Akomodimi ne faqe

Në teknologjinë e patëllxhan është një shumë të përbashkët me domate dhe e ëmbël piper. Bimët imponojë rritjen e kërkesave për ngrohje, lagështi dhe tokës pjellorisë, kanë një rritje të gjatë sezonit dhe korrjes në këtë fushë është e hapur në dispozicion vetëm në vite me të favorshme kushtet e motit ose të ndryshme duke përdorur strukturat e mbrojtur tokësor. patëllxhan dhe në faqet e verës, së bashku me piper rritur në greenhouses, plastike greenhouses, filmi strehim të përkohshëm, dhe në këtë fushë dhe të hapur rrugët rassadnym bezrassadnym (në zonat jugore të vendit), në pyje dhe Polesie - vetëm vysokovozrastnoy farë (60 -70 - përditshmja).

Disa amatorë ovoschevodov besoj se familjet duhet të rriten vetëm 12 shrubs patëllxhan, nëse hiqet nga një fabrikë të frutave 8-12 peshë 400-500 g secili. Vjeshtë foreshadowed në fushë me diell. Brinjal jo të lehta, të ngrohtë deri të mira, vodopronitsaemyh, vysokoplodorodnyh provitryuvanyh rërë dhe tokave. Nëse ato janë të rënda, balta - marrjes torfë perehnoy, rërës madhe, kashtë ose tallash ashpër.

Për të japin atij zonave të mbrojtura nga erërat e ftohta. Për të prodhuar këtë mbrojtëse portative. Por më shpesh pranë hullizë patëllxhan të rritur vysokorosli kulisnye bimë (fasule, misër, lakër brukseli, luledielli). Të gjithë ata rriten më shpejt dhe për një kohë të rritjes intensive, fryt i lidhur dhe i lulëzuar patëllxhan kulisnye bimë jeshile formuar një mur të ngurta deri në 1.5 m ose më shumë. Ata janë të mbrojtur nga erërat e mirë dhe një mikroklimë të favorshme për patëllxhan. Backstage rritje të temperaturës mesatare ditore në asnjë ditë në 1,5-3 ° C, dhe të kuq - në 4-6 ° C, e mbrojtur vjeshtë ngricat.

Kur rritet patëllxhan vërejtur rotacionit specie dhe e vendosi atë pasi bizele, onions, lakër të naftës më herët, flokëkuq. Best paraardhësit në Jug është, përveç këtyre, një bari dhe gjithëvjetor bishtajore, drithërat e dimrit, kungull. Pasi familja e bimëve paslenovye - domate, peppers, patate, fruta kivi, ajo mund të rritet vetëm 3-4 vjet për të shmangur dëmtimin dhe shkatërrimin e bimëve dëmtuesve dhe sëmundjeve. Në i gjelbėr kulture rotacionit ose plodosmene patëllxhan vendosen në një kuti me domate dhe piper.

Recommended lexuar

 
«Varieteteve dhe hybrids Lëvrim dhe futjen e plehrave »