Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje

Patëllxhan kompensim melongena L. i takon familjes paslenovye (Solanaceae), gjini e Solanum. Natyra e morphological tiparet dhe veçoritë biologjike të llojeve të ndryshme të përfshira pesë eko-gjeografike nën-grupe: Perëndim-aziatike, aziatike e Lindjes, të Azisë Jugore, dhe polukulturnyy egra. Brenda subspecies prodhojnë ndryshme. Zoned në Rusi dhe Ukrainë përkasin klasës të West-aziatike subspecies e dy varieteteve - bullgare dhe evropiane. Patëllxhan një barishte, dhe në kushte tropikale rritet për aq kohë.

Root mbi sistemin e patëllxhan një fuqishme, e cila gjendet kryesisht në pjesën e sipërme të shtresa e tokës (0-45 cm). Në dritën terreneve për thellimin rrënjët 1,3-1,5 metra diametër shpërndarjen e rrënjët në pjesën e sipërme të shtresa e parë është 2 rrënjët zhvillimin ngadalë, por i rritur bimë janë zhvilluar mirë dhe të hyj thellë në tokë. Pjesa më e rëndësishme e mbetur rrënjët në shtresën më të lartë, ju keni nevojë për të kujtuar kur shkatërrimin e tokës dhe pinë ujë.

Bisht rrumbullakuar, të dendura, në bazë të dispozitave derevyanistyy mban pryamostoyachee rritje për t'i dhënë fund të periudhe, ose jeshile në pjesën e sipërme të violet pjesë, ose krejtësisht i purpurtë. Krekosje Opushenie është i vogël dhe shumë të fortë. Bush vetvyaschiysya, somknutyy ose përhapje të nivelit të ulët apo të lartë (20-150 cm), nuk ka nevojë për rezistencën. Shoots relativisht i trashë.

E lë të mëdha, të rregullt, gjatë vezak, oval ose vezak, rroje ose kinked edges, të butë me thumba të mprehta, me ose pa spikes mbi edges, silnoopushennye nga pala më e ulët. Ngjyrje e lë të ndryshme dhe, në varësi të ndryshme është i gjelbër, dritën jeshile, pothuajse të bardhë, të errët gjelbër ose ngjyrë vjollcë të errëta. Fletë pjatë gjatësi prej 11 deri 32 cm dhe gjerësi prej 7 deri në 27 cm oblistvenny Bimët me forcë, në mënyrë që të kërkojë më shumë hapësirë ushqim, mbrojtje nga drita e vytyahuyetsya shumë. Lule vetmuar ose furçë të grumbulluara në 2 .-7. lule, pazushnye, ponykly mjaft të madh. Hi me gjemba apo pa ato. Vinochok hije të bardhë apo të ndryshme të violet, pesë-vosmispaynolepestnyy. Anther të shkurtër tychinochnyh thread, dy, tërhequr, të verdhë, duke i hapur në pjesën e sipërme. Ato mund të jenë nën pistil, ose në atë më sipër. Polen të rënda, lëvizje erërat jo më shumë se 1 samoopylyayuscheesya bimore, lule dvupolye, por ndoshta një ndër-pllenim natyrore nga insektet (48%).

Fruta - malosochnaya mëdha komplekse kokrra të kuqe, pa kamera, vezak në formë, rruzullt, ovalnaya, të shkurtër, dardhë, elongated, dardhë, cilindrik ose zmeevidnaya; fruta brenda specieve të bimëve ndryshojnë në lartësi prej 5 deri në 70 cm në diametër - 3-22 cm në gjatësi - nga 5 në 30 cm, pesha - nga 20 deri në 2000 ngjyrje teknike pjekurinë e pemëve të errëta purpurtë (pothuajse i zi), fyoletovaya, kafe e hapur tinged me violet, bardhe, jeshile, jeshile me kafe Stripes i nxirë nga dielli dhe me green biologjike në pjekuri Stripes - buro-verdhë, kafe, kafe, gri-jeshile, të verdhë. Tul pyatisutochnyh patërheqshëm frutat dhe dhimbje, të bardhë, të gjelbër dhe ngjyrë kremi, apo të dendura sredneryhlaya. Shkurret në të njëjtën kohë mund të formohet nga 1 deri në 25 fruta.

Fruta mnohosemyannye dhe malosemyannye. Farërat të vogël, e sheshtë, rrumbullakuar, chechevitseobraznye, zhveshur, dritë të verdhë, ngjyrë kafe ose ngjyrë kremi. Dil fara - 0,2-0,8%, pesha nasinyn 1000 - 4,6-5,5 g ruajnë ngjasim 5-7 vjet.

I çuditshëm është bimë patëllxhan retarded rritjes fillestare, veçanërisht në fazën e farë, dhe shumica e tyre duke kërkuar për të ngrohur dhe lagështi e tokës. Për më shumë sukses rritet në rajonet veriore duhet të zgjedhin varietetet e hershme, ndërsa e produktivitetit të lartë patëllxhan. Vegjetativ periudhës së tij të gjatë - nga lindja në fillim të teknike maturim bëhet 100-156 ditë. Varietetet e hershme të periudhës patëllxhan janë për 107 ditë.

Patëllxhan - teplotrebovatelnoe bimėve teplotrebovatelnoe shumë më tepër se domates. Farërat të fillojnë të mbin në një temperaturë jo më pak se 13 ... 15 ° C, shkallët e shfaqen për 18 ditë. Megjithatë, në një temperaturë prej 20 ... 25 ° C, ato të shfaqen në të 8-12-ditor. Nga temperatura e ulët off veçanërisht të ndjeshme në moshën 1-15 ditë. temperaturat nën 13 ° C rritjes ndalesa e tyre, në -0,5 ° C bimët vdesin. Root sistemit ngadalë është në rritje edhe në rastin kur toka temperaturën 20 ° C, dhe, anasjelltas, rritja e saj në rritje të temperaturës 25 ... 30 ° C. Temperatura optimale për rritjen dhe zhvillimin e patëllxhan 25 ... 30 ° C. Më shumë moti i nxehtë është gjithashtu e favorshme.

Për lulëzuar kërkon një periudhë të gjatë të ngrohtë me temperatura 21 ... 27 ° C. Temperatura e lartë duhet të jetë nga të dyja ditën dhe natën. Nëse është nën 20 ° C, fekondim, i lidhur dhe rritjen e frutave pushuar, dhe nëse më poshtë 15 ° C - lule i'zavyazi bie. Lule gjithashtu osypayutsya nëse temperatura më lart 30 ° C, lagështia e dobët dhe e tokës, dhe kur e natës dhe të ditës të mprehta, variacioneve. Ngrirjen e bimëve patëllxhan nuk kryejnë.

Patëllxhan kërkojnë lagështi. Me mungesën e bimėve rritjes pezullon tyre burbuqe, lule dhe të rinjtë vezore bie, por rezultatet nuk janë të arritur në madhësinë e normale, janë të shëmtuar. Predpolivnuyu lagështi në tokën shtresë 0-60 cm në jug, në mbështetjen e 80% NV, dhe lagështia relative - NV në 65-75%. Kur eggplants overwetting terren Fungal të ndryshme në zhvillimin e sëmundjes.

Patëllxhan - bimėve një ditë të shkurtër, ai më të mirë dhe japin frute të rritet në 10-12 orë në ditë. Ai e nevojshme jugore ditën të ndritshme dhe të shkurtër. Long vkorochuvaty duhet të jetë në 12

Bimët patëllxhan kërkojnë të tokës pjellshmërisë. Vendi ata strukturore duhet të jetë i lehtë i zi, pjellor dhe supesi, të pasura me humus tokës lartë përmbajtjen e ushqyesve. Rënda argjilore dhe acid terreneve me një familje e veçanërisht Solontsy ujra nëntokësore të papërshtatshme për rritje eggplants. Optimal të tokës përgjigje zgjidhje duhet të slabokislye ose neutral. Në acidic terreneve me pH nën 5,5 keq është në rritje. Ajo është absolutisht i papërshtatshëm për rritje patëllxhan torfobolotnye tokën.

Patëllxhan otzyvchiv plehrave për të bërë, sidomos organike. Organike perehnoy më të mirë për të, dhe me minerale - azotit, fosfor dhe potasë. Kur azotit të pangrënë në bimë përjeton uniforme yellowing le.

Në pjellore, të mirë-serviced fekondim patëllxhan jep të lartë e të jepnin frutat - 50-100 kh/10 m2. Për konsum njerëzor ushqyesve dhe modelet e përdorimit të plehut është i afërt me domate dhe peppers.

Recommended lexuar

 
«Terapeutik pronat Varieteteve dhe hybrids »