Përkujdesjen për bimë

Kujdesi i mëtejshëm i bimëve përfshin në kohë të prishjes terren, tëharr rroba zije, lotim, ushqimin dhe mbrojtjen nga sëmundjet dhe dëmtuesit. Patëllxhan jep Lartë është në dispozicion vetëm në tokë, e pasur në ushqyesve, lehtësisht usvoyaemye bimëve, furnizim të mirë me ujë.

Duhet të theksohet se është me dhimbje patëllxhan transplanting qëndroi në tokë pryzhyvayetsya dobët si dhe aftësinë për të rivendosur rrënjët në sistemin e bimëve është e dobët. Brenda 10/15 ditë dhe më shumë bimë nuk do të lejojë rritjen ekonomike, rënien e lë më të ulët. Pas rivendosjes rrënjët në sistemin e kujdesit të mirë, bimë fillojnë të rriten me shpejtësi.

Kur rritet patëllxhan në një dyqan hapur sterlinë strehë në rastin e brymë, të paktën në letër kurorëzon. Fabrika e mbuluar në mënyrë që gazeta nuk kishte lë, apo e tyre të mundshme podmerzanie. Gjatë kësaj periudhe fillestare e rritjes dhe zhvillimit të bimëve është e dëshirueshme për ruajtjen e temperaturës në 20 ... 26 ° C, natën ai nuk duhet të bie nën 12 ° C.

Patëllxhan, dhe piper, duke kërkuar shumë lagështi e tokës. E tij para-mbjellë në vrimat furrows ose poli, 2-3 ditë pas përsëritjes lotim standarde 200 l/10m2 dhe, nëse është e nevojshme podsazhyvayut bimë. Tretë - pompez, me promachivaniem të tokës 50-60 cm, - një 8-10sutok, shpenzimet për të 300-350L e ujit të 10m2, me një të mëtejshëm të thellë kërcëllimë. Kjo ujitje ka luajtur një rol vendimtar në formësimin e sistemit root dhe vegjetativ arsim masiv. Taksë uji Ardhmërinë 450-500 litra per 10m2cherez 6-7 ditë pasoi shredding detyrueshëm. I llogaritur numrin e ujitjes në tokën-zonave klimatike të Ukrainës janë në tabelë. 20.

Mungesa e lagështi në tokë shkaktuar masiv opadenie buds dhe lule, vezore keq zhvillimin fruta të vogla, deformed, ashpër ndryshimin e ngjyrës, ripening është vonuar. Kështu, shtyrjen e ardhshëm të ujitjes është pezulluar plakjes tissues dhe rritjes dhe zhvillimit. Në veri të ujërave të ngrohtë deri në diell në kapacitetet deri në 20 ... 25 ° C (ndihet cool) në jug nuk ka nevojë për këtë. Në ditët e stuhishëm Ndryshe nga kjo, bimë të mbrojtura overwetting (mbulojë). Fundërresë bie në 20 mm zëvendësues rregullt lotim. Brinjal mundësisht në ujë furrows, nëse dozhdevanii si në pjesën veriore të bimëve fungal ndikon më shumë sëmundjeve. Në të ftohtë me erë të motit në pranverë, pas zbritjes në fund të verës (gusht-shtator) e ujitjes mbajtur përpara fundit të ftohjes.

Patëllxhan otzyvchiv për të bërë plehrave. Përveç kryesore zbatimin e plehrave organik në sezonin rritje janë 2-3 përbërjen e bimëve. E para pidhodivlyu japin, në fillim të burbuqe, i dyti - një meshë para mbledhjes, i treti - pas kuvendit masive në fazën e arsimimit në frytet e lateral shoots. Kur përdorni pidhodivlya parë dungy zhizhu, bird fekale apo slurry e plehrave mineral. Në 10 litra janë 40 gram amoniumi nitrat ose 30 g të ure, 20-25 g e sulfat kalium. Superfosfat me një normë 100-150 g per 10 m2 bërë në shkatërrimin e tokës. Kur dytë pidhodivlya japin 100-150h/10m2superfosfata dhe 20-25 h/10m2kaliynoy kripë. Në të tretën herë për të humbur për ujitje 100-150 h/10 superfosfat m2, Ryhlov terren, atëherë pour socket zgjidhje azotit dhe kalium plehrave (60-80 g ure kalium dhe 20 g sulfat nga 10 litra ujë). Një Liqeni (10 litra) shpenzojnë 5 m2. Pas çdo ushqimi në të lë të patëllxhan u pleh washes ujë të pastër.

Patëllxhan vakt edhe elementet gjurmë të rëndësishme - molibden, mangan, bor, bakri, dhe disa të tjerë. Me mungesën e tokës nekornevye përbërjen e shtimit: mangan sulfat - 5 gram per 10l ujë (1 liter e njollash landings per 10 m2) dhe të tjerë. Aplikimi i elementeve gjurmë mangan rrit patëllxhan korrjes në 30% dhe rritje të përmbajtjes së ascorbic të acidit 5,7 mh/100 City

Është shumë me rëndësi në rritje sezonin patëllxhan gjithë kohës për ruajtjen e tokës në të mirë të ajrit dhe vlahopronitsaemom kusht. Toka është e butë sistematikisht (deri në 5 herë), brenda 2-3 ditëve pas çdo ujitjes ose bollshme shiu. Në fillim të rritjes dhe zhvillimit me një sistem të dobët root shkrifët të një thellësi 6-8 cm, dhe nga fillimi i lulëzuar dhe i lidhur fruta - 12/14 cm, duke shmangur formimin e tokës kore. Në komplote dhe vere - është metoda primare e luftimin e rroba zije në mbjelljen patëllxhan. Kur bimët përjeton arsim masiv produkteve, okuchivayut e tyre për të shtuar stabilitetin. Kjo nuk do të ndikojnë në rritjen e produktivitetit, eggplants sepse nuk i japin adventitious rrënjët.

Kur bezrassadnom metodën e rritjes së zonës prikatyvayut ose nënshkrimi. Stairs zakonisht shfaqen në 7-10. Ditë. Në fazën e drejtuar 3-4 lë ata, duke e lënë bimë në një numër në 8-10 cm drejtuar herë të dytë pas 7-8-th letër në distancë nga grafikun e pozitës së bimëve. Në çerdhe (vrima) e lënë edhe 1-2 zhvilluar bimët, duke arritur dendësi optimale. Mjekim të mëtejshëm përbëhet nga kohë të ujitjes dhe të prishjes së në terren dhe rreshtave ndarje.

Patëllxhan rritur pa formimin e bushes, por bollshme lulëzuar bimët dhe të vogla prischipyvayut frutat e arsimit të lartë. Disa prodhues perimesh të madh për të marrë fruta, niset të bimëve 4-5 pransings zhvilluar mirë, të tjerë hiqen. Më pranë vjeshtë, hiqni nga ata gjithashtu e ulët e lë të paguaj. Nëse fletë axil formuar 2 - 3 lule, lë një - i frutave do të jetë më i madh. Patëllxhan lulet janë shumë të bukur, i madh, i purpurtë. Bush, i gjatë dhe i lulëzuar fruiting është dekorativen.

Në rajonet qendrore dhe veriore të Ukrainës, ku ngrohjes nuk është mirë të mjaftueshme për zhvillimin e një numri të madh të frutave, normuye mbi numrin Ovarium bimë. Zakonisht lënë 5-6 fruta të tjera dhe embrion përfundon. Në të njëjtën kohë pranë shpëton shenjë pjatë, ardëz copa, kompensatë dhe materiale të tjera për të parandaluar shkatërrim i frutave dhe provolochnikom dëmtimin e tyre, dhe të tjera mbajnë tokën dëmtuesve.

Ndonjëherë ovoschevodov amatore shikuar opadenie lule. Arsyet për këtë dukuri të padëshirueshëm - dritë ditë shumë e gjatë, shumë i lartë dhe shumë të ulëta të tokës dhe temperatura e ajrit, lagështia e tyre të tepruar ose thatësi. Kur keq zavyazyvaemosti fruta, pse patëllxhan i përket aplikimit samoopylyayuschimsya bimë pllenim artificiale (të kryejë një furçë të vogël polen nga një fabrikë në një tjetër). Kjo do të japë rezultate pozitive.

Bimët dhe frut i patëllxhan dëme Sovky, Kapustyanka, tearfully, disa sosuschih listohryzuschih dhe dëmtuesit, sidomos patate dhe beetle kacidhe web, si dhe bugs, sfondi, tripsy, bilokrylka serë. Patëllxhan të shkaktojnë dëm të madh Fungal, bakteriale dhe sëmundjet viral - makrosporioz, uvyadanie, kalb stolbur ndryshme.

Në zonat e ngjarjeve dhe verës mbrojtjen nga sëmundje patëllxhan kryesisht teknologjik dhe mekanike - shkatërrimin e kulture residues dhe bimë të prekura perekopka ose lërim të thellë, e saktë dhe vendosje në qarkullim të bimëve plodosmene apo kulture rotacionit, optimale të ujit, temperatura dhe regjimi i ushqyeshëm, grumbullimin dhe shkatërrimin e dëmtuesve manualisht. Kimike masat mbrojtëse të tokës në fermat patëllxhan kufizuar - për të përdorur vetëm më të sigurt për të drejtat e njeriut që droga janë shitur përmes tregtisë me pakicë. Është e domosdoshme që të rreptësisht i përmbahet me rekomandimet e përmendura në udhëzimet e bashkangjitur drogës.

Viral kundër sëmundjes duke përdorur thithës fara për 20 min në 1% aqueous zgjidhje në kalium permanganat. Gjatë periudhës rritje kundër sëmundjeve duke përdorur Bordo miksturë bankol, arrivo, detsis, polikarbatsin, ridomil, hlorokys bakrit dhe droga të tjera.

Për të parandaluar plloçë infeksionit duhet të krijojë kushte më të favorshme për rritjen dhe zhvillimin e bimëve dhe për të shmangur të tepruar luhatjet e tokës lagështi dhe temperaturës. Për të eliminuar moti i ftohtë dhe i lagësht mbulojnë bimët rregullisht pour normën optimale të ujit të ngrohtë. Në mënyrë efektive në tokë për mulching tallash, kashte.

Kur mbrojtjen e efektshme kundër fuzariozu mbjellje patëllxhan pas paraardhësi lakër bimë.

Dëmtimin e Madhe për të mbjellë patëllxhan në etapat e hershme të zhvillimit është një patate bug. Nga të gjitha bimët ai preferon kryesisht paslenovyh patëllxhan. Lartë keqdashje beetle varet biologjike features - grykësi dhe plodyuchist lartë. Shkalla e dëmtimit të centralit dhe humbjet e korrjes të varet nga numri i Zhukov dhe larvae. Kolonizoj bimë zhukami 10/15 dhe 25-50 larvae shkatërron pothuajse të gjitha lë.

Institutit të Kërkimeve të perimeve dhe pjepër-UAAS rritje tregojnë se menjëherë pas transplanting të tokës kritike e Zhukov, i cili perezymuvaly dhe kimike për të cilat kërkohet trajtim, është brenda 1-3 kopje në uzinë, numri i parë Zhukov brez gjatë verës fruiting - 10 larvae - 15 ose më shumë individëve.

Për të luftuar Kolorado beetle ovoschevodov përdorimin Opavshye lë arra. Tyre zahotovlyayut vjeshtë, në të thatë dyqan provitryuvanyh fusha. Për 3-4 javë përpara fillimin e beetle lë zamochuyut në ujë, konsumon 10 kg për 2-3 litra ujë. Para se të përdorni sforcohem çaj përdoret 2 herë dhe për spërkatje.

Në një datë të mëvonshme, kur të dalin beetle larvae, shkurret bimë obpryskuyut supë gjë e neveritshme. Përdorimi i saj edhe kundër dëmtuesve të tjerë listohryzuschih. Merrni 1 kg e grimcuar dhe privyalennoy krimb druri, të ziera në një zjarr të vogël 2-3 litra ujë. Pastaj, kjo ftohën të lëngshme, tendosje dhe i holluar me ujë të Julia. Forca e ujit në rritje, në qoftë se ai shton 1 - 1,5 kg bird feçe, e cila është të këmbëngulë se 2 ditë në 10l ujë. Nëse miksturë obpryskuyut bimėve 2 herë në intervale të 6-7 ditë.

BA Ovoschevodov Amatori me një zënkë jashtë Turqisë patëllxhan mbron kundër Kolorado beetle kurorëzon me najlon rrjetë. Në vëzhgimet e tij, asnjë nga bimėve nailoni lak nuk është dëmtuar zhukami. Kofano, përveç zhukam pengesat dhe për të krijuar kushte më të favorshme për zhvillimin e bimëve.

Që nga mbrojtjen kimike patëllxhan nga Kolorado beetle larvae dhe të rriturit e saj më të efektshme insecticides nga grupi i peritroidov sintetike: detsis dhe tsimbush. Nga larvae

të rinj të moshës është një efektiv të drogës bitoksibatsilin. Përqendrimin e 2.5% suspensions e detsisa dhe 25% e tsibusha pas hollim është 0.1%, bitoksibatsillina - 0,5%. Datat e trajtimeve: herë të parë - kundër beetle, e cila perezymuvaly, e dytë - gjatë masive otrozhdeniya larvae brezit të parë, të tretë - nga fillimi i brezi i parë beetle dalje. Biologicals bitoksibatsillinom parë në procesin e otrozhdenii bazë beetle larvae, në vijim (2-3) - në intervale prej 6 ditësh.

Recommended lexuar

 
«Harvest Ushqyese »