Origjina dhe përhapja

Hudhër - drevneyshee perime barishtor një fabrikë. Tij vendlindje konsiderojnë kodrinë rajonet malore dhe Azisë Qendrore (Dzhunhariya, e qartë në mes të Altai Mountains dhe Tien Shanem, sipas disa raporteve - Kirgistan steppes), Afganistan, Indi dhe Mesdhe-Karpateve dhe rajonet e Kaukazit. Popullsia e këtyre zonave është ende gjerësisht të përdorura në ushqimin e egër dukjen, jo shumë të ndryshme nga kultiviruemoho. Nga atje, mijra vjet më parë ajo u përhap në fushat e tjera lashtat bujqësore: Kina, Egjipti dhe vendet e tjera. Njeriu pryvlekly në erë hudhër e saj, të vlefshme mjekësore ushqyese dhe pronat, e cila këtë fabrikë ka pesë ose gjashtë mijë vjet para Krishtit, u rrit në Azi, Afrikë dhe Evropë.

Top informata të besueshme rreth hudhër lidhet me kohën e lashtë Egjipt. Në mesin e mbishkrimet mbi Piramida të Mbretit Heopsa IV i referohet të hudhër. Ndërtimi i piramidat, pharaohs faltore monumentale dhe të tjera ndërtesa në Egjipt të lashtë e përdorur për të ngrënë hudhër për të përmirësuar efektshmërinë shërbyes, si dhe një prophylactic kundër malaries dhe sëmundjeve të tjera.

Për katër vjet qindra BC lashtë në Greqi përdoret si hudhër analeptic dhe si antidot në snake kafshoj. Saj që quhet skorodoy dhe përdoret si amulets - për të mbrojtur kundër charodiynytstva dhe magjistare. Në Romën e lashtë hudhër në dietën e nevojshme legionaries, si, sipas romakët, me përjashtim të pronave mjekësore, ai kishte aftësinë për t'i dhënë ushtarë forcën dhe guximin. Që nga hudhër vlerësohej kryesisht si bimë medicinale kundër shumë sëmundjeve, si dhe perimeve dietën e përditshme. Hudhër bimėve besonin se excites ndjeshmëri. Në Egjipt dhe Romë lashtë ishin të hahet si erëza për pjata të ndryshme, kryesisht nga loja dhe peshk, e bëjnë atë sauces dhe salads, shtoi në anën enët. Pythagoras quajti erë hudhër e mbretit.

Që prej kohërave të lashta hudhër kultivuara në Kinë. Në Chinese character alfabetit, gjë që do të thotë hudhër, një nga më të vjetër. Në manastire tybetskyh përdorur Chinese emrat e mjeteve të pastrimit të trupit yndyrë, limonit depozitave të marra nga hudhër. Hudhër Drevneindiyskoe shprehje e tha: "Po të mos ishte erë, do të ishte më e shtrenjtë se ari."

Në mjekësinë popullore e shumë vendeve në të gjitha herë ai vidvodylasya rol më të nderuar. Hippocrates e përdorën atë për të trajtuar plagët dhe pneumonia. Një shkencëtar grek dhe natyralist Theophrastus, i cili ka jetuar për treqind e pesëdhjetë vjet përpara se të kohës sonë, vetëm e përshkruar në detaje të ndryshme dhe kultivimin e teknologjisë hudhër.

Veschimi mbishkrimet ishin në piramidat e mëdha që bëhen në Hize hudhër të unike, hyjnore bimë. Konfirmoi terapeutik pothuajse të gjitha pronat, të cilat dhënë urtësi e lashtë e saj tradicionale të mjekësisë.

Nga romakët kapërcyen hudhër mesjetar në Evropë. Njerëzit e thjeshtë, i privuar nga ushqimi i plotë, e pa atë në një burim të shëndetit. Në mesjetës, kripë e mishit të kripura dhe me ngrën peshk hudhër. Për më tepër, ai vishet magjike pronave. Bulbs e ngrënë hudhër në gjoks, për t'u mbrojtur ndaj lëndimeve gjatë luftimeve të përgjakshme. Amulet e hudhër hrebuvaly nuk mbajnë edhe mbretit.

Në popujt e Lindjes së Mesme, turqit, grekët, bullgarët përket hudhër vaksinoj fëmijët - bëri porsalindur salcë, dhëmbët e bashkangjitur në kokë. E Madhe dhe e pasur njerëz edhe urdhëroi hudhër bulbs për një kornizë të argjendta, dhe të varfërit janë gjithmonë të lidhura me këpucë të saj. Hudhër natyraly gjoksi dhe supet, besohet se witches nuk bëjnë atë erë. Hudhër Asnjë nuk është i dërguar për të çdo anije me vela turke. Razveshivali hudhër përsëri në frontin e ndërtuar shtëpi dhe më të vlefshme të frutave pemë për t'i mbrojtur ato nga dëmtimi.

Antiseptik pronat e hudhër ka kohë që janë të njohur. Në shekullin e xvii hudhër me pije e quajtur "flash verë drank se tij marauders, grabitur të vdekurit e mërzit. Kjo robbers njëjtën sëmundje epidemike NUK zarazhalysya. Ushtarët e përdorur për të hudhër dezinfektoj plagët gjatë kohës së Aleksandrit të Madh, dhe viktima të sulmeve të gazit e Luftës së Parë Botërore trajtuar ato ulcers dhe djegiet. Fillim hudhër konsiderohet si një prej mjeteve më të fuqishme emocionuese e dëshirës seksuale dhe potencë. Nëse apartament është në zonën geopathic, ju duhet të vënë nën hudhër krevat.

Hudhër - një komponent të preferuara ushqimore spanjollë. Pothuajse çdo gjellė, ndoshta me përjashtim të prodhimeve ëmbëlsira, spanjolle dhe amvisë gatimi prapa hudhër. Në të vendit në vitet e fundit rregullisht mbahen festivale hudhër. Ata të tregojnë artin e tyre jo vetëm që është i famshëm në të gjithë vendin kuzhinierėt / et, por edhe për të novices, shumë prej të cilëve janë të famshëm pasi të konkurrencës.

Në të lashtë Rus hudhër mund të jetë dy mënyra: nga lindja - karavannyy nëpër rrugë të gjatë nga Kina për në Evropë, apo në jug nëpërmjet Byzantium, të cilat në të IX-X vekak përkrahur gjalla tregtisë. Është e ditur se në të lashtë Scythia ta kthejë shekullit I-II BC, hudhër e kultivimi i ka fituar me qarkullim të gjerë. Me shfaqjen dhe zhvillimin e Kievan Rus zhvilluar kopshtarisë. Në burimet e shkruara të lashtë Rus XII-XIV shekuj përmend vjetër rrethe të tilla në rritje hudhër: Yaroslavl, Murom, Suzdal, Kyiv, dhe të tjerët. Sllavët drank verë, e vënë në hudhër tas. Gjatë Vladimir Monomakh fshatarëve ate hudhër kripë dhe me bukë e zezë, i pasur dhe njerëzit e vënë në hudhër e veshit, dhe në sasi të tilla që të shquar të huaj tronditur i bie në gjurmët e tij. E burrat e mençur, naputstvuya që vijnë për të luftuar, për të këshilluar mbi çizme tre hudhër dhëmbëve, për shkak të posaçëm të pronave atribuohet atij.

Në Rusi mjekësore në lidhje me pronat e hudhër dhe si të përdorin kaluar nga brezi në brez me gojë, dhe më vonë në shkrim. Në fillim të shekullit XX botimet raportuar se Ukrainës në Kiev në krahinë, Cherkasy dhe Chigirinskogo qarkut ka qenë 195 dhe 90 yaroho tithing tithing hudhërdimrit, e cila ka ulët vende në shtëpitë dhe fushat, në pribalkah. Ajo mban qëndrimin e saj të fortë në popull ritualeve. Në Galicia, për shembull, për të thur tij vplitayutsya nusja para vinchanym. Në prag të ditës së Shën Gjergjit bujtinare natyraly dyert e tyre dhe pragun, mbrojtjen e shtëpitë e tyre nga e keqja dhe witches shpirtërore.

Është e ditur se hudhër vret germs. Në atë të Luftës së Dytë Botërore u thirr rusisht antibiotik.

Në ditët tona shumica e hudhër u përhap në Evropë dhe Amerikën e Jugut, Rusia dhe Ukraina. Saj përdoren gjerësisht në ushqim, përdorimit canning industrisë dhe prodhimit kolbasnoe, tepër i çmuar për pronat mjekësore.

Recommended lexuar

 
I kripur qitës »