Transplanting dhe mbjellje

E mira e përgjithshme patëllxhan mbjellë moshën 60-70 ditë (në Jug - 50 ditë). Patëllxhan bimëve janë shumë të ndjeshme ndaj ngricat e pranverës, dhe prandaj jashtëterren të hapur në fillim të mbjellë burbuqe faza, të pasuar nga mbjelljen domate, si do të jetë rreziku i kthyer ato dhe tokës prohriyetsya. Ai jo vetëm ngrirje të rrezikshme, por moti i ftohtë me temperatura të ulëta pozitive. Patëllxhan është shumë i ndjeshëm për të mprehta luhatjet në temperatura dhe lagështia dhe tokës. Pra, nuk nxitojnë për të mbjellë atë në terren të hapur deri në tokë nuk është prohriyetsya.

Në varësi të kushteve agroclimatic e Ukrainës në terren të hapur mbjellë në kohë: në Crimea - në fillim të majit, në shkretëtirën - 10/15 maj, të pyjeve - 15-25 Maj dhe Polesie - 25-30 Maj Vonesa nga ulje të çojë në kohë (sidomos në jug), i cili në vjeshtë lakër menjëherë në kushtet e ditës temperatura të larta, gjatë pryzhyvayetsya dhe rikthen assimilyatsionnye lë. Kjo vonuar fillimin fruiting në 2-3 javë. Para mbledhjes së frutave në këtë rast, të fillojë vetëm në radhë të parë-dytë të dekadës gusht dhe shtator janë zakonisht cool netë, ndonjëherë me rosamy që pengojnë fekondim lule. Në lidhje me këtë, në mënyrë të konsiderueshme gjatë fruiting reduktohet.

Patëllxhan farë Patëllxhan oblistvennost'yu ndryshme të bimëve dhe të kërkojnë një fushë e madhe e të ushqyerit, në mënyrë që ata të vendosin se sa më pak piper bimë. Area ushqim varet gjithashtu në peculiarities e klimës, tokës dhe të pjellorisë shkallën e pjekurisë ndryshme. Për realizimin e praktike mënyrat më të mira për të përdorur hapësirën pushtet dy shkallësh kasetë, shyrokoryadnyh, katrore dhe sheshin-hnizdovym. Kur regjistrimi mënyrë bimë janë të vendosura në bazë të (50 + 90) h30 cm (60 + 120) h20sm dhe të tjerët. Ndonjëherë duke përdorur mënyrën e shyrokoryadnyh ulje të skemave 60x40 cm, 70x30 cm, 90x20 cm ose katrore-katrore dhe hnizdovym sipas 45x45 cm, 60x60 cm dhe 70x70 cm në dy fabrikat në fole.

Optimale bimėve dendësia patëllxhan pas farë root duhet të jetë 60 - 70 sht./10 m2 (60-70 mijë. / Ha). Ai siguron një rritje në të korra 5,6-7,8 kh/10 m2 krahasuar me densitet 40 sht./10 m2.

Para se të shënojë transplanting komplot, me feta lug thellësi prej 10 - 15 cm apo bëjnë vrima 10/15 cm thellë Kjo vërehet distancat, sipas skemave të vendosjes së bimëve. Përgatitur furrows ose vrima plehrave mineral plehrave në një normë e 1 lugë gjelle e lozhtsi superfosfat dhe kalium chloride në një përzjerje prej 0.5 kg humus në vrimë. Në mungesë të plehut mineral në vrimë e bërë një grusht hiri, një riorganizim të tokës. Dhe hudhni ajo bujarisht me ujë trëndafili ose zgjidhje të kalium permanganat (l deri në 2-3 në vrimë) dhe, sapo të absorbohet ujit, tokës në gjendje të mirë lagështirë kujdes vdavlyuyut farë me rrënjë pochvosmesi gjirit. Në gjurmë për të hequr nga gota e gjirit me para-porotë distancën e nevojshme. Pastaj tokën e thatë nga bordi ose vrima borozen bie në gjumë rrënjët, uschilnyvsya duart e saj. Pavarësisht nga tokës pranë lagështi bimët përsëri pour socket. Sipërfaqe e ridges mulchiruyut shtresa madhësi apo torfë humus. Në mungesë të tyre më sipër pidsypav shkrifët tokën e thatë që nuk është formuar kore.

Në bezhorshechnoy farë ulje e para prenë sterzhnevoy root root për sistem më të gjera dhe machaye atë në smetanoobraznuyu clacker (me trup njeriu dhe korov'yaku). Bimëz mbjellë në ropes, zahlublyaya në vrimë ose në minierë 3-4 cm nën kurriz. Kjo përpjekje për të thyer e 1 cm thellë se bimëz rritje në greenhouses ose greenhouses. Gjatë motit të thatë zbarkoi ditë pushimi tre herë më shumë ujë.

Në zonat e jugore të vendit patëllxhan rritur bezrassadnym proces. Para se të fillojë të mbjella e tokës, kur pasardhësit e temperaturës në thellësi arrin 20 ... 24 ° C. Me kujdes përgatitur proroschennye vetëm fara të mbjella në pikëlloj tokës, në dekadën e tretë të marsit - dekadën e parë të prillit. Kur hung mbjellëse fara patëllxhan të përziera me fara përçart bimë. Metodat e mbjellëse vendosje dhe skemat e ngjashme bimëve farë.

Kur hung me dorë në secilin vrimë e vënë 6-8 copa fara (afër-grupuara). Të mbjella thellë 2-4 cm

Recommended lexuar

 
«Përgatitja e farës për mbjellje Farë »