Përkujdesjen për bimë

Kujdes i hudhër është për ruajtjen e tokës në gjendje të shkrifët propoltsi rroba zije, të ushqyerit, lotim, në kohë vylamyvanii arrows dhe punëve tjera. Pas stairs bimë nëpër bor seri dritën lesoj ose grabujë, transmitting 3-4 thyen mizhryad në thellësi 6-10 cm, 2-3 dore duhan. I blinduar Rannevesennee hudhër mban lagështi në tokë dhe shkatërrimin e rroba zije në shkallët e rreshtave. Hudhër nuk duroj konkurrencë me rroba zije, duke rezultuar në kultivimin e saj thelbësor kërkon punë fizike shpenzimet për duhan. Për të shmangur korrupsionin bulbs, nuk lejojnë hudhër zarastaniya seri rroba zije. Përveç kësaj, të shpeshta tëharr bulbs mbrojtur nga dëme larvae flies qepe. Gjatë propolok othrebayut e tokës nga secili qepë zhveshës se rreth gjysma e plotë.

Disa kopshtar hullizë pranverë hudhër mulchiruyut torfë ose humus, gjë që zvogëlon numrin ryhlennya terreneve të rënda. Rrënjët e finely hudhër janë të mbushura dhe të tokës thickened hapësirën midis bimët e tokës aq i pasur me butësi.

Hudhër rritur në një kufizuar futjen e azotit plehrave. Përdorimi i tyre në fillim të rritjes dhe zhvillimit të bimëve në një të lëngshme podkormok. Excessive azotit plehrave duke bërë një ndikim negativ në saving bulbs. Dhe bëra hirit druri, të pasura kalium, promovon shëndetshme dhe rrënjët e tyre rrit lezhkosposobnost.

Përbërjen e plehrave organike dhe minerale janë në një fazë të rritjes lë dhe rrënjët formimi. E para dimrit grim ulje të kryejë gjatë rritje e lë në pranverë, pas një muaji gjatë shkallët e parë ose të dytë mizhryadnyy tokës.

Pėrdoret amoniumi nitrat 60-100 g 10m2, 80-100 g superfosfat dhe e përbaltur zhizhu 4-5 kg për zonën 10 m2, razbavlennuyu ujë 2 herë, bird fekale 200-300 g, i holluar me ujë 10/15 herë. Një tjetër nëpërmjet transmitting përbërjen e parë 2-3 javë pas kalium kripë në një normë prej 50-410 gram superfosfat dhe në normën e 50-80 gram per 10m2. Ushtrimin e tretë në fund të qershorit pidhodivlyu dru hirit (10 gota 10 m2). 10 m2 zonën e shpenzuar 10 litra zgjidhje. Pranvera mbjelljen pidhodovuye menjëherë pas dhe nëpër shkallët e parë 2-3 javë pas plehrave të njëjtën dhe në të njëjtën doza. Pas çdo dosing ujit me ujë të pastër.

Hudhër rrënjë është e dobët e sistemit të zhvillimit, dhe për këtë arsye duhet të sigurojnë rritjen normale të mirë me ujë. Në të pyjeve dhe stepë Ukrainë hudhër vënë në ujitur tokat. Hidh atë në kënetor dhe në disa fusha. Shumica e bimëve të lagështi në fillim të rritjes dhe zhvillimit, si dhe gjatë formimit të bulbs. Kur dimrit mbjelljen jep rezultate të mira vlahozaryadkovyy lotim në një normë prej 600 litra ujë nga 10 m2. Vegjetativ lotim të fillojë në tokën lagështi të ulët në 80% e fjetje dhe vaktet qjysmë pension në periudhën e parë dhe 70% NV në formimin e bulbs. Numri i ujitjes ndërsa në pyll 3-5 është norma e 250-300 litra per 10m2, në radhë të parë në periudhën 350-450 litra në sekondë.

Kur monitorimi për të ujitjes prosochyty lagështi në thellësi të tokës rrënjët e sistemit: së pari - 40 cm, dhe pastaj - në 60 cm në lotim pas çdo 1-2 ditë janë ryhlennya tokës. Nga 15-20 ditë para korrjes lotim ndaluar për përshpejtimin ripening dhe ruajtjen e bulbs më të mirë.

Kur hudhër në rritje të tregtisë së objektivave largojë arrow, gjë që rrit jep 30-35%, duke u bulbs më të mëdha me cilësi më të mirë dhe për të përshpejtuar qelbëzim tyre. Strelki NUK vysmykuyut dhe oblamyvayut ose prischipyvayut nuk lënë të rritet më shumë se 10 - 11 cm Ju nuk mund të vysmykuyut arrow dramatikisht, për të shmangur viktima bulbs, pasi kjo çon në fillim vylyahannya lë.

Nuk është një metodë e lashtë Oriental hequr hudhër flower arrows. Një thikë e mprehtë të bëjë një prerje në fron poshtë për të e bulbs, por, nga njëra anë, pala e kundërt nuk clinging rrjedh gabimi. Arrow dhe butësisht pull shkarkuar atë. Shigjetë për të ngrënë. Gabuar bisht të egra, dhe qepë, i lirë nga nevoja që të rriten shpenzimet ushqyesve të mëdha dhe me lëng.

Hiq arrows madh në shfaqjen e tyre, pastaj pidhodovuye bimë të këtij zog feçe. Disa perime prodhuesit janë përdorur gjilpërë, finely feta tyre dhe porotë në lakër domate dhe bimë. Në pjesë mëdha të hiqni arrow mechanized mënyrë skashivaya machines. Kutiza e redaktimit mësipërme nuk e lë të dëmtuara për shkak të aktivitetit të tyre photosynthetic varet nga cilësia e korrjes dhe bulbs.

Arrows lënë për pasardhësit e komplote për të marrë farë - bulbs ajrore. Kur ripening ato krijojnë një fashë apo leckë, për të shmangur bie. Vyzrevshie ajrore bulbs mbledhura dhe të ruhet për mbjellje apo të mbjella.

Recommended lexuar

 
«Harvest Shqetėsuar »