Vlera ushqyese

Ushqim hudhër është vlera e lartë në proteina, karbohidratet, vitaminat, dhe shumë të nevojshëm për elemente kimike jetike trupit - kalcium, fosfor, squfur, jod, dhe të tjerët. Ai përmban Phytonzides, vajra esenciale, të cilat ofrojnë një lloj ushqimi shije dhe erë, dhe bactericidal pronave. Nga përbërjen kimike të pasur hudhër onions, ai më shumë karbohidratet, azotit substancave, kripëra minerale. Norma vjetore e konsumit të hudhër është vetëm 1 kg për person.

I përbërjes kimike të hudhër në varësi të kushteve të ndryshme e në rritje. bulbs përmbante çështje të thatë 35-45%, duke përfshirë pagatuar proteinike 6-6,7%, 24-30% karbohidratet, fats 0,1-0,2%, 0,8-1,5% hirit. Forma kryesore e karbohidratet janë polysaccharides hudhër (20-27%). Polysaccharides në të janë si Inulin (substancë të afërta me koll), i cili është nën ndikimin e tharti e stomakut lëng në hidrolizë e glukozë dhe fructose. Së bashku me hudhër bulbs polysaccharides përmbajnë niseshte 2%, 0.8% e ushqimit fibers, 0,8-1,5% fibër, një sasi të vogël të hormoneve. Në i ri lë të gjetur hudhër 2,6-3,1% sugars, 3,4 - 4,3% proteina dhe 1.1 - 1.5% pectinaceous substancave.

Përbërja e hudhër janë tejet aktiv, e dobishme komponimet kimike që mbrojnë trupin e njeriut nga shumë sëmundje, dhe të përmirësojë tretje të tjera të produkteve ushqimore. 100 g green hudhër le të përmbajtura nga 140 në 200 mg acid ascorbic (vitaminë C) në llambë - 10-35mh, është zrazy më shumë se onions. Numri i vitaminë C rritet me rritjen e fushat e hudhër mbi nivelin e detit. Në një lartësi prej 800 m mbi nivelin e detit është 127 mg për 100 g, në një lartësi prej 2400 m - 221 mg, dhe 3100m - 284 mg për 100 g lëndë e parë. Daily kërkesë e vitaminë C 70-80 mg për njerëzit, ndërsa disa sëmundje kërkojnë rritje nga 2-3 herë.

Në kokërr hudhër është e vitaminës B1 (0,08 mg për 100 g), B2 (0,08 mg), PP (0,5-1,2 mg), carotene (në lë gjurmë) dhe D, e cila rritet oreksi dhe për të ndërtuar punë zorrë.

Në hiri i hudhër gjetur 21 element mineral. Ajo është aq e rëndësishme për elementet thelbësore të njeriut si kalium (250-260 mg për 100 g lëndë e parë), fosfor (140-200 mg), natriumi (120 mg), kalcium (90 mg), magnez (30 mg), hekur (1,5 mg), squfurit, jod, aluminit, silic, kromit, molibden, bakër, zink, kobalt, zirconium, vanadium, bromine, litium, kallaji, titan.

Young përmbajnë hudhërpa organike acids - 2,4-2,8%, duke përfshirë verës, limon, schavleva, malic dhe qelibar. Në një hudhër në 0.3% alliina, i cili ka ndikuar në enzimë është transformuar në pirovinohradnuyu acid dhe amoniak.

Duke qenë se vlera e energjisë hudhër është ekuivalente me drithëra e bimë në krahasim me perime e ka më të lartë të performancës, të cilat janë kcal 111-113 ose 465-557 kJ për 100 g lëndë e parë.

Barishte hudhër jep substancave specifike të paqëndrueshme, të quajtur Phytonzides (përkthyer nga greke "fiton - bimėve dhe" oreks "- për vrasjen e latine), për forcën e tij të jashtëzakonshme dhe stabilitetin. Phytonzides u zbuluan në 30 vitet e shekullit XX. Ato mund të vogla edhe në të shtypur përqendrimet bakteret e dëmshme. Këto të paqëndrueshme të posaçëm siguron substanca bimore gjatë. Konkurrenca brenda kuptimit të hudhër Phytonzides vetëm me pemë dhe bimë Cheremshyna dëllinjë, një shkurre e cila siguron një ditë në 10 kg këtë substancë. Shtoni hudhër Antibacterial pronat, kryesisht Phytonzides sativin, defenzoat, allitsin. Lartë fitontsidnoy kapacitetin e lë, shigjeta, mnohozubkovye bulbs dhe ajrin bulbs. Shumica fitontsidny bulbs para bazë për hedhjen e magazinimit, në ajër bulbs magazinimit, dhe në rritje arrow sezonit (qershor - korrik). Allitsin është më efektive Phytonzides. Ajo pengon shumë pathogens, madje edhe në përqendrimet e 1:200 000. Phytonzides hudhër mbyten ose të vonojë përhapjen e baktereve: tuberkulozi, tifoznoy, paratifoznoy, dizenteriynoy, difteriynoy, tulyaremiynoy shkopinj, Vibrio kolerë, dhe shumë të tjerë.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat I kripur bulbs »