndryshe. Le të ujit të kandidojë, gërshërë kujdes shkurtojë rrënjët, nuk Donets dëmtuar dhe vkorochuvaty fron të gabuar 8-10 cm hudhër e tharë në diell, është përhapur në shkarkimin dhe mbrojtur nga shiu. Në mbrëmjen e vënë në shtëpinë ventilated dhomë të ngrohtë, dhe lidh fol. Së pari, të heqë podsohshie lë, duke lënë vetëm bulbs e gabuar dhe krekosje. Gërshetoj llojin e mëposhtëm për të lidhë bulbs njëri-tjetrin, perekruchivaya unazore e thatë stalks çdo bulbs mëparshme. Fundi trare perev'yazuyut litar me gajtan unazore të mund të varet nga një mur në kuzhinë. Një gërshet thur me 15 bulbs e hudhër. Zapletennyy në hudhër braids nuk vdes në kulturë e re.

Të tjera bulbs kujdes të vogla të mbushura në kutitë në serinë 2-3 mëtejshme për tharje. Boxes porotë për të vendosur të mos e prekni katin natën mbulon material i papërshkueshëm nga uji dhe të mbajë një strehim para se të motit të ftohtë. Pastaj mbledhin hudhër në shportën dhe magazinimit të përcaktuara në dimër.

Recommended lexuar

 
«Storage Përkujdesjen për bimë »