Medicinale pronat

Dieteticieneve patëllxhan japë vlerësimin më të lartë në mesin e të tjera të perimeve. Sistematik i përdorimit të tyre ka vlerë mjekësore, si dhe promovimin e reduktimit të gjakut cholesterol, për të mbrojtur kundër përdhes, pengon sëmundje kardiovaskulare, sklerozë i enëve të gjakut dhe sëmundjet e mëlçisë. Patëllxhan rritje alokimin lëngje ndihmon tretjen e ushqimit dhe për këtë arsye të rrisë oreksin. Së bashku me perime të tjera janë një mjet për të promovuar parandalimin dhe trajtimin e atherosclerosis, zgjedhja e organi i urinës kripëraacidit.

Patëllxhan rekomandohet për të gjithë. Për shkak të tyre të ulëta me kalori të dobishme për të përfshirë në dietë për njerëzit që vuajnë nga pesha e tepruar, dhe të moshuarit. Patëllxhan normalizohen ujit dhe përmirësimin e shkëmbimit të punën e muskujve të zemrës. Ata gjithashtu kanë antiinflammatory pronat, të cilat mbrojnë të mëlçisë nga yndyra e rezervave, të rrisë aftësinë e insulinë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak, rrit me formimin e erythrocytes.

Për shkak të përmbajtjes së lartë kalium dhe natriumi enët me patëllxhan - cholagogic diuretik dhe efektive. Patëllxhan, e pasur me fibër, promovon shërimin e ulcers, si të përmbajtura në të fibers tartronovaya acid pengon lipogenesis dhe kështu mbrojtur nga trashje. Soft fibër patëllxhan, duke marrë në trupin e njeriut, mbështet për jetesën e dobishme microflora zorrëve dhe jep efekte të dobishme në tretje.

Mjekët kanë kohë rekomandohet eggplants diatez në urinë, kapsllëk, përdhes dhe depozitimit të kripërave kur sëmundja metabolic fund të lidhur me produktet dhe komponimet e proteinike karbohidratet. Lëng frutash nga pagatuar është përdorur në një çiban, vlim (vajos ato plagë 1-2 herë në ditë). Por eggplants kundër me diarrenë.

Kohët e fundit, shkencëtarët e zbuluan amazing pronat e patëllxhan. Ata bëjnë të trupit protyrakovyh veprimit, të ndikojë në punën e gjëndra tajitje të brendshme, të rregulluar acid alkaline-bilancit, hiqni radionuclides. Prandaj, përdorimi patëllxhan apo produktet janë njerëz të cilët janë në territoret radioactively ndotur.

Mjek i famshëm lashtë Avicenna rekomanduar efektive do të thotë të parodontosis. Në fjalën e tij duhet të jetë recetë 1 kg fruta patëllxhan, prenë e tyre qarqet vymochuvaly tre ditë dhe në ujë të ftohtë, duke ndryshuar atë ditë. Pastaj i frutave dhe duhet të kapërcehen pour kripë zgjidhje (2 kg per 2 litra të ujit), një shtyp të lartë. Pas 10 ditësh duhet të eggplants lavazh tërësisht nën ujë të rrjedhshëm, shtrydh, beaded për thread e thatë, si mushrooms, pjatë e posaçme ose në një tharëse. Fruta të thata thërrmoj rrethit dhe të djegur, duke i dhënë për një qëndrim të metaleve. Medicines gati.

Thuhet se, nëse ky pluhur për të pastruar dhëmbët e verdhë disappears duration (sidomos duhanpirësve e natyrshme) dhe të bëhet smalt të bardhë. Për trajtimin e rekomanduar për të aplikuar disa pluhur të qartë netë në suksesion 2-3 herë në ditë për 5-7 minuta, pastaj opolaskivat gojës me ujë të ngrohtë. Kur pushon gjakderdhje, ju duhet të vazhdojë për 10 ditë për të pastruar dhëmbët tuaj të pluhur në mëngjes e mbrëmje. Në dhimbje akute të dhëmbëve duhet të aplikojë në gums pluhur nga 5-7 minuta, pastaj shpëlaj gojën. Pas një ore të procedurës përsëriten. Ajo është e mjaftueshme për të kryer këtë procedurë 2-3 herë - dhe dhimbjen disappears.

Recommended lexuar

 
«Ushqyese Morfobiolohicheskie veçori dhe kushteve mjedisore në rritje »