Patëllxhan kripë

Për të marrë të vogla frutash turshi, lahen, hiqni fron, blanshyruyut valë në oqean m 5% brenda 3-5 min, pastaj ostuzhivayut në ujë të ftohtë, e shtrydhur e ujit, së bashku me feta pothuajse deri në fund të vendosen brenda razmelchennyy frutave me hudhër kripë, selino zarzavate dhe gjirin e lë, ngushtë të paketuara në bankë dhe të mbushura prokipyachennym dhe mbërdhij 7% m oqean. I mbuluar me lids dhe mbahen për 5 ditë në dhomë fermentimi temperaturës + 18 ... 25 ° C, dhe pastaj të sjellin freski në një dhomë me temperatura më të larta se asnjë 8 ° C. patëllxhan gati për të ngrënë në 1 - 1,5 muaj. Para se të tabelës me feta feta patëllxhan mbushur perimeve dhe të naftës.

Në 10 kg patëllxhan: 200-250 g hudhër, 50 g kripë, 5 g gjirin e lë, 5 l 7% e oqean, herbs selino shije të (ju mund ta pa të).

Recommended lexuar

 
«Patëllxhan marinadë Harvest »