Medicinale pronat

I lashtë grek mjek Dioskorid (70 vjet e epokës tonë) së pari e përshkroi si një hudhër bimėve e cila ka mjekësore pronave. Është e rekomanduar për të përfshirë atë në dietën e pagjumësi, për të parandaluar sulmet choking, marramendje. Hudhër Hippocrates përdoren për trajtimin e plagëve, sëmundjet e zorrëve, kundër helmim. Për më tepër, në antikitet ato trajtohen hipertensionit, pneumonia, besohet se ajo "pastron arterieve, e përdorur për profilaksi kundër pllakos dhe kolerë.

Hudhër është një dezinfektues, hlistohonnym, stimulimin expectorant mjet zgjeron e anijes, ul presionin e gjakut dhe nivelin e sheqerit në gjak, rrit sekretues aktivitetin e gurmaz, excites oreks. Përdoreni në trajtimin e tuberkulozit, astma, tsinhi, me dispepsi, lodhje e madhe, për lehtësimin e zorrëve dhimbje barku, me inflamacion i zgavër të gojës, sëmundjet e syve, epidemia e gripi, malaries, trajtimin e warts, dhe misri, psoriasis, gjinekologjik sëmundjeve. Lëng dhe hudhër kashitsey trajtojnë djegiet, kolli i keq, dhimbje fyti, farinhity, respiratore akute të sëmundjes, duke pasur me kripëra të helmimi me plumb. Nuk ka prova se hudhër Phytonzides pengojnë aktivitetin e enzymes i lig tumors, duke vonuar rritjen e tyre. Aktualisht, ekzistojnë një numër i drogës me hudhër: sativin, alizatin, defenzonat, allilsat, karballil, alliopol etj, dhe tinctures, ekstrakte, ekstrakte, ointments, ajo është pjesë e bile allahol drogës.

Hudhër me limon si zahalnozmitsnyuyuchyy përdorimin e fondeve (200 g hudhër e larë dhe të pastër, pastaj të këmbëngulë në terttsi, të përziera me lëng prej 12 lemons, exsuccous në bankë, mbylljen e qafës garzë, marrin 1 çaj lozhtsi, rozvodyachy në 1 gotë me ujë të ngrohtë zier) . Kur kjo të qenët i përgjumur disappears, përmirësimin e shëndetit, përmirësimin e efikasitetit.

Hudhër çaj të alkoolit - protivoskleroticheskoe do të thotë një të mirë. Hudhër Alcoholate përgatitur kështu: 300 g hudhër, peeled dhe lahen, të vendosura në gjysmë litër bankare, të mbushura me alkool, dhe të insistojnë në terr për 3 javë. Marrin atë me 20 pika të përditshme gjysmë gotë qumësht.

Në përgjithësi dobësi marramendje dhe gjithashtu janë duke shtuar alcoholate hudhër nenexhik, e cila është përgatitur si: 40 g peeled Zubkov mbushur 100 g alkoolit, nastoyuyut 7 ditë në një enë të mbyllura, e zgjidhje kullon, shtoni nenexhik infuzion. Merrni atë në 10 -- 15 pika 2-3 herë në ditë për një gjysmë ore para ngrënies.

Hudhër jo vetëm siguron ozdorovlyuye efekt në trup, dhe ngre shpirtërore. hudhër përmban një substancë, si serotonin, që është në trurin e njeriut dhe rregullon gjum. Kur serotonin mungesën e njerëzve me lehtësi bien në depresion.

Recommended lexuar

 
«Morfobiolohicheskie karakteristikat dhe kushtet e mjedisit në rritje Ushqyese »